Zimno w pracy - jak dogrzewać pomieszczenia?

13 marca 2023 przez
Zimno w pracy - jak dogrzewać pomieszczenia?
Magdalena Urban

Zimno w pracy -  jak dogrzewać pomieszczenia?


Zimno w pracy to w wielu przypadkach poważny problem. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są obowiązki pracodawcy oraz prawa pracownicze dotyczące temperatury panującej w miejscach pracy. Podpowiemy także, jakie urządzenia sprawdzą się najlepiej do ogrzania pracowników w biurze, na placu budowy lub na hali przemysłowej. Poznasz wady i zalety każdego ze stosowanych ogrzewaczy, dzięki czemu łatwiej wybierzesz ten idealny do swojej firmy. 


Prawa pracowników, obowiązki pracodawcy 


Aby praca była wydajna i bezpieczna, pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom odpowiednie warunki. Wszyscy kojarzymy standardy BHP, na przykład te dotyczące wyjść ewakuacyjnych i umiejscowienia gaśnic przeciwpożarowych. Niewielu z nas jednak wie, że także temperatura w miejscu pracy jest określona w Kodeksie pracy. Pracodawca ma obowiązek zwrócić uwagę nie tylko na temperaturę, ale także na oświetlenie i nasłonecznienie pomieszczeń pracowniczych. Zakres temperatur panujących w biurze lub na hali produkcyjnej oczywiście się od siebie różni. Także na placu budowy pracodawca musi podjąć środki, które zapewnią robotnikom komfort cieplny. 


Negatywne konsekwencje zimna w pracy 


Nie warto zaniedbywać tej kwestii, nie tylko dlatego że jest to nieetyczne i negatywnie wpływa dobrostan zatrudnionych ludzi. Pracownicy, którym nie zapewni się odpowiednich warunków pracy mogą odmówić wykonywania swoich obowiązków. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, ekipa zgłasza przerwanie pracy szefowi, odchodzi od pracy, a przy okazji przysługuje jej normalna wysokość wynagrodzenia. Sprawą może zająć się również Państwowa Inspekcja Pracy, która ma uprawnienia do przeprowadzenia kontroli. Gdy stwierdzi nieprawidłowości, wymierzona może zostać wysoka kara finansowa. 


Odpowiednia temperatura w zamkniętym miejscu pracy 


Przepisy mówią, że sezon grzewczy zaczyna się w listopadzie i kończy ostatniego dnia marca. To okres, w którym w zależności od rodzaju pracy ściśle określona jest temperatura, która musi panować w pomieszczeniach. 


 • w przypadku pracy biurowej lub lekkiej pracy fizycznej, temperatura nie może być niższa niż 18 stopni Celsjusza,
 • w przypadku pracy produkcyjnej na dużej hali, pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia temperatury nie niższej niż 14 ℃. Zasada ta dotyczy każdego miejsca pracy, w którym dochodzi do ciężkiej pracy fizycznej, 
 • inne warunki muszą panować w szatniach, toaletach oraz pomieszczeniach socjalnych - dolny limit wynosi 24 stopnie Celsjusza.


Temperatura w pracy - co na ten temat mówi Instytut Medycyny Pracy?


Taki zakres temperatur jak powyżej, jest zaproponowany w Kodeksie Pracy, ale jak najczęściej jest w praktyce? Instytut Medycyny Pracy przeprowadził badania, z których wynika, że komfortowa temperatura przy pracy to:

 • 20–22,8°C w przypadku lekkiej pracy siedzącej zimą,
 • 23,9–26,7°C, jeśli jest to praca lekka i siedząca w sezonie letnim,
 • 18,3°C dla średnio ciężkiej pracy,
 • 15,5°C dla zajęć bardzo ciężkich.


Zadbanie o komfortową temperaturę w pomieszczeniach biurowych czy przemysłowych równa się zwiększeniu wydajności pracy. Pracownicy nie są ospali lub rozdrażnieni i swoje zadania mogą wykonywać w skupieniu. 


Wyjątek 


Jak wiadomo istnieją miejsca pracy, w których ze względu na specyfikę nie mogą panować wysokie temperatury. Są to na przykład hale produkcji mrożonej żywności, lodówki przemysłowe w restauracjach, magazyny produktów mrożonych, laboratoria itd. W takich miejscach temperatura może być niższa niż dopuszczalne 14℃, tylko jeśli stosowane technologie nie pozwalają na wyższe temperatury. 


