Moc osuszaczy powietrza - na co zwrócić uwagę?

10 lutego 2023 przez
Moc osuszaczy powietrza - na co zwrócić uwagę?
Magdalena Urban

Osuszacz powietrza jaką moc wybrać?

Osuszacze powietrza to urządzenia niezwykle powszechne oraz uniwersalne. Służą one głównie do osuszania powietrza i w zależności od modelu posiadają różne funkcje. Niektóre z nich również nawilżają lub pozbawiają powietrze wilgoci. Dodatkowo część modeli jest wyposażona w filtry, które mają na celu oczyszczanie go z roztoczy, kurzu i innych tego typu zanieczyszczeń. Osuszacze powietrza są wykorzystywane do przyspieszenia procesu schnięcia pomieszczeń lub regulacji poziomu wilgotności. Umożliwiają między innymi szybsze pozbycie się wilgoci po zalaniu lub obsychanie farb itp. Ich wielofunkcyjność sprawia, że są one wykorzystywane praktycznie wszędzie. Nadają się zarówno do użytku domowego, jak i przemysłowego. Będą idealnym rozwiązaniem przy wszelkich pracach wykończeniowych lub na placach budowy. Zakres ich możliwości definiuje z pewnością moc. To od niej zależy do jak dużych pomieszczeń nadadzą się poszczególne modele. Jaką moc osuszacza powietrza wybrać? Jakie są rodzaje osuszaczy powietrza? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

Dlaczego warto kupić profesjonalny osuszacz powietrza?

Dobrej jakości osuszacz powietrza:

 • przyspieszy wiele prac np. remontowych,
 • zapobiegnie powstawaniu grzybów i pleśni, które niekorzystnie wpływają na zdrowie,
 • będzie oszczędny, dzięki czemu koszty eksploatacji nie będą wysokie,
 • będzie ekologiczny np. wykorzystujący ekologiczny czynnik chłodzący,
 • unikniesz szkód, które mogłyby powstać na skutek wilgoci w domu, magazynie czy w biurze,
 • ograniczy Twoje koszty, które musiałbyś ponieść wykorzystując tradycyjne metody jak ogrzewanie i wentylowanie pomieszczeń.

Dobór osuszacza powietrza - podstawy 

Prawidłowy dobór mocy i wydajności osuszacza powietrza to klucz do sukcesu. Żeby przeliczyć, jaki osuszacz sprawdzi się u Ciebie weź pod uwagę następujące czynniki:

 • czy stopień zawilgocenia jest wysoki czy nie,
 • jaka jest kubatura pomieszczenia,
 • czy wymagane jest intensywne osuszanie np. po powodzi,
 • czy w pomieszczeniu przebywają ludzie lub zwierzęta w dużej liczbie.

Mając to na uwadze, możesz zastosować następujące obliczenia w celu uzyskania wymaganej wydajności osuszacza powietrza

 • jeśli chcesz użyć osuszacza w piwnicy, oblicz objętość pomieszczenia i podziel ją przez 15,
 • jeśli w pomieszczeniu była powódź, podziel tę wartość przez 6,
 • jeśli osuszacz będzie pracować w miejscu, gdzie magazynuje się żywność, objętość pomieszczenia należy podzielić przez 10 i dodać utratę wody z żywności.

W dalszej części tego artykułu pokażemy Ci jaki osuszacz wybrać do konkretnej powierzchni pomieszczenia. Pamiętaj, że każdy przypadek jest inny, więc jeśli masz wątpliwości jaką moc wybrać, napisz do nas!

Osuszacze powietrza kondensacyjne czy adsorpcyjne?

Zanim przejdziemy do omówienia mocy osuszaczy i tego jaką moc wybrać, sprawdźmy czym różnią się osuszacze kondensacyjne od adsorpcyjnych.

