Krajzega do drewna

12 maja 2022 przez
Krajzega do drewna
Rafał Śliwa

Co to jest krajzega?

Krajzega to po prostu maszyna, której zadaniem jest cięcie drewna opałowego. Dzięki niej możemy ciąć zarówno mniejsze, jak i większe kawałki. Możliwe jest cięcie wzdłużne, poprzeczne i pod kątem. Dzięki krajzedze przetniemy nie tylko drewno, ale także materiały drewnopochodne, a w niektórych przypadkach, przy odpowiednim dopasowaniu tarczy, urządzenie poradzi sobie także z wybranymi metalami dzięki precyzyjnej linii cięcia. Krajzega stołowa do drewna bywa określana także mianem piła tarczowa, piła stołowa, pilarka albo przerzynarka. Jest zdecydowanie bardziej wszechstronna niż piła ręczna, ponieważ przetniemy nią dużo większe elementy, a także zrobimy to szybciej i precyzyjniej. 


Piła stołowa krajzega jest złożona z takich elementów jak: blat roboczy i okrągła tarcza z zębami, która obraca się podczas pracy z odpowiednią prędkością. Obsługa urządzenia powinna być wykonywana przez doświadczoną osobę, której działanie maszyny jest dobrze znane. W przeciwnym wypadku można narazić się na niebezpieczeństwo. Piła krajzega, którą będziemy używać powinna być dobrej jakości, dzięki czemu nasze prace będą dokładne, a bezpieczeństwo w pełni zachowane. Tańsze modele są zwykle dużo mniej wytrzymałe, ale oczywiście wszystko zależy od Twojego zapotrzebowania. Krajzega do drewna przeznaczona do profesjonalnej pracy będzie posiadała różne dodatkowe opcje usprawniające pracę specjalisty. Z tego artykułu dowiesz się jakie możliwości mogą mieć krajzegi, dzięki czemu postaramy się ułatwić Ci wybór sprzętu idealnego! Zapraszamy do lektury! 


O tym jak działa krajzega

Na początku musimy ustawić grubość cięcia, a także zadbać o stanowisko robocze i sprawdzić czy w polu roboczym nie są obecne zbędne przedmioty, które negatywnie mogą wpłynąć na nasze cięcie np. pozostałości po poprzednio wykonanej pracy. Kolejną sprawą jest kontrola stanu tarczy, ponieważ wyszczerbiona może powodować problemy z cięciem, odpryski i nierówności. Oczywiście konieczne jest korzystanie z tarczy dostosowanej do materiału, z którym będziemy się mierzyć. Należy także sprawdzić czy żaden element nie jest obluzowany, ponieważ cięcie drewna generuje drgania i niedopatrzenie w tym aspekcie mogłby być bardzo niebezpieczne. Zanim krajzega do drewna dotknie materiału, powinna być już wprawiona w ruch. Precyzyjna obróbka drewna wymaga ciągłej konserwacji krajzegi, z tego względu, że w innym przypadku, linia cięcia nie będzie gładka. Jest to szczególnie ważne w firmach, które zajmują się sprzedażą takich produktów jak np. drewno opałowe, ale także kuchni na wymiar itp. Przyjmuje się, że ostrze powinno znajdować się w co najmniej 75% ponad górną płaszczyzną ciętego elementu, co zapewni nam jakościową pracę. Po zakończonym cięciu należy pozwolić tarczy przestać się obracać samoistnie. 


