Jaki klimatyzer na halę

11 lipca 2022 przez
Jaki klimatyzer na halę
Rafał Śliwa

Jaki klimatyzer na halę?

Dziś przyjrzymy się z bliska tematowi jaki klimatyzer na halę będzie najlepszy. Praca na hali zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych. Jest to praca fizyczna, w związku z czym osoby tam pracujące muszą mieć wystarczająco wysoką wytrzymałość kondycyjną oraz zdrowotną. Na halach bardzo często występują skrajne temperatury. Maszyny, które tam pracują, silne oświetlenie i niewielki przepływ powietrza - wszystkie te czynniki przykładają się do występowania wysokich temperatur. Pracownik pracujący w wysokich temperaturach, nie będzie pracował tak wydajnie jak to możliwe. Ponadto pracodawca musi zadbać o to, aby pracownicy hali czuli się bezpiecznie. Jak wszyscy wiemy wysokie temperatury bywają naprawdę niebezpieczne. 


Temperatura na hali, a BHP

Hala, tak samo jak wszystkie inne stanowiska pracy, ma swoje zasady BHP. Pracodawca jest więc zobowiązany do zapewnienia pracownikom odpowiednich warunków. Pracownik zaś ma prawo się ich domagać. Przepisy BHP wyraźnie mówią, że temperatura na hali produkcyjnej może wynosić minimalnie 14oC i maksymalnie 28oC. Mimo to warto jednak zadbać, żeby temperatura pozostawała mniej więcej pośrodku tych widełków. Żaden pracownik nie będzie skutecznie pracował w tak wysokiej temperaturze jak górna dopuszczalna granica. Warto więc zadbać o odpowiednią temperaturę, dla dobra naszych pracowników. Jak to zrobić? Już spieszymy z odpowiedzią!


Co to jest jest klimatyzer?

Klimatyzer jest urządzeniem, które ma za zadanie chłodzić pomieszczenia. Dodatkowo nawilża oraz oczyszcza powietrze. Tego typu urządzenia są niejako nowocześniejszą wersją wiatraków lub klimatyzacji. Chłodzą one powietrze poprzez odparowywanie wody. Klimatyzery posiadają zbiorniki wody, które należy napełnić przed rozpoczęciem pracy. To właśnie woda jest głównym elementem, dzięki któremu urządzenie działa prawidłowo. Klimatyzery dodatkowo mają funkcję oczyszczaczy powietrza. Ich budowa nie jest skomplikowana, mimo to efekty jego pracy są niesamowite. Efektywność klimatyzera zależy od kilku kluczowych czynników. Między innymi od temperatury powietrza na hali, wilgotności powietrza oraz temperatury wody w zbiorniku. Jedną z ogromnych zalet klimatyzera jest także jego mobilność. Modele mogą być wyposażone w zestaw kół transportowych. Dzięki nim przemieszczanie się z klimatyzerem jest bardzo proste. 


Jak działają klimatyzery ewaporacyjne?

Klimatyzery ewaporacyjne charakteryzują się niezwykle prostą budową. Woda, którą pompa pobiera ze zbiornika nawilża sporych rozmiarów filtr celulozowy. Przez filtr tłoczone jest powietrze, produkowane przez silny i wydajny wentylator. Kolejnym zachodzącym w klimatyzerze ewaporacyjnym zjawiskiem jest odparowywanie wody z filtra o dużej powierzchni. Woda zmniejsza temperaturę powietrza, które przenika przez ten sam filtr. Dzięki takiemu działaniu, z klimatyzera wydobywa się chłodne powietrze. Ewaporacyjność klimatyzera sprawia, że powietrze w pomieszczeniu jest przyjemnie nawilżone, a nie wysuszone jak w przypadku innych klimatyzatorów. Ten rodzaj chłodzenia idealnie sprawdzi się na większych, bardziej wymagających powierzchniach. Do tego koszty jego eksploatacji są naprawdę niskie. Klimatyzery ewaporacyjne są nazywane bio coolerami, ponieważ są one w pełni ekologiczne. Stosowanie tego typu chłodzenia ma wiele zalet. Po pierwsze jest to bardzo ekonomiczne i oszczędne rozwiązanie. Po drugie używając takiej formy klimatyzowania pomieszczeń, pracownicy (na przykład hali produkcyjnej) - mogą pracować w bardzo komfortowych warunkach. Kolejną zaletą bio coolerów jest ich neutralność środowiskowa. Podczas ich eksploatacji nie są wydobywane żadne toksyczne substancje, które mogłyby zaszkodzić środowisku naturalnemu.


