Zagęszczarka do gruntu

jaką kupić i na co zwracać uwagę?
12 maja 2022 przez
Zagęszczarka do gruntu
Rafał Śliwa

Zagęszczarka gruntu to urządzenie, dzięki któremu możemy zwiększyć gęstość podłoża np. piasku czy żwiru. Może służyć także jako wsparcie do układania kostki brukowej albo asfaltu. Jaką zagęszczarkę wybrać i na co zwracać uwagę podczas zakupu? Już spieszymy z odpowiedzią! 

Spis treści

 1. Zagęszczarka płytowa - rodzaje

 2. Na co zwracać uwagę wybierając zagęszczarki do gruntu? 

 3. Zagęszczarka jednokierunkowa Husqvarna LFV 100 HONDA

 4. Zagęszczarka rewersyjna Wacker Neuson BPU 2540 A

 5. Zagęszczarka rewersyjna Wacker Neuson DPU 6555 HEH

 6. Akcesoria do zagęszczarek

Zagęszczarka płytowa - rodzaje

Zagęszczarka płytowa, czyli inaczej zagęszczarka wibracyjna, zagęszcza podłoże poprzez proces wibrowania. Płyta metalowa jest wzbudzana przez układ wibracyjny napędzany silnikiem elektrycznym lub spalinowym. W zależności od terenu, na jakim wykonuje się prace, możemy wykorzystywać różne typy zagęszczarek. Jeśli obszar działań jest nieduży, z powodzeniem poradzi sobie z nim zagęszczarka do gruntu prowadzona ręcznie. Ma ona nieduże rozmiary i jest stosunkowo lekka. 

Na rynku dostępne są także zagęszczarki samoprzesuwne, które pod wpływem wibracji samodzielnie wykonują ruch w nadanym im kierunku. Obsługa takiego urządzenia jest bardzo łatwa i wygodna. W przypadku konieczności pracy na dużych terenach, ten typ zagęszczarki będzie doskonałym wyborem, ponieważ nie trzeba jej prowadzić ręcznie. Na większych powierzchniach stosuje się także wyposażone w dużą płytę zagęszczarki podczepiane, które mogą być zamontowane do pojazdów, takich jak na przykład koparka czy też ciągnik.

Na co zwracać uwagę wybierając zagęszczarki do gruntu? 

 • Częstotliwość wibracji - jeśli zdecydujemy się na zagęszczarkę z wyższą częstotliwością, wówczas prace mogą postępować szybciej.

 • Masa - im większa, tym będzie możliwe utwardzenie grubszej warstwy gruntu za jednym razem. Z drugiej strony, im bardziej masywna zagęszczarka, tym trudniej może być nią manewrować. W zależności od potrzeb, możemy zdecydować się na lżejszy sprzęt o wadze poniżej 100 kg lub cięższy o wadze nawet 300 kg i więcej.

 • Płyta robocza - jej wielkość wpływa na wydajność pracy. Im większa, tym prace mogą przebiegać sprawniej. 

 • Głębokość zagęszczania - dzięki tej wartości możemy dowiedzieć się na jakiej głębokości będzie widoczny efekt ubijania przy jednorazowym przejeździe.

 • Wydajność - jest składową kilku czynników, takich jak masa, wielkość płyty oraz rodzaj powierzchni. Dzięki analizie tych elementów możemy oszacować ile metrów kwadratowych możemy obrobić w ciągu godziny. 

 • Kierunkowość - możemy wyróżnić tutaj zagęszczarki jednokierunkowe i dwukierunkowe (inaczej zagęszczarka rewersyjna). Te drugie, po przełączeniu kierunku, łatwo jest wycofać. Zagęszczarka rewersyjna świetnie sprawdzi się przy pracy na trudnym terenie z nierównościami. Mechanika tych urządzeń sprawia, że bez problemu mogą się przesuwać zarówno do przodu, jak i do tyłu i są wygodniejsze dla operatora. 

 • Siła odśrodkowa - dzięki temu parametrowi możemy określić energię, którą przekazuje podłożu płyta robocza. Jeśli siła jest większa, możemy ubić grubszą warstwę.

Zagęszczarka jednokierunkowa Husqvarna LFV 100 HONDA

To szybki i mocny sprzęt, który prowadzi się w bardzo wygodny sposób! Zagęszczarka Husqvarna wyposażona została w mocny silnik GX 160 od Hondy. Jej szerokość robocza to 500 mm. Transport urządzenia jest łatwy ze względu na stosunkowo mały ciężar i wygodne rączki. Jeśli zależy Ci na solidnym i komfortowym sprzęcie, dzięki któremu prace będą przebiegały bardziej efektywnie, to koniecznie sprawdź na https://norwit.pl/zageszczarki-gruntu/3018-zageszczarka-jednokierunkowa-husqvarna-lfv-100-honda.html 

Zagęszczarka rewersyjna Wacker Neuson BPU 2540 A

Zagęszczarka, która cechuje się bardzo dużą wydajnością i łatwością w prowadzeniu! Posiada wbudowane, bardzo solidne kółka transportowe, które ułatwiają jej przewóz. Prędkość robocza wynosi 21 m/min, a amortyzowany uchwyt zapewnia możliwość prowadzenia bocznego i precyzyjne ruchy operatora. Jeśli szukasz profesjonalnego urządzenia, to zagęszczarka rewersyjna Wacker Neuson będzie świetnym wyborem! 

Zagęszczarka rewersyjna Wacker Neuson DPU 6555 HEH

Jeśli interesuje Cię zagęszczarka 500 kg, to sprzęt od firmy Wacker jest zdecydowanie godny uwagi. Urządzenie charakteryzuje się dużą siłą zagęszczania i wydajnością powierzchniową. Jest to w pełni profesjonalna zagęszczarka do gruntu, która spełni oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Idealna do zagęszczania warstw nośnych podczas budowania dróg czy parkingów.

Akcesoria do zagęszczarek

Czasami zagęszczanie gruntu wymaga użycia dodatkowych akcesoriów. Mogą to być elementy obecne w zestawie lub dodatkowo płatne takie jak np. zestawy kółek transportowych, urządzenia do podnoszenia zagęszczarki, specjalny uchwyt z niskim poziomem wibracji, zbiornik na wodę czy też płyta elastomerowa. Akcesoria do zagęszczarek zwiększają komfort pracy np. płyta elastomerowa pozwala ubijać kostkę brukową nie brudząc jej. Wybierając odpowiednią zagęszczarkę warto także zwrócić uwagę na dostępność części zamiennych.

Zapraszamy do konsultacji podczas których nasi specjaliści pomogą wybrać sprzęt dopasowany do Twoich potrzeb! Skontaktuj się z nami na www.norwit.pl