Dmuchawy przemysłowe

rodzaje, jak działają i jak wybrać?
28 lipca 2022 przez
Dmuchawy przemysłowe
Rafał Śliwa

Dziś bierzemy na warsztat dmuchawy przemysłowe i wszystko, co musisz o nich wiedzieć. Zaczniemy od tego co to jest dmuchawa przemysłowa i jak działa, żeby następnie przedstawić Ci jej zastosowania oraz praktyczne porady dotyczące jej użytkowania. Jeśli szukasz wydajnych dmuchaw, pokażemy Ci także kilka topowych na rynku produktów wraz z omówieniem ich funkcji. Zapraszamy do lektury!

Co to jest dmuchawa przemysłowa?

Dmuchawa przemysłowa to urządzenie, które ma za zadanie zapewnić prawidłową wentylację w pomieszczeniach, takich jak hale produkcyjne, fabryki czy magazyny. Dzięki nim może być zapewniony odpowiedni komfort klimatyczny w miejscu pracy. Co ważne, dmuchawa przemysłowa, doskonale wspomaga inne procesy odbywające się w pomieszczeniu, takie jak osuszanie, ogrzewanie lub chłodzenie. Dlatego, jeśli chcesz wspomóc pracę takich urządzeń jak np. nagrzewnice lub klimatyzery, zakup dmuchaw będzie świetnym pomysłem. 

Jakie są rodzaje dmuchaw?

Dmuchawy przemysłowe to jeden z rodzajów produktów do wentylacji pomieszczeń. Wśród nich możemy sobie wyróżnić różne grupy produktów w zależności od ich cech charakterystycznych np.

 • dmuchawy z obudową z tworzywa
 • przemysłowe dmuchawy metalowe
 • podłogowe dmuchawy
 • dmuchawy mobilne
 • dmuchawy przeciwwybuchowe

W dalszej części tego artykułu omówimy sobie pokrótce poszczególne rodzaje dmuchaw i pokażemy Ci ich funkcjonalności na konkretnych przykładach produktów. 

Jak działa dmuchawa elektryczna przemysłowa? Zasady użytkowania 

Dmuchawa przemysłowa elektryczna jest wyposażona w silnik elektryczny, dlatego nie można jej używać w atmosferze wybuchowej lub łatwopalnej. Z tego względu także dmuchawa elektryczna nie może pracować stojąc w wodzie. Nie może na nią padać deszcz, dlatego nie wolno zostawiać urządzeń na zewnątrz bez nadzoru. Krata wlotu powietrza nie może być ponadto w żaden sposób zablokowana. Dmuchawę elektryczną należy podłączyć do gniazdka elektrycznego, właściwie uziemionego. Urządzenie nie powinno chwiać się podczas swojej pracy, dlatego należy je postawić na solidnym, równym podłożu. Wówczas wystarczy włączyć przełącznik startu i dmuchawa przemysłowa zacznie działać. Każdy z dostępnych produktów na rynku może się różnić, dlatego zawsze trzeba zapoznać się z instrukcją obsługi. 

Gdzie najczęściej wykorzystuje się dmuchawy przemysłowe?

Dmuchawy przemysłowe wykorzystuje się nie tylko do zapewnienia odpowiedniej wentylacji w zakładach produkcyjnych. Mają one szerokie zastosowanie w takich gałęziach gospodarki, jak:

 • budownictwo,
 • rolnictwo,
 • prace wykończeniowe,
 • biura,
 • magazyny.

Jednym z częstych zastosowań dmuchaw jest osuszanie budynków. Dzięki ich działaniu, możliwe jest usunięcie wielu szkód, które wyrządziła woda. 

Dmuchawa, a oczyszczanie powietrza 

Profesjonalne dmuchawy wykorzystywane w przemyśle i nie tylko. Mogą one nie tylko poprawiać wentylację, ale także filtrować powietrze. Zanieczyszczone powietrze w miejscu pracy wpływa niekorzystnie na zdrowie pracowników, ale także może spowalniać pracę. Dlatego inwestycja w dmuchawy przemysłowe to coś, co bardzo się opłaca. 

Worki pyłowe w dmuchawach przemysłowych - jak to działa? 

Worki pyłowe, zwane także workami na kurz są wykorzystywane do oczyszczania powietrza. Jak to działa? Dmuchawa przemysłowa filtruje powietrze, a worek na kurz oddziela drobinki kurzu i innych zanieczyszczeń ze strumienia powietrza. Drobinki osiadają na powierzchni worka pyłowego. W zależności od rodzaju worki mogą zatrzymywać zanieczyszczenia o różnych średnicach np. drobny pył powstały w wyniku prac budowlanych i remontowych.  Sprawdza się to szczególnie świetnie podczas rozbiórki ścian, szlifowania glazury, terakoty, ścian czy podłóg. Jednak dmuchawy przemysłowe wyposażone w worki pyłowe stosuje się nie tylko podczas tego typu prac, ale także w warsztatach samochodowych czy halach produkcyjnych, gdzie występuje wysokie zapylenie.  W naszym sklepie w kategorii akcesoria do dmuchaw znajdziesz worki pyłowe o różnej średnicy. 

Na co zwracać uwagę podczas zakupu dmuchawy przemysłowej?

