Awaria prądu - jak się zabezpieczyć?Jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego?

2 czerwca 2022 przez
Awaria prądu - jak się zabezpieczyć?Jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego?
Rafał Śliwa

Awaria prądu może zdarzyć się w każdym miejscu i w każdym czasie. Największy problem pojawia się wówczas, gdy trwa ona jakiś czas, a nasze domowe sprzęty nie działają poprawnie. Nawet krótkie przerwy w dostawie prądu nie należą do najprzyjemniejszych, ale zwykle nie są one aż tak opłakane w skutkach. Jeśli zaniki energii elektrycznej trwają przez wiele godzin, nie będą działały urządzenia RTV i AGD, oświetlenie czy też pompa ciepła. Generuje to nie tylko poczucie dyskomfortu, ale także może doprowadzić do znacznych strat np. w przypadku niedziałającej lodówki. Żeby czuć się dobrze i bezpiecznie w takich przypadkach wystarczy zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy do domu. W dzisiejszym artykule przybliżymy temat awarii zasilania, generatorów prądu, powiemy sobie o tym na co zwracać uwagę podczas ich zakupu oraz które produkty są warte uwagi. Odpowiemy sobie na pytanie jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego będzie odpowiedni? Jeśli zdecydujesz się zakup jakościowego agregatu, awaria prądu może przejść praktycznie niezauważona! Dlatego zapraszamy serdecznie do lektury!


Spis treści:

  1. Możliwe przyczyny awarii prądu
  2. Jak wybrać agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego? - Bilans mocy
  3. Agregat do domu - jednofazowy czy trójfazowy?
  4. Agregat prądotwórczy z AVR - tak czy nie?
  5. Polecane agregaty prądotwórcze i ich zalety


Możliwe przyczyny awarii prądu 

Brak prądu może wynikać z tzw. wybijania korków, co jest stosunkowo łatwe do naprawienia, a przywrócenie zasilania będzie szybkie. W zależności od tego czy instalacja jest stara czy nowoczesna ten proces może wyglądać różnie. Zazwyczaj wyłącza się wówczas urządzenia, które mogły doprowadzić do przeciążenia, a następnie należy włączyć bezpiecznik i sprawdzić czy awaria została naprawiona. Niektóre sytuacje wymagają pomocy elektryka. Może się jednak zdarzyć, że brak zasilania ma swój związek z czynnikami atmosferycznymi np. z silnym wiatrem. Inne przyczyny to na przykład awarie po stronie dystrybutora prądu lub konserwacje urządzeń. Niezależnie jednak od przyczyny awarii prądu, zakup generatora może okazać się inwestycją, która pomoże nam uchronić się przed konsekwencjami takich niespodziewanych zdarzeń.


Jak wybrać agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego? - Bilans mocy

Agregat prądotwórczy do domu rodzinnego to często must-have i wiele osób zaopatruje się w niego już na etapie budowy domu. Generator może stanowić wówczas dodatkową funkcję tj. zasilać w energię elektryczną urządzenia i maszyny na placu budowy, kiedy nie ma jeszcze instalacji. Żeby wybrać odpowiednie urządzenie, warto przyjrzeć się szczegółowo jego parametrom. Dużo zależy od zapotrzebowania mocy. Zazwyczaj podczas awarii prądu musimy zapewnić normalne funkcjonowanie podstawowym urządzeniom. Na przykład w okresie zimowym niezbędne będzie zasilanie pompy ciepła. Ponadto, istotne jest zasilanie podstawowego oświetlenia, możliwość dostarczenia wody czy też zapewnienie funkcjonowania sprzętom do pracy, zamrażarki czy lodówki. Odpowiedni agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego powinien więc mieć taką moc, która podoła zasilaniu choćby niezbędnym sprzętom. Jeśli założymy, że chcemy doprowadzić prąd do lampy, chłodziarki, pompy i kotła, to powinno nam wystarczyć około 1000 W. Wszystko jednak zależy od indywidualnej sytuacji i urządzeń, które posiadamy, dlatego jeśli masz wątpliwości, który agregat prądotwórczy będzie dla Ciebie odpowiedni, zawsze możesz skontaktować się z nami, a pomożemy Ci dokonać właściwego wyboru.


Agregat do domu - jednofazowy czy trójfazowy?

Większość urządzeń, które są zasilane energią elektryczną w domu to urządzenia jednofazowe. Jednak zdarza się, że korzystamy z odbiorów trójfazowych np. z pompy wody pieca grzewczego. Wówczas sprawa jest prosta. W celu zasilenia odbiorów trójfazowych, korzystamy z agregatu prądotwórczego trójfazowego (400V). Można nim zasilić także odbiory jednofazowe. Jeśli zaś chcemy zasilić tylko i wyłącznie urządzenia 230 V, możemy postawić na generator prądu jednofazowy. Tak jak wspomnieliśmy, część osób z pewnością zdecyduje się na zakup agregatu już na etapie budowy domu. W takim przypadku warto zainwestować w agregat prądotwórczy trójfazowy, który będzie doprowadzał prąd do różnego typu maszyn budowlanych, nagrzewnic, spawarek i innych urządzeń zasilanych napięciem 400 V.


