Rodzaje wibratorów do betonu i ich zastosowanie. Przewodnik

5 grudnia 2022 przez
Rodzaje wibratorów do betonu i ich zastosowanie. Przewodnik
Magdalena Urban

Wibratory budowlane to urządzenia, które wytwarzają drgania o bardzo wysokich częstotliwościach. Używa się ich do precyzyjnego zagęszczania wylewanej masy betonowej. Mocne wibracje umożliwiają pozbycie się pęcherzy powietrza. Efektem przeprowadzenia prac z pomocą wibratora jest zwiększenie wytrzymałości betony po zeschnięciu. Staje się on odporny na korozję, jest trwały i bardzo wytrzymały. Pominięcie wibrowania może grozić poważnymi skutkami, czyli rozwarstwieniem się mieszanki. To z kolei, w skrajnym przypadku, może doprowadzić do zawalenia się konstrukcji, zwłaszcza w przypadku wielopiętrowych budowli. 

Zagęszczenie betonu 

Odpowiednie zagęszczenie betonu ma często decydujący wpływ na to, czy uda się zamknąć pewien etap budowy. Normy konstrukcyjne są bardzo wysokie, a beton ma dla konstrukcji kluczowe znaczenie. Dokładnie i umiejętne przeprowadzenie prac betoniarskich jest gwarancją bezpieczeństwa dla całego budynku. Kojarzymy wylewanie betonu głównie z posadzką, ale wibrowanie przeprowadza się również na ścianach, stropach i słupach. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są rodzaje wibratorów do betonu i jakie typy stosuje się do określonych wylewek.

Jak działają zagęszczarki do betonu?

Wibratory do betonu mają za zadanie pozbyć się ze świeżo wylanej masy gazów, bąbli powietrza i nadmiaru wody. Beton w szalunku musi być dobrze zagęszczony, równomiernie i ściśle rozłożony. Odpowiednio zawibrowany beton mocno przylega do uzbrojenia budynku. Oprócz spełnienia wymogów konstrukcyjnych bezpieczeństwa, dobrze zbity beton wygląda solidnie i jest gładki. Znacznie łatwiej pokrywać go potem kolejnymi warstwami. 

Wibratory pogrążalne (wgłębne)

Ich kluczowe elementy to przetwornica lub napęd, wałek elastyczny i buława. Napęd dostarcza energię, a wałek przenosi ją do buławy. To ona emituje wibracje, zanurza się w betonie i przesuwa się o równe odległości na całej powierzchni wylanego betonu. Dzięki wibracjom pęcherzyki powietrza i inne gazy oraz woda uchodzą na powierzchnię masy. Wibratory wgłębne najczęściej stosowane są na placach budowy w celu utwardzenia świeżo wylanego betonu w kolumnach, płytach i szalunkach. Obsługa wibratora pogrążalnego jest bardzo prosta i zwykle zajmuje się tym jedna osoba. Pracownik wbija wibrator wgłębny do mokrego betonu, a następnie bardzo powoli go wyciąga. Optymalnie, by były to ok. 2 cm na sekundę. Jeśli bąbelki gazów wciąż pojawiają na betonie po wyciągnięciu wibratora, należy ustawić wyższy poziom wibracji. 

Wibratory pogrążalne to najpopularniejszy rodzaj wibratorów do betonu. Więcej przeczytasz o nich jeszcze w dalszej części tekstu. 

Wibratory do betonu doczepne 

Wibratory doczepne to znacznie bardziej specjalistyczne urządzenia, które wykorzystuje się do produkowania prefabrykatów betonowych. Wibrator przyczepny montuje się do stołu wibracyjnego, a do stołu z kolei, mocuje się formę do wykonywania betonowych elementów. Wibratory przyczepne znajdują też zastosowanie przy dużych konstrukcjach betonowych. Wibrator montuje się na zewnątrz szalunków i poprzez działanie siły odśrodkowej beton nabiera odpowiedniej gęstości. Pełni więc podobną funkcję do wibratorów wgłębnych, ale w przeciwieństwie do nich pozwala na zagęszczenie całej betonowej masy, a nie pojedynczego miejsca. Po tego typu wibratory sięga się też w miejscach, do którego nie dosięgną wibratory pogrążalne.