Praca na wolnym powietrzu


W czasie chłodnych, a nawet mroźnych dni podczas pracy na otwartej przestrzeni obowiązują inne przepisy. Pracownicy powinni być maksymalnie ochraniani przed zimnem, wiatrem i opadami. Na pracodawcy ciąży więcej obowiązków, aby zapewnić komfortowe warunki. 


Jeśli temperatura spada poniżej 10 stopni Celsjusza, pracodawca ma obowiązek zapewnić pomieszczenie, w którym pracownicy będą mogli się ogrzać, schronić przed śniegiem i deszczem. Miejsce to nie może być mniejsze niż 8 m², na każdego pracownika na najliczniejszej zmianie musi przypadać co najmniej 0,1 m² powierzchni. Minimalna temperatura w pomieszczeniu socjalnym wynosi 16℃. Dostępna powinna być w nim mikrofalówka i czajnik. W przypadku, gdy pracodawca nie może zapewnić takich warunków, musi zapewnić inne źródło ogrzewania - koksownik, nagrzewnicę lub farelkę. W każdym przypadku przy temperaturze niższej niż 10℃ pracodawca ma obowiązek dostarczyć pracownikom ciepłe posiłki i gorące napoje. 


Czym ogrzewać pomieszczenia w miejscu pracy?


Istnieje sporo możliwości nagrzewania miejsca pracy w pomieszczeniach zamkniętych i na otwartej przestrzeni. Najpopularniejsze urządzenia grzewcze to nagrzewnice. Istnieją nagrzewnice elektryczne, gazowe i olejowe. Zasada ich działania przypomina termowentylator, ale jest od niego znacznie mocniejsza i skuteczniejsza.


Nagrzewnice elektryczne - zalety i wady zastosowania


Doskonałe rozwiązanie do małych pomieszczeń, ponieważ szybko podnoszą temperaturę powietrza. Jak mówi nazwa zasilane są energią elektryczną. Przez wbudowany wentylator wydostaje się nagrzane grzałkami powietrze. Są bardzo proste w obsłudze i mało awaryjne, dlatego jest to zakup na lata. Można z nich bezpiecznie korzystać w miejscach o wysokiej wilgotności. Nie zużywają tlenu, nie potrzebują paliwa, nie wydzielają spalin, są czyste i przystosowane ciągłej pracy. Zazwyczaj mają niewielkie rozmiary, więc łatwo je przenosić. Stosuje się do ogrzewania małych i średnich pomieszczeń w zależności od mocy nagrzewnicy. Wadą nagrzewnic elektrycznych jest ich zapotrzebowanie na prąd, wymagają podłączenia do sieci lub agregatu prądotwórcze. Najwięcej problemu przysparzają z kolei koszty eksploatacyjne - energia elektryczna jest stosunkowo droga. Z drugiej strony w przypadku awarii nie istnieje niebezpieczeństwo zaprószenia ognia bądź wybuchu samego urządzenia.


Do jakich pomieszczeń wybrać nagrzewnice elektryczne? 


W jakich pomieszczeniach skorzystać z nagrzewnicy elektrycznej? Tak  naprawdę w każdej, w której jest dostęp do prądu. Do sklepów, budek, kiosków, warsztatów, stanowisk ochroniarskich, biur, pomieszczeniach cieplnych na placu budowy itd. Dostosuj moc urządzenia do kubatury pomieszczenia, jeśli jest ona za duża, pomyśl o innym rodzaju nagrzewnicy. 


Nagrzewnice gazowe - kiedy będą najlepszym wyborem?


