Jak ogrzać garaż?

Wybieramy nagrzewnice!
12 maja 2022 przez
Jak ogrzać garaż?
Rafał Śliwa

Niezależnie od tego czy jesteśmy właścicielami przydomowego garażu czy warsztatu samochodowego albo innej tego typu przestrzeni, praca w żadnym z tych pomieszczeń nie będzie należała do najprzyjemniejszych jeżeli przyjdzie nam tam marznąć. 


Nie możemy pozwolić sobie na to, aby pogoda dyktowała, kiedy można, a kiedy nie można pracować w garażu czy warsztacie. Na szczęście technologia pozwala nam skutecznie pozbyć się tych problemów i znacząco zwiększyć poczucie komfortu pracy bez względu na chłód panujący na zewnątrz oraz w przestrzeni, w której planujemy funkcjonować wykonując swoje zadania. Z całą pewnością warto się pokusić o dobrej jakości urządzenie jakim jest nagrzewnica do garażu, aby odpowiednio ocieplić swoje miejsce pracy, zwłaszcza jeżeli spędzamy w danym pomieszczeniu więcej czasu. Zmarznięte z zimna dłonie nie pomagają ani w precyzji ani w koncentracji, a na pewno nie sprawiają, że zaplanowane prace wykonuje się przyjemniej. W tym artykule powiemy sobie o rodzajach nagrzewnic, jak wybrać odpowiedni sprzęt oraz które produkty są godne polecenia. 


Szukając idealnego urządzenia nagrzewającego powietrze będziemy kierować się różnymi kryteriami. Wybór właściwej nagrzewnicy związany jest między innymi z tym czy będzie ona podłączona na stałe czy powinna być przenośna i łatwa w transporcie. Kolejnym podstawowym kryterium wyboru jest wybór źródła energii. Tutaj możemy sobie wyróżnić takie typy jak:

  • nagrzewnica olejowa,
  • nagrzewnica gazowa,
  • nagrzewnica elektryczna.

Urządzenia nagrzewające dzielimy także pod względem odprowadzania spalin. Na rynku mamy dostępne takie sprzęty jak nagrzewnica olejowa z odprowadzaniem spalin oraz nagrzewnica olejowa bez odprowadzania spalin. Istotne jest w tym przypadku w jakim rodzaju przestrzeni będzie ono użytkowane. Modele, które nie mają możliwości wspomagania odprowadzania spalin powinny być stosowane wyłącznie w bardzo dobrze wentylowanych pomieszczeniach lub na otwartych i półotwartych przestrzeniach. Te modele, które są skonstruowane tak, że posiadają wspomaganie odprowadzania spalin mogą być spokojnie zastosowane w obiektach każdego rodzaju, w tym w pomieszczeniach zamkniętych. Jaka nagrzewnica olejowa jest odpowiednia do garażu? Będzie to nagrzewnica olejowa z odprowadzaniem spalin, przy której bez problemu mogą pracować ludzie. 


Nagrzewnica olejowa

Nagrzewnice olejowe, jak i nagrzewnice gazowe są przeznaczone do ogrzewania średnich oraz większych powierzchni, dobrze wentylowanych. Pobór powietrza do spalania i ogrzewania następuje bezpośrednio z miejsca, w którym nagrzewnica się znajduje. Przepływające przez nagrzewnicę olejową powietrze zostaje ocieplone dzięki spalaniu paliwa, które musimy dostarczyć do urządzenia. Jako paliwa używamy oleju opałowego (w tym przypadku musimy się liczyć z wyższym kosztem ogrzewania), napędowego lub zużytego (oleje przepracowane – silnikowe, przekładniowe, hydrauliczne). Spalanie oleju w urządzeniu służy ogrzaniu zaciągniętego powietrza, które w kolejnym etapie jest odprowadzane do pomieszczenia, które jest ocieplane. Ten typ urządzeń należy do bardzo cichych w użytkowaniu, co dla wielu osób może być bardzo istotną cechą. W przypadku kiedy mamy do czynienia z nagrzewnicą olejową z odprowadzaniem spalin, powstałe w procesie spaliny są wyprowadzane na zewnątrz i są bezwonne, a więc nie wracają po procesie ogrzewania do pomieszczenia, w którym są używane. Dzięki temu urządzenia nie zanieczyszczają powietrza i mogą być używane w pomieszczeniach przeznaczonych do hodowli zwierząt, a także w miejscach gdzie przebywają ludzie. 


