Wentylatory przemysłowe

najpopularniejsze modele w 2022!
1 lipca 2022 przez
Wentylatory przemysłowe
Rafał Śliwa

Wentylatory przemysłowe - najpopularniejsze modele w 2022! Różne rodzaje

Wentylatory przemysłowe to niezbędne wyposażenie wielu firm, hal produkcyjnych czy magazynów. Z tego artykułu dowiesz się nieco więcej o wentylatorach oraz przeczytasz o kilku najczęściej wybieranych przez klientów modelach. Zaczynajmy! 


Wentylacja - dlaczego jest ważna? 

Słaba wentylacja pomieszczenia niesie poważne konsekwencje dla ludzi, pomieszczenia i całego budynku, a także działających w nim maszyn i urządzeń. Nieodpowiednia wentylacja sprawia, że pleśń i grzyby zyskują odpowiednie warunki do rozwoju. Osadzająca się para wodna może doprowadzać do korodowania metalowych elementów, pęcznienia ścian i podłóg oraz niszczenia się sprzętów elektronicznych. Bardzo niebezpieczne jest to dla serwerowni i baz danych. Nie mniejsza jest szkodliwość słabej wentylacji dla ludzi - brak świeżego powietrza zwiększa ryzyko pojawienia się chorób układu oddechowego, podrażnia błony śluzowe, powoduje rozdrażnienie i bóle głowy, może się także przyczynić do rozwoju alergii. W związku tym jakie skutki niesie słaba wentylacja mogą być bardzo poważne. Jeśli posiadasz halę produkcyjną, magazyn, warsztat lub biuro i jeszcze tego nie zrobiłeś, koniecznie wyposaż pomieszczenia lub cały budynek w odpowiednie wentylatory przemysłowe. Starannie wyselekcjonowane modele znajdziesz w naszym sklepie internetowym!


Wentylator przemysłowy - co to jest? 

Wentylator to urządzenie służące do przetłaczania gazów (powietrza). Najczęściej spotykamy je w postaci wiatraka używanego w domach do schładzania powietrza podczas letnich miesięcy. Wentylatory przemysłowe pełnią jednak o wiele więcej funkcji, o których piszemy poniżej. Ze względu na to, że pracują niemalże całodobowo muszą być wykonane z mocniejszych niż domowe wentylatory materiałów. 

Podstawowym zadaniem dla wentylatora przemysłowego jest wentylowanie przez całą dobę lub przez kilkanaście godzin obiektów przemysłowych np. hal produkcyjnych, garaży podziemnych, galerii handlowych itd. Poprzez zastosowanie różnych rozwiązań technologicznych w ich budowie, sprawdzają się także jako urządzenia służące do innych funkcji przetłaczania powietrza. Istnieją wentylatory przemysłowe, których zadaniem jest chłodzenie, oddymianie, osuszanie lub transport pneumatyczny. 


Rodzaje wentylatorów przemysłowych

Podstawą konstrukcji wentylatora jest silnik napędowy, który napędza zamontowany w obudowie wirnik. Ze względu na konstrukcję, wyróżniamy kilka typów wentylatorów przemysłowych, które mają konkretne zadania do wykonania. Niezwykle przydatne są przemysłowe wentylatory wyciągowe, które oczyszczają powietrze ze spalin i innych zanieczyszczeń. 


Wentylatory promieniowe 

Są powszechnie stosowane do  ogólnej wentylacji pomieszczeń, bibliotek, sal konferencyjnych, ale przede wszystkim świetnie sprawdzają się jako wentylatory przemysłowe. Skutecznie i wydajnie odciągają zanieczyszczone powietrze, przeprowadzają transport pneumatyczny (czyli przenoszą drobne ciała stałe takie jak pył, proszek, wióry, trociny i kurz). Sprawdzają się także w nadmuchu i chłodzeniu maszyn na hali produkcyjnej. Wykorzystuje się je w warsztatach samochodowych do odciągania spalin oraz do osuszania zawilgoconych pomieszczeń. 