Krajzega stołowa posiada ostrze umieszczone na blacie roboczym, nad którym nie znajduje się zwykle zadaszenie. Dzięki temu możemy bez problemu przesuwać kawałki drewna wzdłuż piły. Tarcza powinna być dobrze naostrzona, a jej ustawienie jest prostopadłe względem stołu. Producenci dbają o bezpieczeństwo pracy dzięki zastosowaniu takich elementów jak np. górna osłona piły, wspornik osłony czy klin rozszczepiający. Krajzegi bywają także dodatkowo wyposażone w osłonę piły pod stołem oraz prowadnice do cięcia wzdłuż, w poprzek oraz pod kątem. Jest to domeną profesjonalnych urządzeń do obróbki drewna. Istotną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę wybierając sprzęt jest głębokość cięcia oraz moc silnika. Od wysokiej jakości parametrów zależeć będzie m.in. to czy tarcza podczas zgłębiania się w materiał będzie zwalniała pod jego naporem. Krajzega do drewna może posiadać specjalny odsysacz do pyłu i wiórów. Jeśli tej funkcji nie ma, zanieczyszczenia powstałe w wyniku cięcia usuwa się ręcznie z powierzchni blatu. Porządek na stanowisku pracy pozwoli na zachowanie bezpieczeństwa. Inną funkcją omawianych urządzeń może być zainstalowany w osłonie tarczy wziernik, który pozwala na sprawdzanie czy linia cięcia cały czas jest prosta. W niektórych modelach do tego celu może być wykorzystany laser albo podświetlenie - specjalna lampa, która oświetla linię. Urządzenie powinno być wyposażone w system regulacji jego obrotów, co zapewnia pełną kontrolę nad wykonywaną pracą. Pilarka do drewna powinna przejść różnorodne testy, dzięki czemu otrzyma specjalny certyfikat oznaczony znakiem “B”. 


Krajzega stołowa vs ręczna

Na rynku dostępne są zarówno krajzegi stołowe, jak i ręczne. Pilarki stacjonarne, czyli stołowe idealnie sprawdzają się w sytuacjach, kiedy do cięcia mamy duże ilości drewna. Jeśli z drewnem pracujemy w sposób profesjonalny, często możemy mieć zapotrzebowanie na zachowanie idealnych kształtów poszczególnych elementów drewnianych i w tym przypadku pilarka stołowa okaże się niezawodna. Cięcie seryjne jest konieczne w wielu firmach zajmujących się profesjonalną obróbką drewna. Ponadto, krajzega stołowa dobrej jakości jest bardzo stabilna ze względu na swoją wagę czy też odpowiednie nogi. Dzięki temu praca operatora maszyny jest wygodna i nie wymaga aż takiego nakładu siły jak w przypadku konieczności trzymania krajzegi ręcznej. Jeśli więc pracujemy z dużymi ilościami drewna, które musi być precyzyjnie pocięte, warto wybrać wysokiej jakości sprzęt stołowy. Oczywiście oznacza to, że potrzebujemy odpowiednio dużej przestrzeni, aby komfortowo korzystać z urządzenia jakim jest piła krajzega stołowa. Transport będzie oczywiście trudniejszy w porównaniu do przewożenia piły ręcznej. Część modeli urządzeń stołowych może być wyposażona w przykładnice, dzięki którym ustawia się szerokość oraz kąt cięcia, a to z kolei poprawia efektywność naszej pracy. Pilarki ręczne z kolei są sprzętem mobilnym, który łatwo zabrać ze sobą do miejsca pracy. Mogą być one wyposażone w odrębny układ sterujący i stół roboczy. W przypadku jeśli nie pracujesz z dużymi ilościami drewna, możesz postawić na małą pilarkę i składany stolik do jej montażu. 

Jeśli zastanawiasz się jaka krajzega będzie odpowiednia do Twojej firmy, chętnie porozmawiamy o Twoich potrzebach i postaramy się dobrać idealne urządzenie. 


Rodzaje pił stołowych

Piła stołowa krajzega może mieć różne parametry i funkcje, od których zależy czy sprawdzi się ona w danym zakładzie pracy. Możemy sobie podzielić piły stołowe na kila grup.

