Zagęszczarka 150 kg - zastosowanie i jak wybrać?

18 listopada 2022 przez
Zagęszczarka 150 kg - zastosowanie i jak wybrać?
Magdalena Urban

Zagęszczarka 150 kg to jeden z najczęściej poszukiwanych produktów wśród tej kategorii urządzeń. Wybór i zakup własnego profesjonalnego sprzętu budowlanego wiąże się z inwestycją na lata. Warto rozważyć wszystkie opcje, porównać oferty oraz modele, aby mieć pewność, że zakupione urządzenie spełni wszystkie wymagania. Do kupna własnych maszyn i narzędzi należy się odpowiednio przygotować, również pod względem wiedzy, jak działa dana maszyna oraz na co należy zwrócić przy wyborze największą uwagę. Jak działa zagęszczarka 150 kg i jak ją obsługiwać? Który rodzaj zagęszczarki z masą do 150 kg będzie najlepszy do danego projektu? Na co zwrócić uwagę, kupując zagęszczarkę do gruntu? Tego wszystkiego i jeszcze więcej dowiesz się z poniższego artykułu.

 

Zagęszczarka 150 kg - charakterystyka sprzętu

Zagęszczarka do gruntu to urządzenie, bez którego ciężko wyobrazić sobie większość prac budowlanych w terenie. Wykorzystuje się ją na placach budowy do zagęszczenia oraz odpowiedniego przygotowania podłoża pod różnego rodzaju zabudowę. Zagęszczarki 150 kg należą do kategorii urządzeń lekkich, dzięki czemu doskonale sprawdzają się przy mniej zaawansowanych projektach. 

 

Jak działa zagęszczarka gruntu?

Sercem każdej zagęszczarki jest odpowiednio dobrany silnik, który wytwarza konkretny poziom wibracji. Zostają one przekazane do płyty roboczej, która ma stały kontakt z podłożem, poruszając się po powierzchni terenu. Wibracje z płyty roboczej oddziałują na grunt, wytrącając z niego nadmiar wody oraz powietrza, dzięki czemu gleba zostaje utwardzona i ujednolicona. Odpowiednie zagęszczenie podłoża sprawia, że ziemia pod zabudowaniami nie osuwa się na skutek ulewnych deszczy czy stałego nacisku. Właściwe przygotowanie terenu pod zabudowę jest kluczowym elementem, zarówno w przypadku prostych prac, jak układanie podjazdu z kostki brukowej, jak i przy stawianiu fundamentów pod budynek mieszkalny.

 

Zagęszczarki 150 kg - rodzaje

W kategorii zagęszczarek do gruntu, których masa nie przekracza 150 kg, możesz spotkać aż trzy rodzaje tych urządzeń. Mowa tu o zagęszczarkach:

  • jednokierunkowych - to klasyczny typ tego urządzenia, dający możliwość prowadzenia maszyny podczas pracy wyłącznie w jednym kierunku - do przodu. Decydując się na ten rodzaj, warto wziąć pod uwagę jej ograniczoną kierunkowość, przez co może sprawić trudności w zagęszczaniu bardzo ciasnego czy zawiłego terenu;
  • rewersyjnych - na pierwszy rzut oka nie różnią się specjalnie od poprzedniego rodzaju tych urządzeń. Mają jednak dodatkowe udogodnienie w postaci dwóch kierunków pracy - do przodu i do tyłu. Dzięki temu lepiej radzą sobie na trudniejszym podłożu, również w przypadku większej masy urządzenia;
  • stopowych - zwane także ubijakami stopowymi lub skoczkami, to sprzęt o pionowej obudowie, wyposażony w wyjątkowo małą płytę roboczą. Ten rodzaj zagęszczarek został stworzony z myślą o wyjątkowo ciasnych przestrzeniach do zagęszczania. Daje możliwość wygodnego manewrowania oraz dokładności.

Każdy rodzaj różni się od siebie budową oraz działaniem, a co za tym idzie daje inne efekty końcowe przy różnych rodzajach terenu.

 

Czym kierować się przy wyborze zagęszczarki gruntu do 150 kg? Najważniejsze parametry

Aby wybrać właściwą zagęszczarkę do gruntu, warto zacząć od określenia celu, w jakim ma ona służyć. Zwróć uwagę, że nie każdy model zagęszczarki poradzi sobie dobrze w każdych warunkach oraz terenie. Określając główne założenia, które ma spełniać zagęszczarka 150 kg do gruntu, bez problemu dobierzesz właściwy rodzaj urządzenia oraz znajdziesz odpowiedni model, spełniający wszystkie Twoje wymagania. Podczas poszukiwań należy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów, dzięki którym dowiesz się, czy wybrany wariant będzie odpowiednio wydajny do powierzonego mu zadania. Oto najważniejsze elementy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze własnej zagęszczarki do gruntu.