Wentylator to jeden z bardzo ważnych elementów dmuchawy. Powinien być on wysokowydajny, a najlepiej jeśli będzie również energooszczędny. Dzięki temu koszty eksploatacji będą niższe, a negatywny wpływ na środowisko zostanie zmniejszony. 

 • Worek pyłowy - jeśli dmuchawa przemysłowa pracuje wraz z workiem przemysłowym możemy z powodzeniem oczyszczać powietrze w miejscu, które tego wymaga. Sprawdza się to w różnego rodzaju magazynach czy warsztatach. 
 • Obudowa - powinna być solidnie wykonana i trwała. Dzięki temu nie będziesz musiał się martwić, że w trakcie ciężkich prac, dmuchawa przemysłowa łatwo ulegnie uszkodzeniom mechanicznym. 
 • Przepływ powietrza - duży przepływ wpływa na efektywność dmuchawy. Warto o tym pamiętać, jeśli Twoje wymagania co do sprzętu są wysokie. 

Dmuchawy przemysłowe metalowe - przegląd produktów

Jednymi z najczęściej wybieranych są dmuchawy elektryczne przemysłowe o metalowej obudowie. Jest ona mocna i trwała, co przydaje się w trudnych warunkach pracy przemysłowej. Jednymi z topowych produktów w tej kategorii są dmuchawy Master. Cechują się one:

 • bardzo trwałą konstrukcją
 • prostotą obsługi
 • dużym przepływem powietrza 
 • mocnym silnikiem z zabezpieczającym go wyłącznikiem termicznym
 • możliwością podłączenia przewodu giętkiego na wlocie i wylocie powietrza 

Dmuchawa Metal Master BLM 6800

Dmuchawa przemysłowa Master BLM 6800 to jeden z najczęściej wybieranych modeli w naszym sklepie. Jest to bardzo wygodna dmuchawa elektryczna mobilna z ergonomiczną rączką do jej przenoszenia. Duży przepływ powietrza wynosi 3900 m3/h. Zastosowano tutaj wentylator osiowy wysokiej jakości. Do dmuchawy można zamontować przewody giętkie.

Dmuchawa Metal Master BLM 4800

Ta dmuchawa elektryczna jest jeszcze lżejsza od poprzedniej, ponieważ waży tylko 6,4 kg. Różni się także od swojej poprzedniczki przepływem powietrza, który wynosi 1500 m3/h. Dmuchawa Master nie zużywa tlenu i jest bardzo chętnie wybierana do fabryk, magazynów i elektrowni. 

Dmuchawy elektryczne przemysłowe, a przewody giętkie - jak to działa?

W wielu sytuacjach bardzo przydatną funkcją dmuchaw jest możliwość podłączenia do nich przewodów giętkich. Działają w ten sposób, że podłączone do maszyny, mogą filtrować powietrze z większej odległości. Dmuchawa przemysłowa może stać w jednym pomieszczeniu, a za sprawą przewodów giętkich oczyszczone czy też świeże powietrze, będzie mogło dochodzić do innego pomieszczenia. Dmuchawy elektryczne przemysłowe z tworzywa - przegląd produktów. Drugą popularną grupą, zaraz po dmuchawach metalowych, są dmuchawy przemysłowe z obudową z tworzywa. Dzięki niej mogą być jeszcze lżejsze, co wpływa na komfort użytkowania i transportowania. Sprawdźmy, które produkty tego typu są najbardziej popularne!

Dmuchawa Tworzywo Master BL 8800

Dmuchawa BL 8800 z tworzywa to wydajny wentylator osiowy. Doskonale wspomaga pracę urządzeń chłodzących, grzewczych lub osuszających. Dmuchawa elektryczna przemysłowa wytwarza ruch powietrza z dużej odległości, dzięki czemu pracuje wydajnie i niezawodnie. Obudowa z tworzywa sztucznego jest bardzo odporna. 

Dmuchawa Podłogowa Master CD 5000

To wyjątkowy typ dmuchawy przemysłowej podłogowej, który jest dedykowany takim zadaniom jak suszenie mokrych podłóg czy dywanów. Jest lekki, a dzięki temu bardzo wygodny w transporcie. Podobnie jak inne modele z serii Master, transport zostaje ułatwiony także za sprawą wygodnej rączki. 

Dlaczego dmuchawy elektryczne przemysłowe od Master są warte Twojej uwagi?

Podsumowując temat dmuchaw Master, warto zwrócić uwagę na ich największe zalety. Przede wszystkim są to urządzenia, które bardzo łatwo zainstalować. Nie wymagają specjalistycznej wiedzy czy prac instalacyjnych. Dmuchawy elektryczne przemysłowe są ponadto energooszczędne, a tym samym przyjazne dla naszego środowiska naturalnego. Są łatwe w eksploatacji i konserwacji. Do ważnych i docenianych cech należą także możliwość regulacji różnych poziomów prędkości, wysoki przepływ powietrza oraz dostępność jakościowych akcesoriów. 

Jeśli chcesz poprawić warunki pracy, warto kupić dmuchawy przemysłowe Master. Mogą one zarówno cyrkulować powietrze, jak i je oczyszczać oraz osuszać!