Beton z gruszki: kompleksowy przewodnik – koszty, pojemność i zastosowanie

25 kwietnia 2024 przez
Beton z gruszki: kompleksowy przewodnik – koszty, pojemność i zastosowanie
Magdalena Urban

Beton jest fundamentem nowoczesnego budownictwa, jest jednym z najbardziej uniwersalnych materiałów budowlanych, wykorzystywanym zarówno w dużych projektach komercyjnych, jak i mniejszych przedsięwzięciach indywidualnych. 


Gdy zapotrzebowanie na beton jest wysokie, tradycyjne metody jego mieszania mogą okazać się niewystarczające. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest wykorzystanie betonomieszarki, zwanej potocznie "gruszką".


Czym jest beton z gruszki?

Beton dostarczany gruszką to beton o konsystencji ciekłej, zazwyczaj klasy S3, który jest produkowany w wytwórniach betonu towarowego i transportowany do miejsca użycia specjalistycznymi betonowozami. Jest to rozwiązanie szczególnie przydatne na dużych budowach, gdzie tradycyjne metody przygotowania betonu byłyby czasochłonne oraz kosztowne.


Zastosowanie betonu z gruszki

Beton dostarczany gruszką znajduje zastosowanie głównie w budownictwie kubaturowym. Jest idealny do wylewania fundamentów, stropów, ścian, posadzek oraz innych kluczowych elementów konstrukcyjnych, gdzie wymagana jest duża ilość betonu


Beton z gruszki, dzięki swojej płynnej konsystencji i łatwości w transporcie, znajduje szerokie zastosowanie w różnorodnych projektach budowlanych. Jego uniwersalność sprawia, że jest wybierany zarówno w dużych przedsięwzięciach infrastrukturalnych, jak i w specjalistycznych projektach wymagających precyzyjnego wylewania betonu.


Poniżej przedstawiono kluczowe obszary, w których beton z gruszki jest najczęściej stosowany:

   • Budownictwo kubaturowe: Idealne do wylewania dużych powierzchni, takich jak fundamenty, stropy, ściany nośne.
   • Infrastruktura drogowa: Używany przy budowie dróg, mostów i innych dużych konstrukcji infrastrukturalnych.
   • Konstrukcje specjalistyczne: Doskonały do zastosowań wymagających szczególnej precyzji, jak wylewanie długich płyt betonowych.

Dzięki możliwości szybkiego i równomiernego rozprowadzenia mieszanki, beton z gruszki pozwala na znaczne oszczędności czasu oraz redukcję kosztów pracy.


Rodzaje betonu dostarczanego gruszką

Na rynku dostępne są różne klasy betonu, które można transportować przy użyciu betonomieszarek, znanych jako gruszki. Wybór odpowiedniej klasy betonu zależy od wymagań technicznych i obciążeń, jakie mają zostać wsparte przez betonową konstrukcję.


Podstawowe klasy betonu takie jak C8/10 (B10) są często używane do warstw wyrównawczych, gdzie obciążenia są minimalne, ale wymagana jest solidna podstawa. Dla bardziej wymagających projektów, takich jak konstrukcje nośne, wybierane są wyższe klasy betonu, w tym C12/15 (B15)C16/20 (B20)C20/25 (B25)C25/30 (B30), aż do C30/37 (B37). Te klasy są stosowane w budowie stropów, fundamentów, ścian nośnych, posadzek, schodów, nadproży oraz płyt fundamentowych, zapewniając odpowiednią wytrzymałość i trwałość konstrukcji.


Poza standardowymi klasami betonu, dostępne są również specjalne mieszanki o unikalnych właściwościach, które są dostosowane do specyficznych warunków eksploatacyjnych:

 • Beton mrozoodporny: Idealny do zastosowań zewnętrznych, gdzie materiał jest narażony na cykliczne zamarzanie i rozmrażanie.
 • Beton posadzkowy: Zaprojektowany do tworzenia trwałych i estetycznych posadzek, często z dodatkowymi domieszkami zwiększającymi jego odporność na ścieranie.
 • Beton architektoniczny: Używany w widocznych elementach konstrukcji, gdzie oprócz właściwości strukturalnych, ważne są także walory estetyczne.
 • Beton wodoszczelny: Niezbędny do konstrukcji wymagających szczelności, jak baseny, zbiorniki wodne, czy fundamenty w wysokim poziomie wód gruntowych.

