Jak pozbyć się wilgoci ze ścian?

30 grudnia 2022 przez
Jak pozbyć się wilgoci ze ścian?
Magdalena Urban

Zima to nie jedyna pora roku, kiedy możesz zauważyć w domu lub mieszkaniu zwiększoną wilgoć w powietrzu. Z problemem zawilgocenia pomieszczeń mieszkalnych boryka się wiele osób, niezależnie od położenia, kraju czy pogody. Choć problem wysokiej wilgotności powietrza może wydawać się błahy, bez zdecydowanych działań może doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. Normy bezpieczeństwa wskazują, że wilgoć w domu nie powinna przekraczać 50-60%, aby nie stanowić zagrożenia dla zdrowia mieszkańców. Co zrobić w przypadku nawracającego problemu nadmiaru wilgoci w domu? Poniżej przedstawiamy kompletny poradnik jak pozbyć się wilgoci ze ścian i pomieszczeń. Co sprawia, że wilgoć w domu się nasila? Jakie są skutki utrzymującego się zawilgocenia w mieszkaniu? Co zrobić, aby wyeliminować problem raz na zawsze? Tego wszystkiego dowiesz się w poniższym artykule.

Nadmiar wilgoci na ścianach - przyczyny

Nadmierna wilgoć to problem, pojawiający się zarówno w domach jednorodzinnych jak i w mieszkaniach w bloku. Przyczyn tego kłopotu może być wiele, zaczynając od błędów w konstrukcji domu. W przypadku domów jednorodzinnych częstą przyczyną nadmiaru wilgoci na ścianach jest podciąganie wody z gruntu. Wszelkie materiały budowlane mają tendencję do pochłaniania wilgoci, co może się objawiać powstającymi zaciekami na ścianach. Aby tego uniknąć, podczas budowy domu należy zastosować właściwą izolację poziomą w ścianach fundamentowych oraz piwnicznych. Problem może się pojawić ponownie, gdy po latach dochodzi do uszkodzenia izolacji lub od razu w przypadku, gdy izolacja została zastosowana nieprawidłowo.

Błędy konstrukcyjne czy codzienne czynności?

Nie tylko problemy z izolacją budynku mogą powodować nawracający problem nadmiaru wilgoci w pomieszczeniu. Do tego stanu przyczyniają się również codzienne czynności, bez których ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie. Podczas gotowania, prania, prasowania czy długich kąpieli w wodzie o wysokiej temperaturze wydzielane są znaczne ilości pary wodnej, która może osiadać na ścianach czy oknach w postaci zacieków. Również wysokie różnice temperatur wewnątrz i na zewnątrz mieszkania w okresie grzewczym powodują, że poziom wilgoci w pomieszczeniach mieszkalnych wzrasta. Wzmożone generowanie pary wodnej, przenoszonej wraz z powietrzem po pokojach mieszkania może powodować, że poziom zawilgocenia będzie wyższy niż dopuszczalne normy. W przypadku, gdy stan ten utrzymuje się dłużej, pojawiają się również niepożądane skutki uboczne.

Negatywne skutki nadmiaru wilgoci w powietrzu

Wilgoć utrzymująca się na wysokim poziomie w danym pomieszczeniu ma liczne, negatywne skutki. Przede wszystkim oddziałuje niekorzystnie na samopoczucie osób przebywających w mieszkaniu, powodując rozdrażnienie, problemy ze snem czy nawracające infekcje górnych dróg oddechowych. Na działania niepożądane najbardziej narażone są dzieci, astmatycy, alergicy oraz osoby z obniżoną odpornością. Nadmiar wilgoci prowadzi do rozwoju bakterii i grzybów, w tym niezwykle szkodliwej dla zdrowia pleśni, która jest także szczególnie trudna w usunięciu. Ponadto, wilgoć oddziałuje również na takie materiały, jak drewno, papier czy metal, powodując ich przyspieszone niszczenie. Przy pojawiającym się problemie z zawilgoceniem mieszkania nie powinno się odwlekać przeciwdziałań, ponieważ późniejsze usuwanie skutków wilgoci w domu może być niezwykle trudne i kosztowne.