 

Wymiary płyty roboczej

Jedną z najważniejszych części każdej zagęszczarki do gruntu jest płyta robocza. To właśnie ona ma bezpośredni kontakt z podłożem podczas pracy, dzięki czemu skutecznie przekazuje wibracje do gruntu i umożliwia jego utwardzenie. Jej wymiary najlepiej dobierać pod kątem konkretnego terenu, aby mieć pewność, że dotrze w każdy zakamarek. Przy prostej, otwartej przestrzeni o dużym metrażu, im większe wymiary płyty roboczej tym szybciej wykonana zostanie cała praca. Jednak w przypadku mniejszych powierzchni, gdzie występują zakręty i ciasne miejsca, lepiej postawić na płytę roboczą o  mniejszych wymiarach, aby móc wygodnie manewrować zagęszczarką. Szerokość płyty roboczej określa, jaki kawałek terenu maszyna jest w stanie zagęścić przy jednym przesuwie.

 

Siła odśrodkowa i częstotliwość wibracji

Kolejnymi istotnymi parametrami, na które należy zwrócić uwagę, są wielkość siły odśrodkowej oraz częstotliwość wibracji zagęszczarki. Wartość siły odśrodkowej mówi o tym, z jak dużą energią maszyna będzie oddziaływała na podłoże. Im większa wartość tego parametru, tym głębiej widoczny będzie efekt zagęszczenia gruntu. Częstotliwość wibracji natomiast pozwala określić, z jaką szybkością będzie działał wybrany model zagęszczarki do gruntu. Należy pamiętać o doborze tych parametrów również pod własny komfort pracy, ponieważ bardzo duża siła odśrodkowa oraz częstotliwość wibracji sprawiają, że należy włożyć więcej energii w prowadzenie urządzenia.

 

Głębokość zagęszczania

Równie ważnym parametrem, na jaki warto zwrócić uwagę przed zakupem, jest głębokość zagęszczenia. Jego wartość wyrażana jest w centymetrach i mówi o tym, jak głęboko pod ziemią widoczny będzie efekt zagęszczenia. Należy zwrócić uwagę, że parametr ten dotyczy jednokrotnego przesunięcia maszyny po danym gruncie. Głębokość zagęszczenia podłoża ma bardzo duże znaczenie przy poszczególnych pracach budowlanych, ponieważ różna wielkość zabudowań wymaga innego poziomu zagęszczenia terenu.


 
Wydajność zagęszczarki

Ostatnim istotnym parametrem, jaki warto sprawdzić, szukając idealnego modelu zagęszczarki 150 kg do gruntu, jest jej wydajność. Na ten element składa się masa urządzenia, wielkość płyty roboczej oraz rodzaj podłoża, na którym ma pracować. Pozwala określić w przybliżeniu, jak szybko będą postępowały prace nad zagęszczeniem danego podłoża oraz ile powierzchni maszyna zdoła utwardzić w określonym czasie. Wydajność zagęszczarki to parametr, który od razu określa, czy dana maszyna będzie skuteczna w konkretnym przypadku.

 

Zagęszczarka 150 kg do kostki brukowej

Poza klasycznym wykorzystaniem zagęszczarki do utwardzenia gruntu pod zabudowę, możesz także użyć jej przy układaniu nawierzchni z kostki brukowej. Zagęszczarka 150 kg to doskonałe urządzenie do pracy na tym materiale, ponieważ jej ciężar nie jest zbyt duży. Dzięki wykorzystaniu zagęszczarki na powierzchni kostki brukowej możesz ostatecznie wyrównać jej powierzchnię oraz pozbyć się nadmiaru powietrza lub wilgoci wokół poszczególnych kostek. Tym samym podjazd lub chodnik, wyłożony tym materiałem będzie równy, a Ty zyskasz pewność, że gleba nie zostanie wymyta podczas intensywnych opadów, co mogłoby spowodować wgłębienia i osuwanie się kostki. 

Pamiętaj, że do używania maszyny na tak delikatnej powierzchni należy zamontować dodatkową warstwę elastomeru na płytę roboczą. W ten sposób unikniesz uszkodzenia zarówno kostki brukowej, jak i maszyny.

 

Najważniejsze porady dotyczące użytkowania zagęszczarki 150 kg 

Decydując się na zakup własnej zagęszczarki 150 kg, zacznij przygodę z jej użytkowaniem od zapoznania się z instrukcją obsługi. Pozwoli Ci to uniknąć podstawowych błędów w eksploatacji, które mogłyby spowodować awarię maszyny lub zagrożenie dla Twojego bezpieczeństwa. Nigdy nie używaj zagęszczarki do gruntu na zamarzniętym podłożu lub maksymalnie utwardzonym, które nie ma możliwości dalszego zagęszczenia. Pamiętaj, by nie pozostawiać włączonej maszyny bez nadzoru! Do operowania zagęszczarką potrzeba dużo siły oraz wytrzymałości, ponieważ wibracje oddziałujące na ręce i ramiona operatora mogą być męczące. Odpowiednio wykorzystywana zagęszczarka 150 kg może posłużyć Ci przez wiele lat bez ponoszenia wysokich kosztów napraw.

Poznaj całą ofertę zagęszczarek do gruntu, dostępnych w sklepie internetowym Norwit.pl!

Udostępnij ten wpis
Archiwizuj