Niwelatory budowlane

najpopularniejsze modele na rok 2022
1 lipca 2022 przez
Niwelatory budowlane
Rafał Śliwa

Niwelatory budowlane - najpopularniejsze modele na rok 2022 

Niwelatory budowlane to niezbędne przyrządy pomiarowe wykorzystywane podczas budowy lub remontu, aby prace zostały przeprowadzone precyzyjnie i solidnie. Nie chodzi tylko o to, by efekt końcowy był estetyczny. Głównym powodem do korzystania z niwelatorów jest sprawienie, aby ostateczna konstrukcja była bezpieczna. Sprzęt taki jak niwelator budowlany umożliwia utrzymanie wszystkich kluczowych parametrów takich jak poziom, pion oraz stopień nachylenia. Z niwelatorów korzysta się podczas budowy, projektowania ogrodu albo modernizacji drogi. Dzięki temu artykułowi dowiesz się jak zbudowane są niwelatory, jakie są ich rodzaje i czym cechują się trzy najpopularniejsze modele niwelatorów budowlanych: NL 540, NL 520 i NL 610 G DIGITAL.


Co to jest niwelator budowlany i jak działa?

Niwelator budowlany to urządzenie pomiarowe o nieskomplikowanej budowie. Jak mówi nam sama nazwa, niwelator służy do niwelowania, czyli dokonania pomiarów geodezyjnych, które mają na celu określenie wysokości punktów w terenie w stosunku do przyjętego poziomu odniesienia. Z pomocą niwelatora budowlanego możemy wyznaczać różnicę wysokości poszczególnych punktów pomiarowych. Niwelator budowlany umożliwia dokładne  dokonywanie pomiarów wysokości, pomaga wypoziomować rozległe płaszczyzny i wspomaga pracę nad tworzeniem stoków o jednakowym pochyleniu.


Budowa niwelatora 

Najważniejszy jego element to niewielki korpus, który w zależności od rodzaju niwelatora zawiera w sobie elementy optyczne lub laserowe. Niwelator umieszcza się na statywie, najczęściej o trójnożnej budowie, po dokonaniu jego poziomowania, urządzenie jest już gotowe do pracy. Dokładne poziomowanie urządzenia jest kluczowe, ponieważ zapobiega zafałszowaniu pomiarów. Precyzyjnie dokonane pomiary oznaczają, że wylane fundamenty lub stropy zachowają poziom, a ściany lub kolumny będą proste i prostopadłe do sufitu. Statywy wykorzystywane do niwelatorów przypominają statywy fotograficzne, najczęściej są wykonane z aluminium. Dzięki temu są lekkie, łatwe w transporcie i odporne na warunki pogodowe. Ważne, aby statyw miał śrubę z gwintem, która umożliwia solidne i bezpieczne przymocowanie niwelatora.

 

Do jakich prac wykorzystuje się niwelatory budowlane? 

Niwelatory budowlane w głównej mierze wykorzystuje się do wymierzania odległości, poziomów i pionów na placach budowy. Są jednak przydatne przy innych pracach. Używa się ich przy wymianie rurociągów, budowaniu parkingów i modernizowaniu dróg. Wówczas korzysta się z tego, że ułatwiają odpowiednie wypoziomowanie gruntu. Niezwykle ułatwiają pracę architektom ogrodów i krajobrazów, ponieważ umożliwiają dokładne wypoziomowanie gruntów i budowę stoków o równomiernym nachyleniu - to niezwykle istotne, aby dochodziło do odpowiedniego odprowadzania wody. Warto wykorzystać ich precyzyjne działanie także podczas przeprowadzania prac remontowych. Niwelator budowlany umożliwia pomiar kąta między ścianą, a podłogą i sufitem. Architekci wnętrz korzystają z niwelatorów jako bardzo czułej poziomicy, która ułatwia wyznaczenie punktów do umieszczania obrazów lub plakatów w linii prostej. Dzięki nim łatwo też stworzyć ozdobne pasy z tapet, boazerii lub farby oraz równo układać płytki podłogowe i ścienne. Jak widzisz niwelatory to urządzenia niezwykle przydatne i wielozadaniowe. Niezależnie od tego czy sam lubisz zajmować się remontami lub ogrodnictwem, czy masz własną działalność gospodarczą, warto się wyposażyć w niwelator. Poniżej opiszemy najczęściej wybierane przez naszych klientów modele. Z pewnością chociaż jeden z nich będzie wpisywał się w Twoje potrzeby.


Rodzaje niwelatorów budowlanych 

Istnieją cztery rodzaje niwelatorów budowlanych, przy czym dwa typy: optyczny i laserowy są najbardziej popularne i o nich napiszemy nieco więcej. Rzadziej stosowane urządzenia to niwelatory kodowe (elektroniczne) oraz posadzkowo-drogowe. Niwelatory kodowe pozwalają na bezbłędny pomiar, dzięki zastosowaniu łat kodowych. Nanosi się na nie kod kreskowy, który porównywany jest z danymi pozyskanymi przez niwelator. Niwelatory posadzkowo-drogowe to niwelatory, które pracują w linii poziomej i ułatwiają pracę przy robotach ziemnych, poziomowaniu fundamentów i wylewkach betonowych. 


