Bezproblemowy remont?

Zobacz jaka przecinarka do glazury Ci go ułatwi!
12 maja 2022 przez
Bezproblemowy remont?
Rafał Śliwa


Cięcie glazury

Zdarza się, że słowem “glazura” określa się potocznie wszystkie płytki ceramiczne. Stosując precyzyjne nazewnictwo powiemy, że płytki ceramiczne mogą być różne. Wyróżniamy wśród nich glazurę, gres, terakotę czy też klinkier. Różne są także sposoby formowania płytek i sposoby ich wypalania. Podstawą udanego remontu jest odpowiednie dobranie płytek do pomieszczenia, w którym mają się znaleźć, a także precyzyjne ich docięcie i ułożenie. Jeśli stoisz przed wyborem odpowiedniej przecinarki do płytek to ten artykuł może być dla Ciebie pomocny! Zapraszamy do lektury. 


Rodzaje przecinarek - przegląd 

Jeśli interesuje Cię konkretny typ przecinarki do glazury, śmiało możesz przejść do właściwego akapitu, natomiast my chcielibyśmy krótko przyjrzeć się dostępnym na rynku przecinarkom. Opcji jest wiele, dlatego osoby, które nie są przekonane jaki sprzęt byłby dla nich odpowiedni, mogą tutaj znaleźć odpowiedź na swoje pytanie. Najprostszy podział jakiego możemy dokonać to podział na przecinarki ręczne oraz elektryczne. 


Ręczna przecinarka do glazury 

Przecinarki ręczne do płytek, inaczej nazywane gilotynami do glazury to bardzo proste, ale popularne narzędzia. Urządzenie robi nacięcie przy pomocy specjalnego noża, a następnie wzdłuż wyznaczonej linii płytka zostaje przełamana. Jak każde rozwiązanie, użycie przecinarki ręcznej, może mieć swoje zalety i wady. Przede wszystkim podczas pracy z takim urządzeniem nie potrzebujemy mieć dostępu do prądu czy też nie ma konieczności używania wody. Podczas cięcia ręcznego nie wytwarza się zbyt duża ilość pyłu. Minusem może być to, że tnie się wolniej niż sprzętem elektrycznym. Z tego właśnie względu przecinarka ręczna sprawdzi się z pewnością podczas układania niedużych płytek na mniejszej powierzchni. 


Jak wybrać odpowiednią ręczną przecinarkę elektryczną do płytek?

Dużo zależy od tego z jakim materiałem przyjdzie nam pracować i jakie są grubości płytek. Im grubsze i twardsze płytki, tym bardziej będziemy musieli wyposażyć się w przecinarkę o większej sile łamacza. Dlatego warto postawić na urządzenie dopasowane do najtrudniejszego rodzaju płytek z którym zamierzamy pracować. Jeśli przecinarka z nim sobie poradzi to będzie także odpowiednia dla materiałów słabszych. 


Zobacz przecinarkę do płytek ceramicznych HIT-850 N RUBI

To narzędzie sprawdzi się nawet w trakcie wymagających prac z płytkami ceramicznymi o większych formatach. Maksymalna siła nacisku to aż 800 kg w trakcie przecinania materiału. Gwarantuje to wygodę cięcia i dużą precyzję. Produkt został wyposażony w uchwyt dźwigni z miękkiego tworzywa, dzięki czemu cięcie staje się jeszcze bardziej komfortowe! Łamacz o systemie RUBI MAGNET powoduje, że możliwe jest blokowanie i odblokowywanie drążka, aby nacinać i łamać płytkę jedną ręką. Jeśli więc szukasz prostego urządzenia, które sprawdzi się przy pracy z płytkami ceramicznymi różnego rodzaju np. gresem porcelanowym, szkliwionym albo z płytkami ściennymi, to rozwiązanie może być odpowiednie dla Ciebie! Przecinarka do płytek ceramicznych HIT-850 N RUBI wyposażona została w system podwójnych prowadnic (stalowa i chromowana), co daje lepszą widoczność linii nacinania oraz dużą odporność na zginanie. Aluminiowe ramiona zwiększają powierzchnię podparcia i ułatwiają pomiar. Zarówno cięcia proste, jak i pozycjonowanie płytki pod kątem 45º staje się łatwiejsze i zapewnia szybkie efekty naszej pracy.

