Jaki osuszacz powietrza wybrać?

24 lutego 2023 przez
Jaki osuszacz powietrza wybrać?
Magdalena Urban

Osuszacz powietrza jaki wybrać? Kompletny przewodnik


Chcesz kupić osuszacz powietrza? Ten artykuł pomoże Ci wybrać odpowiednie dla Ciebie urządzenie. Sprzęty oddziałujące na mikroklimat to element wykorzystywany zarówno na profesjonalnych pracach budowlanych, jak i w codziennym funkcjonowaniu. Na każdym kroku można spotkać się z takimi maszynami, jak nagrzewnice powietrza, wentylatory czy klimatyzery. Wśród popularnych sprzętów, które pojawiają się w domach oraz miejscach użyteczności publicznej, znaleźć można również osuszacze powietrza. Osuszacz to narzędzie, które umożliwi pozbycie się nadmiaru wilgoci z powietrza na każdej powierzchni. Na rynku spotkać można wiele modeli tych urządzeń, stworzonych zarówno do użytku domowego, jak i do bardziej zaawansowanych prac na dużych metrażach. Osuszacz powietrza jaki wybrać? Czym różnią się poszczególne rodzaje osuszaczy? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania oraz poznasz polecane modele osuszaczy powietrza dla każdego!


Jak działa osuszacz powietrza?


Osuszacz powietrza to niezwykle specyficzne urządzenie, kojarzące się zwykle z klasycznym pochłaniaczem wilgoci. Jednak w przeciwieństwie do tanich pochłaniaczy, osuszacze mogą funkcjonować długofalowo ze względu na swoją specjalistyczną konstrukcję i solidną budowę. Urządzenie pobiera powietrze z otoczenia, a następnie za pomocą dedykowanego materiału hydrofobowego izoluje nadmiar wilgoci z powietrza, skraplając ją. Woda trafia do pojemnika, zaś suche powietrze zostaje delikatnie podgrzane i wypuszczone na nowo do otoczenia. Osuszacze powietrza charakteryzują się zwykle cichą pracą, a w zależności od mocy potrafią skutecznie osuszyć nawet bardzo duże powierzchnie. Wiele modeli zostało wyposażonych w innowacyjne rozwiązania, jak kontrola stanu powietrza w otoczeniu i dostosowywanie pracy urządzenia w zależności od potrzeb. W ofercie tych sprzętów znajdziesz wiele ciekawych wariantów, dostosowanych do poszczególnych zadań, dzięki czemu możesz wybrać opcję idealną dla siebie.


Osuszacz powietrza - kiedy może się przydać?


Czy wiesz, że nadmiar wilgoci w otoczeniu może być bardzo uciążliwy? Nie tylko wpływa negatywnie na samopoczucie, ale także skutkuje rozwojem bakterii i grzybów, w tym niezwykle niebezpiecznej dla zdrowia pleśni. Może także wpływać na poszczególne materiały, powodować gnicie drewna lub wzmożoną korozję metali. Osuszacz powietrza to urządzenie, które pomoże Ci usunąć problem z nadmierną wilgocią w różnych pomieszczeniach. Modele domowe doskonale sprawdzą się w mieszkaniach i domach jednorodzinnych, a ich funkcjonowanie będzie odczuwalne już po kilku minutach. Bez trudu upora się z uporczywymi zaciekami na oknach oraz zapachem stęchlizny w domu. Osuszacze są również doskonałym narzędziem do zwalczania skutków zalania czy powodzi. Mogą działać przez długi czas bez przerwy w takich pomieszczeniach, jak piwnice, garaże, a także szpitale, hotele czy urzędy. Chronią także archiwa przed niszczycielskim działaniem wody na przechowywane dokumenty czy książki. Dobrze dobrany osuszacz powietrza sprawi, że problem wilgoci zniknie bezpowrotnie!


Osuszacz powietrza jak wybrać? Różne rodzaje pochłaniaczy wilgoci


Szukając idealnego osuszacza dla siebie, możesz natknąć się na wiele różnych typów tych urządzeń. Osuszacze powietrza można podzielić na następujące rodzaje:


  • osuszacze domowe,
  • osuszacze budowlane,
  • osuszacze adsorpcyjne,
  • osuszacze kondensacyjne.

Poszczególne warianty osuszaczy różnią się przede wszystkim mocą działania oraz sposobem oddzielania nadmiaru wilgoci od powietrza. 


Osuszacz kondensacyjny czy adsorpcyjny? 


W przypadku osuszaczy kondensacyjnych powietrze zostaje schłodzone, co powoduje skraplanie się wilgoci. Ten rodzaj osuszaczy lepiej sprawdza się przy funkcjonowaniu w wyższych temperaturach otoczenia. Osuszacze adsorpcyjne wytrącają wilgoć za pomocą specjalnego materiału hydrofobowego, dzięki czemu mogą skutecznie funkcjonować przy większym zakresie temperatur. 