Jaka nagrzewnica olejowa z odprowadzaniem spalin będzie dobrym wyborem do ogrzania garażu? Nagrzewnica olejowa Master BV 69

Ta nagrzewnica olejowa z odprowadzaniem spalin to urządzenie chętnie wybierane do ogrzania garażu lub warsztatu. Mocna i solidna konstrukcja sprawia, że urządzenie jest bardzo wytrzymałe. Dzięki zastosowaniu pompy zewnętrznej konserwacja nagrzewnicy jest jeszcze prostsza, a komora spalania została wykonana ze stali nierdzewnej. Co jeszcze sprawia, że ta nagrzewnica olejowa jest tak popularna? Z pewnością warto wspomnieć o mocnych kołach, które ułatwiają transport, przezroczystym, zewnętrznym filtrze paliwa, termostacie przegrzania oraz wychłodzenia, a także dwóch filtrach oleju. Nagrzewnica olejowa została także wyposażona w elektroniczną kontrolkę płomienia z fotokomórką, wymiennik ciepła i łatwy sposób odprowadzania spalin. Można wygodnie podłączyć dodatkową rurę odprowadzającą spaliny i korzystać z nagrzewnicy w pomieszczeniu bez użycia przewodów giętkich. Wszystko to zapewnia wygodę użytkowania, pełne bezpieczeństwo i długą żywotność nagrzewnicy.


Nagrzewnica gazowa

Drugą popularną metodą ogrzewania pomieszczeń garażowych i warsztatów jest ogrzewanie przy pomocy nagrzewnicy gazowej. Tego typu nagrzewnice są idealne do ogrzewania półotwartych przestrzeni lub pomieszczeń z bardzo dobrą wentylacją. Może się okazać rozwiązaniem na dłuższą metę znacznie bardziej ekonomicznym od urządzeń, do których działania potrzebujemy zasilania energią elektryczną, a dodatkowo jest bardzo trwała. Garaże, warsztaty, pomieszczenia magazynowe, hale, powierzchnie remontowane, powierzchnie tarasowe - w tych wszystkich miejscach stosuje się nagrzewnice gazowe. 

Nagrzewnice Master są urządzeniami uniwersalnymi, dlatego też nagrzewnice gazowe do pomieszczeń zamkniętych doskonale sprawdzą się do ogrzania naszego garażu. Warunkiem jest oczywiście odpowiednia wentylacja. Nie jest wymagane w tym przypadku zasilanie energią elektryczną aczkolwiek wyjątkiem są nagrzewnice z wentylatorami. Poprawna instalacja sprzętu oraz używanie go zgodnie z przeznaczeniem jest tutaj czynnikiem niezwykle istotnym ze względu na bezpieczeństwo. Podczas ich instalacji trzeba pamiętać, że sprzęt, którego używamy jest zasilany gazem i wytwarza wilgoć (parę wodną) podczas swojej pracy. Nagrzewnica podpięta bezpośrednio do butli z gazem pobiera tylko potrzebną ilość gazu, a urządzenia dzięki najnowszym technologiom nie przegrzewają się. Jeżeli pamiętamy także o odpowiednie dbałości o sprzęt i regularnej konserwacji nagrzewnicy, pilnowaniu jej sprawności i stanu (szczelność, stan przewodów, zaworów itd.) nasza inwestycja z pewnością się opłaci.

Nagrzewnice gazowe do pomieszczeń zamkniętych mają bardzo wysoką moc grzewczą. Są więc niesamowicie skuteczne w swoim działaniu nie tylko na mniejszych, ale i na dużych powierzchniach. Możemy przy ich pomocy ogrzewać nie tylko warsztaty i garaże, ale również fabryki, magazyny, zakłady produkcyjne oraz hale, a także przestrzenie otwarte. W związku z tym nagrzewnica gazowa jest przydatna i polecana zarówno w budownictwie, rolnictwie, jak i w ogrodnictwie. 

Zasada ich działania nie należy do mocno skomplikowanych. Polega na obiegu ogrzanego paliwem (gazem) powietrza, które jest zmuszone do takiego ruchu poprzez wbudowany wentylator. W ten sposób oddane z urządzenia ocieplone powietrze jest rozprowadzane po całym pomieszczeniu. Urządzenie dobieramy pod kątem mocy grzewczej, przepływu powietrza, jego wagi, obsługi automatycznej lub manualnej, wytrzymałości, wydajności, solidnej obudowy. Istotne jest także czy jest ono łatwe w transporcie i nieskomplikowane w użytkowaniu.

