Nagrzewnica olejowa z odprowadzeniem spalin czy bez?

19 stycznia 2023 przez
Nagrzewnica olejowa z odprowadzeniem spalin czy bez?
Magdalena Urban

Nagrzewnica olejowa z odprowadzeniem spalin czy bez? Co wybrać? 

W dzisiejszym artykule odpowiadamy na pytanie - nagrzewnica olejowa z odprowadzeniem spalin czy bez odprowadzenia spalin? Każdy fachowiec wie, że podstawą dobrze wykonanej pracy jest niezawodny sprzęt wysokiej jakości, dobrany do konkretnych zadań. Dzięki odpowiednim narzędziom i maszynom każde zadanie może być zrobione szybko i solidnie. Nieocenioną pomocą przy wielu pracach okazuje się być właśnie nagrzewnica olejowa. Czym charakteryzuje się nagrzewnica olejowa? Do jakich zadań będzie najlepszym wyborem? Lepiej postawić na nagrzewnicę z odprowadzeniem spalin czy bez? Tego wszystkiego dowiesz się z tego poradnika!

Nagrzewnica olejowa z odprowadzeniem spalin czy bez? Wprowadzenie do tematu nagrzewnic

Wśród popularnych urządzeń w branży budowlanej znaleźć można profesjonalne nagrzewnice powietrza. To sprzęt, który może być wykorzystany przy wielu różnych zadaniach. Nie tylko zapewnia odpowiednią temperaturę pomieszczenia, ale również przyspiesza wiele prac remontowych czy wykończeniowych. Na rynku znajdziesz wiele modeli nagrzewnic powietrza, różniących się od siebie mocą, przepływem powietrza oraz sposobem zasilania. Jednym z popularnych wariantów jest nagrzewnica olejowa, chętnie wykorzystywana ze względu na niezależnie źródło zasilania, jakim jest olej napędowy. 

Nagrzewnica olejowa - charakterystyka urządzenia

Nagrzewnice powietrza to maszyny, które łączą w sobie niezwykłą prostotę obsługi oraz dużą skuteczność działania. Pozwalają na długotrwałe utrzymanie wskazanej temperatury w danym pomieszczeniu, dzięki cyrkulacji ogrzanego przez maszynę powietrza. Nagrzewnica olejowa pobiera powietrze z otoczenia, a następnie przetacza je przez całą swoją długość, by ostatecznie wypuścić je przednim wylotem. W trakcie całego procesu powietrze jest podgrzewane do wskazanej temperatury, dzięki oddziaływaniu płomienia, powstałego na skutek spalania dedykowanego paliwa. W zależności od modelu i marki, nagrzewnice olejowe mogą w kilka minut osiągnąć bardzo wysoki przepływ powietrza, co sprawia, że na efekty ogrzewania nie trzeba długo czekać. Dzięki swojej specyfice są chętnie wykorzystywane do ogrzewania różnych pomieszczeń, między innymi hal sklepowych, magazynów czy fabryk. Doskonale sprawdzają się również jako przyspieszenie przy pracach budowlanych, zapewniając krótszy czas wysychania świeżej farby czy tynku.

Spaliny, czyli niechciany produkt uboczny

Nagrzewnice olejowe to przede wszystkim wygoda i duża skuteczność w działaniu. Nie wymagają podłączenia do prądu, dzięki czemu sprawdzą się w niemal każdym terenie. Jednak efektem ubocznym działania nagrzewnic na olej napędowy jest produkcja spalin. Powszechnie wiadomo, że wdychanie spalin może powodować nieprzyjemne konsekwencje, oddziałując szkodliwie na zdrowie człowieka. Ich nadmiar w zamkniętym pomieszczeniu może wpływać negatywnie na samopoczucie osób trzecich, dlatego warto zadbać o bezpieczne usunięcie zanieczyszczeń. Jak skutecznie radzić sobie z niepożądanym produktem, jakim są spaliny, emitowane do powietrza? Warto postawić na nagrzewnice olejowe, wyposażone w specjalny system odprowadzenia spalin. Jeśli więc zadajesz sobie pytanie - nagrzewnica olejowa z odprowadzeniem spalin czy bez, zastanów się czy będzie ona musiała stać w pomieszczeniu. Jeśli tak, postaw na nagrzewnicę z odprowadzeniem spalin.

Jak działa system odprowadzenia spalin i co warto wiedzieć?

W niektórych modelach nagrzewnic olejowych można się spotkać z możliwością podłączenia systemu odprowadzania spalin, który daje dodatkowe możliwości ich wykorzystania. Aby móc skutecznie izolować oraz usuwać niechciane gazy spalinowe, zapobiegając ich przedostawaniu się do zamkniętych pomieszczeń wraz z ogrzewanym powietrzem, wystarczy zamontować specjalny przewód zakończony okapem kominowym. Do jego konstrukcji wykorzystasz specjalne rury i kolana wylotowe, dostępne do zakupu osobno. Przewód odprowadzający spaliny można zamontować w różnych konfiguracjach tak, aby kończył się na zewnątrz danego budynku czy pomieszczenia. Podczas podłączania poszczególnych elementów warto pamiętać, że przewód powinien prowadzić przynajmniej dwa metry pionowo w górę, aby zapobiec cofaniu się spalin. To prosty i wygodny sposób na pozbycie się niechcianego efektu ubocznego oraz uzyskanie ciepłego, czystego powietrza.

