Jak i czym zagęszczać grunt pod kostkę brukową?

KRÓTKI PORADNIK
12 maja 2022 przez
Jak i czym zagęszczać grunt pod kostkę brukową?
Rafał Śliwa

Od odpowiedniego przygotowania gruntu pod kostkę brukową zależy trwałość i stabilność chodnika, podjazdu czy parkingu, dlatego jednym z niezwykle istotnych elementów jest zagęszczenie podłoża. Jak i czym wykonać ten proces? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule!


Kostka brukowa - dlaczego tak chętnie ją wykorzystujemy?

Kostka brukowa jest jednym z najbardziej popularnych rozwiązań, które sprawia, że nawierzchnia wygląda estetycznie, a ponadto jest odporna na ścieranie. Inwestując w podjazd czy chodnik wykonany właśnie z kostki brukowej, mamy zapewnione ładne i stabilne podłoże. Dodatkowym atutem jest fakt, że kostka brukowa jest produktem łatwo dostępnym w różnych rozmiarach, kolorach i o różnych właściwościach, dlatego inwestor może wybrać dla siebie najbardziej optymalne rozwiązanie. W zależności od miejsca, w którym kostka ma być położona będzie zależeć wybór odpowiedniego materiału np. ze względu na dane natężenie ruchu. Kolejnym argumentem za może być fakt, że kostka brukowa nie ma tendencji do wchłaniania wilgoci, co gwarantuje jej trwałość i odporność na erozję. Przed przystąpieniem do układania kostki ważne jest oczywiście odpowiednie przygotowanie gruntu. A jak ono przebiega?


Zagęszczanie gruntu pod kostkę brukową - jak to się robi?

Żeby nawierzchnia z kostki brukowej była trwała i stabilna, należy wykonać odpowiednią podbudowę. Przygotowanie gruntu polega zwykle na ułożeniu kilku warstw z wybranych materiałów oraz na jego zagęszczeniu. Celem procesu zagęszczania gruntu jest zmniejszenie porowatości podłoża oraz zwiększenie gęstości objętościowej, a także zapewnienie równomiernego ułożenia materiału. To z kolei powoduje, że nasza kostka brukowa nie będzie się zapadała i będzie w pełni stabilna. Podbudowa, w zależności od planowanego obciążenia nawierzchni, może mieć różną grubość. Układa się ją równomiernie i warstwami, a następnie każda warstwa jest zagęszczana przy pomocy zagęszczarki do gruntu. Podbudowa może być wykonana np. z mieszaniny piasku ze żwirem, tłucznia, żużla czy grysu. Dobór odpowiedniego materiału oraz grubości warstwy pozwoli na cieszenie się piękną nawierzchnią brukową przez długi czas. Samo zagęszczanie gruntu polega na procesie wibrowania, dzięki któremu uzyskujemy grunt o odpowiedniej spoistości oraz wytrzymałości. Do tego celu niezbędne może się okazać wykorzystanie profesjonalnej zagęszczarki do gruntu.


Zagęszczarka do gruntu - jak wybrać odpowiedni sprzęt?

Dobrej jakości zagęszczarka do gruntu to urządzenie, które potrafi znacznie ułatwić prace brukarskie. Jak wybrać odpowiedni sprzęt, który zapewni nam owocną pracę? Przede wszystkim warto mieć na uwadze fakt na jaką skalę i jak często będziemy zagęszczać grunt. Do większych inwestycji konieczne może okazać się zastosowanie rewersyjnej zagęszczarki, która umożliwia pracę w dwóch kierunkach. Dzięki temu proces zagęszczenia może przebiegać znacznie szybciej. Drugim istotnym elementem jest wielkość płyty roboczej, ponieważ i ona ma duży wpływ na tempo pracy. Jeśli zdecydujesz się na zakup zagęszczarki do gruntu o dużej masie, możliwe będzie utwardzenie grubszej warstwy gruntu za jednym razem, co również jest bardzo ważne w przebiegu profesjonalnego zagęszczania. Przeglądając produkty dostępne na rynku warto zwrócić swoją uwagę na parametr jakim jest głębokość zagęszczania, ponieważ dzięki temu uzyskujemy wiedzę na jakiej głębokości będziemy widzieć efekty pracy po jednym przejeździe urządzenia. Biorąc pod uwagę kilka najważniejszych parametrów możemy z kolei ustalić wydajność zagęszczarki, czyli ile metrów kwadratowych jesteśmy w stanie zagęścić w ciągu godziny. Na rynku dostępnych jest wiele zagęszczarek o różnych parametrach i funkcjach, dlatego wybór może się okazać trudny. Jeśli zastanawiasz się jakie urządzenie do zagęszczania gruntu pod kostkę brukową wybrać, skontaktuj się z nami, a bardzo chętnie pomożemy Ci wybrać dopasowany do twoich potrzeb sprzęt!


Na koniec tego krótkiego poradnika przedstawimy Ci charakterystykę bardzo popularnych zagęszczarek do gruntu i kostki brukowej. Jeśli któraś z nich Cię zainteresuje, możesz dowiedzieć się o niej jeszcze więcej wpisując nazwę modelu w wyszukiwarce na górze tej strony.


Zagęszczarka rewersyjna Wacker Neuson DPU 4045 YE

To niezwykle popularna zagęszczarka do gruntu i kostki brukowej, która zapewnia wyjątkową wydajność, trwałość i komfort obsługi. Urządzenie Wacker Neuson wyróżnia kilka cech, między innymi jest to zastosowanie dyszla środkowego o specjalnej konstrukcji, który generuje niskie wibracje na dłonie i ramiona operatora maszyny. Zgodnie z obowiązującymi normami nie wymaga się prowadzenia stałej dokumentacji czasu pracy podczas zagęszczania z urządzeniami zapewniającymi drgania poniżej 2,5 m/s2. Zagęszczarka rewersyjna Wacker Neuson DPU 4045 właśnie do nich należy i pozwala osiągnąć rewelacyjne efekty pracy przy pełnym zachowaniu bezpieczeństwa i wygody operatora. Oszczędność czasu i komfort to nie jedyne atuty tego urządzenia. Wybierając tej klasy sprzęt zapewniasz sobie również prostotę obsługi. Producent zadbał o intuicyjny panel sterowania z łatwo widocznymi wskaźnikami oraz niezwykle odporny na wnikanie brudu i wilgoci.


Chcesz poznać jeszcze więcej zalet zagęszczarki Wacker Neuson? 


Zagęszczarka rewersyjna Husqvarna LG204

Kolejny produkt cieszący się dużą popularnością, czyli zagęszczarka Husqvarna LG204 to urządzenie bardzo zwrotne i przyjazne w obsłudze. Dzięki niemu z powodzeniem wykonasz lżejsze prace, takie jak np. zagęszczanie gruntu pod podjazdy i chodniki oraz dzięki zastosowaniu płyty elastomerowej, także zagęszczanie kostki brukowej . Bez problemu możesz używać je nawet w wąskich wykopach. Zagęszczarka Husqvarna jest bowiem bardzo dynamiczna i łatwo nią manewrować. Obsługa jest prosta ze względu na wygodną dźwignię jazdy w przód i w tył oraz na uchwyt, który może być łatwo blokowany w danej pozycji. Wybierając profesjonalne urządzenie od marki Husqvarna otrzymujesz produkt wykonany ze świetnych jakościowo i trwałych materiałów np. płyty robocze zostały zrobione ze stali Hardox. Producent zapewnił również składany zaczep transportowy, który pozwala na wygodne podnoszenie zagęszczarki do gruntu.

Udostępnij ten wpis
Archiwizuj