Nagrzewnice gazowe są złotym środkiem między ceną, a wydajnością urządzenia. W przeciwieństwie do urządzeń elektrycznych mogą pracować na otwartej przestrzeni i nie ogranicza ich długość zasilacza. Stosuje się je do ogrzewania niewielkich pomieszczeń, ale wykorzystywane są także na dużych przestrzeniach w obiektach budowlanych, przemysłowych i magazynowych. Są energooszczędne i ekonomiczne. Ich obsługa, eksploatacja i konserwacja nie sprawiają problemu. Te urządzenia są bardzo dobrze zabezpieczone, dlatego nie musisz się obawiać płomienia i samego gazu. Jeśli zdecydujesz się na nagrzewnicę gazową, upewnij się że miejsce, w którym będzie pracować, jest odpowiednio wentylowane. Gaz w procesie spalania wypiera z tlen, co przy kiepskiej wentylacji grozi zaczadzeniem. Przy pracy nagrzewnice gazowe wydzielają również wodę - wentylacja zapobiega rozwojowi pleśni w pomieszczeniu. Tego typu nagrzewnice sprawdzą się w pomieszczeniach zamkniętych i wydajnie ogrzeją spore obiekty. Sprawdzają się też na placach budowy, halach, magazynach i budynkach rolniczych. Nagrzewnice olejowe 


Nagrzewnice olejowe to urządzenia o największej mocy. Są duże, efektywne i energooszczędne. Doskonale ogrzewają duże przestrzenie, takie jak hale i magazyny lub pomieszczenia biurowe open space. Ich największą zaletą jest wydajność - bardzo szybko zapewniają pracownikom komfortową temperaturę pracy. Świetnie ogrzewają powietrze na otwartych przestrzeniach. Można korzystać z nich niezależnie od dostępu do prądu, więc to najczęściej spotykane nagrzewnice na budowach. To zwykle duży i ciężki sprzęt. Najczęściej nagrzewnice olejowe wyposażone są w mocne gumowe koła, więc mimo gabarytów łatwo się je transportuje. Na rynku znajdziesz nagrzewnice olejowe z wbudowanym systemem odprowadzania spalin do pomieszczeń zamkniętych i takie do użytku na otwartej przestrzeni. Nagrzewnice olejowe są najdroższe w zakupie, ale najtańsze w eksploatacji.


Jaki rodzaj nagrzewnicy wybrać do swojego zakładu pracy? 


Zanim zaczniesz wybierać nagrzewnicę, odpowiedz sobie na kilka pytań które znacząco ułatwią późniejszy wybór.


 • W jakich warunkach będzie pracować nagrzewnica? 
 • Jakie ma być jej główne zastosowanie? 
 • Czy w ogrzewanym pomieszczeniu będą przebywać ludzie? 
 • Jaka moc będzie potrzebna do optymalnego ogrzania pomieszczenia o określonej kubaturze? 
 • Jakiego rodzaju napędu chcesz używać? 
 • Czy pomieszczenie, w jakim będzie pracować nagrzewnica jest odpowiednio wentylowane?
 • Czy pomieszczenie, które chcesz ogrzać jest narażone na pożary?
 • Jakim budżetem dysponujesz? Podczas przeglądania ofert, zwróć uwagę przede wszystkim na moc grzewczą, przepływ powietrza i możliwość regulacji mocy nagrzewania. Jeśli myślisz o nagrzewnicy olejowej, sprawdź, czy ma możliwość odprowadzania spalin, jakie ma zużycie paliwa i pojemność na olej. Zimno w pracy - podsumowanie 


Nagrzewnice elektryczne, gazowe i olejowe to urządzenia o prostej budowie. Współcześnie produkowane modele wykonane są z bezpiecznych materiałów o dużej odporności na niekorzystne warunki pracy. Nagrzewnica jest zazwyczaj inwestycją na kilka lat i nie warto na niej oszczędzać. Dzięki niej zimno w pracy przestanie być problemem, a Twoja ekipa stanie się jeszcze bardziej wydajna! 


Zadbanie o komfort cieplny swoich pracowników jest obowiązkiem każdego pracodawcy, a jego niedopełnienie może skutkować przerwaniem pracy oraz wysoką karą finansową. W skrajnych przypadkach Inspekcja Pracy może zarządzić przerwanie prac do momentu kiedy pracodawca nie zapewni pracownikom odpowiednich warunków. Oprócz wyrażenia szacunku i troski o swoją ekipę, utrzymanie odpowiedniej temperatury w pracy przyniesie same korzyści. Dopasowana do typu pracy temperatura sprawia że pracownicy nie są rozdrażnieni, senni, zestresowani i mogą skupić się na swoich zadaniach. To także zmniejszenie ilości zwolnień lekarskich z powodu przemarznięcia organizmu, a co za tym idzie większa wydajność, brak przestojów, dotrzymywanie terminów oraz duża oszczędność finansowa.