Układanie kostki brukowej

12 maja 2022 przez
Układanie kostki brukowej
Rafał Śliwa

Układanie kostki

Podjazdy, ścieżki czy parkingi z kostki brukowej towarzyszą nam na każdym kroku. Możemy je spotkać w miejscach publicznych, takich jak urzędy czy parki, ale też na prywatnych posesjach. W tym drugim przypadku stanowią one wizytówkę naszego domu, dlatego przy tworzeniu kreacji z kostki warto poświęcić jej dużo uwagi. Dobrze dobrana kostka brukowa oraz jej fachowe ułożenie mogą sprawić, że elementy z niej wykonane będą nam służyć na lata, ciesząc oko i dodając przestrzeni uroku, który docenią nasi goście. Układając kostkę brukową na posesjach, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą nam uniknąć rozczarowania czy dodatkowych kosztów. Warto wiedzieć, że specjaliści do pomocy przy pracach budowlanych tego typu, używają zaufanych maszyn, takich jak układarka do kostki brukowej i specjalistyczne chwytaki, które skracają czas pracy i gwarantują zadowalający efekt. Na co warto postawić, planując podjazd lub chodnik z kostki brukowej? Dowiecie się tego w naszym artykule.

Spis treści:

 1.  Kostka brukowa, czyli materiał o wielu twarzach
 2.  Najczęściej popełniane błędy przy układaniu kostki
 3.  Układarka do kostki brukowej — specyfika pracy
 4.  Zalety pracy z pomocą układarki do bruku
 5. Polecane narzędzia do układania kostki brukowej
 6. Kostka brukowa, czyli materiał o wielu twarzach

Niezwykle popularna kostka brukowa jest wykorzystywana w różnego rodzaju pracach budowlanych, zarówno tych prostych, jak i na szerszą skalę. Na rynku możemy spotkać wiele odmian tego materiału, różniących się kolorem, tworzywem, wielkością czy właściwościami. Wybierając idealną odmianę kostki brukowej zawsze, należy zwracać uwagę, do jakiego podłoża sprawdzi się najlepiej i jakie ma być jej przeznaczenie. Najważniejsze czynniki przy wyborze kostki brukowej to:

 • grubość - kostka o grubości 4-5 cm idealnie sprawdzi się pod chodniki czy ścieżki, jednak do stworzenia podjazdu dla samochodów lepiej wybrać 6-centymetrową. Dzięki temu unikniemy zniszczenia kostki pod ciężarem auta. Jeżeli jednak planujemy stworzenie podjazdu dla samochodów ciężarowych lub innego wielotonowego sprzętu, lepiej postawić na kostkę o grubości 8 lub 10 cm;
 • wielkość - warto zwrócić na nią uwagę nie tylko pod względem ilości miejsca, jaką mamy wyznaczoną pod jej położenie, ale również jej właściwości. Drobniejsza kostka gorzej znosi obciążenie, dlatego w miejscach parkowania pojazdów lub wzmożonego ruchu cięższego sprzętu warto postawić na większy rozmiar;
 • walory estetyczne — kolor naszej kostki powinien pasować do otoczenia, dlatego najlepiej wybierać go pod kątem elewacji czy dachu budynku. Przy dużych powierzchniach możemy zastanowić się nad tworzeniem wzorów z kostki i łączeniem wielu elementów, co bardzo urozmaica krajobraz. Dysponując zaś małą przestrzenią lepiej pozostać przy maksymalnie dwóch kolorach kostki, z czego jeden powinien dominować, a drugi uzupełniać kompozycję. Jeżeli nie jesteśmy pewni, na jaki kolor czy kompozycję się zdecydować, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z fachowej pomocy architekta krajobrazu.

Tworząc wizję układu kostki brukowej, warto pamiętać, że jest to inwestycja na lata. Nie opłaca się stawiać na najnowsze trendy, które zmieniają się dość szybko. Korzystniej jest wybrać bardziej stonowane kolory i układy, dzięki którym podjazd czy chodnik nie stracą swojego uroku po dwóch, trzech latach.