Do osuszania miejsc zagrożonych wysoką wilgotnością powietrza czyli na przykład piwnic, podziemi, suszarni itd. polecamy wentylator promieniowy MASTER CD 5000. Nie tylko osuszy pomieszczenie i pozbędzie się z niego nadmiaru wilgoci, ale można wykorzystać też go przyśpieszenia suszenia dywanów i podłóg. To model przenośny, wyposażony w uchwyty, dzięki czemu łatwo przenieść go tam gdzie jest potrzebny.


Wentylatory sufitowe 

Są to wiatraki podwieszone do sufitu, a ich głównym zadaniem jest wprawienie w ruch zastanego w pomieszczeniu powietrza. Znajdują zastosowanie przez cały rok. W okresie wysokich temperatur wywołują ruch powietrza przez co obniżają odczuwalną temperaturę - dzięki temu poprawiają komfort pracy. Jest to rozwiązanie znacznie tańsze niż zamontowanie klimatyzatora. Używanie latem wentylatorów sufitowych pozwala na obniżenie odczuwalnej w pomieszczeniu temperatury o 4°C. Zimą wywołanie ruchu powietrza pozwala na spychanie ciepła od stropu do strefy, w której znajdują się ludzie. Sprawia to, że można zoptymalizować pracę urządzeń grzewczych i oszczędzić pieniądze. Godnym polecenia  jest wentylator sufitowy Master E 48202 - charakteryzuje się on niskim poborem prądu przy jednoczesnej bardzo wysokiej wydajności. Posiada trzy białe odpowiednio wyprofilowane łopatki osiowe. Maksymalna powierzchnia pomieszczenia, które wentyluje to 180 m². Sprawdzi się w biurze, hali produkcyjnej lub warsztacie. 


Wentylatory osiowe 

Występują w wersjach przeznaczonych do montażu na ścianach, na suficie, w otworach okiennych oraz w wersji przenośnej.  Wentylatory osiowe mogą pełnić funkcje wyciągowe i nawiewne. Te pierwsze odprowadzają zanieczyszczone powietrza na zewnątrz, podczas gdy drugie zasysają świeże powietrze i doprowadzają je do wnętrza pomieszczenia. Korzysta się z nich w rozbudowanych systemach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Wentylatory przenośne o konstrukcji osiowej doskonale sprawdzają się przy osuszaniu zawilgoconych pomieszczeń na przykład po zalaniu lub powodzi. Można używać ich do doraźnego wietrzenia miejsca pracy, schładzania maszyn i urządzeń albo schładzania powietrza w miejscach o podwyższonej temperaturze.  

Do osuszania pomieszczeń po zalaniu lub powodzi świetnie sprawdzi się wentylator przemysłowy osiowy MASTER CDX 20. Jego specjalna budowa sprawia, że może pracować w trzech pozycjach, w tym w takiej, w której powietrze wypuszczane jest przy samej podłodze. Doskonale osusza również dywany i wykładziny po zabiegach czyszczących. Przyda się także podczas prac remontowych - przyspieszy schnięcie farb, lakierów i tynków. 

Do tradycyjnego zastosowania wentylatora osiowego, czyli miejscowego wprawiania powietrza w ruch w celu zmniejszenia odczuwalnej temperatury w pomieszczeniu polecamy model Master FS 75. Charakteryzuje się on ekonomicznym zużyciem energii oraz niskim poziomem emitowanego hałasu, dzięki czemu nie przeszkadza w pracy. 


Wentylatory strumieniowe 

Znajdują szerokie zastosowanie w systemach oddymiania parkingów i tuneli podziemnych, a dzięki temu są alternatywą dla instalacji kanałowych. Wentylacja strumieniowa umożliwia projektowanie systemów oddymiania zarówno na potrzeby usuwania oraz kontroli dymu. Wentylatory strumieniowe spełniają także dodatkową funkcję w systemie oddymiania parkingów, utrzymują na niskim poziomie stężenia szkodliwych gazów - tlenku węgla i LPG. Działanie wentylatora strumieniowego polega na wytworzeniu impulsu wywołanego przez niewielką ilość powietrza o dużej prędkości, która umożliwia porywanie dużych mas powietrza o niewielkiej prędkości. Podczas pożaru powietrze napływające z punktów nawiewnych miesza się z dymem i przetłaczane jest w kierunku punktów wyciągowych, a następnie usuwane na zewnątrz strefy objętej pożarem.


