Dlaczego należy stosować zagęszczarki do gruntu?

12 maja 2022 przez
Dlaczego należy stosować zagęszczarki do gruntu?
Rafał Śliwa

Zagęszczanie gruntu, czyli podbudowy dla wierzchniej warstwy drogi jest niezwykle ważne. Pod wpływem ciężaru asfaltu, betonu lub bruku, niezagęszczony grunt może swobodnie i w sposób niekontrolowany osiadać. Może do tego również dochodzić pod wpływem intensywnych opadów deszczu lub po zimie. Woda będzie wypłukiwać piasek, żwir i ziemię, tworząc zapadliska i nierówności. Konsekwencją tego może być uszkodzenie drogi, dziury, nierówności, muldy. Prowadzić to może do rożnego rodzaju zdarzeń drogowych i oczywiście do kosztownej naprawy. Aby tego uniknąć, już na etapie projektowania, przewiduje się zagęszczanie gruntu. Przy pomocy zagęszczarek wibruje się poszczególne warstwy podłoża, zapewniając ziemi i kruszywu lepsze układanie się i klinowanie między sobą. Ryzyko późniejszego wypłukiwania i zapadania się drogi jest zminimalizowane niemal do zera. Prace związane z budową dróg, parkingów, chodników lub układaniem bruku na tarasie, zawsze powinny być poprzedzone wykonaniem solidnej podbudowy. Warunkiem trwałości i nienagannie równej nawierzchni jest odpowiednio utwardzone i zagęszczone podłoże. Aby móc tę pracę wykonać sprawnie i solidnie, warto wspomagać się odpowiednimi narzędziami. Są nimi zagęszczarki gruntu. Urządzenia tego typu posiadamy w swojej ofercie.


Dlaczego należy stosować zagęszczarki do gruntu?

Zagęszczanie gruntu, czyli podbudowy dla wierzchniej warstwy drogi jest niezwykle ważne. Pod wpływem ciężaru asfaltu, betonu lub bruku, niezagęszczony grunt może swobodnie i w sposób niekontrolowany osiadać. Może do tego również dochodzić pod wpływem intensywnych opadów deszczu lub po zimie. Woda będzie wypłukiwać piasek, żwir i ziemię, tworząc zapadliska i nierówności. Konsekwencją tego może być uszkodzenie drogi, dziury, nierówności, muldy. Prowadzić to może do rożnego rodzaju zdarzeń drogowych i oczywiście do kosztownej naprawy. Aby tego uniknąć, już na etapie projektowania, przewiduje się zagęszczanie gruntu. Przy pomocy zagęszczarek wibruje się poszczególne warstwy podłoża, zapewniając ziemi i kruszywu lepsze układanie się i klinowanie między sobą. Ryzyko późniejszego wypłukiwania i zapadania się drogi jest zminimalizowane niemal do zera.


Jak działają zagęszczarki gruntu?

Są to urządzenia sterowane ręcznie lub radiowo za pomocą pilota, wyposażone w silnik spalinowy, rzadziej elektryczny oraz specjalną płytę wibracyjną. Kiedy zostaje ona wprawiona w ruch wibracyjny za pomocą wibratora (wirującego ciężarka umieszczonego w specjalnej obudowie), tworzone przez nią wibracje przenoszą się na grunt, stopniowo go zagęszczając. Na pracę urządzenia bardzo duży wpływ ma moc silnika oraz siła wibracji wyrażona w (kN), a także sama wielkość oraz waga urządzenia. Zagęszczarki o największej mocy i masie, pozwalają zagęszczać grubsze warstwy gruntu oraz kruszywo o większej frakcji . Są wobec tego wykorzystywane przy większych inwestycjach, np. budowie dróg. Sterowanie zagęszczarką odbywa się przy pomocy specjalnego uchwytu – dyszla. Zmiana kierunku pracy zagęszczarki wbrew pozorom nie jest trudna. Kiedy urządzenie pracuje i wytwarza wibrację, bardzo łatwo jest je pchać, ciągnąć lub obracać a w zagęszczarkach rewersyjnych steruje się za pomocą specjalnego uchwytu gdzie przełączamy ruch do przodu i tyłu.


Zagęszczarki do gruntu i ich podział

W ofercie posiadamy wiele rodzajów zagęszczarek do gruntu. Najbardziej podstawowy podział to jednak zagęszczarki jednokierunkowe oraz zagęszczarki rewersyjne czyli dwukierunkowe. 

  • Zagęszczarki jednokierunkowe – wyróżnia je jednokierunkowy tryb pracy ( tylko do przodu). Stosowane są zwykle przy mniejszych pracach budowlanych, jak np. układanie bruku na chodnikach, podjazdach i tarasach. Przykładem niezawodnego urządzenia są 
  • Jednokierunkowe zagęszczarki gruntu Belle Altrad, jak np. model Wacker Neuson MP15 
  • Zagęszczarki rewersyjne – urządzenia te pozwalają na 2 kierunkowy tryb pracy (przód/tył). Ułatwia to zdecydowanie realizowanie większych prac budowlanych gdyż ich ciężar i siła wibracji jest wiele większa. Między innymi dlatego zagęszczarki rewersyjne wykorzystuje się przy budowie dróg, ale również nasypów kolejowych, boisk czy wałów. W ofercie posiadamy niezawodne zagęszczarki rewersyjne do gruntu Bomag. Charakteryzują się dużą mocą i bardzo dobrą jakością wykonania. Przykładowa zagęszczarka rewersyjna Bomag BPR 3560 Honda

Udostępnij ten wpis
Archiwizuj