Wibratory powierzchniowe 

To najprostsze w swojej budowie i obsłudze wibratory do zagęszczania betonu. Używa się ich głównie do dużych i płytkich powierzchni - posadzek i gruntów. Główny element wibratora powierzchniowego to stalowa płyta, najczęściej o wymiarach 50x50 cm. W drgania prostopadłe wprowadza ją wibrujący silnik. Dzięki temu z betonu usuwane są pęcherze powietrza i innych gazów, jednocześnie powierzchnia jest wygładzona. Operator przesuwa wibrator po betonowej nawierzchni z prędkością ok. 1 metra na minutę. Duże wibratory powierzchniowe to ubijaki (skoczki) i zagęszczarki do betonu. 

Buława - najważniejsza część wibratorów wgłębnych 

Buławy to elementy budowy wibratorów, które wytwarzają pożądane drgania. Dostępne są w wielu kształtach i rozmiarach, tak aby optymalnie dopasować je do warunków pracy. Najczęściej pokryte są hartowana stalą oraz gumą, od której łatwo odkleić resztki betonu. Popularne są buławy o średnicy od 35 mm do 60 mm. Te mniejsze doskonale sprawdzą się na małych powierzchniach lub w miejscach, gdzie jest dużo przeszkód. Stosuje się je zatem tam, gdzie jest dużo elementów zbrojeniowych lub podajników wibracyjnych. Duże buławy używane są na budowach dużych konstrukcji, na przykład wielkopowierzchniowych budynków - usługowych i mieszkalnych. Kiedy wałek elastyczny przekazuje moc do buławy, pobudza się w niej element mimośrodowy. Obraca się z bardzo dużą prędkością (do 6000 obrotów na minutę) i częstotliwością (200 Hz).


Podział wibratorów do betonu ze względu na napęd

Firmy budowlane najczęściej korzystają z wibratorów do zagęszczania betonu w systemie modułowym. Czyli w takim, w którym dowolny element wibratora można dostosować do wymagań każdego zlecenia. Podstawową kwestią jest wybór napędu - dostępne są silniki spalinowe i elektryczne. 

 1. Silnik spalinowy jest znacznie bardziej uniwersalny, bo nie ogranicza nas dostęp do prądu. Jeśli wibrator do betonu ma być wykorzystywany do różnorodnych zleceń, lepiej będzie wybrać taki z napędem spalinowym. Możesz wybrać silnik benzynowy lub mocniejszy, ale droższy w eksploatacji, silnik diesla.
 2. Mimo wielu zalet klienci często decydują się na wibratory z silnikiem elektrycznym, z zewnętrzną lub wbudowaną przetwornicą częstotliwości. Dlaczego tak jest? Znacznie ekonomiczniej i łatwiej skorzystać z profesjonalnego agregatu prądotwórczego, który jest na każdej budowie. Agregat pozwoli napędzić też inne sprzęty. Wibratory z napędem spalinowym mogą zasilić tylko siebie.
 3. Rzadziej spotykane są wibratory do betonu z zasilaniem pneumatycznym. W tego typu modelach buława napędzana jest sprężonym powietrzem. 

Więcej o elektrycznych wibratorach do zagęszczania betonu

Przetwornica częstotliwości 

Praca profesjonalnych wibratorów wymaga bardzo dużej częstotliwości - 200 Hz. Takie urządzenia są bardzo niestabilne. Żeby bezpiecznie móc ich używać, należy skorzystać z przetwornicy częstotliwości. Przetwornica reguluje napięcie sieciowe i redukuje wysokie odchylenia odbioru mocy, optymalizuje także prędkość obrotową. Do jednej przetwornicy można podłączyć kilka urządzeń. Oprócz zabezpieczenia urządzenia i pracownika, przetwornica przyczynia się także do znacznego ograniczenia zużycia prądu, czyli redukuje koszty.


Modułowe wibratory z zewnętrzną przetwornicą

Modułowe wibratory z zewnętrzną przetwornicą częstotliwości najczęściej używane są przez firmy budowlane, które realizują duże zlecenia. Przetwornica sprawia, że kilku pracowników jednocześnie może pracować z wibratorami na dużych przestrzeniach. 