Kiedy warto wybrać nagrzewnicę olejową z odprowadzeniem spalin?

Opcja odprowadzenia spalin z nagrzewnicy olejowej jest niezwykle użyteczna w wielu miejscach. Na zakup tego rodzaju nagrzewnicy olejowej warto zdecydować się w przypadku, kiedy pojawia się potrzeba ogrzania zamkniętych pomieszczeń o różnym metrażu bez możliwości ich intensywnego wietrzenia. System odprowadzenia spalin będzie najlepszym wyborem przy ogrzewaniu hal sportowych, gospodarstw hodowlanych, fabryk, magazynów czy sklepów. Dzięki opcji izolowania szkodliwych zanieczyszczeń z ogrzewanego powietrza, nagrzewnice olejowe mogą być bez problemu wykorzystywane w każdym otoczeniu. Zapewniają wysokie bezpieczeństwo osób przebywających w ogrzewanym pomieszczeniu, nie powodują dyskomfortu i złego samopoczucia, a jednocześnie utrzymują wskazaną temperaturę przez wiele godzin. To doskonała opcja, dająca wiele możliwości wykorzystania jednego urządzenia.

Nagrzewnica olejowa bez odprowadzenia spalin - gdzie się sprawdzi?

Jeżeli masz nagrzewnicę olejową bez opcji odprowadzenia spalin lub planujesz jej zakup, zwróć uwagę, że nie będzie ona mogła być wykorzystana w każdym otoczeniu. Takie modele nagrzewnic najlepiej sprawdzą się na otwartych lub częściowo otwartych terenach, gdzie możliwa jest stała cyrkulacja powietrza. Doskonale funkcjonują podczas imprez plenerowych jako źródło ciepła, w namiotach lub altanach, a także w serwisach lub warsztatach samochodowych. Mogą być wykorzystywane również na placach budowy przy wczesnych etapach, gdy prace odbywają się w większości na świeżym powietrzu. Nagrzewnice olejowe bez odprowadzania spalin to także dobra opcja do ogrzewania pomieszczeń, w których nie przebywają pracownicy lub osoby trzecie. W takim wypadku należy jednak pamiętać o każdorazowym zakładaniu odpowiednich masek ochronnych przed wejściem do ogrzewanego pomieszczenia przemysłowego.

Polecane modele nagrzewnic olejowych z odprowadzeniem spalin

Szukając idealnej nagrzewnicy olejowej, wyposażonej w system odprowadzania spalin, warto kierować się opiniami osób pracujących na tego typu sprzętach. Jedną z popularnych marek, którą docenia wielu naszych klientów jest firma Master Heaters, produkująca urządzenia oddziałujące na mikroklimat. W asortymencie tej cenionej marki znajdziesz między innymi Nagrzewnicę olejową z odprowadzeniem spalin Master BV 110. To wysokiej klasy urządzenie odznacza się mocą na poziomie 34 kW oraz przepływem powietrza 1800 m3/h. Duży zbiornik na paliwo o pojemności 65 litrów daje możliwość wielogodzinnej pracy bez potrzeby tankowania. Model posiada wiele udogodnień, w tym wbudowany termostat przegrzania, zestaw kół transportowych w standardzie oraz systemy, zapewniające bezpieczeństwo podczas pracy maszyny. Doskonale sprawdzi się w średnich i dużych pomieszczeniach bez możliwości wentylacji, których metraż dochodzi nawet do 330 m2. 

Polecane modele nagrzewnic olejowych bez odprowadzania spalin

Wśród nagrzewnic olejowych bez odprowadzania spalin warto zainteresować się kilkoma wybranymi modelami od firmy Master Heaters. Jednym z popularnych modeli jest Nagrzewnica olejowa Master B 360, łącząca w sobie solidną konstrukcję oraz wyjątkową prostotę użytkowania. Wariant ten został skonstruowany z dbałością o każdy szczegół, zapewniając najwyższe normy bezpieczeństwa przy użytkowaniu maszyny. Posiada silnik zabezpieczony przed wpływem wysokiej temperatury, elektroniczną kontrolę płomienia oraz komorę spalania ze stali nierdzewnej. Moc nagrzewnicy to aż 111 kW, a przepływ powietrza osiąga nawet 3300 m3/h. Odznacza się wysokim poziomem ekonomiczności dzięki niskiemu zużyciu paliwa. Doskonale sprawdzi się przy większych metrażach, nawet do 1110 m2. 

Nagrzewnica olejowa z odprowadzeniem spalin czy bez? Podsumowanie

Wybór idealnej nagrzewnicy powietrza warto oprzeć przede wszystkim na celu, w jakim ma być ona wykorzystywana. Odpowiednio dopasowane urządzenie będzie skutecznie sprawdzać się przy wielu zadaniach, zapewniając stały przepływ ciepłego powietrza. Jak widzisz na pytanie nagrzewnica olejowa z odprowadzeniem spalin czy bez odprowadzania spalin, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zawsze możesz skorzystać z porad naszych specjalistów, którzy czekają na wiadomość lub telefon. Sprawdź ofertę nagrzewnic olejowych dostępną w sklepie Norwit i wybierz urządzenie, które Cię nie zawiedzie! 

Udostępnij ten wpis
Archiwizuj