Każdy z tych rodzajów betonu można dostarczyć przy użyciu gruszki, co znacznie ułatwia proces budowlany, zwiększając efektywność pracy oraz zapewniając wyższą jakość gotowej konstrukcji.


Pojemność gruszki z betonem

Typowa betonomieszarka, często nazywana "gruszką", jest zdolna do przewożenia około 8 m³ betonu, co równa się około 8000 litrów. Ta pojemność jest dostosowana do przepisów regulujących dopuszczalne naciski na oś pojazdu w Polsce, które są kluczowe dla bezpieczeństwa drogowego oraz ochrony infrastruktury drogowej. Wprowadzone ograniczenia mają na celu zapobieganie nadmiernemu zużyciu i uszkodzeniom dróg, które mogłyby wyniknąć z nadmiernej masy pojazdów. 


Średnia waga metra sześciennego betonu w gruszce wynosi około 2,3 tony, co oznacza, że pełna betonomieszarka może ważyć około 18,4 tony betonu. Jednak z uwagi na ograniczenia nacisku na oś, najczęściej przewozi się nieco mniej, aby dostosować się do lokalnych przepisów dotyczących maksymalnej masy całkowitej pojazdu, która nie może przekraczać 32 ton dla zestawów czteroosiowych.


Planowanie dostaw betonu musi uwzględniać te ograniczenia, ponieważ mają one bezpośredni wpływ na liczbę kursów potrzebnych do przewiezienia wymaganej ilości betonu na plac budowy. To z kolei wpływa na harmonogram projektu i ogólne koszty logistyki. Należy również zwrócić uwagę na warunki panujące na trasie transportu oraz na budowie, które mogą wymagać dodatkowych dostosowań, jak np. wzmocnienie nawierzchni w miejscach rozładunku, aby zapobiec ich uszkodzeniu przez ciężar pojazdu.


Dodatkowo, konieczne jest przeprowadzenie oceny technicznej możliwości dojazdu do miejsca rozładunku betonu, w tym sprawdzenie nośności mostów, wiaduktów oraz innych elementów infrastruktury, które będą uczestniczyć w trasie przewozu. Taka ocena może wpłynąć na wybór trasy oraz sposobu dostawy, zapewniając efektywność i bezpieczeństwo całego procesu.


Wylewanie betonu z gruszki

Proces wylewania betonu z gruszki wymaga precyzji. Ważne jest, aby beton był wylewany równomiernie i sprawnie, aby uniknąć utraty jego właściwości. Z tego powodu bęben z mieszanką musi obracać się przez cały czas transportu i rozładunku.


Prawidłowe wylewanie betonu z gruszki jest kluczowe dla zachowania jego jakości i właściwości. W procesie tym istotne są czynniki takie jak szybkość wylewania, która musi być dostosowana do warunków na placu budowy oraz specyfikacji technicznej projektu. Za szybkie lub za wolne wylewanie może prowadzić do problemów takich jak segregacja składników betonu lub niedostateczne wypełnienie form.


Aby zapewnić optymalne warunki dla betonu, niezbędne jest również właściwe przygotowanie miejsca pracy przed rozpoczęciem wylewania. Należy upewnić się, że wszystkie powierzchnie, na których będzie wylewany beton, są czyste, stabilne i wolne od zbędnych materiałów, które mogłyby wpłynąć na jakość końcową.


Wylewanie betonu wymaga również koordynacji z zespołem na miejscu, aby zapewnić ciągłość pracy i uniknąć przerw, które mogą wpłynąć na jakość betonu. Jest to szczególnie ważne w przypadku dużych powierzchni, gdzie każda przerwa w dostawie może spowodować powstanie słabych punktów w strukturze betonu.


Ostatni etap, który ma kluczowe znaczenie, to odpowiednie wykończenie betonu. Po wylewaniu beton musi być odpowiednio zagęszczony i wygładzony, aby zapewnić równą powierzchnię oraz optymalne właściwości wytrzymałościowe po związaniu.


