Zagęszczarka do ziemi - jaką wybrać?

17 lutego 2023 przez
Zagęszczarka do ziemi - jaką wybrać?
Magdalena Urban

Zagęszczarki do ziemi - co musisz wiedzieć przed zakupem?


Zagęszczarki do ziemi to podstawa dobrze wykonanej pracy na placu budowy. Najważniejszy dla każdego fachowca jest zwykle odpowiednio dobrany sprzęt, który działa skutecznie w każdej sytuacji. Aby móc sprawnie wykonywać wszystkie zlecenia, warto postawić na narzędzia i urządzenia wysokiej jakości, które zapewnią wysoką efektywność. Wśród sprzętów pomocnych w pracach budowlanych nie można zapomnieć o zagęszczarce do gruntu, którą wykorzystuje się przy wielu projektach i zleceniach. Zakup własnej zagęszczarki jest inwestycją na kolejne lata, dlatego warto się do niego dobrze przygotować. Na co należy zwrócić uwagę, szukając modelu idealnego dla siebie? Po czym poznać, że wybrany wariant będzie najlepszy do określonego celu? Tego wszystkiego dowiesz się w poniższym artykule!

Zagęszczarka do ziemi - krótka charakterystyka sprzętu

Zagęszczarka do ziemi to urządzenie, które znacznie przyspiesza proces przygotowania podłoża pod wszelkiego rodzaju zabudowę. Taka maszyna została wyposażona w silnik, który generuje wibracje, a następnie przenosi je na płytę roboczą. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi płyty z podłożem, wibracje oddziałują na grunt, wytrącając z niego nadmiar powietrza oraz wilgoci. W ten sposób teren staje się bardziej jednolity, twardy i stabilny, a co za tym idzie, zapewnia najlepszą wytrzymałość powstających na nim zabudowań. Zagęszczarki wykorzystuje się przy wielu różnych pracach, m.in:\

  • do układania podjazdów czy chodników z kostki brukowej,
  • do układania kanalizacji czy instalacji podziemnych,
  • do utwardzania rowów,
  • do szykowania podłoża pod budowę dróg, autostrad, budynków mieszkalnych oraz użytkowych.


Na co zwracać uwagę podczas wybierania zagęszczarki do ziemi?

Na rynku można spotkać wiele modeli zagęszczarek do ziemi, różniących się od siebie budową oraz parametrami. Podczas wyboru własnej zagęszczarki do gruntu, najlepiej określić cel, w jakim ma ona służyć, oraz ocenić teren, po którym będzie się poruszała. 

  1. Do wąskich i zawiłych miejsc lepiej dopasować mniejszą zagęszczarkę jednokierunkową lub ubijak stopowy
  2. W przypadku większych prac budowlanych i rozległego terenu, masywna zagęszczarka rewersyjna będzie idealną opcją. 

Zaczynając od określenia zadań, które postawisz przed swoją zagęszczarką, zyskujesz szansę idealnego dobrania urządzenia tak, aby spełniło wszystkie Twoje wymagania. Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze maszyny?


Waga zagęszczarki do ziemi 

Jednym z podstawowych parametrów, które należy sprawdzić, szykując się do zakupu swojego modelu zagęszczarki do ziemi, jest masa urządzenia. Ciężar pozwala maszynie oddziaływać na podłoże, dociskając ją do terenu na którym pracuje. Im większa masa urządzenia, tym mocniejszy i głębiej dostrzegalny efekt zagęszczenia. Warto dostosować wagę maszyny do rodzaju pracy, jaką ma ona wykonać, biorąc pod uwagę, że większa waga zagęszczarki wpływa również na zmniejszenie możliwości manewrowania. Właściwie dobrany ciężar zagęszczarki jest również bardzo istotny w przypadku, gdy ma ona służyć do pracy na kostce brukowej lub asfalcie. Przy użytkowaniu urządzenia na materiale, który może ulec pęknięciu lub ukruszeniu, waga zagęszczarki powinna mieścić się w zakresie od 100 do 300 kilogramów.


