Nagrzewnica gazowa, olejowa czy elektryczna?

Podpowiadamy jak wybrać!
12 maja 2022 przez
Nagrzewnica gazowa, olejowa czy elektryczna?
Rafał Śliwa

Nagrzewnice to urządzenia często wykorzystywane na budowie lub podczas remontów. Są przydatne w pracach na otwartej przestrzeni, podczas prac malarskich czy na tynkarskich. Znajdują swoje zastosowanie także w przemyśle na halach produkcyjnych, w myjniach samochodowych, lakierniach, stolarniach czy warsztatach samochodowych, a także w rolnictwie - w szklarniach, pomieszczeniach dla zwierząt lub stodołach. Zdarza się, że nagrzewnice są wykorzystywane w pomieszczeniach domowych, biurowych, na działkach, kempingach i w namiotach. Jak więc wybrać urządzenie, które będzie dopasowane do Twoich potrzeb? Czy w Twoim przypadku sprawdzi się nagrzewnica gazowa, a może olejowa lub elektryczna? Czym się one różnią i na co zwracać największą uwagę? Tego dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu!


Co to jest nagrzewnica olejowa?

Nagrzewnica olejowa to urządzenie, dzięki któremu bardzo szybko możesz podnieść temperaturę w pomieszczeniu. Sprawdzi się w przestrzeniach o różnej wielkości i przeznaczeniu na przykład w magazynach, halach, szklarniach, warsztatach, stacjach diagnostycznych czy wulkanizatorskich. Nagrzewnice olejowe charakteryzują się zwykle wyższą ceną niż nagrzewnice gazowe czy elektryczne, ale jednocześnie są najtańsze w eksploatacji. Wynika to z faktu, że koszt zakupu paliwa jest stosunkowo niski, a przy tym zachowana zostaje wysoka wydajność urządzenia. Wśród tych urządzeń możemy wyróżnić sobie dwa rodzaje. Pierwszym z nich jest nagrzewnica olejowa z odprowadzaniem spalin, która może być wykorzystywana w pomieszczeniach zamkniętych, często w dużych halach, budynkach mieszkalnych itp. Emituje czyste i ciepłe powietrze, a wytworzone spaliny wydalane są na zewnątrz dedykowanym do tego celu przewodem. W przestrzeni, w której pracuje nagrzewnica olejowa z odprowadzaniem spalin mogą pracować ludzie. Drugi typ stanowią nagrzewnice olejowe bez odprowadzania spalin, które dobrze sprawdzają się na placach budowy. Dzieje się tak dlatego, że w przypadku korzystania z nagrzewnicy olejowej bez odprowadzania spalin musimy mieć zapewniony stały przepływ powietrza. Omawiane urządzenia znajdują swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie instalacja grzewcza została uszkodzona lub jest problem z jej założeniem. Nagrzewnice olejowe są zasilane olejem opałowym i mogą rozpoczynać swoją pracę natychmiast po uruchomieniu. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które posiadają różnego typu udogodnienia np. termostat, który kontroluje podnoszącą się w pomieszczeniu temperaturę. Wyposażone w specjalne kółka transportowe mogą być wygodnie przewożone pomiędzy pomieszczeniami. Nagrzewnica olejowa bywa wykorzystywana nie tylko do ogrzania pomieszczenia, ale także do jego osuszania. Przyjrzymy się teraz wybranym produktom, dzięki którym zwrócimy uwagę na to jakie parametry i funkcje może mieć nagrzewnica olejowa. Nagrzewnice Master mają kilka wyróżników, o których nie sposób nie wspomnieć! 


Nagrzewnica olejowa Master BV 77

Jeśli nagrzewnica olejowa z odprowadzaniem spalin ma być wysoce wydajna, koniecznie przejrzyj urządzenia światowego lidera w produkcji przenośnych urządzeń z zakresu ogrzewania i osuszania powietrza, czyli firmy Master. Nagrzewnica olejowa BV 77 z możliwością odprowadzania spalin gwarantuje dopływ suchego, czystego i wolnego od dymu ciepłego powietrza. Może pracować tam, gdzie przebywają ludzie, czyli dla przykładu w namiotach imprezowych, halach wystawowych czy też sklepach. To co charakteryzuje urządzenia od Master to trwałość, wydajność i pełne bezpieczeństwo. 

Jak działa nagrzewnica olejowa Master BV 77? Otóż w wyniku pobierania paliwa ze zbiornika i wtryskiwania go przez dyszę do komory spalania powstaje ciepło. Spaliny, będące wynikiem spalania są tłoczone kominem. Urządzenie jest wyposażone w zbiornik ze specjalnym wskaźnikiem, dzięki któremu łatwo poznamy poziom oleju i konieczność uzupełnienia braków. Posiada także termostat przegrzania, elektroniczną kontrolkę płomienia i wymiennik ciepła. Nagrzewnica olejowa daje możliwość podłączenia termostatu pomieszczeniowego. Producent zadbał także o to, aby transportowanie nagrzewnicy z miejsca na miejsce było proste i komfortowe. Dzieje się tak dzięki solidnym, dużym kołom oraz praktycznemu uchwytowi. Przepływ powietrza wynosi tutaj aż 1500n3/h.


