Domowy generator prądu - czy warto go mieć?

31 maja 2022 przez
Domowy generator prądu - czy warto go mieć?
Rafał Śliwa

W dzisiejszych czasach wiele słyszy się o tak zwanym blackoucie, czy długotrwałych przerwach w dostawie prądu, które mogą obejmować całe dzielnice, a nawet miasta. Mimo że widmo tego zagrożenia wydaje się być dość odległe, ponieważ sieć elektroenergetyczna w Polsce jest dobrze zabezpieczona i szybko serwisowana, braki w dostawie prądu są realnym problemem, zwłaszcza dla domów jednorodzinnych. Choć energii w państwie zabraknąć nie powinno, uszkodzenia sieci, spowodowane na przykład zerwaną linią energetyczną przez złamane drzewo, to scenariusz często spotykany. Podczas dużego wiatru czy burzy, dom może zostać odcięty od energii elektrycznej na kilka godzin, a nawet kilka dni. O ile w takie sytuacji poradzimy sobie z brakiem telewizji czy podobnych rozrywek, o tyle brak ogrzewania czy światła może okazać się nieprzyjemny, a nawet niebezpieczny przy długotrwałym utrzymywaniu. A co z jedzeniem w niedziałającej lodówce? Lub brakiem prądu i Internetu, niezbędnych do pracy zdalnej? Tutaj problem zaczyna narastać. Aby zabezpieczyć siebie i swoje gospodarstwo domowe przed podobnymi utrudnieniami, warto zainwestować w domowy generator prądu. Jakie są plusy posiadania agregatu prądotwórczego? Jak wyglądają koszty jego użytkowania i jak działa generator prądu? Tego dowiecie się w poniższym artykule.


Generator prądu do domu, czyli urządzenie warte świeczki

Może się wydawać, że kupno agregatu prądotwórczego do domu to przesada. W końcu, po co inwestować pieniądze, jeżeli z brakiem prądu można żyć? Owszem, można. Ale czy chcemy narażać się na stres związany z taką awarią? Zwłaszcza gdy nie ma pewności, ile może ona potrwać? To już zależy od nas samych.

Czym, tak właściwie, jest i jak działa generator prądu? To urządzenie wyposażone w silnik, działający na konkretne paliwo. Dzięki jego pracy napędzana jest prądnica, a generator jest w stanie wyprodukować energię elektryczną o określonej mocy. Energia ta może być wykorzystana do funkcjonowania wielu urządzeń domowych, takich jak sprzęt RTV, AGD, ale również system grzewczy, pompy lub wentylacja, w zależności, które z nich zostaną do niego podpięte. Przy korzystaniu z energii wytwarzanej przez agregat prądotwórczy nie musimy obawiać się o nagłą awarią sieci elektroenergetycznej. W zależności od wielkości urządzenia oraz mocy silnika działającego w jego wnętrzu, generatory prądu do domu są w stanie wytworzyć adekwatnie dużo energii, aby zapewnić jej przepływ przez cały czas trwania awarii. I choć koszty korzystania z agregatu są nieco wyższe, niż standardowy prąd sieciowy, to warto pamiętać, że jest to sprzęt działający tylko w nagłych wypadkach, a nie na co dzień. Dlatego warto przy jego użytkowaniu zapłacić nieco więcej, nie narażając jednocześnie na koszty naszego komfortu czy zdrowia.


Rodzaje agregatów prądotwórczych - który z nich wybrać?

Na rynku znaleźć można różne modele agregatów prądotwórczych, a wybór urządzenia powinien być podyktowany:


  • miejscem, w którym ma służyć (dom jednorodzinny, zakład pracy, gospodarstwo hodowlane itp.);
  • mocą, którą powinien produkować (w zależności od ilości urządzeń, jakie ma on obsługiwać);
  • paliwem, na które chcemy, aby działał.