Wibratory z wbudowanym silnikiem elektrycznym

Wibratory z wbudowanym silnikiem elektrycznym stanowią jedną całość razem z buławą i wałkiem elastycznym. Napęd jest niewielki - przypomina walizkę i można go nosić na ramieniu. Ręce są wolne, dzięki czemu można spokojnie i precyzyjnie manewrować wałkiem z buławą. Ten typ wibratorów polecany jest niewielkim firmom, które sporadycznie korzystają z wibratorów do betonu. Idzie to w parze oczywiście z niższą ceną sprzętu. 

Wibrator w wbudowaną przetwornicą

Istnieje możliwość zakupu wibratora do betonu z wbudowaną przetwornicą. To wibrator niemodułowy, czyli taki który stanowi całość, a jego elementy są niewymienialne. Można podłączyć urządzenie bezpośrednio do gniazda elektrycznego 230 V i rozpocząć pracę. Przy zakupie mamy gwarancję tego, że wszystkie elementy będą ze sobą współpracować. 


Jak wybrać odpowiedni wibrator do zagęszczania betonu?

Przeczytaj nasz krótki poradnik, dzięki któremu łatwiej podejmiesz decyzję jaki wibrator wybrać. Jeśli wciąż będziesz miał wątpliwości, skontaktuj się z nami. Zespół specjalistów chętnie udzieli więcej wskazówek i pomoże dopasować sprzęt do potrzeb. 

 1. Najwięcej pytań możesz mieć podczas kupowania modułowego wibratora do zagęszczania betonu. Dzieje się tak, ponieważ musisz wybrać parametry wszystkich jego części.
 2. Pamiętaj, że warto poświęcić chwilę na wybór dobrego sprzętu. Części wibratorów modułowych możesz dopasowywać do otrzymywanych zleceń.
 3. Czynnik, który decyduje o praktyczności użytkowania wibratora, to napięcie. Dostępne na rynku są wersje o standardowym napięciu 230 V i 400 V.
 4. Zdarza się, że na budowie nie ma agregatu, który przekaże moc 400 V. Dlatego model zasilany 230 V jest bardziej uniwersalny. Na mocniejszą wersję zdecyduj się, jeśli wibrator będzie pracował niemalże przemysłowo i będziesz mieć pewność, że uzyska odpowiednie źródło prądu.
 5. Rozmiar wibratora dopasuj do skali przeprowadzanych robót. Mniejsze prace nie wymagają mocnych sprzętów, które będą stanowić problem w transporcie i są bardziej wymagające w obsłudze. Do jakich betonowych konstrukcji będzie używany kupowany wibrator? Inny będzie potrzebny do pracy nad ścianami i stropami.
 6. Jak średnica buławy będzie odpowiednia? Rozmiar buławy należy dopasować do powierzchni na jakiej będzie zagęszczamy beton. Skuteczna średnica zagęszczania to około dziesięciokrotność średnicy buławy.
 7. Jeśli nie masz dostępu do takich informacji lub chcesz wybrać najbardziej uniwersalny rozmiar, sięgnij po buławę o średnicy 40 mm/50 mm.
 8. Gdybyś w przyszłości potrzebował mniejszej buławy, bez problemu znajdziesz odpowiednią do wbudowanego wałka mocy.
 9. Co z długością wałka? Tak jak poprzednio, wszystko zależy od typu konstrukcji. Jeśli wibrator będzie stosowany do wylewek, wybierz krótki ok. pół metrowy wałek obrotowy z wygodną rączką. Przy pracy na szalunkach skorzystaj z długich wałków. Najdłuższe mają aż 15 metrów. Długość wałka dopasowujemy do tego, jak głęboko musi sięgnąć wibrator, aby skutecznie utwardzić betonową masę. Na przykładzie wałka widać jak ogromną zaletą jest wybór wibratora modułowego. W zależności od konkretnego zadania, możesz podłączyć odpowiednio długi element. 
Udostępnij ten wpis
Archiwizuj