Najczęściej popełniane błędy przy układaniu kostki

Pośpiech nie jest dobrym doradcą, zwłaszcza przy pracach wymagających dużego skupienia. Tak istotną inwestycję, jak układanie kostki brukowej, dobrze jest wcześniej odpowiednio zaplanować, by nie popełnić jednego z podstawowych błędów:

 • Zbyt duża oszczędność - wybranie najtańszego materiału czy działanie na własną rękę, bez konsultacji czy odpowiednich narzędzi, to często zgubne próby nadmiernego oszczędzania. Efekty takiej pracy mogą być opłakane w skutkach. Należy odpowiednio zadbać o dobór materiałów i sprzętu, a w razie braku umiejętności — o pomoc odpowiedniej ekipy.
 • Niedbałość - układanie kostki to zajęcie wymagające precyzji i skupienia. Próby zaoszczędzenia czasu pracy zwykle przypłacane są marnym efektem końcowym. Wszelkie nierówności, ubytki czy różnice w kolorze kostki od razu rzucają się w oczy. Dodatkowo należy pamiętać, że kolor może się delikatnie różnić w kolejnych partiach, co wynika z naturalnego tworzywa kostki brukowej. Aby uniknąć widocznych odcięć kolorystycznych, dobrze jest mieszać przy układaniu materiał z różnych partii. Podejmując się wyzwania, warto brać pod uwagę fakt, że wymaga ono skupienia na każdym detalu. Tylko przy pełnym zaangażowaniu efekty naszej pracy będą zadowalające.
 • Źle przygotowane podłoże - fundamenty pod kostkę powinny zostać odpowiednio podsypane, a teren utwardzony za pomocą zagęszczarki. Bardzo ważna jest ilość odpowiedniego podłoża, w zależności od przeznaczenia kostki — w przypadku podjazdów grubość podbudowy powinna być większa. Jest to bardzo istotne, by nasza kostka nie zapadała się miejscami, tworząc tzw. klawisze.
 • Gromadzenie się wody - działając w pośpiechu, zdarza się zapomnieć o odpowiednim wyprofilowaniu terenu pod kostkę brukową. Jest to ważny szczegół, ponieważ brak odpowiedniego spadu terenu może prowadzić do gromadzenia się wody w jednym miejscu, a co za tym idzie - do odkształcania się naszej kostki brukowej. W efekcie podjazd lub chodnik traci pierwotny kształt, a trwałość materiału gwałtownie spada, narażając go na pęknięcia.

Aby oszczędzić sobie nerwów, dodatkowych kosztów i zmarnowanej energii, lepiej zainwestować w odpowiednich fachowców oraz materiały od sprawdzonego producenta. Efekty tych działań znajdziemy w dobrze wykonanym podjeździe, ścieżce lub parkingu, który posłuży nam przez lata.

Układarka do kostki brukowej - specyfika pracy

Fachowcy coraz częściej i chętniej rezygnują z ręcznego układania kostki brukowej na rzecz specjalnych maszyn, ułatwiających i przyspieszających cały proces. Mowa oczywiście o układarkach do kostek, które cenią sobie przede wszystkim firmy brukarskie. Urządzenia te są specjalnie zaprojektowane, by wyręczać operatorów w większości pracy związanej z układaniem podjazdów czy parkingów. Układarki są maszynami samojezdnymi, z siedziskiem dla operatora, a długie ramię maszyny zakończone jest specjalnym chwytakiem. Z jego pomocą maszyna łapie cały rząd kostki lub innego materiału, ułożonego na palecie. Dzięki precyzji sprzętu kostkę bez trudu można odpowiednio dopasować, aby przylegała do pozostałych elementów, zaś drobne szczegóły można poprawiać ręcznie. Sprzęt posiada specjalnie wyważony środek ciężkości, dzięki czemu bez trudu radzi sobie przy trudniejszym terenie. Układarki do kostki świetnie spisują się przy dużych powierzchniach, jak parkingi przed miejscami użyteczności publicznej, ale również znacząco przyspieszają pracę przy podjazdach lub mniejszych ścieżkach.

Zalety pracy z pomocą układarki do bruku

Jeżeli nie jesteśmy przekonani, czy opłaca się zainwestować w taki sprzęt, jak układarka do kostki, warto przyjrzeć się jego licznym zaletom. Przede wszystkim dzięki układarce do kostki brukowej oszczędzamy sporo czasu - możliwość ułożenia całego rzędu kostki na raz to duże przyspieszenie w porównaniu z układaniem pojedynczych sztuk. Co za tym idzie, fachowcy tracą mniej energii, korzystając z urządzenia, a praca staje się o wiele wydajniejsza. Ponadto, przy pomocy układarki do bruku oszczędzamy również pieniądze, ponieważ ułożenie kostki ręcznie generuje większe koszty. Decydując się na pracę z pomocą tego specjalistycznego sprzętu, nie tylko oszczędzamy czas i siły, ale także ograniczamy koszty. Mamy więc mnóstwo powodów, dla których bardziej opłaca nam się ulokować kapitał w profesjonalnej układarce do kostki brukowej.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze maszyny?

