Jak działa klimatyzer?

Wszystko, co musisz wiedzieć!
6 lipca 2022 przez
Jak działa klimatyzer?
Rafał Śliwa

Jak działa klimatyzer? Wszystko, co musisz wiedzieć! 

Lato coraz bliżej, a skoro tak to trzeba przygotować się na fale upałów. Niestety w tym czasie siedzenie w domu (mimo, że jest lepszą opcją niż przebywanie na słońcu) nie daje ulgi. Nie każde biuro, pracownia, czy fabryka posiada też dopływ chłodnego powietrza. Zaczynamy zastanawiać się jak obniżyć temperaturę pomieszczenia i tu z pomocą przychodzi klimatyzer. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie jak działa klimatyzer, czym się różni klimatyzer od klimatyzatora oraz nakreślimy trochę więcej szczegółów dotyczących funkcjonowania i eksploatacji klimatyzera. 


Klimatyzer i klimatyzator

Dwie podobne nazwy, a mimo to klimatyzer często mylony jest z klimatyzatorem. Jednak mimo, że oba te urządzenia należą do rodziny chłodzącej to różnią się niczym starszy i młodszy brat. Aby zrozumieć te różnice musimy poznać oba urządzenia z osobna. 


Co to jest klimatyzator?

Na początek warto wyjaśnić co to jest klimatyzator, czyli maszyna którą możemy zauważyć w sklepie, kawiarni, a nawet w niektórych biurowcach czy halach. Jest to profesjonalne urządzenie, którego wydajność systemów chłodzących jest utrzymana na wysokim poziomie, gdyż jego zadaniem jest ochładzać duże pomieszczenia. Działa na nieskomplikowanej zasadzie, jednak aby ją zrozumieć, musimy mieć świadomość, że nie jest to urządzenie kompaktowe, a jego montaż wymaga ingerencji w budynek. Klimatyzator składa się z czterech elementów:

 • parownika (wewnątrz pomieszczenia, odbiera ciepło),
 • skraplacz (na zewnątrz pomieszczenia, oddaje odebrane ciepło),
 • sprężarka,
 • zawór rozprężny (zmniejsza ciśnienie czynnika chłodniczego).

Ponieważ parownik i skraplacz są ze sobą połączone to proces montażu odbywa się na stałe, a urządzenia nie możemy przemieszczać np. na inną ścianę. Jest to sprzęt masywny, więc w niewielkich pomieszczeniach potrafi zaburzyć estetykę pokoju oraz budynku na zewnątrz. 

Wiedząc z czego składa się klimatyzator możemy zrozumieć jak działa. Znajdujące się w pomieszczeniu ciepło jest zasysane przez parownik, a następnie kieruje się do sprężarki. Tam jest podnoszone jego ciśnienie i temperatura nawet do 100 stopni. Jest to konieczne, aby skraplacz mógł oddać pobrane ciepło, dzięki powietrzu atmosferycznemu o temperaturze około 30 stopni. Schłodzone powietrze przedostaje się do zaworu rozprężnego, gdzie dochodzi do gwałtownego obniżenia temperatury. Następnie wychodzi do pomieszczenia za pomocą parownika. Ogrzewa się i krąg ochładzania zaczyna się ponownie. Od tego jak mocno będzie schłodzone powietrze zależy to jaką możliwość wybierzemy. W zależności od modelu w okresie jesienno-zimowym możemy w ten sposób ocieplać pomieszczenie do około 25 stopni. 

Niestety nie jest to urządzenie ekologiczne, gdyż emituje freon, czyli substancję zubożającą warstwę ozonową. Ponadto klimatyzatory potrafią sprawić sporo problemów, jeśli nie pamiętamy o regularnej wymianie czynnika chłodzącego i konserwacji. Są to więc wysokie koszty nie tylko na początku, ale także w trakcie używania urządzeń. Mówi się, że "coś za coś" i w przypadku klimatyzatora jest to wydajność i prosta obsługa pilotem za regularnie wysokie koszty. 


Co to jest klimatyzer?

Natomiast główne urządzenie tego artykułu, czyli klimatyzer jest bardziej kompaktowe i łatwiejsze do przemieszczenia niż wspomniany wyżej klimatyzator. Klimatyzer jest mniej profesjonalnym urządzeniem niż jego większy brat, ale dzięki swojej niewielkiej wielkości nadaje się do używania w mniejszych pomieszczeniach. Ponadto nie wytwarza freonu, a koszty posiadania tego źródła chłodu nie są tak wysokie jak w przypadku klimatyzatora. 


Jak działa klimatyzer?