Agregat prądotwórczy z AVR - tak czy nie?

To kolejne pytanie, na które warto sobie odpowiedzieć. AVR jest technologią pozwalającą na automatyczną regulację poziomu napięcia wyjściowego. Jest to niezwykle przydatna funkcja, ponieważ na wyjściu agregatu mogą występować wahania napięcia, które grożą uszkodzeniem wrażliwych urządzeń elektronicznych np. laptopów lub urządzeń RTV i AGD. Agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego powinien więc być wyposażony w AVR. W trakcie awaryjnego zasilania obroty silnika generatora, pod wpływem obciążenia mogą maleć, co spowoduje również obniżenie napięcia na prądnicy. Żeby nie zabrakło mocy i żeby odbiorniki mogły nadal pracować, regulator napięcia wyrówna obroty silnika. Jest to więc doskonałe rozwiązanie, które zapewni pełne bezpieczeństwo oraz komfort. Ewentualnie można skorzystać także z agregatu prądotwórczego bez AVR i dokupić zewnętrzny stabilizator napięcia.


Polecane agregaty prądotwórcze i ich zalety


Stając przed decyzją jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego wybrać, warto zwrócić także uwagę na dodatkowe funkcje, które sprawiają, że obsługa urządzenia jest prosta, intuicyjna i bezpieczna. Poniżej prezentujemy kilka wybranych generatorów prądu wraz z ich parametrami i zaletami.


Agregat prądotwórczy trójfazowy FH9000 R FOGO

Ten przenośny agregat prądotwórczy jest jednocześnie bardzo wszechstronny. Pozwala na zasilanie zarówno urządzeń jednofazowych, jak i trójfazowych. Dzięki stabilizacji napięcia AVR nie ma problemu z awaryjnym zasilaniem sprzętu elektronicznego. Sprzęt został wyposażony w wysokiej jakości silnik marki Honda. Posiada zbiornik paliwa 6,1 l, co pozwala na około dwie godziny intensywnej pracy bez uzupełniania benzyny. To, co dla wielu osób będzie bardzo ważne podczas awaryjnego zasilania generatorem, to fakt, że pracuje on stosunkowo cicho. Agregat Fogo nie jest więc uciążliwy i nie zaburza rytmu życia domowego. Warto wspomnieć także o tym, że urządzenie ma panel przyłączeniowy z dwoma gniazdkami oraz zabezpieczenie termiczne. Jest to szczególnie ważne dla zachowania bezpieczeństwa w warunkach domowych. Istnieje także możliwość podłączenia do generatora rozgałęźnika albo przedłużacza z rozgałęźnikiem. Ważne jest wówcza, żeby zadbać o to by nie przekraczać maksymalnej mocy agregatu i aby przedłużacz nie był zbyt długi. Kupując agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego otrzymujesz także instrukcję, która mówi o wszystkich zasadach zachowania bezpieczeństwa. Agregat Fogo można wygodnie uruchomić przy pomocy szarpaka. Taki rozruch ręczny jest bardzo łatwy nawet dla niedoświadczonych osób, ponieważ w silniku zastosowano dedykowany odprężnik. Jest to więc bardzo dobry generator prądu do domu, ponieważ w razie awarii zasilania nie trzeba będzie korzystać z pomocy specjalisty.Agregat prądotwórczy Fogo FH6540

Jeśli zależy Ci na urządzeniu, które oprócz zasilania różnych urządzeń w domu jednorodzinnym, przyda się także do pracy w ogrodzie i z elektronarzędziami, to ten agregat może być dla Ciebie! Będzie także bardzo przydatny podczas budowy domu. Solidna konstrukcja zapewnia długie i efektywne użytkowanie, a silnik od renomowanej marki Honda nie zawodzi. Agregat wyposażony został w prądnicę asynchroniczną o stopniu ochrony IP54, co oznacza, że jest ona zabezpieczona w pełni przed nadmiarem pyłu czy deszczu. W związku z tym ten agregat Fogo może pracować nawet w trudnych warunkach, a jego praca nie będzie niczym zakłócona. Dodatkowe funkcje ułatwiające obsługę oraz eksploatację urządzenia to wyłącznik termiczny i wyłącznik przy braku oleju. Zbiornik na paliwo (benzyna bezołowiowa 95) ma pojemność 5,3 l, co z powodzeniem wystarcza na ponad 2 godziny pracy (a nawet więcej w zależności od obciążenia). To niezawodny sprzęt, którego moc jest bardzo duża!


W naszym sklepie w kategorii agregaty prądotwórcze liczne urządzenia, które zostały wyposażone w szereg przydatnych funkcji. Możesz wybierać spośród bogatej gamy produktów w zależności od tego jaki agregat dokładnie potrzebujesz. Jeśli nie jesteś pewien, które urządzenie będzie optymalnie dopasowane do Twoich potrzeb, w Norwit posiadamy dedykowany zespół specjalistów, którzy bardzo chętnie Ci w tym doradzą!Udostępnij ten wpis
Archiwizuj