Wracając do tematu jak wybrać przecinarkę ręczną do płytek, zwróć uwagę także na to czy będziesz miał do czynienia z ułożeniem prostym czy też cięciem ukośnym. W pierwszym przypadku wygodniej będzie zastosować maszynkę z łamaczem jednopunktowym, a w drugim - z łamaczem wielopunktowym. Wielopunktowy system łamania powoduje, że płytkę można przełamać w dowolnym punkcie linii nacięcia. Głowica jest tutaj przesuwana po prowadnicach, a prowadzenie krążka tnącego jest powiązane z mechanizmem unoszenia i opuszczania stopki łamacza. Płytki można oddzielać w tej samej pozycji, w których były nacinane bez konieczności przesuwania materiału. Pozwala to dostosować się do różnych sytuacji i z pewnością będzie przydatne podczas łamania twardszych i dłuższych płytek, a także wtedy jeśli zajdzie potrzeba łamania materiału pod różnymi kątami.


Przecinarka ręczna Rubi Slim Cutter 

Świetny sprzęt dedykowany do cięcia płytek porcelanowych nawet o dużych formatach i grubości aż do 6 mm! Wyposażony w silikonowe podkładki i przyssawki mocujące, które zapobiegają niepożądanym przesunięciom prowadnicy podczas wykonywania cięcia. Ponadto, w skład zestawu wchodzą: trzy aluminiowe prowadnice, wózek z kółkiem tnącym, dwie pary szczypiec łamacza, dwie przyssawki, a także torba transportowa. Wygodny i profesjonalny zestaw, dzięki któremu praca z cięciem płytek stanie się szybka i sprawna! Jeśli potrzebujesz więcej informacji dotyczących pracy z przecinarką Rubi Slim Cutter lub nie wiesz na które urządzenie się zdecydować, pamiętaj, że nasi specjaliści są zawsze do Twojej dyspozycji i pomogą Ci wybrać sprzęt na miarę Twoich potrzeb!

Podsumowując temat przecinarek ręcznych warto zwrócić uwagę, że jest to rozwiązane często wybierane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalnych glazurników. Dzieje się tak ze względu na szybkość cięcia, niższy koszt niż w przypadku przecinarek elektrycznych oraz możliwość pracy w stosunkowo dużej czystości i komforcie. Wielu fachowców sięga po ręczną przecinarkę do glazury, dlatego w naszym sklepie znajdziesz maszyny o świetnych parametrach i w dobrej cenie! 


Przecinarka elektryczna do płytek

Wariant elektryczny narzędzia do cięcia glazury jest zdecydowanie świetnym wyborem jeśli zależy nam na precyzyjnym i szybkim cięciu. Jest to sprzęt o ogromnej wytrzymałości i świetnie radzi sobie z cięciem twardych materiałów. Przecinarki elektryczne wymagają oczywiście podłączenia do źródła zasilania, a ich spore gabaryty pomagają w pracy z dużymi i grubymi płytkami.

Elektryczne przecinarki możemy podzielić ze względu na system chłodzenia na:

  • górnowrzecionowe - z chłodzeniem wodnym
  • dolnowrzecionowe - do cięcia na sucho 

 Powiedzmy sobie teraz więcej o przecinarkach do cięcia na mokro, ponieważ jest to typ z pewnością warty naszej uwagi.


Przecinarka do glazury na mokro

Taki sprzęt oferuje nam bardzo szeroki wachlarz możliwości, dlatego jest często wybierana przez specjalistów w cięciu płytek. Wynika to z faktu, że przecinarka do glazury na mokro może być wykorzystywana do cięcia płytek o dużych formatach i twardości. Przecinarka elektryczna na mokro daje możliwość cięcia nie tylko materiałów ceramicznych, ale także kamienia naturalnego i nie tylko. Możemy wykorzystywać ją także do różnorodnych cięć prostych, prostopadłych czy ukośnych. Profesjonalna przecinarka elektryczna pozwala na wykonanie dokładnych cięć pod kątem prostym lub w formie liter L albo U. Dzięki temu staje się możliwe zaoszczędzanie większej ilości materiału na okucia, narożniki itp. Kolejną ciekawą funkcją (nie występuje we wszystkich przecinarkach elektrycznych) jest wycinanie rowków i cięć pionowych (efekt cięcia wgłębnego).


Jak pracuje przecinarka do glazury na mokro?

Przecinarki pracują z tarczami diamentowymi i większość z nich jest chłodzona wodą. Ciecz minimalizuje emisję pyłów, co w konsekwencji jest zdrowsze dla płuc. Kolejnym argumentem “za” jest fakt, że cięcie na mokro nie powoduje takich zanieczyszczeń, więc czas sprzątania po pracy jest krótszy. Jeśli zarówno przecinarka, jak i sama tarcza będą świetnej jakości, możemy mówić o efektach cięcia zbliżonych do fabrycznego. 