Niwelatory optyczne 

Niwelatory optyczne są łatwe w obsłudze, a ich budowa jest stosunkowo prosta. Sprawdzają się do wyznaczania różnic w wysokości lub wyznaczania punktów pomiarowych. Na budowę tego typu urządzeń składa się obiektyw, okular, soczewka ogniskująca, płytka ogniskowa oraz kompensator - koryguje on przebieg wiązki światła, która wpada do lunety. Soczewka, poziomica i celownik umieszczone są w lunecie. Jeśli kiedykolwiek korzystałeś z aparatu fotograficznego, obsługa niwelatora nie powinna sprawić Ci kłopotu. Jak w przypadku każdego typu niwelatora ważne jest ustawienie go na trójnożnym statywie. Statyw musi stać na na stabilnym podłożu. Niezwykle istotne jest spoziomowanie niwelatora optycznego przy pomocy libelli (jest to przyrząd pomiarowy, który wyznacza kąty pochylenia prostych lub płaszczyzn w odniesieniu do kierunku poziomego lub pionowego). Do obsługi niwelatora optycznego, niezbędna są dwie osoby.

Poziom precyzji pomiaru zależy od optyki i rodzaju użytego kompensatora. To właśnie na te elementy niwelatora optycznego należy zwrócić uwagę podczas wybierania sprzętu dla siebie. Pamiętaj też o tym, że odczyt pomiaru jest tym łatwiejszy, im większe jest dostępne powiększenie. Większe lunety sprawdzają się przy pracach geodezyjnych, a mniejsze będą wystarczające do prac budowlanych. 


Niwelatory laserowe

Można powiedzieć, że niwelator laserowy to bardziej precyzyjna i łatwiejsza w obsłudze laserowa poziomica. Umożliwia wyznaczanie idealnie prostych odcinków w poziomie i w pionie. Istnieją również niwelatory krzyżowe, które pozwalają na pomiar dwóch (lub więcej) danych jednocześnie. Praca niwelatora laserowego polega na emitowaniu wiązki promieni laserowych, które pojawiają się na obiektach w postaci czerwonych, świecących linii. Niwelatory tego typu o wiele szybciej wykonują pomiary niż niwelatory optyczne, ponieważ wykorzystuje się w nich nowocześniejsze technologie. Korzysta się z nich na dużych placach budowy, ale popularne są także do wyznaczania poziomów, na których znajdować się mają tapety, taśmy czy półki. Niwelatory laserowe mają szeroki zakres pracy i zasięg, dlatego można z nich korzystać na dużych przestrzeniach - czerwoną laserową linię widać nawet w zasięgu jednego kilometra (w zależności od mocy lasera). Dużą zaletą niwelatorów tego typu jest to, że do pobierania pomiarów wystarczy tylko jedna osoba. W korzystaniu z urządzeń laserowych na zewnątrz może przeszkadzać wysoki stopień nasłonecznienia, przez który trudniej dostrzec wiązkę lasera. Do wytworzenia laserowej wiązki potrzebna jest energia, dostarczają ją akumulatorki. Niwelatory laserowe tak jak optyczne stabilizowane są mechanicznie przez operatora, droższe modele są czasami wyposażone w elektroniczne silniki korygujące. 


Jaki niwelator budowlany wybrać?

Przede wszystkim zastanów się w jakich warunkach będą najczęściej dokonywane pomiary - na otwartej przestrzeni czy w zamkniętym pomieszczeniu. Najważniejsze parametry, na które należy później zwrócić uwagę to średnica obiektywu, rodzaj kompensatora, uzyskiwane powiększenie i poziom zabezpieczenia korpusu (np. wytrzymałość na działanie niskiej temperatury lub opady deszczu). Z niwelatorów laserowych korzysta się zdecydowanie szybciej niż z niwelatorów optycznych, zmniejszone jest również ryzyko pomyłki w obliczeniach. Z kolei niwelatory optyczne nie wymagają żadnego zasilania, dzięki czemu mogą być wykorzystywane przez bardzo długi czas, ponieważ nie są ograniczone akumulatorami. 


Trzy najpopularniejsze modele niwelatorów budowlanych

Zakup pierwszego niwelatora budowlanego, to nie jest łatwy wybór. Warto spojrzeć na trzy jedne z najczęściej wybieranych przez naszych klientów modele niwelatorów laserowych. Modele laserowe są wybierane bardzo często ze względu na to jak szybko uzyskiwany jest pomiar oraz łatwość w obsłudze. 


Niwelator budowlany NL 540 - dlaczego to tak popularny model?

