Osuszacz powietrza - jaki wybrać?

Zalety osuszaczy przemysłowych
12 maja 2022 przez
Osuszacz powietrza - jaki wybrać?
Rafał Śliwa

W dzisiejszym artykule powiemy sobie o tym w jakich sytuacjach osuszacz powietrza budowlany znajduje swoją funkcję, o zaletach poszczególnych osuszaczy i na co zwracać uwagę, czyli krótko mówiąc jaki produkt wybrać, aby spełnił on nasze oczekiwania. Zbyt duża wilgotność powietrza to stosunkowo częsty problem, który skutkuje pojawianiem się na ścianach czy murach grzybów oraz pleśni. Są to sytuacje niebezpieczne, które narażają zdrowie ludzi, a także wpływają na ogromny dyskomfort podczas korzystania z takich pomieszczeń. 


Wraz z zawilgoceniem pojawia się także brzydki zapach. Ponadto, żeby ogrzać wilgotne ściany musimy zużyć o wiele więcej energii, więc wpływa to na podwyższenie kosztów użytkowania budynku.  Żeby osuszanie było efektywne musimy dopasować urządzenie do pomieszczenia, w którym będzie ono pracowało. Musimy także zwrócić uwagę jaki osuszacz wybrać do zimnych, a jaki do cieplejszych pomieszczeń. Osuszacze powietrza przemysłowe są szeroko wykorzystywane także podczas schnięcia tynków albo wylewek, jeszcze przed przeprowadzeniem prac wykończeniowych. 


Co to jest osuszacz powietrza i jak działa? 

Urządzenie jakim jest osuszacz powietrza budowlany to sprzęt, którego zadaniem jest usuwanie nadmiaru wilgoci z powietrza. Stan techniczny budynku będzie odpowiedni i będzie można przebywać w nim bez dyskomfortu jeśli powietrze będzie miało ok. 20% wilgotności. Dzięki osuszaczom możemy osiągnąć wiele korzyści zarówno na placu budowy, jak i podczas sytuacji awaryjnych takich jak na przykład zalania. Jakie są to korzyści? W pierwszej kolejności osuszacz powietrza przyczynia się do pozbycia się wilgoci w pomieszczeniach oraz zapobiega pojawianiu się bardzo niezdrowej pleśni. Kolejną kwestią jest usunięcie problemu jakim może być skraplanie się wody na szybach okiennych. Kluczowe wydaje się być znaczne przyspieszenie prac budowlanych, jakie dobry osuszacz powietrza przemysłowy może zapewnić. Dzięki niemu szybciej będą schnąć tynki, gładzie oraz farby. Dodatkową zaletą osuszaczy jest fakt, że nadają pomieszczeniom świeższy zapach i pozwalają osuszać zalane piwnice czy domy. Osuszacze budowlane mają zwykle wyjątkową konstrukcję, która jest bardzo odprona na uderzenia, a także są wygodne w transporcie - posiadają komfortowy uchwyt czy też koła transportowe. Potrafią one pracować niezwykle skutecznie nawet w dużym zapyleniu. Po wykonanych pracach budowlanych często w ścianach i posadzkach znajdują się pozostałości wody i tutaj także z pomocą przychodzą osuszacze powietrza przemysłowe. W niektórych przypadkach przyczyną zawilgocenia jest niesprawny system wentylacyjny, grzewczy albo izolacyjny, a także bliskość zbiorników wodnych. 


Wiemy już co to jest osuszacz budowlany oraz w jakich sytuacjach może się przydać. Powiedzmy sobie teraz jaka jest zasada jego działania. Urządzenie to wykorzystuje kondensację pary wodnej poprzez sprężarkowy układ chłodniczy. Dzięki temu możliwe jest obniżenie zawartości wody w powietrzu. Osuszacze powietrza wyłapują tę właśnie wodę (zarówno z powietrza, jak i wyciągają ją ze ścian, podłóg czy sufitów) i zamieniają ją w ciecz. Skutkiem zmian ciśnienia jest kondensacja pary wodnej i odprowadzenie kondensatu do zbiornika wody znajdującego się w osuszaczu. Skutkiem tego, że następuje sztuczne obniżenie cząstkowego ciśnienia pary wodnej wewnątrz osuszacza jest wyrównanie ciśnień pomiędzy elementami osuszanego budynku - powietrza w nim zawartego, murów czy tynków. Do wnętrza osuszacza powietrza przemysłowego jest zasysana wilgoć z otaczającej go przestrzeni. Stosując omawiane urządzenia możemy usunąć zawilgocenie nawet grubych murów. Wykonuje się ten proces także w stosunku do świeżo wymurowanych ścian przed ich ociepleniem. Pomaga to usprawnić prace na budowie. 


