Jaki osuszacz powietrza do piwnicy?

27 stycznia 2023 przez
Jaki osuszacz powietrza do piwnicy?
Magdalena Urban

Dzisiejszy artykuł będzie dotyczył tego jaki osuszacz powietrza do piwnicy będzie odpowiedni. Z problemem nadmiernej wilgoci borykają się bowiem setki osób na całym świecie. Utrzymujący się nadmiar wilgoci w otoczeniu nie tylko powoduje złe samopoczucie oraz dyskomfort, ale również prowadzi do nadmiernego rozwoju bakterii i grzybów, w tym niezwykle szkodliwej pleśni. Utrzymująca się w powietrzu wilgoć wpływa negatywnie na wiele materiałów, powodując gnicie i butwienie drewna, odszkałcanie papieru czy szybszą korozję metali. Decydując się na własny osuszacz powietrza, możesz bez trudu zniwelować problem nadmiaru wilgoci w piwnicy. Jaki osuszacz powietrza będzie dla Ciebie idealny? Przekonaj się o tym, czytając poniższy artykuł!

Nadmierna wilgoć w piwnicy - jakie są jej przyczyny? 

Obecność wilgoci w piwnicy to efekt przebywania w określonym klimacie, skutek uboczny powodzi, przecieków w ścianach czy instalacji hydraulicznej lub niewłaściwej cyrkulacji powietrza. Również codzienne czynności takie jak prysznic, zmywanie czy robienie prania mogą powodować kumulowanie się wilgoci w powietrzu oraz jej osiadanie na ścianach i oknach w postaci kropel wody. Choć wilgoć w powietrzu jest czymś naturalnym, ma ona wiele niekorzystnych efektów ubocznych. 

W jakich sytuacjach potrzebny jest osuszacz powietrza do piwnicy?

Niektóre miejsca w domu są szczególnie narażone na działanie nadmiaru wilgoci w powietrzu. Poza łazienką problem ten pojawia się równie często w piwnicach. Czynnikiem powodującym dużą ilość wilgoci w powietrzu jest położenie pomieszczenia poniżej poziomu gruntu. Piwnice są również szczególnie narażone na zalania oraz powodzie, co może spowodować zniszczenie przechowywanych w nich artykułów. Aby uniknąć przykrych sytuacji, będących efektem działania nadmiaru wilgoci, warto zadbać o odpowiedni osuszacz powietrza do piwnicy. Dzięki wykorzystaniu urządzenia zyskasz pewność, że produkty przechowywane w tym miejscu nie ulegną zniszczeniu. Jednocześnie pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu stęchlizny oraz obawy o powstawanie pleśni. Osuszacze pomogą również usunąć negatywne skutki powodzi, zarówno pozbywając się wilgoci z powietrza, jak i usuwając nadmiar wody z podłogi.

Jaki osuszacz powietrza do piwnicy wybrać - na co zwrócić uwagę?

Odpowiedni osuszacz powietrza może zdziałać cuda w każdym pomieszczeniu, również w piwnicy. Przy jego zakupie warto sprawdzić kilka najważniejszych parametrów, aby mieć pewność, że poradzi sobie z danym pomieszczeniem bez trudu. Najważniejsze z nich to:

 • wydajność osuszacza - określana w litrach na 24 godziny. Pokazuje jak wiele wilgoci urządzenie jest w stanie pochłonąć podczas danego czasu pracy;
 • maksymalna powierzchnia, na której może pracować - zwykle podawana w metrach sześciennych. Określa do jakich pomieszczeń dany model osuszacza będzie się sprawdzał najlepiej;
 • zużycie energii - pozwoli Ci określić, jakie zapotrzebowanie na energię elektryczną ma dany model osuszacza;
 • głośność podczas pracy - wyrażana w decybelach. Do pomieszczeń użytku codziennego warto wybierać osuszacze o mniejszym stopniu głośności, dzięki czemu ich praca nie będzie przeszkadzała osobom z najbliższego otoczenia;
 • dodatkowe funkcje - niektóre osuszacze posiadają ciekawe funkcje dodatkowe, w  tym wypompowywanie wody przy jednoczesnym osuszaniu powietrza.