Płyta robocza zagęszczarki do ziemi 

Równie istotnym parametrem każdej zagęszczarki do ziemi jest wielkość płyty roboczej. To właśnie za jej pośrednictwem urządzenie oddziałuje wibracjami na glebę, umożliwiając jej zagęszczenie oraz ujednolicenie. Na rynku znajdziesz wiele rodzajów zagęszczarek, wyposażonych w płyty robocze o różnych wymiarach. Jej wielkość warto dostosować do powierzchni, po której ma się poruszać oraz do metrażu całych prac zagęszczania gruntu. Zwróć uwagę, że do ciasnych przestrzeni lepiej wykorzystać zagęszczarki o mniejszej płycie roboczej, które umożliwiają wygodne manewrowanie, docierając w każdy zakamarek. Wymiar płyty roboczej pozwala określić, jaki obszar maszyna może utwardzić przy jednym przesuwie.


Siła odśrodkowa i częstotliwość wibracji

Kolejnymi parametrami, na które warto zwrócić uwagę, są wielkość siły odśrodkowej oraz częstotliwość wibracji maszyny. Siła odśrodkowa to element, który określa, z jaką energią zagęszczarka będzie oddziaływała na wybrane podłoże. Im większa wartość siły odśrodkowej, tym grubszą warstwę terenu maszyna może ubić w krótszym czasie. Częstotliwość wibracji zagęszczarki gruntu mówi o tym, jak szybko maszyna może pracować, co przekłada się na czas zagęszczania danej powierzchni. Znając oba te parametry z łatwością określisz, czy dany model będzie ekonomiczny oraz odpowiednio wydajny do Twoich potrzeb.


Kierunkowość zagęszczarki do gruntu 

Poza najważniejszymi parametrami, za pomocą których określisz, jak szybko i głęboko zagęścisz daną powierzchnię, warto zwrócić również uwagę na kierunkowość wybranego wariantu maszyny. Na rynku znajdziesz trzy rodzaje zagęszczarek, które różnią się od siebie łatwością w manewrowaniu urządzeniem podczas pracy. Ubijaki stopowe ze względu na swoją pionową budowę oraz niedużą płytę robocza umożliwią Ci swobodne manewrowanie, również w ciasnym terenie. Zagęszczarki jednokierunkowe, jak sama nazwa wskazuje, posiadają wyłącznie jeden kierunek pracy - do przodu. Z tego powodu lepiej sprawdzają się na prostych terenach, gdzie nic nie utrudnia przesuwu maszyny. Zagęszczarki rewersyjne zostały wyposażone w dwa kierunki pracy, czyli do przodu oraz do tyłu, co znacząco ułatwia kierowanie nimi, również w przypadku cięższych modeli powyżej 300 kilogramów.


Głębokość zagęszczania

Przed zakupem własnej zagęszczarki do ziemi, warto zwrócić również uwagę na taki parametr, jak głębokość zagęszczenia. Określa on na ile centymetrów w głąb podłoża będzie widoczny efekt działania maszyny. W ten sposób łatwo sprawdzisz, czy poziom zagęszczenia terenu odpowiada konkretnemu zabudowaniu. Należy pamiętać, że wartość ta określa ubicie gruntu przy jednorazowym przesuwie maszyny.


Dostępność akcesoriów

Poza klasycznymi parametrami w każdej zagęszczarce dobrze jest zwrócić uwagę również na możliwość zamocowania oraz dostępność w sprzedaży dodatkowych akcesoriów. Elementy dodatkowe mogą skutecznie rozszerzać możliwości pracy maszyny, dając Ci większe pole jej eksploatacji. Do najpopularniejszych akcesoriów należy płyta elastomerowa, nakładana na powierzchnię płyty roboczej w celu umożliwienia jej pracy na kostce brukowej. Warstwa elastomeru chroni zarówno delikatny materiał kostki przed zniszczeniem, jak również samą płytę roboczą przed zarysowaniem czy uszkodzeniem.


Na jakich typach podłoża można stosować wybrane zagęszczarki gruntu?

