Zagęszczarka PCX 500 i PCX 20/50 - porównanie topowych modeli w 2021 roku

porównanie topowych modeli w 2021 roku
12 maja 2022 przez
Zagęszczarka PCX 500 i PCX 20/50 - porównanie topowych modeli w 2021 roku
Rafał Śliwa

Dziś bierzemy na warsztat dwie topowe zagęszczarki gruntu. Są to jedne z najczęściej kupowanych modeli w 2021 roku i z pewnością nie dzieje się tak bez powodu. Charakteryzują się one bardzo dużą wydajnością i uniwersalnością. Jakie są między nimi różnice? Jakie są ich największe atuty? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!


Zagęszczarki z serii PCX

Belle to lider na rynku zagęszczarek do gruntu. Prezentowane tutaj zagęszczarki jednokierunkowe łączy nowoczesny silnik, świetna amortyzacja uchwytu roboczego, solidna konstrukcja i płyta z bardzo wytrzymałego żeliwa. Mają wszystko to, czym powinny charakteryzować się najbardziej profesjonalne maszyny. Zagęszczarki PCX posiadają także uchwyty dźwigowe, specjalną piankę na uchwycie, bezawaryjny wibrator oraz boczne uchwyty transportowe. Dbałość o szczegóły i zastosowanie innowacyjnych rozwiązań sprawiają, że zagęszczarki Belle z serii PCX są często wykorzystywane przy budowie parkingów, ciągów komunikacyjnych czy też podczas zakładania ogrodów.


Jak działa zagęszczarka jednokierunkowa do gruntu?

Zagęszczarka do gruntu sprawia, że można odpowiednio przygotować podłoże przed kolejnymi etapami prac. Z ziemi eliminuje się nadmiar wody oraz powietrza, dzięki czemu staje się ona bardziej stabilna. Tym samym położenie kostki brukowej lub asfaltu może zostać wykonane odpowiednio i nie dojdzie do niepożądanych sytuacji takich jak np. zapadanie się chodnika czy drogi. Zagęszczarka gruntu doskonale ubija ziemię poprzez wibrowanie. Może to się odbywać na różną głębokość - w zależności od typu urządzenia. Warto także wspomnieć o tym, że na rynku dostępne są różne rodzaje zagęszczarek np. rewersyjne lub jednokierunkowe. Omawiane w tym artykule modele należą do tej drugiej grupy i pracują w jednym trybie tj. do przodu. Efekty prac są uzależnione m.in. od wagi urządzenia - cięższe doskonale sprawdzą się nawet podczas trudnych prac. Można je także wykorzystywać do wyrównywania powierzchni z kostką brukową. W takim przypadku konieczne będzie jednak zastosowanie dedykowanej gumy, którą nazywa się elastomerem. Wibracje zagęszczarki poprzez płytę roboczą trafiają do gruntu skutecznie go ubijając. Oprócz gabarytów maszyny znaczenie ma także rodzaj silnika i jego moc. Im większa moc, tym zagęszczarka jednokierunkowa może głębiej zagęszczać ziemię.


Porównanie topowych zagęszczarek PCX 500 i PCX 20/50

Przejdziemy teraz punkt po punkcie do porównania tych topowych modeli od marki Belle:

 • Obie zagęszczarki zostały wyposażone w niezawodny silnik benzynowy Honda GX160 o mocy 4 kW.
 • PCX 500 waży 88 kilogramów, natomiast PCX 20/50 - 97 kilogramów.
 • PCX 500 charakteryzuje się siłą odśrodkową 16,5 kN, a PCX 20/50 siłą 20,0 kN .
 • Szerokość robocza w obu przypadkach wynosi 500 mm.
 • Rozruch obu zagęszczarek jest ręczny.
 • PCX 500 pracuje z prędkością roboczą 21 metrów na minutę, natomiast PCX 20/50 25 metrów na minutę.
 • Obie zagęszczarki mają amortyzowaną rączkę i 4 amortyzatory.
 • Opcjonalnie oba urządzenia można wyposażyć w koła transportowe, zbiornik na wodę i elastomer.
 • Zagęszczarki są wszechstronne - nadają się do gruntu, asfaltu czy też bruku.
 • Komfort operatora w obu przypadkach jest utrzymany na najwyższym poziomie, dzięki opatentowanemu uchwytowi antywbiracyjnemu.
 • Urządzenia mogą pracować długo i efektywnie, a płyta pozostaje odporna na ścieranie oraz pękanie.

Jak więc widzimy zarówno zagęszczarka gruntu PCX 500, jak i PCX 20/50 cechują się bardzo dobrymi parametrami i udogodnieniami. PCX 500 jest niezwykle popularna ze względu na świetne parametry, korzystną cenę i wydajność. Idealnie sprawdza się podczas układania chodników. PCX 20/50 natomiast ma jeszcze większą siłę uderzenia (20 kN) i wyższą wagę (97 kg). Z tych właśnie względów idealnie nadaje się do ciężkich i intensywnych prac. Jest nieco droższa, ale przy tym również bardzo chętnie wybierana przez inwestorów. Jeśli więc zależy Ci na optymalnym pod kątem komfortu, bezpieczeństwa i wydajności urządzeniu, zagęszczarki Belle z serii PCX z pewnością spełnią Twoje oczekiwania! Zastanawiasz się którą z nich wybrać? Wystarczy, że napiszesz do nas wiadomość lub zadzwonisz, a nasi specjaliści pomogą Ci doskonale dobrać odpowiednią zagęszczarkę do gruntu.


Udostępnij ten wpis
Archiwizuj