Osuszacze kondensacyjne

Osuszacze kondensacyjne to jedne z bardziej popularnych typów osuszaczy mimo, że są one stosunkowo ciężkie i głośne. W zamian za to cena ich eksploatacji jest niska w porównaniu do innych typów urządzeń. Ich sposób działania jest prosty i polega na kondensacji powietrza. Cały proces zaczyna się od przejścia wilgotnego powietrza z pomieszczenia przez filtr urządzenia. Dzięki temu osuszacze kondensacyjne pomagają w pozbyciu się zanieczyszczeń takich jak kurz lub pył. Kolejnym etapem jest schłodzenie powietrza za pomocą parownika. Powstała para skrapla się i gromadzi w zbiorniku, który co jakiś czas należy opróżnić. Z kolei suche powietrze jest ogrzewane, w efekcie czego osuszacz wydmuchuje powietrze o temperaturze zbliżonej do tej pokojowej. Oznacza to, że ten typ urządzenia usuwa wilgoć z powietrza i nie podgrzewa go.

Osuszacze adsorpcyjne

Osuszacze adsorpcyjne, inaczej zwane sorpcyjnymi, idealnie sprawdzają się do przyspieszania procesów schnięcia pomieszczeń. Osuszacze tego typu wymagają uszczelnienia pomieszczenia przed przystąpieniem do pracy. Proces wyciągania wilgoci przebiega równomiernie i wymaga czasu. Osuszacze powietrza wykorzystują środki absorbujące wilgoć. Między innymi takie jak: żel silikonowy, krzemionkowy lub chlorek litu. Wyróżniają się one brakiem filtracji powietrza oraz tym, że wydmuchiwane powietrze jest ciepłe.

Osuszacze adsorpcyjne to ciche i lekkie urządzenia. Innowacyjny sposób filtracji powietrza oraz ogrzewania go ma wielu zwolenników mimo stosunkowo wysokich kosztów eksploatacji. Działanie tego typu osuszaczy polega na zasysaniu wilgotnego powietrza, a następnie filtrowaniu go. Kolejnym etapem jest przejście powietrza przez granulat, którego zadaniem jest pozbycie się wilgoci. Następnie już suche powietrze jest wydmuchiwane. Używanie danego typu urządzenia pozwala na szybkie osuszanie pomieszczeń.

Osuszacze powietrza membranowe

Osuszacze membranowe to urządzenia suszące o niewielkich gabarytach i szerokim zastosowaniu. Należą one do jednych z najbardziej uniwersalnych osuszaczy. Ich praca jest cicha i bezpieczna. Działają na zasadzie przepuszczania wilgotnego powietrza przez specjalne membranowe włókna syntetyczne. Cechują się tym, że ich montaż jest możliwy w wielu niekonwencjonalnych miejscach.

Od czego zależy jaką moc osuszacza powinieneś wybrać?

Wielkość osuszanej powierzchni

Jaką moc osuszacza powietrza powinieneś wybrać? Z pewnością wpływa na to wiele różnych czynników. Pierwszym i podstawowym z nich jest docelowe miejsce pracy danego urządzenia. Przykładowo te domowe mają od 150 do 700 W, a modele używane w przemyśle zdecydowanie więcej. Wszystko zależy od powierzchni suszonego pomieszczenia. Im większy obszar wymaga osuszenia, tym większa moc będzie do tego potrzebna.

Poziom wilgoci panujący w pomieszczeniu

Kolejnym istotnym czynnikiem przy wyborze mocy osuszacza jest poziom wilgoci w danym miejscu. Odpowiedni poziom w domu powinien mieścić się pomiędzy 40, a 60%. Zaniżona wartość może prowadzić do suchości oczu, skóry lub rozwoju chorób dróg oddechowych. Natomiast zbyt wysoka wilgotność sprzyja rozwijaniu się grzybów i bakterii, zarówno w organizmie jak i na ścianach. Jeśli jednak szukasz osuszacza przemysłowego, istotny będzie poziom wilgotności w kontekście mokrości ścian, murów lub innych obiektów. Wszystko to ma bezpośredni wpływ na to, jaka moc będzie wystarczającą.

Czas eksploatacji urządzenia

Trzecim ważnym czynnikiem jest długość eksploatacji. Jest ona ściśle powiązana z poziomem wilgotności w danym pomieszczeniu. Im osuszacz będzie dłużej pracował, tym jego moc powinna być większa. Dzięki temu możemy korzystnie wpłynąć na prędkość schnięcia. Wysoka moc zapewni szybsze efekty. Jeśli mamy do czynienia z osuszaczem do użytku domowego warto jest również zwrócić uwagę na prędkość odnawiania się wilgotności. Wpływ na to mają miejsce występowania problemu oraz to jak z tym walczymy. Jeśli zawilgocenie występuje w pralni lub innych pomieszczeniach narażonych - odnawialność jest raczej pewna. Warto wtedy postawić na wydajny model, który równomiernie rozłoży swą moc i podoła wielogodzinnej, częstej pracy. 

