CZY MAŁA BETONIARKA MOŻE DUŻO?

BUDUJEMY DOM
12 maja 2022 przez
CZY MAŁA BETONIARKA MOŻE DUŻO?
Rafał Śliwa

Betoniarka na placu budowy domu

Mała betoniarka to właściwie niezbędne urządzenie podczas każdej budowy domu. Może przydać się także do różnego typu prac remontowych i wykończeniowych. Dzięki niej doskonale wymieszasz składniki w celu utworzenia mieszanki betonowej. Urządzenie wypełnia się cementem, piaskiem, żwirem i wodą, a dzięki obrotowemu bębnowi całość może zostać prawidłowo wymieszana. Mała betoniarka jest szczególnie często wybierana na place budowy podczas stawiania domów jednorodzinnych. Ogranicza się wówczas koszty, ponieważ urządzenia o mniejszych pojemnościach są tańsze w zakupie i eksploatacji. Ponadto, mała betoniarka 100l lub 150l produkuje taką ilość masy, która może zostać w pełni wykorzystana przez niewielką ekipę budowlaną. W betoniarce o pojemności 100-150l wymieszasz jednorazowo od 2 do 3 taczek zaprawy. Mieszanka ta nie może zbyt długo pozostawać niewykorzystana, więc dla kilkuosobowej ekipy budowlanej czy remontowej taka ilość będzie optymalna. Wybór małej betoniarki jest w wielu przypadkach najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem i pozwala uzyskać oczekiwane efekty bez jednoczesnego marnowania masy betonowej.


Pojemność robocza  całkowita betoniarki

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w sklepach internetowych spotykamy się zarówno z parametrem określanym jako pojemność robocza oraz drugim - pojemnością całkowitą. Na czym polega różnica? Są to istotne parametry, dzięki którym zapobiegniemy niepożądanym sytuacjom, kiedy:

  • kupujemy zbyt duże urządzenie i wyprodukowana zaprawa nie może zostać wykorzystana w odpowiednim czasie np. ze względu na zbyt małe moce przerobowe ekipy
  • kupujemy za małe urządzenie, co skutkuje wolniejszym tempem prac na placu budowy

Obie te sytuacje mogą generować niepotrzebne koszty, dlatego warto dobrze przemyśleć swoje zapotrzebowanie. Pojemność całkowita to parametr, który odnosi się do maksymalnej pojemności całego bębna. Pojemność robocza (zasypowa) z kolei odnosi się do maksymalnej pojemności zaprawy, która może zostać wyprodukowana podczas jednego mieszania. Z tego właśnie względu należy zwrócić baczną uwagę na pojemność roboczą i dostosować ją do możliwości swoich lub swojej ekipy budowlanej.


Przechył mieszalnika betoniarki

Jeśli mała betoniarka jest produktem, którego szukasz, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek na co zwracać uwagę przy jej zakupie. Urządzenia można podzielić w zależności od zastosowanego przechyłu mieszalnika. Dwie najbardziej popularne technologie to przechył na korbkę oraz przechył na koło. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z przechyłem, który nie wymaga użycia większej siły. Dzieje się tak za sprawą przekładni ślimakowej, a ten typ rozwiązania możemy spotkać w większych i droższych betoniarkach. Jednak przechył na koło spokojnie sprawdzi się np. w przypadku urządzenia jakim jest betoniarka 100l. Kompaktowe rozmiary urządzenia sprawiają, że siła potrzebna do jego sprawnej obsługi nie jest zbyt obciążająca. Jeśli więc potrzebujesz urządzenia, które będzie wykorzystywane głównie podczas drobnych prac remontowo-wykończeniowych, przechył mieszalnika na koło nie sprawi trudności. Przy częstym używaniu betoniarki, warto jednak postawić na wygodniejsze rozwiązanie w postaci przechyłu na korbkę.


