Ubijaki firmy BOMAG

czy warto kupić?
12 maja 2022 przez
Ubijaki firmy BOMAG
Rafał Śliwa

Spis treści:

  1. Co to jest zagęszczarka stopowa?
  2. Zagęszczarka do gruntu - na co zwrócić uwagę?
  3. Zasady użytkowania zagęszczarki skoczek
  4. Polecane ubijaki firmy BOMAG 
  5. Ubijaki/skoczki firmy BOMAG - czy warto kupić? 

 Co to jest zagęszczarka stopowa?

Zagęszczarka stopowa bywa określana także słowem ubijak, skoczek albo zagęszczarka do gruntu. Jest to urządzenie mechaniczne, które najczęściej wykorzystują ekipy brukarskie, drogowe oraz remontowo-budowlane w celu kompleksowego przygotowania podłoża do wykonywanych robót. Ubijak zagęszcza grunt poprzez punktowe uderzenia w jego powierzchnię, tym samym usuwając z podłoża cząsteczki wody i powietrza. Ponadto ubijak do ziemi zmniejsza porowatość gruntu i jego podatność na tworzenie się kolein oraz rozjeżdżanie się podłoża. Grunt zostaje wzmocniony, a także zwiększa się jego nośność i wodoodporność. Zwykle do obsługi sprzętu potrzebna jest jedna osoba, a prowadzone prace mogą odbywać się nawet w niewielkich, wąskich przestrzeniach. Ubijaczka do ziemi najczęściej pracuje na benzynowym silniku spalinowym, silniku diesla albo akumulatorowym. Stopa urządzenia uderza z wysoką częstotliwością o grunt, dzięki mocy przekazywanej na nią poprzez układ ubijający. Zagęszczarka skoczek potrafi z bardzo dużą siłą uderzać w podłoże, dlatego łatwo ubić nią piach, pospółkę i glinę zmniejszając grubość warstwy nawet o kilkadziesiąt centymetrów. Wykorzystywana bywa w trakcie przygotowania podłoża pod podłogę. Jeśli z kolei pracujemy przy wykopach fundamentowych nieduże gabaryty niektórych ubijarek z pewnością będą nam tutaj sprzyjały.

 

Zagęszczarka do gruntu - na co zwrócić uwagę?

Aby dobrać odpowiedni sprzęt do swoich potrzeb, a jednocześnie zadbać o jego wysoką jakość, warto poznać kilka parametrów, które są szczególnie ważne przy wyborze zagęszczarki.  Urządzenie powinno być efektywne, solidne, funkcjonalne i wygodne dla operatora. Na co więc zwrócić uwagę? Wydajność ubijaka określamy tym ile metrów kwadratowych możemy przerobić w ciągu godziny. Od tego jak szybko będziemy ubijać grunt zależy kiedy praca zostanie ukończona. Wpływa to na koszty pracy i eksploatacji. Jeśli zależy nam na profesjonalnym sprzęcie, a prace będą wykonywane na szeroką skalę warto pomyśleć o skoczku mogącym przerobić około 700 m2/h. Jeśli z kolei wykonujemy drobniejsze prace remontowo-budowlane na przykład na terenach przydomowych spokojnie może nam wystarczyć sprzęt o wydajności 400 m2/h. Moc silnika jest ściśle związana z wcześniej omawianym parametrem czyli wydajnością ubijania. Im moc jest wyższa, tym możemy pracować sprawniej, dłużej oraz łatwiej będzie nam sobie poradzić nawet z trudnymi warunkami glebowymi. Ubijak do ziemi o dużej mocy silnika może także zużywać więcej paliwa, dlatego do użytku przy mniejszych pracach nie musimy decydować się na bardzo wysoką wartość tego parametru. Moc wpływa również na poziom głośności urządzenia. Waga ubijaka to kolejny istotny czynnik, na który warto zwrócić szczególną uwagę przy doborze odpowiedniego sprzętu. Najlżejsze urządzenia o wadze około 20 kilogramów sprawdzą się tylko w przypadku bardziej amatorskiego użytku. Jeśli przeznaczenie ma być półprofesjonalne lub profesjonalne to musimy postawić na cięższy sprzęt, dzięki któremu położe będzie zdecydowanie lepiej ubite. Im większą płytę roboczą posiada ubijak, tym szybciej przerobimy daną powierzchnię. Oczywiście wielkość płyty roboczej wpływa na wagę urządzenia, a to z kolei może wymagać użycia większej siły podczas wykonywanych manewrów. 


Częstotliwość wibracji wpływa na szybkość pracy urządzenia i wygodę użytkowania. Droższe ubijaki są zwykle wyposażone w możliwość regulacji częstotliwości, dzięki czemu możemy dostosować ją podłoża, na którym pracujemy. Odpowiednio dopracowany uchwyt pozwala na wygodną pracę operatora bez obawy o jego problemy zdrowotne. 


Jeśli mowa o komforcie operatora nie sposób nie wspomnieć o poziomie głośności, ponieważ także ten czynnik wpływa na niego w sposób ciągły podczas wykonywanych prac. Ubijak, który jest mocny i wydajny emituje większy hałas, dlatego musimy tutaj znaleźć kompromis między wygodą użytkowania, a jego efektywnością. 