Koszty związane z betonem z gruszki

Cena za metr sześcienny betonu może się różnić w zależności od klasy betonu i rejonu dostawy. Koszty transportu są zmiennie kalkulowane, zależne od odległości oraz metody rozliczeniowej przyjętej przez dostawcę.


Zakup betonu z gruszki wiąże się z różnorodnymi kosztami, które zależą od wielu czynników. Poniżej przedstawiono kluczowe aspekty, które wpływają na ostateczny koszt betonu dostarczanego na budowę.


Cena za metr sześcienny betonu

Ceny betonu z gruszki różnią się w zależności od klasy betonu oraz regionu dostawy. Na przykład:

 • Za 1 m3 betonu klasy C12/15 (B15) S3, ceny wahają się średnio od 260 zł do 300 zł brutto.
 • Dla wyższej klasy betonu, jak C20/25 (B25) S3, ceny mogą wynosić od 300 zł do 350 zł brutto za metr sześcienny.
 • Popularny beton towarowy C16/20 (B20) S3 kosztuje zazwyczaj od 280 zł do 320 zł brutto za metr sześcienny.

Opodatkowanie betonu

Stawki VAT na beton mogą się różnić w zależności od rodzaju sprzedaży. Przy sprzedaży materiałów budowlanych standardowo stosuje się stawkę 23%. W przypadku usług budowlanych stawka VAT może być obniżona do 8%.


Koszty transportu

Koszty transportu betonu są zmiennie kalkulowane i mogą zależeć od metody rozliczeniowej wybranej przez dostawcę:

 • Stawki godzinowe, które mogą wynosić od 5 zł do 6 zł za godzinę.
 • Stawki kilometrowe, oscylujące w granicach od 3 zł do 4 zł za kilometr, czasem liczona jest odległość w obie strony.
 • Możliwe są także stałe stawki przejazdowe, które uwzględniają objętość przewożonego betonu.

Dodatkowe opłaty

Oprócz standardowych kosztów, mogą wystąpić dodatkowe opłaty takie jak:

 • Koszty za pustą przestrzeń w gruszce.
 • Opłaty za przestój betoniarki na placu budowy, które mogą wynosić nawet 80 zł za godzinę.

Warto dokładnie dopytać dostawcę o wszystkie potencjalne koszty przed finalizacją zamówienia.


Zalecenia przy zamawianiu betonu

Planowanie dostaw betonu powinno uwzględniać możliwość niespodziewanych zmian pogodowych lub technicznych, które mogą wpłynąć na harmonogram prac. Anulowanie transportu w ostatniej chwili może wiązać się z dodatkowymi opłatami.


Na co zwrócić uwagę przy wyborze dostawcy betonu z gruszki?

Wybór odpowiedniego dostawcy betonu z gruszki jest kluczowy dla sukcesu każdego projektu budowlanego


Poniżej wymieniono kilka kluczowych aspektów, które warto rozważyć, aby zapewnić, że beton dostarczany na budowę będzie najwyższej jakości i zostanie dostarczony w sposób efektywny:

  • Koszt za metr sześcienny betonu, w zależności od klasy.
  • Jakość betonu, zapewnienie, że spełnia on wszystkie normy budowlane.
  • Zdolność dostawcy do realizacji dostaw na czas i z odpowiednią precyzją.

  Polecane maszyny do pracy z betonem

  W naszym asortymencie znajdziesz niezbędne urządzenia do pracy z betonem, takie jak wibratory do betonu, betoniarki, listwy wibracyjne, zacieraczki do betonufrezarki i szlifierki podłogowe. Oferujemy sprzęt renomowanych producentów, który zwiększy efektywność każdej budowy.


  Zapraszamy do sklepu online NORWIT.PL, gdzie nasi specjaliści pomogą dobrać odpowiednie urządzenia i maszyny do Twojego projektu budowlanego. Nasza oferta obejmuje szeroki asortyment urządzeń do betonu i nie tylko, co gwarantuje, że znajdziesz u nas wszystko, czego potrzebujesz. Niezależnie od skali projektu, nasze produkty i wsparcie zapewnią najwyższą jakość i satysfakcję.

  Udostępnij ten wpis
  Archiwizuj