Czym różni się klimatyzer od klimatyzatora?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie jaki klimatyzer na halę wybrać, przyjrzymy się czym różni się on od klimatyzatora. Pierwszą główną różnicą jest montaż. Klimatyzer jest w pełni mobilny, natomiast klimatyzator wymaga montażu (po zamontowaniu nie ma zwykle możliwości zmiany lokalizacji). Nie jest to jednak jedyna różnica. Klimatyzator w odróżnienia od klimatyzera, wysusza powietrze. Podsumowując, klimatyzer jest jedną z najlepszych opcji wśród urządzeń klimatyzujących. Nie wymaga kosztownej instalacji, nie wysusza powietrza, tylko je nawilża, najskuteczniej zbija wysoką temperaturę w pomieszczeniu, jest mobilny i łatwy w obsłudze. 


Jaki klimatyzer na halę, czyli na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia?

Na rynku dostępne są różne modele klimatyzerów. Wybierając odpowiedni dla nas klimatyzer trzeba wziąć pod uwagę kilka podstawowych czynników. Warto zwrócić uwagę między innymi na zakres temperatur pracy jednostki zewnętrznej. Moc chłodnicza również jest podstawą wyboru odpowiedniego dla nas urządzenia. Przy wyborze poziomu chłodzenia trzeba wziąć pod uwagę wielkość oraz poziom nasłonecznienia pomieszczenia. Poza tym warto mieć na uwadze także ilość sprzętów, które mogą dodatkowo ogrzewać pomieszczenie. Należy również spojrzeć na pojemność zbiornika wody. To między innymi od niego będzie zależało jak często będzie trzeba go uzupełniać. Podsumowując, jest wiele czynników, które mogą okazać się istotne przy wyborze idealnego klimatyzera. Poniżej przedstawiamy kilka modeli klimatyzerów, które idealne sprawdzą się na hali.


Jaki klimatyzer na halę wybrać? Przegląd popularnych modeli 

Rynek coraz szybciej się rozwija. Coraz to więcej firm proponuje klimatyzery swojej produkcji. Spośród wielu modeli wytypowaliśmy kilka modeli, które sprawdzą się idealnie do chłodzenia hali. Dowiesz się dlaczego to właśnie one należą do bardzo chętnie wybieranych klimatyzerów przemysłowych na halę. 


Klimatyzer przenośny ACD 137 

Klimatyzer przenośny ACD 137 to jeden z topowych modeli producenta Master. Został on zaprojektowany z myślą o wykorzystaniu przemysłowym. Stworzony z najwyższej jakości materiałów. Posiada dwa tryby - tryb suszenia oraz chłodzenia. Został skonstruowany tak, aby była możliwość podłączenia do niego przewodów rozprowadzających powietrze. Dzięki temu można używać go do chłodzenia miejscowego lub całego pomieszczenia. Można także skierować strumień chłodnego powietrza w newralgiczne części hali. Posiada opcję chłodzenia w trybie recyrkulacji. Moc chłodnicza wynosi 7,1 kW, a przepływ powietrza 1020 m3/h. Świetnie sprawdza się zarówno na zewnątrz,jak i wewnątrz pomieszczenia. Jego uniwersalność oraz łatwość obsługi czynią go świetnym wyborem dla każdego, kto szuka świetny klimatyzer na halę. 