Mamy do wyboru dwa typy nagrzewnic gazowych. Są to nagrzewnice z zapłonem manualnym (włączanym ręcznie) oraz nagrzewnice z zapłonem elektronicznym (po wcześniejszym ustawieniu odpowiednich parametrów zapłon jest automatyczny). Urządzenia firmy Master, które od długiego czasu są topowe na rynku, zapewniają nam bardzo szeroki wybór pod każdym względem, który zapewne zadowoli najbardziej wymagających inwestorów. 


Nagrzewnica gazowa Master BLP 103 ET

Ta nagrzewnica gazowa to ekonomiczne rozwiązanie, dzięki któremu szybko nagrzejesz zarówno nieduże pomieszczenie np. garaż, jak i większe hale magazynowe, warsztaty itp. Urządzenie można wygodnie przenosić, dzięki dużym kołom oraz stosunkowo niewielkiej wadze netto 22,3 kg. Nagrzewnica gazowa Master to natychmiastowa gotowość operacyjna, pełna wygoda w obsłudze i konserwacji oraz nienagrzewająca się obudowa. Ponadto sprzęt wyposażony został w obudowę pokrytą trwałym lakierem i regulację mocy cieplnej. To urządzenie, które jest bardzo chętnie wybierane przez naszych klientów ze względu na pełną gwarancję bezpieczeństwa, sprawne funkcjonowanie, wygodny transport oraz dużą wydajność! 


Nagrzewnica gazowa ścienna Master CF 75 SPARK

Ciekawym i wygodnym rozwiązaniem może być nagrzewnica gazowa ścienna, która nie zajmuje miejsca na podłodze w ogrzewanym pomieszczeniu. Przedstawiony tutaj model jest ekonomiczny, wydajny oraz trwały. Master CF 75 SPARK o mocy 75 kW zasysa powietrze dołem i podgrzewa je przy pomocy palnika gazowego. Urządzenie może być zamontowane na ziemi albo podwieszane pod sufitem, w zależności od indywidualnych potrzeb inwestora. Ponadto, nagrzewnica gazowa ścienna została wykonana ze stali nierdzewnej i jest odporna na uszkodzenia. Silnik jest odpowiednio chroniony przed przegrzaniem, a urządzenie posiada opcję grzania lub wentylacji. Sprzęt został także wyposażony w podwójny zapłon iskrowy, bardzo wydajny wymiennik ciepła, termostat przegrzania, elektroniczną płytkę sterującą i termostat wychłodzenia. Urządzenie zostało zaprojektowane tak, aby zapewnić wysokie bezpieczeństwo, duży przepływ powietrza i solidne grzanie. 

Ogrzewanie nagrzewnicami elektrycznymi 

Jest to jedna z najprostszych metod radzenia sobie z wychłodzonymi pomieszczeniami. Najtańsza w zakupie, ale niekoniecznie najbardziej ekonomiczna, gdy przychodzi do opłacania rachunków za źródło zasilania, czyli energię elektryczną. Nagrzewnica elektryczna bywa wykorzystywana do ogrzewania mniejszych pomieszczeń, w tym garaży. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie wentylacja jest kiepska, ponieważ nie emituje spalin. Jednak jeśli nagrzewnica do garażu ma być wykorzystywana często, to polecamy postawić na profesjonalne urządzenie z kategorii nagrzewnica olejowa lub nagrzewnica gazowa.  Zaoszczędzimy dzięki temu nasze pieniądze. 


Nagrzewnica do garażu oferuje różne możliwości ustawienia ogrzewania, co pozwala swobodnie dostosować temperaturę w danym pomieszczeniu. Urządzenie może być zamontowane pod sufitem, na ścianie, podłączone na stałe lub przenośne, skonstruowane specjalnie tak by było nieuciążliwe w transporcie. Modele przenośne mogą być wyposażone dodatkowo w zintegrowane uchwyty ułatwiające przenoszenie. Szeroki wybór urządzeń sprawia, że decyzja jak ogrzać garaż może okazać się trudna. Dlatego nasi specjaliści z Norwit służą radą w każdej sytuacji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat nagrzewnic dostępnych w naszej ofercie, zapraszamy do kontaktu.

Udostępnij ten wpis
Archiwizuj