Szukając modelu zagęszczarki do własnego użytku, należy pamiętać, że nie każda maszyna sprawdzi się na każdym rodzaju podłoża. W zależności od przeznaczenia poszczególne modele zagęszczarek do gruntu różnią się nieco budową oraz mocą, z jaką oddziałują na daną powierzchnię. Zagęszczeniu możemy poddać różne rodzaje gruntu, w tym ziemię, piach, żwir, podłoże z dużą ilością kruszywa czy glinę. Należy jednak zwrócić uwagę, który model dedykowany jest do konkretnego rodzaju gruntu i w jaki sposób należy go przygotować do pracy, aby była ona skuteczna. Działanie zagęszczarek do gruntu na takich powierzchniach, jak kostka brukowa czy świeży asfalt wymaga dodatkowych elementów urządzenia, które mogą być sprzedawane osobno. Dlatego przed zakupem określ, do jakiego podłoża wykorzystasz swoją zagęszczarkę i upewnij się, że jest w tym celu odpowiednio przygotowana.


Zagęszczarka do ziemi - jak z nią pracować?

Mimo, że zagęszczarki do gruntu to niezwykle popularne urządzenia, ich użytkowanie nie należy do najłatwiejszych. Do eksploatacji tych maszyn przydaje się fachowa wiedza, odpowiednia siła oraz umiejętności, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz innym osobom w pobliżu. Zagęszczarki działają na podstawie wibracji, które są także odczuwalne przez operatora. Mimo wielu sposobów zminimalizowania wpływu wibracji na dłonie i ramiona użytkownika, warto mieć na uwadze ich obecność. Operowanie zagęszczarką wymaga również odpowiedniej siły, aby pokierować urządzenie zgodnie z potrzebą po wskazanym terenie. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tymi maszynami, lepiej postawić na lżejsze modele, stopniowo przechodząc do bardziej zaawansowanych. Poznaj nasze wszystkie porady odnośnie korzystania z zagęszczarek do gruntu!


Praca z zagęszczarką stopową

Zagęszczarki stopowe wymagają pewnej ręki oraz odpowiedniej siły, dzięki której zostaną skierowane po wybranym gruncie. Doskonale sprawdzą się podczas układania rur kanalizacyjnych oraz instalacji podziemnych, w wąskich rowach, gdzie inne rodzaje urządzeń nie dałyby sobie rady. Ich pionowa budowa pozwala na proste manewrowanie, a także wygodny transport czy przechowywanie sprzętu. Ze względu na małą powierzchnię płyty roboczej najlepiej użytkować je przy mniejszych pracach budowlanych lub wyłącznie przy krętych, ciasnych przejściach.


Praca z zagęszczarką jednokierunkową

Zagęszczarka jednokierunkowa ma ograniczone możliwości poruszania się, co warto uwzględnić przy wyborze konkretnego modelu. Lżejsze warianty doskonale sprawdzają się przy pracy z takimi materiałami, jak kostka brukowa czy asfalt. Znajdują wykorzystanie na prostych terenach, w tym również przy pracach około domowych. Warto zwrócić uwagę, że zagęszczarki nie powinno się wykorzystywać na powierzchni zamarzniętej lub zbyt twardej, która nie ma możliwości dalszego zagęszczania. Może to grozić uszkodzeniem maszyny oraz poniesieniem kosztów jej naprawy.


Praca z zagęszczarką rewersyjną

Zagęszczarka rewersyjna łączy w sobie większą wagę maszyny, a co za tym idzie mocniejsze oddziaływanie na glebę, z możliwością pracy w przód i w tył. Dzięki temu daje ona dodatkowe możliwości manewru, co sprawia, że praca staje się prostsza i bardziej skuteczna. Ten typ zagęszczarek doskonale sprawdza się przy trudnym terenie, również w przypadku podłoża gliniastego lub z dużą ilością kruszywa. Pamiętaj, by nigdy nie zostawiać zagęszczarki do gruntu z włączonym silnikiem bez nadzoru!


Zawsze dobieraj zagęszczarki do ziemi pod kątem konkretnego celu, w jakim mają być one wykorzystane. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą tych urządzeń, dostępną w sklepie Norwit!Udostępnij ten wpis
Archiwizuj