Pierwszą z nich jest krajzega stołowa uniwersalna, którą można określić jako maszynę o stosunkowo niedużej masie oraz mocy. Nie są to urządzenia do użytku komercyjnego, a raczej przydadzą się w pracach amatorskich, do drobnych remontów i prac wykończeniowych, a także do cięcia niewielkich ilości kantówki na opał. Mogą znaleźć swoje zastosowanie w przydomowym warsztacie, ponieważ nie sposób pracować na nich bardzo wydajnie i szybko przez długi czas. Mogą szybciej ulegać awariom, ale ze względu na stosunkowo niską masę będą bardziej mobilne i nie zajmą w mniejszej przestrzeni za dużo miejsca.


Kolejnym rodzajem urządzenia jest krajzega stołowa precyzyjna, która charakteryzuje się wysoką prędkością obrotową oraz najwyższej jakości ostrzami z dużą liczbą małych zębów. Ten rodzaj pił stołowych może być wykorzystywany do obróbki bardzo twardego drewna.

Krajzega stołowa formatowa posiada prowadnice, które pozwalają na bardzo dokładne ustawienie dużych elementów. Stół będzie tutaj duży, aby pomieścić większy materiał, Możemy się spotkać także z innym rozwiązaniem, a mianowicie krajzega będzie miała zainstalowane dodatkowe prowadnice oraz miary, które można rozłożyć w przypadku pracy z większymi formatami. Po ich złożeniu piła stołowa będzie zajmowała mniej miejsca, dlatego dla wielu osób może to być optymalne rozwiązanie. 

Krajzega stołowa na siłę to z kolei urządzenie zasilane prądem trójfazowym o mocy 400 V, które ma podwyższoną moc. Ten typ urządzenia może być bardziej precyzyjny i wydajny ze względu na wyższą prędkość obrotową. Dzięki swojej dużej wydajności krajzega stołowa jest wykorzystywana w profesjonalnych warsztatach np. produkujących meble. Jest oczywiście droższa w eksploatacji niż piły o niższych parametrach.


Jaka tarcza do cięcia drewna opałowego?

Wybierając odpowiedni dla siebie sprzęt warto zwrócić uwagę jakie tarcze są kompatybilne z daną krajzegą. Możemy wybierać modele przeznaczone na przykład do cięcia szybkiego albo precyzyjnego. Na co zwracać uwagę przy wyborze tarczy do drewna?

  • Liczba zębów znajdująca się na ostrzach to pierwszy parametr, który warto pokrótce omówić. Jeśli zębów jest niedużo, możemy w szybki sposób ciąć miękkie drewno.
    W przypadku dużej liczby zębów będziemy mogli pracować z drewnem o dużej twardości np. egzotycznymi jego odmianami. Takie rodzaje drewna będziemy ciąć zdecydowanie wolniej. Ponadto, tarcza z wieloma zębami jest wykorzystywana do cięcia poprzecznego, kątowego czy skośnego, które wymaga bardzo dużej dokładności. 
  • Drugą istotną sprawą jest to z czego zostały wykonane zęby. W przypadku pracy z twardym drewnem można wybrać tarczę z zębami wykonanymi z węglików spiekanych. Pozwala to na uzyskanie lepszych efektów cięcia bez problemu zaklinowania się tarczy. Krajzega o odpowiednio dobranej tarczy będzie wykonywała swoją pracę w sposób komfortowy, bezpieczny i szybki. Dostępne są także tarcze z ostrzami pokrytymi tytanem - są również bardzo wydajne i warto na nie zwrócić uwagę podczas cięcia drewna opałowego.
  • Ważny jest także kształt zębów tarczy naszej krajzegi. Jeśli tniemy twarde drewno to sprawdzą się płaskie i trapezowe zęby, a w przypadku materiału miękkiego zęby wygięte naprzemiennie w lewą i prawą stronę. 
  • Piła krajzega może posiadać tarcze o różnym kącie natarcia - zerowym, minusowym, około 5 stopni albo wyższym. Inny kąt przyda się przy wolnym, precyzyjnym cięciu materiału, a inny jeśli powyższe nie jest wymagane. 
  • Wybierając urządzenie jakim jest krajzega do drewna warto zwrócić uwagę na średnicę tarczy, która może być w niej zamontowana. Od tego zależy czy będziemy mogli wykonywać bardziej zaawansowane obróbki drewna twardego czy też większych kawałków materiału. 