Jak wybrać osuszacz powietrza przemysłowy?

Wybierając osuszacz powietrza przemysłowy powinniśmy zwrócić uwagę na kilka jego kluczowych parametrów. Pierwszym z nich jest wydajność. Dzięki tej informacji będziemy wiedzieć ile wilgotności z otoczenia osuszacz jest w stanie wyłapać w określonym okresie czasu. Zazwyczaj ta wartość jest mierzona w litrach na dobę. Na wydajność osuszacza wpływ mają takie czynniki jak temperatura i aktualna wilgotność powietrza, dlatego przeglądając osuszacze na naszej stronie zwróć na to uwagę. Dla przykładu wydajność osuszacza przemysłowego Master DH 7160 przy temperaturze 30 stopni Celsjusza i wilgotności powietrza 80% wyniesie aż 166 litrów na 24 godziny. W innych warunkach tj. temperatura powietrza 20 stopni Celsjusza i wilgotność na poziomie 60% wydajność osiągnie 57,6 l na 24 godziny. Więcej informacji o tym wydajnym urządzeniu Master DH 7160 znajdziesz tutaj. Wybierając osuszacz budowlany na swoje potrzeby kieruj się warunkami, w jakich będzie on pracować. 


Kolejnym ważnym parametrem podczas wyboru optymalnego sprzętu jest przepływ powietrza. Tę wartość producenci wyrażają w metrach sześciennych na godzinę. Jeśli zamierzasz pracować z osuszaczem na dużej powierzchni lub takiej, która posiada więcej zakamarków, wskazany będzie wybór urządzenia o dużym przepływie powietrza. Następną kwestią, którą zdecydowanie warto poruszyć jest temperatura otoczenia, w której ma pracować nasz osuszacz powietrza. Przy wyższych temperaturach i wysokiej wilgotności świetnie sprawdzi się osuszacz powietrza przemysłowy kondensacyjny. Cechuje się on małą wrażliwością na zanieczyszczenia powietrza, dlatego doskonale sprawdza się na budowie. W momencie kiedy temperatura pomieszczenia i jego wilgotność spadają, osuszacz kondensacyjny będzie notował spadki wydajności, co jest zjawiskiem standardowym. Jeśli temperatury są bardzo niskie, należy wybrać osuszacz adsorpcyjny - sprawdzi się w piwnicach o bardzo niskiej temperaturze. Ten typ osuszacza cechuje większa wrażliwość na zanieczyszczenia, dlatego nie bywa wykorzystywany w zapylonych pomieszczeniach podczas prac budowlanych czy wykończeniowych. Znajduje swoje zastosowanie w takich miejscach jak pomieszczenia magazynowe, które muszą zachować niski poziom wilgotności, w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, chłodnictwie czy też energetyce. 


Na co jeszcze zwracać uwagę?

W specyfikacji danego urządzenia znajdziemy także informację o tym w jakim zakresie temperatur może ono poprawnie i efektywnie funkcjonować. Istotną kwestią z punktu widzenia kosztów eksploatacji jest pobór mocy. Warto zwrócić uwagę także na poziom emitowanego hałasu, sposób sterowania (możemy spotkać się ze sterowaniem mechanicznym lub elektrycznym) oraz wagę i mobilność urządzenia. Wszystko zależy od tego na jaką skalę zamierzamy wykorzystywać osuszacz powietrza, w jakich pomieszczeniach i temperaturach. 


Osuszacz powietrza Master DHP 65 

To świetny sprzęt do zastosowania przemysłowego! Idealnie sprawdza się w trudnych warunkach na budowie. Jest rekomendowany do wykorzystania w takich branżach jak m.in. magazyny składowania materiałów z produktami wrażliwymi na wilgoć np. artykułami skórzanymi i papierniczymi, materiałami drewnianymi, lekami czy ze sprzętem elektroniczny. Świetny w pracach budowlanych i konserwatorskich, bywa także wykorzystywany w oczyszczalniach ścieków, wodociągów oraz jako ochrona dla ładunków przewożonych w kontenerach. Jest to wszechstronne urządzenie, bardzo chętnie kupowane przez specjalistów z wyżej wymienionych branż i niezwykle doceniane z tego względu, że nadmiar wilgoci mógłby skutecznie spowolnić wykonywane prace, co z kolei wiąże się z dużymi nakładami finansowymi. Czym charakteryzuje się osuszacz powietrza przemysłowy Master DHP 65? Po zdjęciu obudowy mamy możliwość wyczyszczenia urządzenia pod strumieniem bieżącej wody. Łatwość utrzymania osuszacza w czystości to jeden z elementów, który po raz kolejny przyspiesza pracę. Obsługa jest prosta, a sterowanie automatyczne. Osuszacz powietrza budowlany od Master posiada także licznik czasu pracy oraz możliwość piętrowania. Co szczególnie ważne w pracach na budowie, urządzenie posiada mocną i wytrzymałą na wszelkie uszkodzenia obudowę, a także wygodny uchwyt i solidne, duże koła transportowe. Dzięki dbałości producenta o wszystkie detale możemy sprawnie i szybko poruszać się ze sprzętem nawet w trudnych warunkach! 

