Laser krzyżowy - jaki wybrać?

12 maja 2022 przez
Laser krzyżowy - jaki wybrać?
Rafał Śliwa

Spis treści:

  1. Co to jest laser krzyżowy?

  2. Zastosowanie lasera

  3. Rodzaje urządzeń

  4. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

  5. Laser krzyżowy samopoziomujący

  6. Laser krzyżowy 360

  7. Podsumowanie

Stojąc przed wyborem lasera krzyżowego warto zapoznać się z dostępnymi na rynku wariantami i funkcjami poszczególnych urządzeń. Dlatego jeśli zadajesz sobie pytanie jaki laser krzyżowy wybrać, zapraszamy do lektury!

Co to jest laser krzyżowy?

Laser krzyżowy to urządzenie, które stało się w ostatnim czasie niemalże niezbędne na budowie czy też podczas remontu. Emituje wiązkę promienia laserowego, dzięki której możemy wyznaczyć pion lub poziom. Tym samym stanowi doskonałą alternatywę dla poziomicy. Zaawansowane lasery krzyżowe mogą emitować więcej niż dwie wiązki. Nazwa “laser krzyżowy” mówi o właściwościach podstawowych modeli urządzenia, które generują na ścianie dwie linie - poziomą i pionową, które tworzą krzyż przecinający się pod kątem prostym.


Jednoliniowe

 

 Dwuliniowe

 

Wieloliniowe

 


Zastosowanie lasera

Laser krzyżowy możemy wykorzystywać w różnego typu pracach remontowych i wykończeniowych. Emitowane wiązki promienia laserowego są widoczne na każdej płaszczyźnie, dlatego w niesamowity sposób potrafią ułatwić prace budowlane. Laser sprawdzi się podczas typowych prac remontowych jak na przykład układanie płytek albo  nakładanie tapet. Dzięki laserowi krzyżowemu możemy wyznaczyć zarówno poziom i pion, jak i także kąty proste. Urządzenia są bardzo przydatne w pracach stolarskich np. podczas montażu półek czy blatów. Niektóre typy laserów wykorzystują elektrycy do instalowania gniazdek, przełączników itp. Zaawansowane lasery krzyżowe stosuje się podczas stawiania nowych budynków czy też w pracach architektonicznych. Jak widać zastosowanie laserów krzyżowych jest bardzo szerokie i ułatwi pracę niejednego fachowca! 

Lasery krzyżowe z linii profesjonalnej mogą być wyposażone w wiele różnych funkcji, które okażą się bardzo przydatne. Istnieją modele laserów, które bez problemu mogą być używane na zewnątrz, ponieważ są przystosowane do pracy w terenie. Warto także zwrócić uwagę na zasięg. Profesjonalny sprzęt potrafi osiągać nawet około 150 m zasięgu, a dzieje się tak dzięki zastosowaniu specjalnych rozwiązań.

Your Dynamic Snippet will be displayed here... This message is displayed because you did not provided both a filter and a template to use.

Rodzaje urządzeń

Możemy wyróżnić sobie kilka rodzajów laserów:

  • punktowe

  • krzyżowe liniowe 

  • krzyżowe obrotowe 

Do jakich prac sprawdzą się lasery punktowe? Najczęściej korzystają z nich elektrycy, murarze, stolarze i inni specjaliści wykonujący prace remontowe lub drobne prace budowlane. Lasery punktowe okażą się idealne jeśli naszym zadaniem jest montaż półek, blatów, zawieszenie obrazów albo instalowanie rur czy gniazdek. 

Lasery krzyżowe liniowe są z kolei wykorzystywane do bardziej skomplikowanych prac remontowych lub budowlanych. Będzie to na przykład instalacja płyt gipsowo-kartonowych, położenie tapet, poziomowanie ścian czy podłóg. Dzięki laserom krzyżowym możliwe jest także wygodne przeprowadzenie pełnego okablowania. Urządzenia te są także wykorzystywane przez szklarzy montujących okna albo przez stolarzy, którzy wyrównują półki, boazerię albo poręcze krzeseł. 

Lasery krzyżowe obrotowe to jeszcze bardziej zaawansowane urządzenia, które posiadają wbudowany laser i lustra, dzięki czemu będą idealne, jeśli potrzeba bardzo dokładnych pomiarów i obliczeń. Laser obrotowy używa się na statywie. Może posłużyć nawet w przypadku stawiania fundamentów budynku albo konieczności wykonania szamba. Dobrej jakości sprzęt pozwala zaoszczędzić dużo czasu i zapewnić płynność i wysoką efektywność pracy. 

Najważniejsze by dobrać odpowiedni laser do rodzaju prac, które będziemy wykonywali. W razie jakichkolwiek pytań, skontaktuj się z naszymi specjalistami. Służymy radą i wyjaśniamy działanie laserów krzyżowych.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie? 

Przed zakupem lasera krzyżowego przyjrzyjmy się różnym jego funkcjom i pojawiającym się czasem wątpliwościom.