Piła tarczowa budowlana krajzega BTU 450 ATIKA 230V

Jest to profesjonalna piła tarczowa, krajzega używana jest do cięcia drewna, sprawdzi się w pracy niejednego warsztatu. Moc jest tutaj na odpowiednim poziomie 3 kW, co pozwala na dość szybkie i mocne cięcie. Krajzega do drewna BTU 450 ATIKA została wyposażona w silnik jednofazowy 230 V. Stół został z kolei wykonany ze stali oraz z aluminium - konstrukcja jest solidna i bardzo stabilna, zapewniając przy tym wygodną pracę. Dodatkowo, rama piły została ocynkowana, dzięki czemu ochrona przed niepożądanymi uszkodzeniami jest duża. Nogi urządzenia są wyposażone w końcówki antypoślizgowe - kolejny argument przemawiający za dbałością o szczegóły i komfort pracy. Piła stołowa krajzega ATIKA posiada także otwór, który odprowadza wióry, a także odchylany ogranicznik kątowy z możliwością docinania klinów. Sprzęt waży 92 kilogramy, a średnica tarczy mierzy sobie 450 mm. Wszechstronność, stabilność i bezpieczeństwo pracy zostały tutaj utrzymane na bardzo wysokim poziomie! 

BTU 450


Zobacz Więcej

Piła tarczowa budowlana krajzega BTH 450 ATIKA 400V

Jaki silnik do krajzegi na 230v? Jeśli potrzebujesz urządzenia trójfazowego o większej wadze i mocy, polecamy krajzegę BTH 450 400 V! Krajzega do drewna opałowego 230v - ciężar urządzenia jest tutaj wyższy niż w pierwszej propozycji i wynosi 140 kilogramów. Ponadto, piła tarczowa pracuje z mocą 5 kW! Silnik został dodatkowo chroniony bezpiecznikiem zanikowym, a także zabezpieczeniem przeciw przeładowaniu oraz hamulcem. Piła krajzega ATIKA posiada konstrukcję z aluminium oraz blachy stalowej. Płyta stołu została ocynkowana, a ogranicznik równoległy ma blokadę i skalę na blacie wyrażoną w milimetrach. To urządzenie daje możliwość podłączenia urządzenia odsysającego, nastawienia głębokości cięcia oraz kąta i regulację wysokości cięcia do 150 mm. Jest to wysokiej klasy sprzęt stosowany powszechnie do cięcia desek, płyt, cięcia drewna na klocki czy materiałów drewnopodobnych. Chętnie wybierany przez profesjonalistów do warsztatów czy na place budowy.

Podsumowując, narzędzie krajzega do drewna używane jest w wielu zakładach produkcyjnych i na placach budowy. Żeby dobrać odpowiednią piłę do drewna warto zwrócić uwagę na przedstawione tutaj parametry oraz wybierać sprzęt od renomowanych producentów. Wówczas będziemy mieli stuprocentową pewność, że będzie to inwestycja na lata, a eksploatacja i konserwacja nie będą uciążliwe. Dobry wybór produktu zastąpi ręczne cięcie drewna opałowego oraz rąbanie drewna. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem wysokiej klasy maszyn, w ofercie www.norwit.pl znajdziesz zarówno przedstawione tutaj urządzenia, jak i wiele innych propozycji. Nasi wykwalifikowani pracownicy chętnie porozmawiają o Twoich potrzebach i pomogą w procesie zakupowym!

BTH 450
Udostępnij ten wpis
Archiwizuj