Osuszacz powietrza Master DH 92 

To kolejne urządzenie z kategorii osuszacze powietrza budowlane, które może osiągnąć wydajność na poziomie aż 80 litrów na 24 godziny! Przepływ powietrza wynosi tutaj 1000 m3/h, a waga urządzenia nie jest duża, ponieważ liczy sobie 66 kilogramów. To niezastąpione urządzenie podczas remontów, w czasie malowania czy różnego typu prac konserwatorskich. Seria DH osuszaczy powietrza została wyposażona w wymiennik ze sporymi przestrzeniami między rurkami, co pozwala na optymalną pracę urządzenia bez zapychania się. Jeśli planujesz pracę w warunkach budowlanych i w dużym zapyleniu (wśród kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń), to urządzenie będzie dobrym wyborem!  Czyszczenie osuszacza powietrza od Master jest wyjątkowo komfortowe. Podobnie jak transport, dzięki bardzo wytrzymałym kołom, uchwytowi i kompaktowej metalowej obudowie odpornej na uszkodzenia w trakcie przemieszczania się. Urządzenie zostało wyposażone w zbiornik na wodę o pojemności 12 litrów, posiada wbudowany higrostat i automatyczne sterowanie. Marka Master zapewnia nowoczesne rozwiązanie w zakresie elektronicznego panelu sterowania z cyfrowym czujnikiem wilgotności. Pozwala to na cyfrowe ustawienie wyboru zadanej wartości wilgotności z dokładnością do 1% oraz na odczytanie całkowitego czasu pracy urządzenia! Szukasz mocnego sprzętu, który spełni Twoje oczekiwania podczas prac budowlanych?


Osuszacz budowlany Master DH 7160 

To mocne urządzenie od znanej na całym świecie marki Master, która słynie z produkcji świetnej jakości urządzeń przenośnych do obróbki powietrza. Osuszacze powietrza przemysłowe od Master są godne polecenia i bardzo dobrze znane przez naszych specjalistów. Jeśli masz pytania o jakiekolwiek urządzenie z naszej oferty, skontaktuj się z nami na www.norwit.pl. Wracając do głównych atutów osuszacza Master DH 7160 to jest to sprzęt o mocy aż 2820 W, przepływie powietrza 1700 m3/h oraz o wymiarach 582x410x1624 mm. Zakres temperatur, w jakich może pracować jest duży i wynosi 5-32 stopnie Celsjusza, a zakres wilgotności to 30-90%. Osuszacz powietrza budowlany emituje hałas na poziomie 70 fb(A) i jest bardzo wydajny. Jego waga netto wynosi 102 kilogramy. To urządzenie, które zdecydowanie skraca usuwanie wilgoci i zapobiega powstawaniu pleśni, korozji czy też mokrych plam! Osuszacz został wyposażony w automatyczne sterowanie, kompresor rotacyjny, metalową obudowę, wygodne koła, wbudowany higrostat oraz w możliwość podłączenia węża do odprowadzania skroplin. Jest to urządzenie mobilne, łatwe w transporcie z miejsca na miejsce oraz bardzo wytrzymałe. Jeśli szukasz wyjątkowego osuszacza na budowę, z pewnością może to być trafiony wybór! 


Osuszacze powietrza przemysłowe potrafią zdziałać cuda podczas pracy w trudnych warunkach, usprawnić przechodzenie do kolejnych etapów robót oraz ograniczyć koszty całej inwestycji. Warto więc wyposażyć się w sprzęt najwyższej jakości, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że jest to zakup na lata, a jego wydajność sprosta wymaganiom nawet najbardziej wymagających klientów. W naszej ofercie znajdziesz różnego typu osuszacze powietrza budowlane, o różnych parametrach i przeznaczeniu. Dlatego jeśli jeszcze wahasz się, które urządzenie jest dla Ciebie, służymy pomocą w doborze odpowiedniego osuszacza powietrza!