Powered by Smartsupp

Czy nagrzewnica olejowa jest bezpieczna?

Konkretny poradnik
22 lipca 2022 przez
Czy nagrzewnica olejowa jest bezpieczna?
Rafał Śliwa
Dzisiaj będziemy rozmawiać o bezpieczeństwie w użytkowaniu nagrzewnic olejowych. WIele osób zadaje sobie to pytanie podczas poszukiwania odpowiedniej nagrzewnicy do swojego biura, hali produkcyjnej czy warsztatu. Sprawdźmy więc czy nagrzewnica olejowa jest bezpieczna, jak działa i na co trzeba uważać w procesie eksploatacji maszyny! 

Jak działa nagrzewnica olejowa?

Żeby odpowiedzieć na pytanie czy nagrzewnica olejowa jest bezpieczna, musimy przyjrzeć się najpierw jej działaniu. Wiedza na ten temat pozwoli użytkować nagrzewnicę olejową w prawidłowy sposób, a tym samym zapewni Ci pełne bezpieczeństwo. 
Nagrzewnice olejowe pracują, jak to wynika z ich nazwy, na oleju. To dzięki niemu w komorze spalanie wytwarza się ciepło, które ogrzewa powietrze płynące przez maszynę. Możemy sobie wyróżnić:
    nagrzewnice wymiennikowe - spalanie odbywa się w zamkniętej komorze, a ogrzewanie powietrza dzieje się za pomocą wymiennika ciepła, 
    nagrzewnice bezwymiennikowe - ogrzewanie powietrza dokonuje się poprzez płomień spalanego paliwa. Strumień powietrza zawiera wówczas w sobie spaliny. 

Krótka charakterystyka nagrzewnic olejowych

Wiemy już pokrótce jak działa nagrzewnica olejowa, ale czy nagrzewnica olejowa jest bezpieczna? Nie ulega wątpliwości, że wiele osób decyduje się właśnie na ten typ nagrzewnic. Wynika to z faktu, że są to urządzenia ciche, stosunkowo tanie w eksploatacji, a także najbardziej wydajne. W zależności od tego, jaki typ nagrzewnicy wybierzesz, musisz podjąć inne kroki w trakcie pracy z nią, żeby była bezpieczna. 

Nagrzewnica olejowa z odprowadzaniem spalin czy bez?

Inaczej będziemy postępować z nagrzewnicą z odprowadzaniem spalin, a inaczej z taką, która tej funkcji nie posiada. W zależności od modelu, zasady dotyczące bezpieczeństwa będą więc inne. Sprawdźmy najpierw na czym polega działanie obu typów:

  nagrzewnica olejowa z odprowadzeniem spalin - zapewnia czyste i ciepłe powietrze bez spalin. Odpowiadając na pytanie czy nagrzewnica olejowa jest bezpieczna, w tym przypadku należy odpowiednio poprowadzić odprowadzanie spalin (jak to zrobić napiszemy w dalszej części tego artykułu).
  nagrzewnica olejowa bez odprowadzania spalin - daje ciepłe powietrze świetnej jakości, ale nie może być stosowana w pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie lub zwierzęta. Dzieje się tak dlatego, że spaliny są niebezpieczne dla ich zdrowia i życia. 

  Czy nagrzewnica olejowa jest bezpieczna? Omawiamy nagrzewnice z odprowadzeniem spalin 

  Nagrzewnica olejowa z odprowadzeniem spalin jest w pełni bezpieczna, pod warunkiem, że prawidłowo ją użytkujemy. Ta maszyna sprawdza się świetnie w obiektach użytkowych, takich jak magazyny, hale, place budowy i nie tylko. Dzięki odprowadzaniu spalin można ją stosować także w pomieszczeniach, gdzie pracuję ludzie np. w magazynach lub są obecne zwierzęta np. w gospodarstwach hodowlanych. 

  Uwaga! Nagrzewnice olejowe z odprowadzaniem spalin nadają się świetnie nawet do słabo wentylowanych pomieszczeń np. do sklepów, kuchni, namiotów i hal wystawowych. Można do nich podłączyć przewody giętkie i cieszyć się ciepłym oraz zdrowym powietrzem doprowadzonym do pomieszczeń na większe odległości. 

  Jak prawidłowo odprowadzać spaliny?

  Nagrzewnica Master z odprowadzeniem spalin to jeden z topowych produktów na rynku w swojej kategorii. Żeby prawidłowo odprowadzać spaliny, musimy wyposażyć się w rurę wylotową z opcjonalnym zestawem mocującym. Jeśli więc zadajesz sobie pytanie czy nagrzewnica olejowa jest bezpieczna, przeczytaj uważnie ten akapit. Dowiesz się tutaj jak zapewnić sobie pełne bezpieczeństwo. Jak więc odprowadzać poprawnie spaliny?

  Ustaw nagrzewnicę na stabilnym podłożu w pomieszczeniu, które ma być ogrzewane. 

  Możesz podłączyć dodatkową rurę odprowadzającą spaliny. Należy ją przeprowadzić minimum 2 metry pionowo w górę, a następnie skręcić w bok np. do ściany z otworem. 

  Takie połączenie rury odprowadzającej sprawi, że spaliny nie będą się cofały, a to podstawa bezpieczeństwa użytkowania nagrzewnicy olejowej. 

  Rurę odprowadzającą spaliny można poprowadzić nie tylko do wylotu w ścianie, ale także w suficie. 