Nagrzewnica olejowa Master B 100 CEG

Jeśli do Twoich potrzeb bardziej dostosowana będzie nagrzewnica olejowa bez odprowadzania spalin to polecamy Master B 100 CEG! To urządzenie może zapewnić dostęp dużych ilości ogrzanego powietrza tam, gdzie tego potrzebujesz! Charakteryzuje się wysoką wydajnością i ekonomicznością. Jedną z funkcji jest możliwość regulacji temperatury grzania przy pomocy termostatu.
Jak działa nagrzewnica olejowa Master B 100 CEG? Do urządzenia zasysane jest zimne powietrze poprzez wentylator, a następnie kieruje się ono w stronę wylotu. Ze zbiornika pobierane jest paliwo, które wtryskuje się do komory spalania przez dyszę. Rezultatem tego procesu jest powstawanie ciepła, które ogrzewa strumień powietrza przechodzący przez komorę spalania. Spaliny, które są wynikiem spalania tłoczone są z ciepłym powietrzem. Nagrzewnica olejowa bez odprowadzania spalin jest bardzo wydajna na przestrzeni otwartej i dobrze wentylowanej np. w dużych fabrykach albo magazynach. 
Co jeszcze wyróżnia nagrzewnice Master? Producent zadbał o różnego typu udogodnienia np. system chroniący silnik przed przegrzaniem czy też komorę spalania ze stali nierdzewnej. Przepływ powietrza jest duży (800m3/h), a nagrzewanie bardzo szybkie. Dodatkowo nagrzewnica olejowa została wyposażona w solidną rączkę do jej przenoszenia, zestaw kół w komplecie i stalowy zbiornik na paliwo. Konstrukcja jest kompaktowa i bezpieczna. 

Nagrzewnica gazowa - co musisz wiedzieć?

Nagrzewnice gazowe są urządzeniami przeznaczonymi do ogrzewania pomieszczeń dobrze wentylowanych. Najczęściej są wykorzystywane w dużych pomieszczeniach, a także przez rolników np. w szklarniach. Ich charakterystyczną cechą jest stosunkowo niska waga, co daje duże możliwości transportowe w każdych warunkach. Nagrzewnica gazowa może w bardzo szybkim tempie ogrzać powietrze przez nią przepływające i przy pomocy wentylatora rozprowadzić je po pomieszczeniu. Ponadto nagrzewnica gazowa nie wymaga podłączenia do prądu, więc możemy przyjąć, że jest urządzeniem bardzo niezależnym i przydatnym w wielu sytuacjach. Obsługa tych urządzeń jest prosta i wygodna. Dlaczego nagrzewnica gazowa powinna być stosowana w dobrze wentylowanym pomieszczeniu? Dzieje się tak, ponieważ w procesie spalania gaz wypiera tlen. Stosowanie nagrzewnic niezgodnie z ich przeznaczeniem może stanowić zagrożenie zaczadzenia. Ponadto, urządzenie podczas spalania emituje stosunkowo dużą ilość wody, co przy braku właściwej wentylacji może prowadzić do powstawania w pomieszczeniu pleśni i grzybów. 


Nagrzewnica gazowa BLP 73 M 

To jedno ze zdecydowanie rekomendowanych przez nas urządzeń, które zapewni stały dopływ odpowiedniej ilości ciepłego powietrza. Waga netto wynosi zaledwie 15 kilogramów, a moc to 49-73 kW. Idealna na tereny budów, do magazynów i fabryk o dobrej wentylacji. Urządzenie jest zalecane do powierzchni maksymalnej 730 m2. Nagrzewnica posiada manualny zapłon, termostat przegrzania, reduktor z zaworem bezpieczeństwa, możliwość regulowania mocy oraz jest łatwa w obsłudze i konserwacji. Dodatkowo konstrukcję nagrzewnicy charakteryzuje bardzo duża wytrzymałość, a od zewnątrz urządzenie zostało pomalowane proszkowo. Wszystkie te elementy powodują, że jest to wydajny, solidny i bezpieczny zakup na lata. Podłączenie nagrzewnicy do butli z gazem także jest bardzo komfortowe i szybkie. 


