Jaki agregat malarski wybrać?

15 listopada 2022 przez
Jaki agregat malarski wybrać?
Magdalena Urban

Jeśli jesteś przed zakupem agregatu malarskiego lub chcesz się dowiedzieć nieco więcej na jego temat, przygotowaliśmy dla Ciebie ten poradnik. Zaczniemy od wyjaśnienia, co to jest agregat malarski i jak działa, a następnie przejdziemy do wskazówek, jak wybrać model odpowiednio dopasowany do swoich oczekiwań. Jeśli więc temat agregatów malarskich jest dla Ciebie interesujący, czytaj dalej! 

Agregaty malarskie - co to jest? 

Agregaty malarskie to urządzenia, które zazwyczaj wykorzystują profesjonalni użytkownicy. Krótko mówiąc, to produkty, które pozwalają bardzo szybko pomalować nawet duże powierzchnie na zewnątrz i wewnątrz budynków. Agregat malarski poprzez pompowanie i sprężanie farby jest w stanie bardzo sprawnie pokryć dużą powierzchnię farbą wypuszczaną przez otwór pod wysokim ciśnieniem. Dzięki wykorzystaniu agregatu malarskiego:

  • oszczędzasz mnóstwo czasu, które musiałbyś poświęcić na machanie wałkiem lub pędzlem,
  • malujesz powierzchnię w taki sposób, że nie ma na niej smug czy nierówności,
  • możesz malować szybciej zarówno w pomieszczeniach, jak i poza nimi np. elewacje budynków,
  • oszczędzasz sporo farby i czasu, co ostatecznie obniża koszty całej inwestycji. 

Jak działa agregat malarski?

Budowa agregatu malarskiego to połączenie silnika oraz pompy, które są zamknięte w jednej obudowie albo zamontowane na jednej ramie. Dodatkowo agregat malarski ma zbiornik, przewód i dyszę, która wypuszcza farbę. Poszczególne modele różnią się takimi parametrami, jak:

  • typ i moc silnika
  • maksymalne ciśnienie
  • długość węża

Farba jest pobierana ze zbiornika, a przy następnie sprężona i przekazywana bezpośrednio do pistoletu natryskowego. Obsługa urządzenia nie należy do trudnych, a efekty pracy są rewelacyjne. 

Agregat malarski tłokowy czy membranowy?

Warto wiedzieć, że na rynku możemy spotkać różne typy agregatów malarskich, a do najpopularniejszych należą agregaty tłokowe oraz membranowe. Agregaty membranowe mają zazwyczaj niższą cenę i są łatwiejsze w serwisowaniu, ponieważ wymiana membrany należy do prostych czynności. Jednak drugi typ produktu, czyli agregat tłokowy (tj. taki, który został wyposażony w pompę tłokową) jest bardziej wydajny. Profesjonaliści bardzo chętnie stawiają więc na agregaty tłokowe ze względu na wydajność i jeszcze większą precyzję w trakcie aplikowania farby. 

Na co zwracać uwagę przy wyborze agregatu malarskiego? 6 aspektów

Wybór odpowiedniego agregatu malarskiego powinien być podyktowany charakterem i częstotliwością Twojej pracy. Inne modele będą polecane dla profesjonalnych fachowców, a inne dla osób, które potrzebują urządzenia na własny użytek np. do prac około domowych. Prześledźmy więc na początek elementy, które warto wziąć pod uwagę przed ostatecznym zakupem. 