Głębokość ubijania mówi nam o tym jaką ilość gruntu przerobi sprzęt podczas jednego przejazdu. Od głębokości zależy przeznaczenie sprzętu np. ubijaczka do ziemi o głębokości ubijania 90 cm może posłużyć do bardzo trudnych prac przy budowie autostrad, natomiast zagęszczanie podłoża pod wylewkę betonu może z kolei odbyć się przy pomocy urządzenia o głębokości ubijania 50 cm. Zadania takie jak ubijanie podsypki pod parkingi, place albo ścieżki mogą zostać pomyślnie wykonane z zagęszczarką 20 cm.


Wybierając ubijak warto zwrócić także uwagę na dostępność akcesoriów i części zamiennych takich jak np. filtr powietrza, ochronne okładziny na płytę albo wózek transportowy.


Zasady użytkowania zagęszczarki skoczek

 Użytkowanie zagęszczarek skoczek musi odbywać się według instrukcji dostarczonej przez producenta. Przestrzeganie tych zaleceń zagwarantuje nam długą i owocną eksploatację i przyczyni się do pełnego bezpieczeństwa i efektywności na placu budowy. Istotny w procesie użytkowania maszyny jest sposób przełączania między wolnymi a największymi obrotami silnika - powinno to przebiegać sprawnie i szybko, dzięki czemu unikniemy możliwego uszkodzenia sprzęgła lub sprężyny. Przed pierwszym uruchomieniem, po uruchomieniu silnika czekamy około minutę zanim rozpoczniemy pracę. Silnik powinien odpowiednio się rozgrzać, a olej osiągnąć optymalną temperaturę. Po skończonej pracy silnik musi się schłodzić, dlatego odczekujemy kilkadziesiąt sekund i pozwalamy na pracę na niskich obrotach. Dopiero po minięciu tego czasu wyłączamy ubijak. Kolejną kwestią jest bezpieczny transport sprzętu. Jeśli jest taka możliwość, dobrze będzie przewozić go w pozycji roboczej. Jeśli jednak takiej możliwości nie ma, należy pamiętać o tym, aby gaźnik znalazł się na górze pomimo leżącej pozycji maszyny. Producent określa obowiązkowe czynności serwisowania danego urządzenia, których należy przestrzegać. 


Polecane ubijaki firmy BOMAG 

 Firma Bomag jest producentem różnych narzędzi wykorzystywanych szeroko w branży budowlanej czy ogrodniczej. Ubijaki do ziemi tej marki charakteryzują się bardzo dużą wydajnością. Przyjrzymy się teraz kilku wybranym modelom i omówimy zastosowane w nich rozwiązania. 


ZAGĘSZCZARKA STOPOWA UBIJAK BOMAG BT65 

Ubijak Bomag to świetny wybór podczas budowy kanałów oraz rowów, a także do ubijania podłoża, asfaltu i zagęszczania wypełnień fundamentów. Bywa wykorzystywany także przy różnego typu pracach remontowych. Skoczek Bomag jest trwały i niezawodny, a także wygodny w obsłudze dla operatora. Jego waga wynosi 68 kilogramów, dzięki czemu prace są optymalne. Przepływ oleju w skrzyni korbowej jest idealny w każdym położeniu, dzięki opracowanemu przez markę układowi smarowania. Urządzenie zostało także wyposażone w automatyczną kontrolę oleju, dzięki czemu silnik jest w pełni chroniony. Włączanie i wyłączanie silnika oraz dopływu paliwa jest bardzo łatwe - można to zrobić jednym ruchem ręki. Dodatkowo silnik został zabezpieczony specjalną osłoną, co sprawia, że nawet po upadku będzie chroniony. Skoczek Bomag może być używany podczas prac w zamkniętych pomieszczeniach i głębokich wykopach nawet przez długi czas pracując przy tym bardzo intensywnie. Wynika to z faktu, że emisja CO została tutaj obniżona do niezbędnego minimum, a dodatkowo urządzenie zostało wyposażone w podwójny, dwustopniowy układ filtracji powietrza. Stopa o szerokości 28 cm umożliwia dotarcie w różne zakamarki i z odpowiednią skutecznością je ubija. Opcjonalnie do urządzenia możemy dobrać kółka transportowe, które zoptymalizują transport urządzenia na budowie. Uchwyt zastosowany w ubijaku jest antywibracyjny i wpływa na mniejsze zmęczenie operatora oraz szybszą jego pracę.