Laser krzyżowy automatyczny - to sformułowanie może się pojawiać w różnego typu publikacjach. Co to oznacza? Dostępne obecnie na rynku lasery krzyżowe są wyposażone w kompensatory, dzięki czemu laser sam się poziomuje względem osi ziemi. Wystarczy postawić go na w miarę równym podłożu i zadziała automatycznie. 

Zasięg lasera to kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę. Najtańsze modele mogą mieć nawet zasięg zaledwie 5 metrów. Od czego zależy, że laser ma dobrym zasięg? Z pewnością ważna jest tutaj klasa układu elektronicznego i jakość diod laserowych. Najlepsze modele mogą osiągać zasięg nawet do około 150 m i być wykorzystywane w terenie z etektorem. 

Dokładność lasera krzyżowego - sprawdzamy odchylenie w jedną lub drugą stronę od normalnego poziomu/pionu. Jeśli wynosi ono 2 mm na 10 m to mamy do czynienia ze sprzętem klasy profesjonalnej. Tańsze i mniej dokładne modele mogą osiągnąć odchylenie 3,5 mm na 10 m. W przypadku problemów z osiągnięciem odpowiedniej dokładności lasera możemy skorzystać z jego kalibracji w serwisie.  

Detektor laserowy - można go dokupić do lasera krzyżowego. Detektory służą do odnajdywania wiązki laserowej na dużych odległościach. Zdarza się, że nie jest bowiem możliwe zobaczenie wiązki gołym okiem. Jeśli detektor będzie Ci potrzebny, zwróć uwagę czy jest dostosowany do pracy z Twoim laserem krzyżowym. 

Laser zielony czy czerwony - czerwone linie laserowe są jaskrawe, dlatego wyróżniają się na różnych powierzchniach. Zielone linie z kolei są dobrze widoczne we wnętrzach, w których mamy dużą ilość światła. Układ optyczny lasera krzyżowego z zielonym promieniem posiada dodatkowe formaty kryształów i dzięki temu wyświetla się wyraźniej.Tym samym zielony laser zapewnia większą precyzję wykonywanej pracy. Z drugiej strony czerwony promień w laserze jest trwalszy i odporniejszy na zakłócenia. Kolejną sprawą jest cena. Lasery krzyżowe z zieloną wiązką są zdecydowanie droższą opcją, która będzie zadowalająca dla specjalistów wykonujących prace na dużych odległościach.

Widoczność - w zależności od stopnia natężenia światła, widoczność lasera jest dobra, słabsza, a w pewnych warunkach zupełnie niewidzialna. Przyjmuje się, że dobra widoczność lasera jest gwarantowana w pomieszczeniu o jasnych ścianach i natężeniu oświetlenia 250 lx. W takiej sytuacji nie będzie najmniejszego problemu aby pomiar był w 100 % wiarygodny i dokładny. Kiedy pracujemy na zewnątrz a natężenie światła jest wysokie (100 000 lx) wiązka lasera przestaje być widoczna. Korzystamy wówczas z pomocy odbiornika laserowego.

Wiązka laserowa HP - oznaczenie HP, czyli High Power, stosowane jest w przypadku urządzeń z zamontowanymi mocniejszymi diodami laserowymi. Charakterystyczna jest większa jaskrawość wiązki. Będzie to przydatne przy pracy w mocno nasłonecznionych wnętrzach.

Laser z blokadą kompensatora - jest to funkcja dedykowana specjalistom zajmującym się remontami poddaszy, schodów itp. Blokowanie funkcji poziomowania spowoduje, że laser się pochyli i wyznaczy skosy. Pozwala to oszczędzać baterię i sam laser.

Szczelność obudowy - warto zwrócić uwagę na jakość obudowy. Im lepszy sprzęt, tym bardziej odporny na wszelkie zabrudzenia, kurz, wilgoć czy pył. 

Ładowanie - laser krzyżowy potrzebuje oczywiście zasilania. Laser może być fabrycznie wyposażony w akumulatory oraz ładowarkę. To zwykle dłuższy czas pracy i brak samorozładowania. Czasem w zestawie możemy znaleźć także dodatkowy zasobnik baterii alkalicznych do zasilania zastępczego.

Gwinty w laserze krzyżowym - stosuje się dwa typy gwintów. Pierwszy z nich to ¼”, który występuje raczej w laserach tańszych. Drugi typ, czyli ⅝” znajdziemy w profesjonalnych laserach krzyżowych. Możemy także znaleźć lasery posiadające jednocześnie oba typy gwintów. 

Marka - zawsze warto postawić na powszechnie znane, sprawdzone na rynku marki. Producenci oferują bardzo różne rodzaje laserów krzyżowych, dzięki czemu możemy zrobić solidny research zanim przejdziemy do zakupu urządzenia. 