Klimatyzer BC 341 

Klimatyzer BC 341  należy do grupy klimatyzerów ewaporacyjnych. Grupa ta jest nazywana również bio coolerami. Urządzenie jest ekologiczne, więc podczas całego procesu eksploatacji nie szkodzi środowisku. Budowa klimatyzera jest prosta, mimo to działa on jak najbardziej zaawansowane sprzęty. Do tego zużywa bardzo mało energii, a co za tym idzie - jest niesamowicie oszczędny. Fenomen tego modelu polega na jego prostocie. Sprawdza się świetnie przy chłodzeniu hal produkcyjnych i zapewnia pracownikom przyjazne środowisko pracy. Dodatkowo jest on niesamowicie łatwy w obsłudze. Podczas eksploatacji w pomieszczeniu, bardzo ważną cechą jest cicha praca. Jest to również bardzo istotne dla pracowników, którzy znajdują się cały dzień na hali. Cichy proces eksploatacji jest tutaj ogromną zaletą.


Jak dbać o klimatyzer, żeby służył jak najdłużej?

Wszystkie rzeczy, których używamy wymagają naszej troski. Tak samo jest w przypadku klimatyzerów na hali. Im lepiej będziemy dbać o sprzęt, tym dłużej będzie on nam służył. Warto dbać o jego stan także dla naszego własnego zdrowia. Trzeba mieć na uwadze to, że wdychamy powietrze wychodzące prosto z klimatyzera. Warto więc, a nawet trzeba zadbać o to by klimatyzer był odpowiednio serwisowany i czyszczony. Podczas eksploatacji naszego urządzenia chłodzącego, powietrze jest filtrowane przez specjalny filtr. Im dłużej klimatyzer jest używany, tym filtr jest bardziej zanieczyszczony. Podczas filtrowania osadza się na tym elemencie kurz oraz brud, a w efekcie tego klimatyzer słabiej pracuje. Zbytnie zaniedbanie filtra można prowadzić do jego uszkodzenia lub do zaburzonej pracy klimatyzacji. Warto zwrócić uwagę również na aspekt zdrowotny. Zanieczyszczone filtry są idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii i drobnoustrojów.


Jak zatem odpowiednio czyścić klimatyzery? 

Zewnętrzne powierzchnie powinniśmy czyścić suchą ściereczką. Usuniemy w ten sposób kurz i inne, lekkie zanieczyszczenia. Natomiast w momencie gdy zabrudzenia są poważniejsze i osad nie chce zejść na sucho, możemy użyć zwilżonej szmatki. Pod żadnym pozorem nie wolno używać silnych lub żrących środków czystości. Natomiast filtry klimatyzatorów to zupełnie inna sprawa. Filtry oraz sposoby ich czyszczenia bardzo często różnią się od siebie. Warto więc najpierw zapoznać się z instrukcją obsługi danego urządzenia, która jest zawsze dołączona do klimatyzatora. Po zapoznaniu się z treścią instrukcji, należy odpowiednio wyczyścić filtr. Zdarza się, że zabrudzenie filtra jest na tyle poważne, że jedyną opcją pozostaje jego wymiana. W przypadku klimatyzatorów sprawa jest prostsza niż w przypadku klimatyzacji, które wymagają instalacji. W klimatyzerze nie musimy sprawdzać instalacji ani przewodów, bo ich po prostu nie ma. 


Klimatyzer na halę a dezynfekcja 

Kolejnym bardzo ważnym elementem jest dezynfekcja. Pomaga ona w pozbyciu się z klimatyzerów bakterii i zarazków. Jest to bardzo istotne szczególnie w przypadku hal produkcyjnych i wszystkich innych miejsc, gdzie przebywa większa grupa ludzi. Warto by dezynfekcją zajęli się profesjonaliści. Trzeba bardzo uważać na to jakich środków dezynfekujących się używa. Wiele z nich jest niebezpiecznych dla człowieka. Dlatego też należy zgłosić się po pomoc do serwisanta, który wybierze odpowiedni środek czyszczący. Jeśli mamy do wyczyszczenia oraz serwisowania tylko jedno urządzenie, możemy zrobić to samodzielnie. Natomiast w przypadku wielu urządzeń bądź całych instalacji, warto jest poprosić o pomoc wykwalifikowanych serwisantów. Jeśli będziemy dbać o nasze urządzenia chłodzące tak jak należy, będą one w stanie służyć nam przez wiele, wiele lat.


Udostępnij ten wpis
Archiwizuj