Koszty własnej układarki do kostki brukowej sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych. Należą do grupy urządzeń specjalistycznych, dlatego warto nabyć tego typu maszynę u renomowanych, godnych zaufania producentów, stawiających na bezpieczeństwo pracy. Decyzja o zakupie jest inwestycją na lata, dlatego przed wybraniem modelu warto rozważyć wszystkie opcje, porównać parametry i komfort pracy. Na co warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze? Przede wszystkim na:

 • budowę chwytaka — zaawansowane modele mają specjalnie zaprojektowane zaciski, które pozwalają układać różne rodzaje i kształty kostek;
 • wymiary maszyny — dobrze brać pod uwagę komfort jej przechowywania i transportu, oraz typ terenu, na którym będzie pracowała. Mniejsze, bardziej zgrabne modele lepiej poradzą sobie w węższych miejscach;
 • manewrowość — bardzo istotny parametr. Wpływa nie tylko, na komfort pracy, ale i efekty końcowe oraz łatwość układania;
 • środek ciężkości — nisko położony zapewnia dużą stabilność urządzenia. Dzięki temu układarka poradzi sobie przy trudniejszym, bardziej nierównym terenie;
 • komfort operatora — różne modele oferują dodatkowe korzyści, np. zabudowane i ogrzewane wnętrze, ergonomiczny fotel czy wygodny joystick do sterowania.

Możemy również postawić na zakup używanego sprzętu, jednak podobnie, jak przy zakupie samochodu, należy przeprowadzić odpowiedni wywiad z właścicielem. Dodatkowym atutem będzie możliwość własnoręcznego sprawdzenia działania maszyny, co upewni nas, że nie jest ona w żaden sposób wadliwa. W ten sposób unikniemy kupna „kota w worku”. Kolejną kwestią, o której warto pamiętać, jest możliwość zakupu samego chwytaka do kostki brukowej. Zaprojektowano go w taki sposób, by móc go podczepić do koparki lub ładowarki, dzięki czemu unikamy niepotrzebnego wydatku w momencie, gdy już mamy tego typu sprzęt. Niektóre modele chwytaków dają możliwość podczepienia pod wózek widłowy, jednak należy to robić ostrożnie, po przeczytaniu instrukcji montażu, aby uniknąć niechcianych usterek. Przed zakupem układarki do kostki brukowej warto rozważyć wszystkie za i przeciw, by podczas użytkowania mieć pełnię satysfakcji z zainwestowanych pieniędzy.

Polecane narzędzia do układania kostki brukowej

Układarka Jumbomobil JM-VARIO

To niezwykle wygodna układarka do kostki brukowej i innych płyt betonowych lub kamiennych, która zapewnia olbrzymi komfort pracy. Wężowy podnośnik podciśnieniowy pozwala na łatwe podnoszenie i układanie materiału. Płyty mogą być doskonale pozycjonowane, co gwarantuje świetne efekty przeprowadzanych prac. Podnoszenie płyt, które zostały już wcześniej ułożone nie stanowi z tym urządzeniem żadnego problemu. Układarka pracuje bardzo sprawnie i pozwala na ułożenie kostki na dużym obszarze w ciągu jednego dnia. Wysięgnik przegubowy zapewnia bezpieczny montaż płyt także wzdłuż ścian budynków mieszkalnych, drzew i innych obiektów. Dowiedz się więcej o tym urządzeniu na:

Wózek do układania z płytą ssącą Probst Unimobil UM-VS-140/200

Dzięki temu wózkowi można w wygodny sposób ułożyć kostkę brukową. Świetnie sprawdza się zarówno w pracy z kamieniem, jak i porowatymi prefabrykatami. Układarka daje możliwość ponownego pobrania i zapewnia bardzo dokładne ułożenie płyt. Specjalne zawieszenie, które komfortowo obraca się o 90° sprawia, że prace mogą być wykonane niezwykle precyzyjnie. Regulacja siły ssania odbywa się w prosty sposób przy pomocy dźwigni. Ramię można regulować w aż trzech różnych pozycjach, a cała konstrukcja urządzenia jest stabilna i bardzo trwała. Kup wózek do układania tutaj

Chwytak do bloczków i kostki Probst AKZ-UNIGRIP-1000

To wyjątkowo przydatne urządzenie, które stosuje się wraz z dźwigiem w celu załadunku zarówno spaletyzowanych, jak i niespaletyzowanych kostek. Chwytak charakteryzuje się lekką konstrukcją i wysoką wytrzymałością na rozciąganie. Urządzenie zostało wyposażone także w regulowany ręcznie zawór redukcyjny, poliamidowe prowadnice ślizgowe i manometr ciśnienia oleju. Zakres otwarcia można płynnie regulować hydraulicznie. Chwytak do kostki i bloczków ma cztery haki do mocowania zawiesi lub pasów. Jest to narzędzie bardzo usprawniające prace brukarskie. Chwytak możesz kupić tutaj

Udostępnij ten wpis
Archiwizuj