Koniec sezonu?

Nie zwlekaj z serwisem maszyny!
12 maja 2022 przez
Koniec sezonu?
Rafał Śliwa

Inwestując w różnego typu maszyny liczymy na jak najdłuższe ich użytkowanie bez problemów, awarii i niepotrzebnych wydatków. Aby tak się stało powinniśmy dbać o maszynę zarówno w sezonie, jak i na koniec sezonu. Ze względu na warunki klimatyczne w Polsce w branży budowlanej czy drogowej zdarza się, że firmy zawieszają na określony czas realizowanie swoich zleceń. Bywa także tak, że wzmożona praca w sezonie, a zwłaszcza pod jego koniec, powoduje, iż firmy zwlekają z czynnościami serwisowymi. Może to prowadzić do bardzo nieprzyjemnych konsekwencji, takich jak na przykład awaria maszyny i nagła konieczność wstrzymania prac. Dlatego nie warto zapominać o dbałości o swoje urządzenia. Końcówka sezonu? Nie zwlekaj z serwisem maszyny! 

Przegląd maszyny - trzeba o tym pamiętać! 

Producenci zalecają wykonanie przeglądu urządzeń po sezonie i zdecydowanie nie warto na tym oszczędzać, ponieważ serwis maszyny jest konieczny dla jej prawidłowego funkcjonowania. Pierwszą sprawą, na którą koniecznie należy zwrócić uwagę jest wymiana oleju. Zdarza się, że inwestorzy kupują nowe maszyny, które pracują wykorzystując fabryczny olej hydrauliczny i nie wymieniają go przez dłuższy okres. Zbyt długie funkcjonowanie urządzenia na tego typu oleju może prowadzić do zanieczyszczenia układu hydraulicznego, a tym samym do awarii. Regularne, określone przez producenta, wymiany oleju i filtrów sprawią, że maszyna nie tylko nie ulegnie awarii, ale także utrzyma odpowiednią wydajność. Kolejną kwestią jest wymiana paska rozrządu, ponieważ zaniechanie tej czynności może prowadzić do jego zerwania, a tym samym do uszkodzenia jednostki napędowej. 
Przeglądy okresowe są bardzo ważne i powinniśmy się tutaj szczegółowo trzymać zaleceń producenta. Najczęstsze przeglądy sprowadzają się zwykle do bieżącej kontroli takich elementów jak np. sprawdzenie naciągu pasków klinowych, poziomu płynu w zbiorniku hamulcowym, sprawdzenie sygnału cofania czy też test hamulców. Taki mały przegląd wykonywany regularnie, pozwala na stałe kontrolowanie maszyny budowlanej. Warto także uczulać operatorów, żeby zgłaszali nawet nieduże niepokojące objawy. Nie od dziś wiadomo bowiem, że lepiej zapobiegać niż leczyć!
Szczególnie pod koniec sezonu, na zimę, ważne jest pamiętanie o takich czynnościach jak np. spuszczenie nadmiaru wody z separatora czy też spuszczenie wody ze zbiornika paliwa. Rzadziej niż wcześniej wymienione działania kontrolne, powinniśmy także sprawdzać stan zanieczyszczenia filtrów kabinowych i silnika. W przypadku wystąpienia zanieczyszczenia konieczne będzie przedmuchanie elementów sprężarką lub ewentualna wymiana. Następnym krokiem podczas dokonywania takiego przeglądu będzie sprawdzenie klocków hamulcowych, stanu płynu chłodzącego, poziom olejów w mostach czy tez wymiana oleju silnikowego. Wymienione tutaj przeglądy mogą być wykonywane przy użyciu standardowych narzędzi, a więc często wykonuje się je na własną rękę. Polecamy jednak korzystanie z firm zajmujących się serwisowaniem maszyn budowlanych, ponieważ mogą one wychwycić różnego typu problemy na wczesnym etapie. 
Przeglądy bardziej zaawansowane i wykonywane rzadziej dotyczą takich czynności jak m.in. wymiana filtrów paliwa, powietrza silnika i kabiny, oleju w mostach, hydrauliki i innych filtrów w zależności od typu maszyny oraz warunków w jakich pracowała. Po określonej liczbie motogodzin należy wymieniać wszystkie oleje i filtry, a także ustawić zawory w silniku. Ponadto sprawdzamy także stan termostatu i w razie potrzeby wymieniamy go na nowy. Ważne jest, aby oddać maszynę w ręce specjalistów, ponieważ profesjonalny przegląd wymaga posiadania odpowiedniego zaplecza serwisowego. 