Polecane modele osuszaczy powietrza


Szukając idealnego osuszacza powietrza do własnych potrzeb, warto najpierw określić cel, w jakim ma on służyć, oraz dostosować jego moc do wielkości pomieszczenia. Poniżej przedstawiamy nasze propozycje trzech skutecznych osuszaczy od znanej, renomowanej marki Master. Osuszacz Master łączy w sobie prostotę obsługi, dużą wydajność oraz niezwykłą skuteczność w każdych warunkach. Przekonaj się, które z nich cieszą się popularnością wśród konsumentów i wybierz model idealny dla Ciebie!


Osuszacz powietrza MASTER DH 7160 kondensacyjny - profesjonalne urządzenie przemysłowe 


Jeżeli szukasz wydajnego, przemysłowego osuszacza powietrza, model MASTER DH 7160 będzie dla Ciebie idealny. To profesjonalny sprzęt, który zapewnia odczuwalne skutki swojej pracy już po kilku minutach. Charakteryzuje się mocną, solidną konstrukcją oraz obudową malowaną proszkowo dla wiekszej wytrzymałości i odporności na działanie czynników zewnętrznych. Jego wydajność oznacza się na poziomie 166,8 litra na 24 godziny, zaś przepływ powietrza to aż 1700 m3/h. Doskonale sprawdzi się w przypadku dużych powierzchni przemysłowych o metrażu nawet do 2490 m3. Jego zaletą jest niezwykle prosta obsługa oraz automatyczne sterowanie. Osuszacz Master funkcjonować bez przerwy przez długi czas, również w wyjątkowo trudnych warunkach. Posiada wbudowany higrostat, który na bieżąco monitoruje poziom wilgoci w powietrzu danego pomieszczenia i umożliwia dostosowanie maszyny do zmieniających się warunków. To urządzenie, które zapewni Ci spokój od wilgoci na długi czas.


Osuszacz powietrza Master DH 62 - kompaktowy pochłaniacz wilgoci na budowę 

Wśród osuszaczy budowlanych niezwykłą popularnością cieszy się kompaktowy i wygodny w transporcie osuszacz Master DH 62. Wydajność tego wariantu to 52 litry na 24 godziny, zaś przepływ powietrza odznacza się na poziomie 480 m3/h. Jednocześnie jest to urządzenie bardzo ekonomiczne, ponieważ jego pobór mocy wynosi zaledwie 0,89 kW. Został wyposażony w higrostat, duży zbiornik o pojemności 11 litrów oraz opcję automatycznego sterowania. Daje możliwość ciągłej, wielogodzinnej pracy, również w trudnych warunkach. Nieduża, kompaktowa budowa oraz specjalne ramię i zestaw kół ułatwiają transport urządzenia, dzięki czemu możesz je wykorzystać dokładnie tam, gdzie jest ono niezbędne. Osuszacz Master DH 62 może być wykorzystywany na terenach budowy, przyspieszając liczne prace remontowe i wykończeniowe. Doskonale sprawdzi się także w bibliotekach, magazynach, biurach, archiwach, piwnicach czy domach jednorodzinnych.


Osuszacz powietrza Master DH 44 - idealny do biur, domów i miejsc użyteczności publicznej 

Innym modelem osuszacza budowlanego, który może znaleźć liczne zastosowania w wielu pomieszczeniach, jest również model Master DH 44. To niezwykle wydajny, a zarazem kompaktowy osuszacz powietrza, którego pobór mocy wynosi tylko 0,61 kW. Wydajność tego urządzenia wynosi 41 litrów na 24 godziny, a przepływ powietrza odznacza się na poziomie 480 m3/h. Doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni do 615 m3. Elektroniczny panel zapewnia prostą obsługę oraz automatyczne sterowanie, które ułatwi codzienną pracę maszyny. Dużą zaletą tego modelu jest kompaktowa, acz solidna metalowa obudowa, zapewniająca wysoką wytrzymałość na działanie czynników zewnętrznych. Osuszacz Master DH 44 może pracować nieustannie przez wiele godzin, również w trudnych warunkach. Posiada wbudowany higrostat, specjalne koła, ułatwiające transport we wskazane miejsce oraz duży zbiornik o pojemności 12 litrów. To idealne rozwiązanie do usuwania skutków powodzi czy nadmiaru wilgoci w domach, magazynach i pomieszczeniach przemysłowych.


A to tylko kilka polecanych osuszaczy z szerokiej oferty tej znanej marki. Poznaj całą ofertę osuszaczy powietrza od cenionej firmy Master, będącej liderem na rynku urządzeń do mikroklimatu, i wybierz wariant idealny dla Ciebie!


Osuszacz powietrza jaki wybrać? Podsumowanie 


Jednoznaczna odpowiedź na pytanie Osuszacz powietrza jak wybrać? nie jest możliwa bez uwzględnienia Twoich konkretnych potrzeb. Dlatego jeśli po lekturze naszego artykułu masz pytania i nie możesz zdecydować się, jaki model wybrać, napisz do nas lub zadzwoń. W Norwit znamy osuszacze powietrza od podszewki, dlatego dobierzemy Ci odpowiednie urządzenie. 


Udostępnij ten wpis
Archiwizuj