Czym nazywamy proces wibrowania betonu?

12 maja 2022 przez
Czym nazywamy proces wibrowania betonu?
Rafał Śliwa

Beton jest jednym z najważniejszych materiałów budowlanych. Ma bardzo dobrą wytrzymałość na ściskanie, przez co znakomicie nadaje się jako materiał konstrukcyjny. Prawidłowo przygotowana mieszanka betonowa, z użyciem wysokiej jakości materiałów i dodatków, zachowuje pełną odporność na czynniki atmosferyczne, w tym wilgoć, przez setki następnych lat. Jednak aby rzeczywiście tak było, beton musi być starannie zagęszczony. Tylko wtedy uzyska swoją nominalną wytrzymałość.

Zagęszczanie betonu poprzez wibrowanie

Co się stanie z betonem, który nie zostanie zagęszczony, czyli wibrowany? Pozostaną w nim pęcherzyki powietrza. Zamknięte szczelnie wewnątrz betonu komory, wypełnione powietrzem. Na pierwszy rzut oka w niczym to nie musi przeszkadzać. Kiedy jednak weźmiemy pod uwagę olbrzymie obciążenia i siły, które mogą oddziaływać na betonowe konstrukcje, wszystkie takie miejsca stają się newralgiczne i groźne dla stabilności konstrukcji. Punktowe obciążenia miejsca, w którym jest duża liczba zamkniętych pęcherzyków powietrza, mogłaby doprowadzić do zgniecenia betonu. To z kolei mogłoby prowadzić do wielkiej katastrofy budowlanej. Jak tego uniknąć? Beton zawsze musi być wibrowany.

Wibrowanie betonu – jak prawidłowo je wykonać

Zagęszczenie betonu poprzez wibracje musi się odbyć z użyciem odpowiednich narzędzi. Są nimi przeznaczone do tego celu wibratory do betonu. Składają się one z metalowej sondy, którą umieszcza się w zalanych betonem wykopach fundamentowych lub betonie wylewanym na strop bądź szalunek konstrukcji budynku. Zamiast sondy metalowej, wibrator może posiadać wałek giętki. Jego używanie jest wskazane w przypadku wibrowania cieńszych warstw betonu, np. stropów i wylewek. Dzięki swojej elastyczności, wałek może się ułożyć poziomo na samym dole wylewki i wibrować ją ku górze. Aby wibrowanie betonu przyniosło oczekiwany skutek, nie może być wykonywane ani zbyt długo, ani zbyt krótko. Dlaczego?

  • Zbyt krótkie wibrowanie betonu – nie zapewnia skutecznego usunięcia pęcherzyków powietrza.

  • Zbyt długie wibrowanie betonu – może przyczynić się do rozwarstwienia składników betonu, czyli oddzielenia wody, cementu i piasku lub innego kruszywa.

Ważne również jest to, aby beton wibrować odpowiednio gęsto, czyli odległości pomiędzy kolejnymi zatopieniami buławy wibracyjnej w betonie powinny wynosić ok. 10 krotność średnicy buławy, jeśli wibrujemy buławą fi 40mm to zanurzamy ją co 40 cm.

Jak napędzane są wibratory do betonu

Najczęściej spotykamy wibratory do betonu napędzane są elektrycznie. Przykładem wydajnego i niezawodnego produktu jest elektryczny wibrator do betonu firmy Enar, model Dingo Buława AX40 - Urządzenie posiada moc 2300W oraz długi na 4 metry wąż napędowy. Jeżeli poszukują Państwo innych wibratorów do betonu, różniących się mocą lub innymi parametrami pracy, zachęcamy do sprawdzenia całej oferty, dostępnej na stronie https://norwit.pl/15-wibrowanie-betonu. Znaleźć w niej można m.in. listwy wibracyjne, wibratory wgłębne, wibratory doczepne, a także wiele innych akcesoriów, niezbędnych w codziennym użytkowaniu wibratorów do betonu.Udostępnij ten wpis
Archiwizuj