Dopasowując parametry do własnych potrzeb bez większego trudu wybierzesz osuszacz, który będzie chronił dane miejsce przed wilgocią przez wiele lat. 


Jaki osuszacz powietrza do piwnicy wybrać w zależności od objętości pomieszczenia?

Skąd wiadomo, jaki osuszacz powietrza do piwnicy wybrać, aby działał prawidłowo w tym konkretnym pomieszczeniu? Istnieje prosty sposób, aby obliczyć zapotrzebowanie na wydajność osuszacza w zależności od objętości wybranego pomieszczenia. W przypadku piwnicy przy standardowych warunkach, panujących w jej wnętrzu, należy podzielić objętość pomieszczenia przez 15. Otrzymany wynik daje nam ilość litrów na 24 godziny, czyli konkretną wydajność osuszacza powietrza>. Znając zapotrzebowanie na wydajność urządzenia, bez trudu znajdziesz model, który będzie idealnie funkcjonował w Twojej piwnicy.

Stopień zalania/wilgotności piwnicy, a dobór mocy osuszacza powietrza

Sytuacja zmienia się jednak, gdy mamy do czynienia z usuwaniem skutków powodzi czy zalania z piwnicy. Przy tak dużym stopniu wilgotności, osuszacz dobrany pod standardowe warunki panujące w pomieszczeniu może nie dać sobie rady. W sytuacjach kryzysowych wydajność urządzenia powinna być wyższa, a najłatwiej obliczyć zapotrzebowanie, dzieląc objętość piwnicy przez 6<. W taki sposób zmienia się potrzeba wydajności osuszacza przy określonych warunkach w danym pomieszczeniu. Poza odpowiednim doborem mocy, podczas powodzi doskonale sprawdzi się również model, wyposażony w specjalną pompę wodą. W ten sposób jedna maszyna może skutecznie wypompować nadmiar wody i osuszyć powietrze w danym miejscu, szybciej niwelując negatywne skutki podtopienia.

Osuszanie powietrza w piwnicy - jak przebiega proces? 

Osuszacze powietrza to urządzenia, które już po kilku minutach pracy niwelują znaczną część wilgoci z powietrza. Sprzęt pobiera powietrze z otoczenia, a następnie w zależności od typu osuszacza nadmiar wilgoci jest skraplany pod wpływem ochłodzenia lub za pomocą specjalnej substancji hydrofobowej. Ciecz jest odprowadzana do dedykowanego pojemnika, zaś powietrze zostaje delikatnie podgrzane i wypuszczone z powrotem do pomieszczenia. Osuszacze powietrza do piwnicy mogą pracować samodzielnie przez wiele godzin, bez konieczności ich ciągłego nadzoru. Dodatkowo w niektórych modelach można spotkać wbudowany higrostat,< czyli czujnik kontrolujący bieżącą ilość wilgoci w powietrzu. Pozwala to dostosować pracę maszyny do zmieniających się warunków, aby była ekonomiczna i skuteczna. Większość wariantów osuszaczy może bez problemu funkcjonować przez wiele godzin, również w wyjątkowo trudnych warunkach. Po skończonej pracy należy wylać wodę ze zbiornika, a osuszacz jest od razu gotowy do ponownego wykorzystania.

Jak obsługiwać osuszacz powietrza do piwnicy?

Obsługa osuszacza powietrza jest niezwykle prosta oraz intuicyjna, dzięki czemu każdy może sobie z nim poradzić. Poniżej prezentujemy kilka zasad użytkowania osuszaczy.

 1. Wiele modeli zostało wyposażonych w wygodny panel elektroniczny, który pozwala w kilka chwil ustawić moc i tryb pracy osuszacza.
 2. pokaże Ci aktualny poziom wilgoci w pomieszczeniu oraz ułatwi dostosowanie pracy maszyny pod aktualne warunki otoczenia. 
 3. Aby osuszacz mógł działać sprawnie i skutecznie, warto postawić go na otwartej przestrzeni, w możliwym oddaleniu od ścian. 
 4. Najlepsze efekty uzyskasz ustawiając maszynę na środku pomieszczenia, pamiętając o wcześniejszym zamknięciu drzwi i okien. 
 5. Nie należy umieszczać osuszacza powietrza przy źródłach ciepła, takich jak kominek, piec czy grzejniki. 
 6. Jeżeli zależy Ci na szybszym efekcie osuszania, możesz także zwiększyć wydajność urządzenia, stosując równocześnie nagrzewnicę elektryczną, wentylator lub dmuchawę. 