Nivel System NL 540 to wielozadaniowe urządzenie laserowe zapewniające wszechstronne zastosowania ogólnobudowlane. Doskonale sprawdzi się do prac przeprowadzanych na otwartej przestrzeni oraz w pomieszczeniu. Wiązka laserowa, którą emituje niwelator umożliwia pomiary poziome, cyfrowe oraz pochyłe (odpowiedni kąt ustawiany jest cyfrowo na urządzeniu). Zasięg pracy wynosi aż 500 metrów i zapewnia wysoką dokładność pomiaru nawet w trudnych warunkach terenowych -  ± 1,0 mm/10 m. Obsługa niwelatora jest bardzo prosta i intuicyjna, wyposażony jest także w wyświetlacz LCD, z którego łatwo odczytać pomiary. Korpus wykonany jest z solidnego tworzywa przystosowanego do ciężkich warunków atmosferycznych - klasa odporności wynosi aż IP54. Niwelator może pracować w temperaturach od -20°C do +50°C. Wysokiej jakości akumulatorki litowo-jonowe umożliwiają kilkadziesiąt godzin nieprzerwanej pracy. Urządzenie może być obsługiwane także zdalnie dołączonym do niwelatora pilotem. Waży tylko 3 kilogramy, dzięki czemu nie sprawia żadnych problemów w transporcie. Przykładowe prace przy których znajdzie zastosowanie NL 540, to:

  • równanie terenu
  • prace murarskie - fundamenty, ścianki, wylewki, schody
  • prace brukarskie - budowa podjazdów, tarasów i parkingów
  • prace wykończeniowe - montaż konstrukcji drewnianych, aluminiowych, glazurnictwo
  • prace instalacyjne - wyznaczanie optymalnych linii przewodów, przenoszenie punktów
  • prace stolarskie - wykonywanie mebli i zabudowy 
  • projektowanie wnętrz i ogrodów

Niwelator budowlany NL 520 - dla kogo to świetny wybór?

Laserowy niwelator NL 520 to uniwersalny sprzęt, z którego można korzystać w pomieszczeniach i na otwartej przestrzeni. Podcza prac wewnątrz budynku pomiar dokonywany jest przy pomocy widocznej gołym okiem wiązki czerwonego lasera, zaś na otwartym powietrzu o pomiarze informuje czujnik. Niwelator budowlany pozwala na wyznaczenie płaszczyzny poziomej, pionowej oraz pochylonej, jest wyposażony w pionownik, co umożliwia określenie pionu i kątów prostych. Ogromną zaletą NL 520 jest funkcja autopoziomowania, po włączeniu niwelatora urządzenie samoczynnie się poziomuje i jest gotowe do pracy. Wysoki stopień zabezpieczeń IP54 pozwala na pracę w trudnych warunkach atmosferycznych (na przykład podczas opadów) oraz przy wysokim zapyleniu. Obudowa lasera ma gumowe osłony, co zapewnia odporność na urazy mechaniczne. Litowo-jonowe akumulatory pozwalają na ciągłą pracę przez 50 godzin, istnieje również możliwość pobierania prądu z sieci. Obsługa niwelatora i odczyt danych są bardzo przyjazne dla użytkownika, panel sterowania jest wyjątkowo czytelny.  Pomiary są precyzyjne, dzięki zastosowaniu elektronicznego kompensatora, który eliminuje występujące drgania spowodowane pobliskimi pracami ciężkiego sprzętu. NL 520 jest lekki i kompaktowy, nie sprawia żadnych kłopotów w trakcie transportu. 

NL 520 również posiada w zestawie niezbędne do pracy akcesoria i przygotowany jest do takich samych prac co model NL 540. 


Niwelator budowlany NL 610 G Digital

Najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenie z naszej dzisiejszej listy to niwelator obrotowy Nivel System NL610G DIGITAL. To wszechstronne i wielofunkcyjne narzędzie. Przygotowany jest do prac wewnątrz budynków. Poziomy i piony wyznaczane są jaskrawą, zieloną wiązką lasera. Sprawdzi się również do prac na dużej otwartej przestrzeni, wydajna technologia laserowa ma zasięg aż 700 metrów. Niwelator NL 610 G Digital samoczynnie dokonuje stabilizacji i poziomowania oraz reaguje na pojawiające się drgania terenu. Urządzenie wyznacza płaszczyzny poziome, pionowe, pochylone (oś wyznaczana jest cyfrowo przez operatora). Wyposażone zostało również w pionownik, dzięki czemu określa pion i kąty proste. Różnice wysokości wyświetlane są na wyświetlaczu LCD numerycznie co przyśpiesza dokonywanie pomiarów. Kompaktowa budowa, niska waga i gumowe uchwyty ułatwiają jego transport. NL 610 G DIGITAL może być obsługiwany zdalnie dzięki radiowemu pilotowi, który również posiada wyświetlacz LCD. Niwelator można zasilać bateriami, akumulatorem albo bezpośrednio z sieci. Wysoki stopień ochrony IP56 chroni urządzenie przed wysokim zapyleniem oraz wilgocią, może pracować przy skrajnych mroźnych i gorących temperaturach. Najczulsze elementy niwelatora są zabezpieczone przed upadkiem oraz innymi urazami mechanicznymi. 


Doskonale sprawdzi się podczas wymienionych wyżej prac budowlanych, wykończeniowych, ogrodowych i stolarskich, a dodatkowo pozwala na przeprowadzanie precyzyjnych prac wodno-kanalizacyjnych. 


Udostępnij ten wpis
Archiwizuj