Ciśnienie agregatu malarskiego 

Ciśnienie agregatu malarskiego to istotny parametr, który warto przeanalizować przed podjęciem decyzji o zakupie sprzętu. Urządzenie pompuje i spręża farby nie używając powietrza, a materiał (farba) jest przekazywany do niedużego otworu pod wysokim ciśnieniem. Im wyższe ciśnienie, tym agregat malarski będzie bardziej wydajny i będzie mieć szersze zastosowanie. Jeśli zdecydujesz się na zakup agregatu, który osiąga ciśnienie powyżej 200 barów możesz się spodziewać, że przeprowadzisz sprawnie nie tylko malowanie natryskowe, ale również nakładanie ciężkich farb antykorozyjnych czy gładzi. Poniżej prezentujemy, jakie ciśnienie powinien mieć agregat malarski, żeby z powodzeniem aplikować określone materiały:

  • agregaty 100-180 barów - nadają się do nakładania lekkich powłok,
  • agregaty 180-220 barów - idealne podczas aplikacji farb lateksowych, akrylowych i emulsji,
  • ponad 220 barów - do materiałów o wysokiej gęstości. 

Zasilanie agregatów malarskich - spalinowe czy elektryczne?

Przed zakupem warto także przemyśleć, czy postawić na agregat zasilany przy pomocy silnika spalinowego, czy elektrycznego. Agregat spalinowy może działać bez konieczności podłączenia go do prądu. Tym samym podczas malowania powierzchni nie ciągnie się za Tobą kabel, co może być bardzo wygodne w ciasnych miejscach lub tych o trudniejszej dostępności. Druga sprawa to fakt, że agregaty spalinowe wytwarzają toksyczne spaliny, więc ich zastosowanie w miejscach o słabej wentylacji nie jest możliwe (np. we wnętrzu domu).

Agregaty malarskie elektryczne to wysoka wydajność i brak spalin. W związku z tym są bardzo często kupowane przez malarzy, którzy zajmują się wykończeniem pomieszczeń. Warto wiedzieć, że cena agregatu elektrycznego jest zwykle wyższa od cen agregatów spalinowych. Jednak taka inwestycja bardzo szybko się zwróci przy założeniu, że pracy będzie dużo. 

Średnica dyszy w agregacie malarski

Prawidłowo dobrana średnica dyszy do określonych prac to podstawa udanego projektu. W specyfikacji produktów możesz odnaleźć zwykle informację o maksymalnym rozmiarze dyszy, która może współpracować z danym modelem agregatu. Rozmiar ten jest zazwyczaj oznaczony liczbą trzycyfrową np. 0,021. Pierwsza z liczb oznacza kąt natrysku, zaś dwie kolejne wielkość otworów. Dzięki drugiej wartości wiemy, jakie farby mogą zostać użyte przy danym rozmiarze dyszy. Dla przykładu, aplikując farby olejne, sprawdzi się dysza 0,015, farby lateksowe 0,021, a gładzie i szpachle 0,035. Źle dobrana dysza będzie generowała problemy. Jeśli będzie miała zbyt małą średnicę, pompa nie wytworzy odpowiedniego ciśnienia, a farba zostanie rozprowadzona nierówno.

Długość węża 

Nie zapomnij sprawdzić, jaka jest długość węża w danym agregacie malarskim. To ważne, ponieważ będzie miało bezpośredni wpływ na pracę. Odpowiednio długi wąż pozwala pracować na wysokościach i na większych odległościach. Ponadto, jeśli przekroczysz maksymalną dopuszczalną długość węża, Twój agregat malarski nie będzie pracował prawidłowo. Może się okazać, że ciśnienie jest zbyt niskie, a tym samym materiał nie może zostać prawidłowo rozprowadzony. 

Agregat malarski i wydajność


Im wyższa moc silnika, tym możliwe jest wytworzenie wyższego ciśnienia i wzrost wydajności pompy. Wydajność agregatów malarskich jest podawana w litrach na minutę. Warto także wziąć pod uwagę, że im gęstsze materiały będą rozprowadzane, tym moc urządzenia musi być wyższa. Dla przykładu, agregat o wydajności maksymalnej 2 l/min z powodzeniem poradzi sobie z farbami akrylowymi i lateksowymi, natomiast do nakładania farby antykorozyjnej niezbędne będzie wykorzystanie modelu o wyższej mocy ok. 5 l/min. 