Jaki osuszacz powietrza do piwnicy wybrać - przegląd polecanych modeli 

Szukając najlepszego wariantu osuszacza powietrza do własnej piwnicy, warto wziąć pod uwagę nowoczesne modele od firmy Master. To marka, będąca liderem na rynku światowym w produkcji urządzeń do mikroklimatu. Osuszacze powietrza od firmy Master cechują się solidną budową oraz obecnością innowacyjnych rozwiązań, które zapewniają najlepsze efekty w usuwaniu nadmiaru wilgoci z powietrza. Poznaj polecane przez specjalistów Norwit modele osuszaczy od firmy Master.

Osuszacz powietrza Master DH 752

Wśród polecanych modeli, często wybieranych przez konsumentów do pozbycia się wilgoci z piwnic, znalazł się wyjątkowy Osuszacz powietrza Master DH 752. To kompaktowe, dość niepozorne urządzenie daje wiele możliwości wykorzystania na różnych powierzchniach. Jego wydajność to aż 46,7 litra na 24 godziny, a możliwość pracy całodobowo bez przerwy sprawia, że staje się on niezwykle przydatnym narzędziem w walce z wilgocią. Posiada wytrzymałą, metalową obudowę oraz wygodną ramę i koła do łatwiejszego transportu. Został wyposażony we wbudowany higrostat, monitorujący stale poziom wilgotności powietrza w otoczeniu, co pozwala łatwo zmienić ustawienia maszyny, dopasowując ją do zmieniających się warunków. Model ten oferuje możliwość podłączenia przewodu do odprowadzania skroplin, zaś w przypadku zapełnienia całego zbiornika na wodę, urządzenie wyłącza się automatycznie. Dodatkowo oferuje także licznik czasu pracy, filtr powietrza oraz niezwykle intuicyjną obsługę.

Osuszacz powietrza Master DH 44

Równie popularnym wyborem na rynku jest niezawodny Osuszacz powietrza Master DH 44. To urządzenie, którego wydajność osiąga 41 litrów na 24 godziny, dzięki czemu doskonale nadaje się do pomieszczeń o kubaturze do 615 m3. Posiada duży zbiornik na skropliny z wbudowana kontrolką stanu napełnienia, dzięki czemu stale monitoruje ilość zebranego płynu. Został wyposażony również we wbudowany higrostat do kontroli ilości wilgoci w powietrzu. Dodatkową zaletą tego urządzenia jest niezwykle prosta obsługa oraz automatyczny restart po zaniku zasilania. Duże koła transportowe oraz specjalny uchwyt ułatwiają przenoszenie sprzętu w wybrane miejsce. Urządzenie może pracować nieustannie przez wiele godzin, dzięki czemu daje możliwość skutecznej walki z nadmiarem wilgoci na różnych powierzchniach. 

Osuszacz powietrza Master DH 732

Trzecim z wybranych modeli jest kompaktowy Osuszacz powietrza Master DH 732. Jego specjalna obudowa daje możliwość piętrowania urządzeń, co pozwala dodatkowo zwiększyć efektywność osuszania i przyspieszyć cały proces. Charakteryzuje się wydajnością na poziomie 30 litrów na 24 godziny i może pracować bez przerwy przez wiele godzin. Specjalnie zaprojektowana metalowa obudowa zapewnia urządzeniu wytrzymałość i odporność na wszelkie czynniki zewnętrzne. Dodatkowym walorem jest funkcja automatycznego wyłączenia maszyny po zapełnieniu zbiornika na wodę oraz możliwość podłączenia przewodu do odprowadzania skroplin. Osuszacz od Master posiada wbudowany higrostat, monitorujący zmieniający się poziom wilgoci w powietrzu. Idealnie sprawdzi się w piwnicach, których kubatura wynosi do 450 m3.