Jak pozbyć się wilgoci ze ścian?

Choć przyczyn powstawania problemu nadmiaru wilgoci w domu jest wiele, istnieją sposoby na skuteczną walkę z tym kłopotem. Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych metod na to, jak pozbyć się wilgoci ze ścian, aby przestała być uciążliwym problemem. Szybka reakcja na nadmierną wilgoć pozwoli zminimalizować straty materialne oraz chronić własne zdrowie przed jej działaniem. Dużej wilgotności powietrza w mieszkaniu czy domu nie należy bagatelizować, ponieważ w większości przypadków problem nie znika samoistnie. Co zrobić, aby pozbyć się problemu z wilgocią w swoim mieszkaniu? Poznaj wszystkie sposoby polecane przez specjalistów.

Odpowiednia izolacja w domach jednorodzinnych

Kwestię zastosowania właściwej izolacji przeciw przenikaniu wilgoci w domach i budynkach warto zostawić specjalistom. Jeżeli problem pojawia się krótko po przeprowadzce do nowo wybudowanego domu, deweloper ma obowiązek sprawdzić stan faktyczny budynku i w razie konieczności zapewnić podłożenie poprawnej izolacji przez specjalistów. W ten sposób mieszkańcy nie muszą się narażać na dodatkowe koszty zabezpieczenia domu przed przenikaniem wilgoci do ścian. Jednak w przypadku, gdy instalacja zostanie uszkodzona po latach użytkowania, rozwiązanie może pociągnąć za sobą wyższe sumy. Zauważając wilgoć na ścianach, która nie ma związku z codziennym funkcjonowaniem domowników, należy zgłosić się do odpowiednich specjalistów. Skutecznie sprawdzą, w którym miejscu leży problem oraz nałożą nową izolację, by całkiem wyeliminować przyczynę nadmiernej wilgoci w domu jednorodzinnym. Istnieją na rynku także specjalne preparaty, które umożliwiają samodzielne wykonanie tego typu zabiegu. W takim przypadku warto zasięgnąć porady przy zakupie, aby skutecznie odnowić izolację w domu.

Wprowadzenie dobrych nawyków

Kiedy problem nadmiernej wilgoci pojawia się podczas codziennych czynności w domu lub mieszkaniu, możesz go zwalczyć kilkoma prostymi nawykami, wprowadzonymi do rodzinnego życia. Podczas gotowania warto stosować pokrywki do garnków, aby zmniejszyć ilość pary wodnej, przedostające się do mieszkania. Skuteczne będzie również wykorzystanie okapu, wyposażonego w sprawny wentylator odciągający nadmiar pary. Zamiast długich kąpieli w gorącej wodzie możesz wybrać prysznic i obniżyć nieco jej temperaturę. W ten sposób nie tylko zniwelujesz dużą część pary wodnej w powietrzu, ale także zmniejszysz zużycie wody, a co za tym idzie, również rachunki. Suszenie prania najlepiej przenieść na balkon lub taras, dzięki czemu wilgoć z ubrań i pościeli nie będzie uciekała do powietrza w pomieszczeniu. Jeżeli nie masz takiej możliwości, możesz wykorzystać funkcję wirowania na wysokich obrotach, aby maksymalnie odciągnąć wodę z wypranych materiałów. W ten sposób przyspieszysz proces suszenia. Te proste rozwiązania nie pociągają za sobą kosztów finansowych, a mogą skutecznie pomóc w walce z nadmiarem wilgoci.