Klimatyzer działa na zasadzie woda-tkanina. Wystarczy umieścić w nim wodę oraz wkład chłodzący. Gorące powietrze zostaje wciągane do środka, a następnie woda która znajduje się we wkładach chłodzących pochłania jego ciepło. Kolejnym krokiem wspomnianego ciepła jest przejście ponownie na zewnątrz, jednak przez wilgotny materiał, dzięki czemu mają o wiele niższą temperaturę niż na początku. Wilgotny materiał wpływa także pozytywnie na nawilżenie powietrza i oczyszczenie go z kurzu, roztoczy i pyłków. Z tego względu urządzenie można zalecić dla astmatyków oraz alergików. Jeśli jednak chcemy jeszcze obniżyć temperaturę powietrza, warto zaopatrzyć się w model wyposażony w pompę wody. 


Co do samej wielkości urządzenia, na rynku można znaleźć zarówno lżejsze modele np. Klimatyzer Master CCX 4.0, którego waga bez wody to zaledwie 22 kg, jak i cięższe np. Klimatyzer Master BC 341 ważący 130 kg. Wybierać można również na podstawie wylotu powietrza, jaki nam najbardziej odpowiada. Jeśli urządzenie będzie stało pod ścianą i jednym miejscu, warto zastanowić się nad modelem z wylotem górnym, czyli np. Klimatyzerem Master BCB 19. Ten model mimo swoich wymiarów (1100 x 1100 x 1850 mm), jest dość lekki (75 kg), a jego maksymalny zasięg chłodzenia to 250 m².  Ponadto jako jeden z naszych nielicznych modeli ma potwierdzony stopień ochrony IP 44.


Co to jest system ochrony IP?

Stopniem ochrony IP nazywamy numery, które oznaczają poziom ochrony urządzenia związany z wodą oraz ciałami obcymi. Znajomość tych oznaczeń ma kluczowe znaczenie dla długości życia urządzenia, prawidłowego jego używania, ale także dla naszego własnego bezpieczeństwa. Oznaczenia składają się z cyfr lub liter, w zależności od ochrony maszyny. Pierwsza cyfra dotyczy ciał obcych i na jej podstawie wiemy, że Klimatyzer Master BCB 19 (IP44) jest zabezpieczony przed:

 • dostępem do części niebezpiecznych drutem
 • obcymi ciałami stałymi o średnicy 1 mm i większej.

Druga cyfra związana jest z wnikaniem wody, czyli nasz model posiada ochronę przed bryzgami wody z dowolnego kierunku. Jeśli na końcu znalazłaby się litera dotyczyłaby ochrony w przypadkach specyficznych - większość urządzeń używanych prywatnie nie posiada tego oznaczenia. 


Klimatyzery stacjonarne - jak to działa?

Mimo, że nie jest to częsty przypadek, to na rynku można odnaleźć również klimatyzery stacjonarne. Przykładem jest Klimatyzer stacjonarny MASTER BCM 511, który możemy zamontować na zewnątrz, kierując wylot powietrza do pomieszczenia. W ten sposób powietrze, które jest schładzane brane jest bezpośrednio z zewnątrz. Tego typu klimatyzery nadają się najlepiej do obiektów przemysłowych. Ważą 112 kg, więc zamontowanie ich nie wymaga bardzo solidnej podstawy. Stworzone zostały z myślą o pomieszczeniach, które znajdują się w nasłonecznionych miejscach i w których pracują maszyny. Dzięki tym czynnikom w środku budynku potrafi być o nawet 10 stopni więcej niż jest na zewnątrz. Tym samym jeśli w środku lata mamy 31 stopni Celsjusza, to pracownicy znajdują się w 41 stopniach. Natomiast jeśli otworzymy drzwi i okna, przy zwykłej klimatyzacji jest to bezcelowe, gdyż wtedy chłód będzie ciągle wylatywał. Właśnie w takiej sytuacji niezastąpiony będzie MASTER BCM 511, który stale zapewnia chłodne oraz świeże powietrze, natomiast zużyte powietrze wylatuje przez otwarte drzwi lub okna. 


Czym się różni klimatyzer od klimatyzatora? 

Wiedząc już jak działają oba urządzenia możemy podejść do porównania ich w konkretnych kategoriach w ramach podsumowania i doprecyzowania informacji. 

EKOLOGIA

W tej kwestii sprawa jest bardzo prosta. Jednym z problemowych substancji wykorzystywanych powszechnie, ale mających zły wpływ na środowisko jest freon. Coraz więcej firm, jak i samych użytkowników stara się odchodzić od produktów, które go wytwarzają lub wykorzystują. Tym samym istotna jest informacja, że:

 • klimatyzer NIE wytwarza freonu
 • klimatyzator wytwarza freon. 

ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ I KOSZTY

Te dwa czynniki są ze sobą ściśle powiązane, gdyż jeden wynika z drugiego - im większa energooszczędność tym niższe koszty. Zatem przyglądając się działaniu obu urządzeń zauważamy, że klimatyzator działa głównie na zużyciu pewnej ilości energii. Natomiast klimatyzer mając za głównie źródło działania wodę, zużywa nawet do 90% mniej energii. Przyglądając się planowanym wydatkom obu urządzeń, możemy zauważyć znaczącą różnicę:

 • klimatyzer - kupno, regularna wymiana wkładów, ewentualne naprawy
 • klimatyzator - kupno, montaż, regularna konserwacja i wymiana czynnika chłodzącego, ewentualne naprawy.

WYDAJNOŚĆ

Nie będzie to zaskoczeniem, że klimatyzator ma większą moc niż klimatyzer. Tym samym jeśli chodzi o wydajność urządzeń, przewyższa swojego mniejszego braciszka. Jaka jest temperatura, o jaką urządzenia mogą ochłodzić pomieszczenie?

 • klimatyzer - w zależności od zakresu temperatur danego modelu 
 • klimatyzator - w zależności od zakresu temperatur danego modelu.

MOBILNOŚĆ

W sytuacji, gdy zmieniamy np. pomieszczenie pracy istotna jest mobilność urządzenia. Przyglądając się obu produktom nie sposób nie zwrócić uwagi na to, że: 

 • klimatyzer - pełna mobilność, wiele modeli dodatkowo z kółkami, możliwość dowolnego przemieszczania pomiędzy pomieszczeniami, 
 • klimatyzator - stały montaż w ścianie, ingerencja strukturę pomieszczenia, brak możliwości zmiany ustawienia na ścianie lub do innego pomieszczenia, tym bardziej pokoju środkowego nie połączonego ze ścianami zewnętrznymi. 

DODATKOWE RÓŻNICE

Znamy już podstawowe różnice obu urządzeń, jednak można powiedzieć, że jest jeszcze kilka dodatkowych, o których warto wspomnieć. 

Klimatyzer:

 • dzięki wilgotnemu materiałowi zbiera kurz, roztocza i inne zanieczyszczenia, wydmuchując nie tylko schłodzone, ale i czyste powietrze,
 • nawilża powietrze, tym samym długotrwałe używanie urządzenia może prowadzić do nadmiernego zwilgotnienia klimatu w pomieszczeniu,
 • istnieją modele stacjonarne, które montuje się na zewnątrz, dostosowane do użytkowania w fabrykach, magazynach, itp.,
 • po wyłączeniu powietrze szybko wraca do dawnej temperatury.

Klimatyzator:

 • niektóre modele także ocieplają powietrze w sezonie jesienno-zimowym,
 • obniżona temperatura powietrza utrzymuje się długo po wyłączeniu urządzenia, 
 • nie miesza powietrza w pokoju, ponieważ wyprowadza je na zewnątrz.

Klimatyzer - czy warto?

Po dokładnym poznaniu klimatyzera mimo wszystko pojawia się pytanie czy warto w niego zainwestować. To urządzenie możemy traktować jako bardzo opłacalną deskę ratunku. Zdecydowanie warto się na niego zdecydować do celów prywatnych w mieszkaniu lub domu - zwłaszcza, gdy mieszkamy z lub jesteśmy alergikami. Ponadto niektóre modele doskonale sprawdzą się w pracy mechanika, gdzie specjalista spędza codziennie wiele godzin przy pyłach i w gorącym otoczeniu działających maszyn. Przykładem modelu odpowiedniego do takiego miejsca jest Klimatyzer Master BC 80 - kompaktowy, z kółkami, ochładzający maksymalnie 180 m² powierzchni.  Dodatkowo klimatyzer sprawia mniej problemów technicznych i finansowych, co jest dodatkowym atutem jeśli poszukujemy urządzenia do poprawienia komfortu pracy lub ogólnie funkcjonowania w letnie upały. Produkty tego typu są stosowane w halach i magazynach, ale warto tutaj postawić na urządzenia przemysłowe dedykowane właśnie do takich powierzchni. 


Jak działa klimatyzer? Podsumowanie

W tym artykule staraliśmy się odpowiedzieć na pytania czym się różni klimatyzer od klimatyzatora, jak działają te urządzenia i czy warto zastanowić się nad zakupem klimatyzera. Mamy nadzieję, że udało nam się wyjaśnić temat wystarczająco konkretnie, ale przy tym szczegółowo, aby ułatwić decyzję w wyborze odpowiedniego dla swoich potrzeb urządzenia. Zapraszamy do przejrzenia naszej oferty klimatyzerów. Gwarantujemy świetną jakość w atrakcyjnej cenie!


Udostępnij ten wpis
Archiwizuj