ZAGĘSZCZARKA BOMAG BVT  65 

 To kolejny świetnej jakości produkt od marki Bomag stworzony po to, aby docierać do najbardziej trudnych miejsc! Jest to ubijak spalinowy, który został wyposażony w silnik Honda GX 100 - jeden z najbardziej trwałych na świecie. Główne zalety tego urządzenia to niewielka masa 65 kilogramów, dzięki której specjalista może pracować dłużej bez niepotrzebnego uczucia zmęczenia, a także układ smarowania, który zapewnia optymalny przepływ w skrzyni korbowej w różnych położeniach. Inteligentna ochrona silnika polega tutaj na specjalnej, automatycznej kontroli oleju. Uruchamianie i wyłączanie silnika jest możliwe przy pomocy zaledwie jednego ruchu ręką. Zagęszczarka Bomag uruchamiana jest przy pomocy ręcznego zapłonu, a odpowiednia amortyzacja wibracji oraz wstrząsów nie powoduje nadmiernego zmęczenia u użytkownika maszyny. To na co koniecznie musimy zwrócić uwagę to stosunkowo duża wydajność pracy ubijaka - 336 m2/h. Producent zapewnia także doskonałe opcjonalne wyposażenie takie jak: mocne kółka transportowe, wymienne stopy urządzenia o szerokościach 160 i 330 mm, a także licznik motogodzin i obrotomierz. Firma Bomag zadbała także o to, żeby dostęp do części zamiennych był łatwy i korzystny.  


UBIJAK DO ZIEMI BOMAG BT 80D 

 Ten ubijak stopowy od firmy Bomag jest najwyższej jakości urządzeniem z silnikiem Diesla. Idealna do pracy w trybie ciągłym, sprawdzi się w zadaniach specjalnych! Silnik chłodzony powietrzem został skonstruowany w prosty sposób, dzięki czemu jest praktycznie bezawaryjny. Zbiornik paliwa ma pojemność 3 litrów, co spokojnie wystarcza na kilka godzin nieprzerwanej pracy. Urządzenie waży 81 kilogramów, a więc więcej niż wcześniej przedstawione produkty, a jego wydajność ubijania zwiększa się do 360m2/h. Jest to więc mocny sprzęt, który poradzi sobie nawet w trudnym terenie. Producent zrezygnował tutaj z dodatkowych plastikowych osłon i uchwytów, co sprawia, że ryzyko uszkodzeń jest zminimalizowane. Ubijak porusza się z prędkością roboczą 16 metrów na minutę i posiada stopę o wymiarze 330 mm - szerokość robocza jest więc bardzo dobra. Duża siła uderzeń powoduje, że szybko możemy zauważyć oczekiwane efekty pracy. Obsługa urządzenia jest możliwa przy pomocy zaledwie jednej osoby. Zainteresował Cię ten produkt?


ZAGĘSZCZARKA BOMAG BT 60

To zdecydowanie lżejsze urządzenie o wadze 58 kg i szerokości roboczej 230 mm. Będzie wydajna w wielu pracach remontowych i budowlanych. Oczywiście wydajność, ze względu m.in. na wagę i szerokość roboczą będzie mniejsza niż w poprzednim urządzeniu, a mianowicie będzie to 276 m2 na godzinę. Jest to istotne przy większych inwestycjach, kiedy to każda minuta pracy ubijaka i operatora ma znaczenie. Ekipy budowlane, które nie muszą pracować aż tak szybko z pewnością, ta zagęszczarka w pełni zadowoli. Niska waga pozwala w łatwy sposób manewrować ubijakiem bez przeciążeń i bez problemu z nadmiernym zmęczeniem. Ubijaczka do ziemi Bomag posiada silnik chłodzony powietrzem i zbiornik paliwa o pojemności 3 litrów. Dzięki temu nie musimy co chwile uzupełniać cieczy i zapewniamy sobie ciągłość pracy. Dodatkowym zabezpieczeniem jest tutaj specjalna osłona silnika, która powoduje, że skoczek Bomag nawet przy upadku będzie chroniony. I w przypadku tego urządzenia firma zadbała o możliwość dodatkowego wyposażenia w takie elementy jak wymienne stopy maszyny, koła transportowe odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, zestaw narzędzi czy wspomniany już wcześniej licznik motogodzin i obrotomierz. Wszystko to sprawia, że nie musimy martwić się o funkcjonalność i pełną wygodę podczas użytkowania tej zagęszczarki.

Podsumowując, warto skupić się na podstawowych parametrach, które zostały wymienione w tym artykule, żeby móc wyselekcjonować odpowiednie zagęszczarki do Twojego rytmu pracy, zapotrzebowania, skomplikowania terenu, na którym będą odbywały się działania zagęszczające czy też powierzchni, która musi zostać ubita w określonych ramach czasowych. Warto także skorzystać z produktów od renomowanych producentów, takich jak firma Bomag. Podczas użytkowania konieczne jest stosowanie się zaleceń producenta i pamiętanie o wymianie oleju, filtrów na czas, o odpowiednim rozgrzaniu silnika przed pracą na maksymalnych obrotach i innych zasadach, które zostały tutaj nakreślone. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że prace czy to drogowe, budowlane, remontowe czy też ogrodnicze będą wykonane na czas, a przede wszystkim, że będą jakościowe. Jeśli chcesz zakupić ubijak do ziemi, zawsze możesz skonsultować się z naszymi specjalistami. Zapraszamy na norwit.pl! 


Udostępnij ten wpis
Archiwizuj