Regularne wietrzenie mieszkania

Kolejną ważną kwestią przy zachowaniu odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza w domu jest regularne oraz właściwie wykonane wietrzenie pomieszczeń. Jednak otwieranie okien na oścież i intensywna wentylacja mieszkania nie jest najskuteczniejszą metodą. O wiele lepiej sprawdzi się uchylanie okien w pomieszczeniach i pozostawienie ich na dłuższy czas. W ten sposób powietrze w mieszkaniu zostanie wymieszane z zewnętrznym, a nadmiar pary wodnej zostanie usunięty. Doskonałym sposobem na zachowanie właściwego ruchu powietrza w pomieszczeniach jest wykorzystanie wentylatorów i kratek w kuchni czy łazience. Uruchom je w momencie, gdy planujesz gotować lub brać prysznic, a po zakończeniu czynności pozostaw wentylator w ruchu jeszcze na jakiś czas. W ten sposób łazienka i kuchnia zostaną osuszone, a Ty nie będziesz musiał martwić się wilgocią na ścianach czy oknach. Pamiętaj również, aby od czasu do czasu przeprowadzić przegląd wentylacji oraz odpowiednio zadbać o jej drożność.

Pochłaniacze wilgoci

Popularną metodą na problemy z zawilgoceniem w mieszkaniu jest wykorzystanie prostych produktów znanych jako pochłaniacze wilgoci. Na rynku spotkać można wiele takich rozwiązań, stworzonych na podstawie różnych materiałów pochłaniających wilgoć z powietrza. Można je kupić w wielu sklepach z artykułami do domu lub wielobranżowych. Pochłaniacze wilgoci, jak sama nazwa wskazuje, posiadają specjalny materiał, który wchłania wilgoć z powietrza, a następnie przetrzymuje ją lub skrapla do dedykowanego pojemnika. Ze względu na swoje działanie, pochłaniacze wilgoci zwykle muszą być wymieniane po pewnym czasie użytkowania, gdy materiał zaczyna tracić swoją funkcję. Ze względu na swoją łatwą dostępność oraz niedużą cenę, pochłaniacze są często wybierane do różnych domowych pomieszczeń.

Osuszacze powietrza

W przypadku powracającego problemu z nadmiarem wilgoci, jedną z najskuteczniejszych opcji będzie zakup własnego osuszacza powietrza. To specjalne urządzenie, które nie wymaga wymiany, jak w przypadku pochłaniacza wilgoci, dzięki czemu może służyć przez wiele lat. Osuszacze pobierają powietrze z otoczenia, a następnie w zależności od modelu schładzają je lub poddają działaniu substancji hydrofobowej. W obu przypadkach wilgoć zostaje oddzielona od powietrza, skroplona i odprowadzona w postaci cieczy do dedykowanego pojemnika. Suche powietrze zostaje delikatnie podgrzane i wypuszczone z powrotem do otoczenia. Dużą zaletą osuszaczy powietrza jest fakt, że nie tylko usuwają nadmiar wilgoci, ale także filtrują powietrze, pozbywając się zanieczyzczeń czy brzydkich zapachów. Sprzęt jest wyjątkowo prosty w obsłudze i może samodzielnie funkcjonować przez wiele godzin bez przerwy. Wybierając własny model należy zmierzyć pomieszczenie, w którym ma pracować a następnie dostosować odpowiednią wydajność maszyny do wybranej kubatury otoczenia. To niezwykle skuteczne rozwiązanie na każdy problem z nadmiarem wilgoci.


Jak odpowiednio dobrać sposób walki z wilgocią?

Teraz już wiesz, jak pozbyć się wilgoci ze ścian w każdym pomieszczeniu. Szukając właściwego sposobu na usunięcie wilgoci z powietrza w mieszkaniu, warto zacząć od ustalenia powodu, przez który pojawił się dany problem. W zależności od okoliczności, które wpływają na gromadzenie się wilgoci będziesz w stanie właściwie dobrać metodę na usunięcie kłopotu. Jeżeli nie masz pewności, skąd bierze się problem z wilgocią w Twoim mieszkaniu, warto zasięgnąć rady fachowca, by wyeliminować powody, które wymagają wprowadzenia zaawansowanych działań.

Nie czekaj - już dziś pozbądź się problemu z wilgocią we własnym domu.

Udostępnij ten wpis
Archiwizuj