Podwieszana nagrzewnica Master CF 75 SPARK

W naszej ofercie znajdziesz także nagrzewnice gazowe podwieszane. Ten sprzęt zasysa powietrze dołem, a następnie podgrzewa je za pomocą palnika gazowego i wydmuchuje przez wentylator promieniowy. Nagrzewnica gazowa Master jest świetnym wyborem jeśli poszukujesz urządzenia do ogrzewania zwierząt hodowlanych np. trzody chlewnej, drobiu czy owiec. Konstrukcja ze stali nierdzewnej jest bardzo wytrzymała, a producent daje możliwość montażu zarówno na ziemi, jak i pod sufitem. Specjalny system chroni urządzenie przed przegrzaniem. Moc grzewcza wynosi tutaj 75 kW, a zalecana powierzchnia, która jest możliwa do ogrzania to 750 m2. Urządzenie posiada opcję grzania lub wentylacji. Konserwacja i obsługa jest bardzo łatwa, więc jeśli szukasz solidnej nagrzewnicy, ten produkt może być dla Ciebie! 


Czy warto postawić na nagrzewnicę elektryczną?

Trzecim omawianym typem urządzenia jest nagrzewnica elektryczna. Podczas pracy nie zużywa ona tlenu, a także nie wymaga dostaw paliwa. Jest to rodzaj urządzenia, które polecamy do zastosowania w mniejszych lub średnich pomieszczeń z branży rolniczej, usługowej, budowlanej, a także do ogrzewania niektórych obiektów mieszkalnych. Nagrzewnica elektryczna może być wykorzystywana do prac remontowych w pomieszczeniach zamkniętych oraz tam, gdzie wentylacja jest kiepska, ponieważ nie emituje ona spalin. Podczas ogrzewania większych powierzchni może być nieopłacalna ze względu na wysokie koszty prądu w porównaniu do poprzednich typów nagrzewnic. Urządzenia te są bezpieczne i skuteczne w pracach tynkarzy, malarzy i glazurników. Chętnie korzystają z nich także osoby pracujące w małych sklepach, kioskach itp. Dużą zaletą może być fakt, że nagrzewnica elektryczna generuje suche powietrze, jest przyjazna dla środowiska i bardzo mało awaryjna. 


Nagrzewnica elektryczna Master RS 40

Ta nagrzewnica Master to bardzo efektywne urządzenie, które jest często kupowane z myślą o awaryjnym ogrzewaniu pomieszczeń mieszkalnych i usługowych. Zasysane przez wentylator zimne powietrze kierowane jest w stronę wylotu nagrzewnicy i ogrzewane tam przez najwyższej jakości grzałki. Dystrybucja ciepła jest możliwa dzięki giętkim przewodom, a dodatkowe udogodnienia stanowi regulacja mocy, termostat przegrzania i niezawodne kółka transportowe. Elementy grzewcze zostały wykonane ze stali nierdzewnej, a obudowa jest mocna i estetyczna. Silnik został wyposażony w wyłącznik termiczny, co zapewnia pełne bezpieczeństwo. Solidna, wygodna rączka ułatwia transportowanie urządzenia. Sprzęt nie wydziela spalin, nieprzyjemnego zapachu czy wilgoci, a więc dla wielu będzie optymalnym rozwiązaniem. 
Dowiedz się więcej o tym urządzeniu na: https://norwit.pl/nagrzewnice/5023-nagrzewnica-elektryczna-master-rs-40.html

Nagrzewnica Master B 15 EBP

To kompaktowe urządzenie o mocnej i trwałej stalowej konstrukcji z powodzeniem ogrzeje pomieszczenie do 150 m2. Często wykorzystywane w domach i podczas robót wykończeniowych zapewni optymalne warunki pracy lub pomoże w przypadku awarii ogrzewania. Posiada regulację mocy i wbudowany termostat pomieszczeniowy. Nagrzewnica elektryczna Master B 15 EBP waży zaledwie 15 kilogramów i posiada wygodny uchwyt ułatwiający przenoszenie. Jej praca jest cicha, co dobrze wpłynie na komfort używania na przykład w pomieszczeniu mieszkalnym! Dobry stosunek jakości do ceny sprawia, że ta nagrzewnica gazowa jest zdecydowanie warta naszego polecenia!

Którą nagrzewnicę wybrać? Podsumowanie

Przeanalizowaliśmy sobie zalety i wady nagrzewnicy gazowej, elektrycznej i olejowej. Jak widzimy wybór odpowiedniego urządzenia zależy od wielu czynników takich jak m.in. powierzchnia pomieszczenia, jego właściwości wentylacyjne, czy w pomieszczeniu znajdują się ludzie albo zwierzęta albo jaki rodzaj paliwa preferujemy. Kluczowym elementem jest postawienie na sprzęt od najlepszych producentów, ponieważ daje nam to gwarancję pełnego bezpieczeństwa, niską awaryjność przy odpowiedniej konserwacji oraz optymalną wydajność. Jeśli potrzebujesz doradztwa w zakresie wyboru nagrzewnicy, przedstaw nam swoje potrzeby, a pomożemy dopasować odpowiednie urządzenie spełniające wszystkie Twoje wymagania. Do usłyszenia!

Udostępnij ten wpis
Archiwizuj