Najważniejszym parametrem, na który należy spojrzeć przy wyborze agregatu, jest jego moc. Podstawową zasadą przy użytkowaniu tego typu generatorów jest fakt, że moc maszyny powinna być większa, niż łączne zapotrzebowanie energetyczne wszystkich urządzeń do niego podpiętych. Najłatwiej jest zsumować energię potrzebną do pracy niezbędnych nam sprzętów i na podstawie tej informacji dobrać właściwy agregat. W przypadku napędu możemy wybrać urządzenie z silnikiem spalinowym (dwu- lub czterosuwowym), z silnikiem diesla lub na gaz. Warto brać pod uwagę paliwo łatwo dostępne, jego wpływ na środowisko oraz cenę. Generatory prądu do domu możemy też podzielić na mobilne oraz stacjonarne. Przenośny generator prądu to niepozorne urządzenie, kształtem przypominające walizkę. Dzięki swojej budowie może być bez trudu przewożony z miejsca na miejsce, a moc, którą jest w stanie wyprodukować, wystarczy do zasilania awaryjnego w niedużym domu jednorodzinnym. Od swoich większych wersji różni się nie tylko mniejszym zużyciem paliwa, ale również poziomem hałasu przy pracy. Warto się na niego zdecydować, jeżeli nasze wymogi co do ilości prądu elektrycznego nie są bardzo duże. Sprawdzi się również jako źródło energii na kempingach czy przy dłuższych wyjazdach z dala od gniazdka. Przenośny generator prądu to wyjątkowo wygodna forma agregatu o wielu zastosowaniach oraz niższej cenie w stosunku do urządzeń stałych. Stacjonarne generatory prądu wiążą się z większymi gabarytami, ale również z większą mocą urządzenia. Dobrze sprawdzają się w awaryjnym zasilaniu miejsc pracy lub gospodarstw hodowlanych, gdzie braki prądu mogą mocno nadwyrężać funkcjonowanie całej instytucji. Można do nich podpiąć więcej urządzeń, ale wiążą się również z większym hałasem oraz poborem paliwa, niezbędnym do wytwarzania energii.


Generator prądu do domu - jak z niego korzystać?

Jeżeli decydujemy się na agregat prądotwórczy, jako alternatywne lub awaryjne źródło energii, dobrze jest zadbać o jego otoczenie oraz o sam sprzęt tak, by mógł nam służyć jak najdłużej. Podczas pracy generator prądu wytwarza hałas, którego skala może dochodzić nawet do 95 dB, dlatego istotne jest umiejscowienie urządzenia tak, aby nie było ono uciążliwe dla domowników. Jeżeli mamy możliwość przy budowie domu zadbać o małe, dodatkowe pomieszczenie dla agregatu, warto się na to zdecydować. Jeżeli nie, najlepszym miejscem na ustawienie sprzętu będzie garaż samochodowy lub sucha piwnica z możliwością wentylacji i z dala od źródeł wody. Agregat prądotwórczy nie powinien zbyt długo stać nieużywany. Podobnie jak w przypadku nieużywanego samochodu, generator prądu należy uruchomić przynajmniej raz na kilka miesięcy w celu jego „przepalenia”. Dzięki temu zachowa swoją moc i żywotność na dłużej, a co za tym idzie, nie zawiedzie nas gdy prąd z elektrowni nie dotrze. Pamiętajmy również o ustawieniu generatora na płaskim podłożu oraz uzupełnianiu paliwa przed jego uruchomieniem. Jeśli sprzęt nie jest używany przez dłuższy czas, paliwo należy przechowywać w bezpiecznym miejscu poza agregatem, aby nie wyparowało. Przeciążenie generatora prądu nie powinno wynosić więcej, niż 80% jego mocy, dzięki czemu unikniemy awarii, a co za tym idzie, również kosztów naprawy. Ważną kwestią jest też odpowiednie podpięcie sprzętu pod elektronikę domu, co najlepiej jest powierzyć fachowcom.


Zalety posiadania domowego generatora prądu

Mimo kosztów, jakie niesie za sobą zakup generatora prądu do domu czy jego użytkowanie, jest wiele powodów, dla których warto zainwestować w niego czas i pieniądze. Podstawową zaletą jest fakt, że w przypadku awarii prądu nie musimy rezygnować z wygód życia codziennego. Mowa tu nie tylko o rozrywce czy urządzeniach sprzątających, ale również ogrzewaniu czy pompie wodnej. Bez prądu nie jesteśmy w stanie ogrzać mieszkania czy wody, a brak światła, zwłaszcza w okresie zimowym, może być poważnym utrudnieniem w codziennym funkcjonowaniu. Plusem jest również różnorodność modeli na rynku, dzięki czemu możemy dobrać potrzebną nam moc urządzenia, jego gabaryt, natężenie hałasu czy rodzaj paliwa, który jest dla nas najlepszy. Daje nam to komfort nie tylko pod względem regulacji kosztów, ale także emisji spalin czy ilości miejsca potrzebnego na urządzenie. W dodatku, decydując się na przenośny generator prądu, możemy go wykorzystywać zarówno w domu, jak i na działce, na kempingu czy wyjazdach z dala od cywilizacji. Przy jego wyborze możemy liczyć na pomoc specjalistów, którzy odpowiedzą na wszelkie pytania, pomogą dobrać sprzęt do indywidualnych potrzeb oraz rozwieją ewentualne wątpliwości. Inwestycja w domowy generator prądu zapewni nam spokój i komfort, a odpowiednia konserwacja sprzętu sprawi, że będzie nam służył przez długie lata.