  Z tak przygotowanej nagrzewnicy olejowej możesz korzystać bezpośrednio w pomieszczeniu, w którym przebywają ludzie i zwierzęta. 

  Czy nagrzewnica bez odprowadzania spalin jest bezpieczna?

  Wiemy już jak w pełni bezpiecznie korzystać z nagrzewnic z odprowadzaniem spalin. Teraz przyjrzymy się tym maszynom, które spalin nie odprowadzają. Podstawowa zasada jest taka, że można ich używać tylko w pomieszczeniach, gdzie nie pracują ludzie lub nie przebywają zwierzęta. Warto także wiedzieć, że nagrzewnica bez odprowadzania spalin powinna stać w miejscu o bardzo dobrej wentylacji. Czy nagrzewnica olejowa jest bezpieczna, mimo że nie odprowadza spalin? Tak, ale musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach! 

  Zasady użytkowania nagrzewnicy bez odprowadzania spalin 

  Kiedy kupujesz nagrzewnicę, musisz zapoznać się z jej instrukcją obsługi (na potrzeby tego artykułu podamy Ci zasady użytkowania produktu nagrzewnica
   Master bez odprowadzania spalin model B 35 CEL)

  Brak stosowania się do instrukcji obsługi grozi dużym niebezpieczeństwem. Na szczęście użytkowanie nagrzewnic olejowych nie należy do trudnych.  

  Złe użytkowanie grozi zatruciem tlenkiem węgla, a możliwe objawy to ból głowy, mdłości, zawroty głowy i inne objawy grypowe. 

  W nagrzewnicy można używać tylko i wyłącznie paliwa określonego na tabliczce identyfikacyjnej.

  Nie można uzupełniać paliwa, jeśli nagrzewnica olejowa nie jest wychłodzona. 

  Nie wolno używać nagrzewnicy w pomieszczeniach, gdzie znajdują się takie substancje jak benzyna, rozpuszczalniki i inne produkty łatwopalne. 

  Wokół nagrzewnicy nie mogą leżeć plandeki i inne rzeczy, które mogłyby się zapalić. 

  Maszyna może pracować tylko w miejscach otwartych lub dobrze wentylowanych. 

  Wszelkie łatwopalne produkty powinny być położone w oddaleniu od nagrzewnicy - około 2,5 metra od jej wyjścia przedniego i ok. 1,5 metra od boków, góry i z tyłu.

   Nagrzewnica olejowa Master musi stać na stabilnej, wyrównanej powierzchni. 

  Czy nagrzewnica olejowa jest bezpieczna? Tak, ale pamiętaj, żeby stosować wyżej wymienione zasady i szczegółowo przeczytać instrukcję użytkowania Twojej nagrzewnicy.


  Jak uruchomić nagrzewnicę olejową?

  Nagrzewnica olejowa może mieć różne sposoby uruchamiania, dlatego zawsze zachowaj instrukcję obsługi i wracaj do niej w razie potrzeby. Powiemy Ci jak uruchomić nagrzewnicę olejową na przykładzie nagrzewnicy Master. Na początek trzeba sprawdzić czy paliwo znajduje się w zbiorniku i czy jego ilość jest wystarczająca, a następnie dokładnie zamknąć pokrywę zbiornika. Wtyczka zasilania musi zostać podłączona do sieci elektrycznej. Następnie ustawiamy wyłącznik ON/OFF w pozycji ON (włączone). Nagrzewnica Master powinna się uruchomić w ciągu kilku sekund. Jak więc widzisz cały proces jest bardzo prosty i nie powinien sprawić trudności. 

  Nagrzewnica Master - jakie funkcje stosuje producent dla pełnego bezpieczeństwa?

  Nagrzewnice Master to topowe produkty na rynku. Jeśli martwisz się czy nagrzewnica olejowa jest bezpieczna, to z pewnością warto postawić na najwyższej klasy sprzęt. Dzięki temu będziesz mieć gwarancję, że nagrzewnica Master nie ulegnie łatwo uszkodzeniom i nie zacznie stawać się niebezpieczna. Producent Master stosuje m.in takie rozwiązania jak: 

  termostat pokojowy 

  brak wydzielania zapachów

  wygodna regulacja mocy grzewczej 

  silnik z zabezpieczeniem termicznym

  wskaźnik poziomu oleju 

  Nagrzewnica Master to świetny i bezpieczny wybór zarówno dla profesjonalistów, jak i dla osób, które potrzebują dodatkowego ogrzewania w miejscu pracy. Zapraszamy do zakupu nagrzewnic olejowych Master! 

  Jakie akcesoria do nagrzewnic olejowych mogą Ci się przydać?

  Użytkowanie nagrzewnic olejowych to nie tylko korzystanie z samej maszyny, ale także możliwość bezpiecznego stosowania akcesoriów. 

  Zestawy części eksploatacyjnych - warto mieć je zawsze przy sobie na wypadek, gdyby któraś z części wymagała szybkiej wymiany. Dopasuj zestaw części do modelu nagrzewnicy olejowej, którą masz. 

  Przewody giętkie - możesz je łatwo zainstalować do nagrzewnicy i dzięki nim doprowadzać ciepłe i czyste powietrze na większe odległości. To akcesorium przyda Ci się do wygodnego rozprowadzania ciepła w różne części hali lub magazynu.

  Termostat pomieszczeniowy - to łatwiejsza regulacja temperatury. Stosowanie termostatów jest proste i w pełni bezpieczne.