Laser krzyżowy samopoziomujący

Warto zadać sobie także pytanie czy wybrany laser krzyżowy jest samopoziomujący. Funkcja ta jest w większości urządzeń realizowana dzięki kompensatorowi. Zwalnia on operatora z obowiązku poziomowania instrumentu przed startem pomiarów. W przypadku lasera krzyżowego samopoziomującego mamy również do czynienia ze stabilizacją osi celowej i linii laserowych w miejscach, gdzie może pojawić się drganie podłoża. Zapewnia to jakościową pracę nawet w trudnych warunkach. 

Najpopularniejszym systemem samopoziomowania jest kompensator magnetyczny. Stosuje się go w różnego rodzaju laserach. Metalowa płytka zwana inaczej wahadłem porusza się między dwoma magnesami ustawiając dzięki temu oś celową lub linię laserową w poziomie. 

Jakie są wartości kompensatora? Ważny jest zarówno zakres, jak i dokładność działania. Zakres działania określa się w stopniach (°), a wartość ta informuje ile urządzenie może być maksymalnie odchylone od pionu lub poziomu, aby kompensator mógł korygować oś celową. Im zakres kompensatora większy, tym można sobie pozwolić na większą niedokładność w pierwszym etapie poziomowania. Dokładność mówi o tym z jakim błędem mechanizm doprowadza oś celową do poziomu i jest to wyrażane w sekundach kątowych. Laser krzyżowy samopoziomujący to wygoda i precyzja! 

Masz pytania? Skontaktuj się z nami! 

Kompensator może być także elektroniczny. Jest on bardzo dokładny i składa się z wewnętrznych libell elektronicznych, które mierzą odchylenie instrumentu od poziomu lub pionu. 

Sprawdź ofertę na laser krzyżowy samopoziomujący na naszej stronie!

Your Dynamic Snippet will be displayed here... This message is displayed because you did not provided both a filter and a template to use.

Laser krzyżowy 360°

Standardowy laser krzyżowy pokazuje jeden poziom i jeden pion skrzyżowane pod kątem prostym. Dla wielu prac budowlanych jest to opcja wystarczająca. Laser krzyżowy 360° będzie bardziej zaawansowanym urządzeniem. Dzięki możliwościom lasera 360° wiele prac budowlanych może postępować jeszcze szybciej i precyzyjniej. Do takich działań możemy zaliczyć na przykład układanie kafelek czy wylewanie posadzek. Podstawowym akcesorium do lasera 360 jest wieszak, czyli uchwyt ścienno-podłogowy. Może być on w zestawie z samym przyrządem lub należy go dokupić. Uchwyt posiada zazwyczaj regulację wysokości z blokadą, otwory do zawieszenia na ścianie i magnesy do mocowania na elementach stalowych. Jeśli chcemy pracować z dużym laserem do jego mocowania stosuje się cięższe i stabilniejsze uchwyty. Laser krzyżowy 360 może być przesuwany na kolumnach rozporowych umieszczanych między podłogą a sufitem. Można skorzystać także z profesjonalnych statywów o różnej wadze i regulacji wysokości. Odpowiadając na pytanie jak wybrać statyw dla siebie, należy zastanowić się jak chcemy najczęściej używać lasera. W razie wątpliwości nasi specjaliści służą profesjonalną radą. 

Wykorzystane wtyczki rozporowej albo statywu umożliwia obracanie urządzeniem. Jest to bardzo wygodna opcja, która sprawdzi się przy wyrównywaniu poziomu takich elementów architektonicznych jak na przykład okna czy drzwi. Nie ma tutaj także konieczności przenoszenia lasera podczas pracy, co znacznie przyspiesza i ułatwia cały proces.

Laser krzyżowy 360 to propozycja dla firm budowlanych i wykończeniowych. Profesjonalistów, dla których szybkość pomiarów i duża precyzja są najważniejsze. Dlatego, jeśli prowadzisz firmę i potrzebujesz doradztwa w zakresie zakupu urządzenia, skontaktuj się z nami! Zobacz lasery krzyżowe 360 w naszym sklepie! 

Podsumowanie 

Zadaliśmy sobie pytanie jaki laser krzyżowy wybrać i przedstawiliśmy różne możliwości jego zastosowania oraz elementy, na które warto zwrócić uwagę, funkcjonalności i ciekawostki. Ustaliliśmy, że kupując laser warto zadać sobie pytanie do czego w głównej mierze ma nam posłużyć, czy prace będą wykonywane wewnątrz czy na zewnątrz, czy będziemy pracować na dużych odległościach. Kolejnymi istotnymi kwestiami są zasięg lasera, jego dokładność, szczelność obudowy, wytrzymałość, sposób ładowania czy wreszcie rzetelność producenta i adekwatna cena. Dobry laser krzyżowy sprawi, że prace z zakresu remontu i wykończeniówki staną się wygodniejsze, szybsze i będzie dawało więcej satysfakcji z uzyskanych efektów.

Zobacz kategorię z niwelatorami laserowymi w naszym sklepieYour Dynamic Snippet will be displayed here... This message is displayed because you did not provided both a filter and a template to use.