Jakościowa betoniarka 100l

Jednym z bardzo popularnych urządzeń z kategorii mała betoniarka jest model Altrad Belle MIX-130/Ż. Ta betoniarka 100l wyróżnia się swoją długą trwałością oraz wydajnością. Ze względu na swoje kompaktowe rozmiary, transport, załadunek i wyładunek mogą przebiegać bezproblemowo i szybko. Cała konstrukcja została zaprojektowana w taki sposób, aby zarówno wygoda, jak i bezpieczeństwo użytkowania były bardzo wysokie. Betoniarka Altrad Belle pozwala na obustronny załadunek i wyładunek, co wpływa na tempo prac. Wyładunek materiału może odbywać się na wysokości taczki, co z kolei znacznie poprawia wygodę przeprowadzanych robót. Betoniarka 100l jest zabezpieczona przed przeciążeniem termicznym. Moc jej silnika wynosi 0,7 kW, a ciężar 50 kg. Konstrukcja jest stabilna, a urządzenie posiada solidne koła, dzięki którym można swobodnie przemieszczać się z nim po placu budowy. 


Dla kogo betoniarka 150l?

Betoniarka 150l pozwala na jednorazowe wytworzenie mieszanki betonowej o objętości odpowiadającej 2-3 taczkom. Będzie to wystarczająca ilość materiału dla pracy kilkuosobowej ekipy budowlanej. Jednym z chętniej wybieranych urządzeń o takiej pojemności roboczej jest betoniarka Altrad Belle BWE-150KJ lub Altrad Belle BWE-150K. Pierwszy wymieniony model to urządzenie 230V, natomiast drugi - 400V. Urządzenia jednofazowe (230V https://norwit.pl/60-agregaty-230-v-jednofazowe) mogą być bardzo łatwo zasilane awaryjnie np. ze zwykłego gniazdka lub generatora prądu. 


W przypadku urządzeń trójfazowych (400V https://norwit.pl/61-agregaty-400-v-trojfazowe) warto zapatrzyć się w agregat prądotwórczy trójfazowy. Altrad Belle BWE-150KJ charakteryzuje się bardzo sztywnym zbiornikiem mieszającym ze wzmocnioną krawędzią, a także niezwykle mocną konstrukcją. Wyładunek może odbywać się na wysokości tarczki, co usprawnia pracę całej ekipy budowlanej. Ponadto, warto zwrócić uwagę na to, że przekładnia ślimakowa jeszcze bardziej ułatwia zarówno wyładunek, jak i załadunek. Wydajność mieszania jest świetna za sprawą wyjątkowej konstrukcji mieszadła. Betoniarka 150l BWE-150KJ pracuje z mocą 1,5 kW przy wadze 185 kilogramów. Model BWE-150K z kolei ma moc 1,1 kW i wagę 185 kg. Oba urządzenia zostały wyposażone w korbowy przechył mieszalnika i pomalowane proszkowo. Są to betoniarki 150l o bardzo dużej trwałości i wydajności. Doskonale sprawdzą się podczas budowy domu jednorodzinnego.


Podsumowując temat, warto podkreślić, że nawet mała betoniarka o niewielkiej pojemności roboczej, może dużo. Z powodzeniem będzie wystarczająca dla osób, które samodzielnie budują swój dom lub robią to wraz z niedużą ekipą budowlaną. Podczas dokonywania zakupu warto skupić się nie tylko na samej pojemności, ale także na sposobie przechyłu czy zasilania. Dzięki dokładnemu przeanalizowaniu parametrów z powodzeniem można dopasować urządzenie do swoich indywidualnych potrzeb. A stąd jest już tylko krok do powodzenia całej inwestycji. Jeśli więc mała betoniarka jest tym czego poszukujesz, ale masz pytania i zastanawiasz się który produkt spełni Twoje oczekiwania, skontaktuj się z naszymi fachowcami. Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania i postaramy się jak najlepiej Ci doradzić!

Udostępnij ten wpis
Archiwizuj