Przegląd popularnych produktów

Agregat prądotwórczy FOGO jednofazowy 230V FH 4001

To bardzo wytrzymały agregat od renomowanej firmy Fogo, wyposażony w rozrusznik ręczny. Charakteryzuje się mocą maksymalną 4,2 kW, stopniem ochrony prądnicy IPC 23 oraz niskim poziomem zakłóceń. To wszystko powoduje, że jest świetnym wyborem jako awaryjne zasilanie domu. Urządzenie jest wygodne do transportowania, dzięki mocnej stalowej ramie i wadze 53 kilogramów. Generator prądu Fogo jest także bardzo bezpieczny i wygodny, dzięki zastosowaniu takich rozwiązań jak zabezpieczenie przeciążeniowe oraz czujnik poziomu oleju. Urządzenie posiada dwa gniazda 230 V, 16 A. Jeśli więc szukasz uniwersalnego agregatu prądotwórczego 230 V, wybór FH 4001 z pewnością Cię nie zawiedzie!


Agregat jednofazowy Pramac PX8000

Ten agregat z serii PX od Pramac zapewnia dużą moc i mobilność. Produkt został wyposażony w solidną ramę rurową połączoną z zestawem transportowym. Duże, wytrzymałe koła i składany uchwyt pokryty pianką pozwalają na łatwe transportowanie urządzenia. Agregat prądotwórczy został zaprojektowany tak, aby zapewnić jak najniższy poziom hałasu, a tym samym komfortową eksploatację. Stabilizacja napięcia AVR sprawia, że wszystkie wrażliwe sprzęty będą zasilane w bezpieczny sposób. Obsługa produktu również należy do niezwykle komfortowych - cyfrowy wyświetlacz informuje o napięciu, częstotliwości oraz liczbie przepracowanych godzin.


Agregat 230V FV 11001 TE Fogo

Ten niezawodny sprzęt od marki Fogo został wyposażony w zapłon elektryczny, który ułatwia rozruch. Duża moc maksymalna 11 kW powoduje, że agregat może pełnić doskonałe zasilanie awaryjne dla Twojego domu. Ogromnym atutem jest także zbiornik paliwa o pojemności aż 45 litrów, co sprawia, że agregat prądotwórczy może pracować długo bez konieczności uzupełniania paliwa. Przy obciążeniu 75% sprzęt charakteryzuje się spalaniem na poziomie 4,9 l na godzinę. Generator waży 130 kilogramów, więc przy jego zakupie, warto zainwestować również w dedykowany zestaw transportowy. Składa się on m.in. z osi z dwoma, mocnymi kołami, podpórki i uchwytów z plastikową rączką. Jeśli więc szukasz agregatu, dzięki któremu będziesz mógł zasilać sprzęty długo i bez problemu, ten model agregatu Fogo może być dla Ciebie perfekcyjny!


Generator prądu do domu to urządzenie, które przyda się w wielu sytuacjach i zapewni nam poczucie bezpieczeństwa w razie nieprzewidzianych sytuacji. Jeśli zależy Ci na niezawodnym sprzęcie, który zagwarantuje pełne bezpieczeństwo, warto postawić na urządzenia od znanych producentów, takich jak np. Fogo lub Pramac. Jeśli z kolei zastanawiasz się, który model urządzenia najbardziej spełni Twoje oczekiwania, zawsze masz możliwość skontaktować się ze specjalistami z Norwit. Gwarantujemy Ci fachowe doradztwo i profesjonalną obsługę.

Udostępnij ten wpis
Archiwizuj