Dlaczego zacieranie betonu jest ważne?

12 maja 2022 przez
Dlaczego zacieranie betonu jest ważne?
Rafał Śliwa


Przypomnijmy dlaczego zacieranie betonu jest tak ważne?

 • wygładzenie powierzchni,
 • zagęszczenie betonu,
 • równomierne wysychanie,
 • uniknięcie pęknięć,
 • wcieranie dodatków utwardzających.

Zacieranie betonu to jedno z najważniejszych działań, mających wpływ na solidność i trwałość powierzchni betonowej. Zacierając beton jednocześnie zagęszczamy i wygładzamy jego wierzchnią warstwę. W ten sposób niwelujemy wszelkie nierówności, które po stwardnieniu betonu, należałoby usuwać mechanicznie. To z kolei wiązałoby się z wysokimi kosztami, sporym nakładem czasu oraz trudnymi warunkami pracy – np. pylenie. Innym powodem dla którego zaciera się beton, jest ograniczenie nierównomiernego wysychania oraz uniknięcie późniejszych pęknięć. Jeszcze innym powodem zacierania betonu, może być stosowanie specjalnych dodatków – np. utwardzaczy. Wcierane w beton, przyspieszają proces wiązania i twardnienia.


Przypomnijmy dlaczego zacieranie betonu jest tak ważne?

 • wygładzenie powierzchni,
 • zagęszczenie betonu,
 • równomierne wysychanie,
 • uniknięcie pęknięć,
 • wcieranie dodatków utwardzających.

Jak wykonuje się zacieranie betonu?

Można wyróżnić dwie metody zacierania betonu. Pierwsza z nich to metoda ręczna, a druga to mechaniczne.

 • Ręczne zacieranie betonu – najbardziej pracochłonna i czasochłonna metoda, stosowana do niewielkich powierzchni, rzędu kilku do kilkunastu metrów kwadratowych. W tej metodzie zacieranie wykonuje się przy pomocy aluminiowych i stalowych pacek ( blichówek) i okrężnych ruchów ręki. Powierzchnia betonu jest równomiernie zacierana, co pozwala usunąć z niej pęcherzyki powietrza, wygładzić nierówności i zagęścić materiał utwardzający.
 • Mechaniczne zacieranie betonu – w tej metodzie uzyskuje się taki sam efekt jak opisany powyżej, jednak przy zastosowaniu urządzeń mechanicznych. Są nimi tzw. zacieraczki do betonu. Urządzenia te można podzielić na kilka kategorii, jak zacieraczki ręczne i zacieraczki samojezdne, jak również ze względu na zasilanie, czyli zacieraczki elektryczne i spalinowe. Urządzenia tego typu znakomicie sprawdzają się przy większych robotach budowlanych, jak wylewanie posadzek w budynkach przemysłowych oraz halach, bądź zacieranie betonu na parkingach, chodnikach, boiskach itp.

Poznaj zacieraczki do betonu Barikell

Barikell to Włoska firma o zasięgu ogólnoświatowym, zajmująca się produkcją sprzętu budowlanego. Jest jednym z liderów w branży produkcji zacieraczek do betonu. Jej urządzenia charakteryzują się bardzo dużą wydajnością, niską zwartą konstrukcją, niezawodnością i ergonomią. Wyposażone w silniki Hondy, Kohler, B&S Vanguard i Kubota diesel gwarantują najwyższą sprawność działania, a jednocześnie są proste w obsłudze. Wszystkie dostępne w ofercie naszego sklepu zacieraczki, można obejrzeć w jednym miejscu:

 

 • Zacieraczka Barikell 4-90 – spalinowa pojedyncza zacieraczka do betonu firmy Barikell, z niezawodnym silnikiem spalinowym Honda. Urządzenie o mocy 8KM, wyposażone w 6 litrowy zbiornik na benzynę bezołowiową 95. Jest to ręczna zacieraczka do betonu, posiadająca długie ramię. Ułatwia ono manewrowanie i prowadzenie zacieraczki, bez konieczności nadmiernego wysiłku.
 • Zacieraczka Barikell MK8 oraz OL – samojezdna zacieraczka z dwoma talerzami. Urządzenie pozwala na zacieranie betonu na bardzo dużych powierzchniach – np. posadzki betonowe w halach itp. Korzystanie z zacieraczki samojezdnej do betonu Barkiell ma wiele zalet. Urządzenie posiada własne, niezależne oświetlenie, jest bardzo zwrotne i łatwe w sterowaniu. Za komfortową i bezpieczną pracę operatora odpowiada wygodny fotel. Zacieraczka może być w łatwy sposób przenoszona z miejsca na miejsce przez 2 osoby. Pomagają w tym specjalne uchwyty z rączkami. Samojezdne zacieraczki do betonu.