Wentylatory kanałowe 

Odprowadzają zanieczyszczone powietrza z wnętrza budynku i wymieniają je na czyste powietrze. Zanieczyszczenia jakie mogą powstawać wewnątrz budynków to np. takie, które są związane z wszelkiego typu pyłami, pleśnią, grzybami czy gazami. Wentylatory kanałowe stosuje się w halach produkcyjnych, magazynach i warsztatach.


Wentylatory ścienne 

Służą do wentylacji miejscowej. Zwiększają wydajność naturalnej cyrkulacji powietrza, dzięki temu usuwają zanieczyszczenia, wilgoć i nieprzyjemne zapachy. Mogą być używane zarówno jako nawiew, jak i wywiew w instalacji wentylacyjnej. Obudowa umożliwia montaż w dowolnym kanale wentylacyjnym.


Na co zwrócić uwagę podczas wybierania idealnego wentylatora? 

Najważniejsza rzecz na podstawie której dokonuje się wyboru wentylatora jest wielkość obiektu, w którym ma pracować oraz jego przeznaczenie. W przypadku bardzo dużych powierzchni lepiej sprawdzą się wentylatory przemysłowe promieniowe. W mniejszych i średnich wystarczające są wentylatory osiowe. Zastanów się także jakie masz możliwości montażu, niektóre wentylatory można montować na ścianach, suficie, w kanale wentylacyjnym lub otworach okiennych. Sprawdź takie jakie rodzaje zanieczyszczeń są emitowane w Twoim warsztacie lub hali przemysłowej - możliwe że konieczne będzie zastosowanie specjalistycznych wentylatorów przemysłowych: chemoodpornych, wysokotemperaturowych lub przeciwwybuchowych.

 

Cechy wentylatorów przemysłowych 

Jeśli znane są Ci te wszystkie parametry związane z pomieszczeniem, w którym ma pracować wentylator, przyjrzyjmy się cechom, które ma posiadać samo urządzenie.

  • Regulacja szybkości obrotu - wysokiej jakości wentylator przemysłowy powinien posiadać funkcję regulacji prędkości obrotowej. Regulator znajduje się najczęściej na obudowie wentylatora lub w bliskiej odległości od wentylatora, jeśli ten jest podwieszony pod sufitem lub na ścianie. Pozwala to na optymalne korzystanie z urządzenia, co przekłada się na jego wydajność i żywotność oraz niższe koszty eksploatacji. 
  • Uniwersalny montaż - dobre wentylatory przemysłowe powinny posiadać konstrukcję, która umożliwia zamontowanie ich w różnych położeniach. Najlepsze urządzenia można postawić na podłodze, zamontować na ścianie lub pod sufitem. 
  • Zmiana kierunku nawiewu - profesjonalny wentylator przemysłowy powinien posiadać ramę, na której może się poruszać w kilku płaszczyznach. Dzięki temu użytkownik będzie miał możliwość szybkiej zmiany kierunku nawiewu powietrza, bez konieczności przesuwania całego urządzenia. Bardzo ważne aby wentylator poruszał się w zakresie 360 stopni.
  • Solidna obudowa - wentylator przemysłowy powinien być gotowy do pracy w trudnych warunkach. Bardzo często obudowa wentylatorów malowana jest proszkowo i pokrywana lakierem aby zwiększyć odporność na wilgoć. Elementy elektryczne urządzenia powinny posiadać odpowiedni stopień ochrony IP. Wentylatory montowane w halach produkcyjnych muszą być też odporne na wysoki poziom drgań.
  • Zabezpieczenie - istotne jest nie tylko zabezpieczenie samego urządzenia, ale także ludzi znajdujących się w jego pobliżu. Łopaty muszą być zasłonięte kratką -  nie wpływa ona na poziom wentylacji, a chroni ludzi przed urazami. To ważne zwłaszcza w przypadku dużych wentylatorów przemysłowych znajdujących się na ziemi. Często mają one wysoką średnicę wirnika i mogą poważnie uszkodzić ciało.  


Jeśli chcesz kupić wentylator przemysłowy i potrzebujesz fachowego doradztwa, napisz do nas! 

Udostępnij ten wpis
Archiwizuj