Prowizoryczna naprawa? Tego trzeba unikać! 

Wiele maszyn budowlanych jest przystosowanych do pracy z dużymi obciążeniami i w trudnych warunkach. Generuje to ryzyko szybszego zużywania się niektórych części, a przypadku zaniechania regularnego przeglądu, skrócenia żywotności naszego urządzenia. Prowizoryczna naprawa, która może polegać na montowaniu używanych części sprawia, że naprawa zazwyczaj będzie tylko chwilowa. Kiedy operator podczas swoich kontroli maszyny zaobserwuje niestandardowe drgania, dźwięki czy też zapachy, należy od razu dokładnie przyjrzeć się maszynie i podjąć stosowne czynności naprawcze. Stała kontrola zmniejsza szansę wystąpienia nagłych i niepożądanych awarii. 

Przygotowanie maszyny budowlanej do zimy - krok po kroku 

Serwis maszyny na koniec sezonu to podstawa i jednocześnie doskonała okazja, żeby zbadać stan całej floty. Ważnym elementem jest zabezpieczenie poszycia przed rdzewieniem. Jest to bardzo istotna sprawa zwłaszcza wtedy kiedy mamy do czynienia z maszynami posiadającymi pewne uszkodzenia czy rysy. W takich miejscach często może dojść do rozwinięcia się korozji podczas okresu zimowego. Przygotowania zaczynamy od sprawdzenia czy gdzieś nie pojawiły się wycieki, a następne dokonujemy szczegółowego umycia zarówno podwozia, jak i nadwozia, a także wymontowujemy akumulator i przenosimy go do ciepłego pomieszczenia. Jeśli maszyna budowlana będzie przechowywana w nieogrzewanym miejscu, warto wymienić filtr paliwa na nowy, a także napełnić zbiornik zimowym olejem napędowym. W takim przypadku często usuwamy także zabrudzenia w sposób mechaniczny, bez użycia wody. Dzięki podjęciu tego typu działań, zabezpieczamy maszynę na wypadek zamarznięcia elementów układu paliwowego. Oczywiście jeśli jest możliwość garażowania maszyn w ogrzewanym budynku, pozwoli nam to uniknąć wyżej wymienionego ryzyka. Oprócz zabezpieczenia układu paliwowego, zabezpieczamy także czułe elementy elektroniczne przed zawilgoceniem, które także może prowadzić do awarii. Dobrze, żeby maszyny budowlane były przechowywane na okres zimowy na równym i twardym podłożu. Jeśli mamy do dyspozycji garaż lub halę, to świetnie. Jeśli natomiast pozostaną one na placu, na powietrzu, niewskazane jest przykrywanie ich plandeką, ponieważ w takiej sytuacji może kondensować się para wodna, co w konsekwencji przyczynia się np. do rozwoju rdzy. Opony maszyny budowlanej warto dopompować lub postawić tak, aby nie miały one kontaktu z zimnym podłożem. 

Koniec sezonu to idealny moment na dokładne zbadanie stanu naszych urządzeń i dokonanie serwisu maszyny. Ważne jest także bieżące monitorowanie floty przez operatorów i odpowiednie zabezpieczenie urządzeń przed zimą. Przestrzeganie wymienionych zasad pozwoli uniknąć niepotrzebnych kosztów. W Norwit dokonujemy profesjonalnych serwisów maszyn. Jeśli masz pytania, zgłoś się do nas! Zapraszamy!

Udostępnij ten wpis
Archiwizuj