Agregat malarski a producent

Przed podjęciem decyzji o zakupie agregatu malarskiego, warto przeanalizować dostępne urządzenie pod kątem producenta. Wiodące marki na rynku to m.in. Titan i Wagner. Uznany producent, którego urządzenia zostały wielokrotnie przetestowane także przez rzesze klientów to pewniejsza inwestycja. Dlatego na koniec tego poradnika przedstawimy Ci kilka sprawdzonych agregatów od renomowanych producentów. 

Agregat malarski Titan Impact 400 HEA

Agregat malarski Titan Impact 400 HEA to jeden z bestsellerów, który cechuje się maksymalną wydajnością 2 l/min. Marka Titan jest wiodącym producentem i liderem w technologii natryskiwania. Co takiego sprawia, że ten właśnie agregat jest tak chętnie zamawiany przez profesjonalistów?

Najlepsza wydajność może być zapewniona, dzięki samoregulującym się i samodociskającym uszczelnieniom,
mobilność i szybki demontaż to podstawa wydajnej pracy w każdych warunkach,
specjalnie zaprojektowany cylinder PermaLife nie zużywa się, w związku z czym nie trzeba go wymieniać,
urządzenie zostało wyposażone w zaawansowany wyświetlacza diagnostyczny,
silnik elektryczny zapewnia wydajność i możliwość pracy w pomieszczeniach.

Agregat malarski Wagner SuperFinish 23 PRO

Agregat malarski Wagner SuperFinish 23 PRO to kolejna maszyna do zadań specjalnych. Producent Weber wykorzystuje nowoczesne technologie i przoduje na rynku. Model SuperFinish 23 PRO ma dużą moc, wytrzymałość i zapewnia najwyższą możliwą dokładność pracy. Sprawdzi się zarówno w przypadku rzadkich farb, jak i farb emulsyjnych i elewacyjnych. Producent agregatu malarskiego wykorzystał tutaj technologię AEA, która zapewnia mniejsze pylenie do 55%. Dzięki temu podczas malowania, powłoka jest naniesiona równomiernie, a operator agregatu pracuje w przyjaznym otoczeniu bez nadmiernego zapylenia. Ciśnienie jest regulowane do 250 barów. Maksymalna wydajność 2,6 l/min i maksymalny rozmiar dyszy 0,023 sprawiają, że urządzenie ma szerokie zastosowanie. 

Agregat malarski Titan Compact 190

Agregat malarski Titan Compact 190 sprawdzi się, jeśli szukasz kompaktowego urządzenia w dobrej cenie. Do wartych uwagi elementów należy z pewnością nowy rodzaj sekcji płynu z zaworem popychacza. Komora olejowa ma wskaźnik poziomu oleju, a automatyczna olejarka usprawnia smarowanie tłoka i uszczelnień. Ten agregat malarski jest bardzo chętnie wykorzystywany przez specjalistów do nanoszenia farb dekoracyjnych i podkładków. Sprawdza się zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach i w pracach domowych. Dodatkowym elementem jest wózek skrzyniowy, w którym można wygodnie przechowywać akcesoria oraz uchwyt teleskopowy. Jeśli więc szukasz stosunkowo taniego, ale jednocześnie profesjonalnego urządzenia, pomyśl o zakupie tego właśnie agregatu malarskiego.

Jaki agregat malarski wybrać? Na co zwrócić uwagę? Podsumowanie

Mamy nadzieję, że w tym artykule przybliżyliśmy Ci, na co zwracać swoją uwagę przed zakupem urządzenia i dzięki temu wiesz już jaki agregat malarski wybrać. Jeśli chcesz zamówić maszyny od sprawdzonych producentów, zapraszamy Cię do zajrzenia do kategorii agregaty malarskie w sklepie Norwit.pl. W razie wątpliwości, zespół specjalistów podpowie Ci, który produkt wybrać i odpowie na wszystkie Twoje pytania!

Udostępnij ten wpis
Archiwizuj