Możemy wyróżnić następujące typy przecinarek:

  • przenośne - typ urządzenia, które jest najmniejsze, a więc i łatwiejsze do przetransportowania. Niektórzy fachowcy w swoim wyposażeniu posiadają przecinarkę ręczną, a dodatkowo przecinarkę elektryczną przenośną, którą mogą wspomóc się, gdy zajdzie potrzeba wykonania specjalnych cięć np. narożników, kwadratów. Jest to świetne rozwiązanie dla specjalistów, którzy chcą wykonać przecinanie w miejscu instalacji u klienta. Przecinarki przenośne są chętnie wykorzystywane przy pracach remontowych i wykończeniowych. 
  • z mobilnym stołem - w tym przypadku materiał do cięcia jest umieszczony na specjalnym stole. Jest jednym z najwygodniejszych sposobów do cięcia wgłębnego oraz do cięcia płytek ceramicznych. Odpowiedni stół jest bardzo stabilny, więc niepożądane ruchy czy wibracje nie będą miały wpływu na finalny efekt cięcia. Będzie on bardzo precyzyjny. Dlatego jest to rozwiązanie na miarę profesjonalisty. 
  • z ruchomą głowicą - to typ maszyn, który świetnie poradzi sobie z płytkami ceramicznymi i kamieniem naturalnym. Jeśli przecinarka z ruchomą głowicą jest wyposażona w opcje cięcia wgłębnego mamy tutaj dodatkowy atut, dzięki któremu praca będzie bardziej wszechstronna. Uniwersalność maszyny polega także na tym, że możemy wykonywać cięcia pionowe i rowki. 

Prowadnice w przecinarkach elektrycznych

Prowadnice to kolejny interesujący wątek, z którym warto się zapoznać przed zakupem odpowiedniej przecinarki elektrycznej. Dzięki prowadnicom tarcza tnąca jest odpowiednio prowadzona. Do cięcia wzdłuż płytki stosuje się prowadnicę równoległą, natomiast do cięcia po przekątnej lub pod kątem używamy prowadnicy kątowej. Możemy także rozróżnić przecinarki do glazury jednoprowadnicowe, które zapewniają dużą sztywność łamacza, jak i przecinarki dwuprowadnicowe, gdzie linia cięcia jest świetnie widoczna. 

Tarcza przecinarki elektrycznej 

Jest to kluczowy element przecinarki do gresu i innych rodzajów płytek. Tarcza diamentowa, która jest odpowiednio dobrana do przecinarki  gwarantuje komfortowe, bezpieczne i precyzyjne cięcie. Prędkość obrotowa tarczy powinna być dopasowana do prędkości przecinarki. Zwróć więc na to szczególną uwagę podczas zakupu. Tarcze diamentowe różnią się gęstością ziaren diamentu i kształtem obrzeża oraz wpływa to na ich właściwości ścierne. Kiedy przymierzasz się do zakupu odpowiedniej tarczy sprawdź do cięcia jakiego materiału jest ona dedykowana! Jest to bardzo istotna kwestia, dzięki której unikniesz niemiłych niespodzianek podczas swojej pracy. Na rynku są dostępne także tarcze uniwersalne, jednak te dedykowane do konkretnego materiału sprawdzą się bardzo dobrze. 


Najwyższej jakości sprzęt wyposażony został w mobilną głowicę, która pozwala na cięcie materiału o solidnych grubościach (nawet 90 mm przy cięciu wykonywanym w dwóch przejściach). Sprawdzi się jako przecinarka do gresu i innych typów płytek ściennych czy podłogowych. Jest to urządzenie wyprodukowane z myślą o najwyższym komforcie użytkownika. Wyposażone zostało w kółka transportowe, dzięki czemu przemieszczanie maszyny jest bardzo łatwe! Duży stół roboczy i wysokość robocza to kolejne atuty tej przecinarki elektrycznej. Silnik ma moc 1,1 kW i posiada zabezpieczenie termiczne. Przecinarka RUBI to klasa sama w sobie! 


Przecinarka elektryczna DR-350 ZERO DUST 230V-50 Hz

To kolejny warty polecenia produkt, który wyposażony został w ruchomy stół oraz możliwość wykonywania cięć wgłębnych. Sprawdza się podczas cięcia takich materiałów jak cegły, marmur, granit i oczywiście szeroko omawiane w tym artykule płytki ceramiczne. Doskonały sprzęt na plac budowy i dla profesjonalnych glazurników! Ta przecinarka elektryczna daje ogromne możliwości cięcia materiału o grubości do 150 mm przy cięciu dwustronnym oraz zapewnia niezwykłą łatwość cięcia pod kątem. Kompatybilna z tarczami o średnicy zarówno 300 mm, jak i 350 mm. Marka RUBI to wiodący producent przecinarek na świecie. Dlatego jeśli szukasz w pełni profesjonalnego sprzętu, ten wybór może być dobry dla Ciebie!

Udostępnij ten wpis
Archiwizuj