Warto także dodać, że osuszacze z funkcją ogrzewania często wymagają większej mocy. Jeśli zatem szukasz osuszacza o mocy dopasowanej do Twoich potrzeb, skup się na tym czego Ty potrzebujesz i w jakich warunkach przyjdzie Ci z nim pracować. 


Jaka moc osuszacza? Konkretny przykład 

Załóżmy, że chcesz osuszać pomieszczenie, które cechuje się następującymi parametrami:

 • długość pomieszczenia to 10 metrów,
 • szerokość pomieszczenia to także 10 metrów,
 • wysokość pomieszczenia wynosi 3 metry.

W kolejnym kroku musisz sobie zadać pytanie czy moc osuszacza ma być dobrana do trudnych zadań np. do intensywnego osuszania pomieszczenia czy raczej chcesz kontrolować wilgotność np. w miejscu pracy.

W pierwszym przypadku minimalny przepływ powietrza powinien wynosić około 600 m3/godzinę. W drugim przypadku wystarczy przepływ na poziomie ok. 300 m3/godzinę.

Pamiętaj, że za szybkie osuszanie może prowadzić do problemów na przykład do uszkodzenia osuszanej powierzchni.

Wybieramy osuszacz powietrza o odpowiedniej mocy 

Przejdźmy teraz do przeglądu popularnych modeli osuszaczy powietrza. Być może któryś z nich okaże się dla Ciebie odpowiedni. Przeanalizuj opisy, a jeśli masz wątpliwości jaką moc wybrać, napisz do nas lub zadzwoń. Nasi doradcy pomogą Ci dobrać właściwą moc osuszacza powietrza.

Osuszacz powietrza Master DH 44 

Osuszacz powietrza Master DH 44to urządzenie o przepływie powietrza 480 m2 na godzinę. Jest to świetne wsparcie dla murarzy, malarzy czy też tynkarzy, którzy potrzebują mobilnego osuszacza. Wszechobecna wilgoć nie sprzyja pracom wykończeniowym. Osuszacz Master to produkt, który nie tylko świetnie sprawdzi się nawet w nieco większych pomieszczeniach - dużych pokojach, a nawet przestrzeniach użytkowych, ale także urządzenie niezwykle mobilne. Wygodne koła i uchwyt zapewniają łatwy transport urządzenia w miejscu pracy. Niewielka waga 48 kg również temu sprzyja. Jeśli więc szukasz mobilnego osuszacza, który będzie cechował się sporym przepływem powietrza i wydajną pracą, postaw na DH 44!

Osuszacz powietrza Master DH 7160

Osuszacz powietrza Master DH 7160 to zdecydowanie wydajniejsza maszyna niż ta omawiana wcześniej. Sprawdzi się do profesjonalnych zastosowań na dużych powierzchniach. Przepływ powietrza wynosi tutaj aż 1700 m3 na godzinę. Będzie to świetne rozwiązanie do osuszania pomieszczeń o kubaturze nawet 2490 m3. Tym samym może pracować wydajnie w większych magazynach czy halach produkcyjnych.

W naszym sklepie każdy osuszacz został dokładnie opisany, a ze specyfikacji dowiesz się czy będzie odpowiedni do pomieszczenia o określonej kubaturze.

Jak możesz zwiększyć wydajność osuszania?

Na koniec kilka wskazówek jak zwiększyć wydajność osuszania:

 • zadbaj, aby urządzenie pracowało przy zamkniętych oknach i drzwiach,
 • postaw osuszacz powietrza na środku pomieszczenia,
 • możesz dodatkowo zastosować nagrzewnicę elektryczną albo promiennik elektryczny,
 • wydajność zwiększysz także za sprawą zastosowania dmuchawy albo wentylatora w tym samym pomieszczeniu,
 • nie stawiaj osuszacza w pobliżu źródła ciepła.

Zapraszamy do zakupu osuszaczy powietrza w sklepie Norwit. Jeśli potrzebujesz profesjonalnego doradztwa zapraszamy do kontaktu.