Jaki agregat prądotwórczy na budowę wybrać?

7 zasad, które musisz poznać!
12 maja 2022 przez
Jaki agregat prądotwórczy na budowę wybrać?
Rafał Śliwa

Dlaczego agregaty prądotwórcze są potrzebne na budowie?

Na placach budowy bardzo często spotykamy się z sytuacją, że niedostępne jest źródło prądu. Musimy być także przygotowani na takie zdarzenia jak przerwa w dostawie prądu. Wiązałoby się to z przestojami w pracy, a w konsekwencji opóźnieniami i niepotrzebnym generowaniem kosztów. Dlatego agregaty prądotwórcze są bardzo przydatne na budowie. Mogą dać energię nawet dużym i profesjonalnym sprzętom budowlanym takim jak na przykład wiertnice, piły, frezarki, szlifierki, wiertarki, pompy. Co równie ważne i praktyczne to fakt, że agregat prądotwórczy może być także wykorzystany do zasilania oświetlenia na budowie. Tym samym ekipa może pracować wieczorami, a gdy zajdzie taka potrzeba to także w nocy. Na co więc zwracać uwagę podczas wyboru i zakupu agregatu prądotwórczego? O tym powiemy w dzisiejszym artykule! 

Spis treści

  1. Dlaczego agregaty prądotwórcze są potrzebne na budowie?
  2. Jak działają agregaty prądotwórcze?
  3. Rodzaje paliw stosowanych w agregatach - jakie wybrać? 
  4. Czas pracy agregatu prądotwórczego na budowę 
  5. Konstrukcja prądnicy w agregacie prądotwórczym
  6. Możliwość transportu agregatu 
  7. Wytrzymałość
  8. Moc agregatu
  9. Doradztwo
  10. Przegląd produktów

Dlaczego agregaty prądotwórcze są potrzebne na budowie?

Na placach budowy bardzo często spotykamy się z sytuacją, że niedostępne jest źródło prądu. Musimy być także przygotowani na takie zdarzenia jak przerwa w dostawie prądu. Wiązałoby się to z przestojami w pracy, a w konsekwencji opóźnieniami i niepotrzebnym generowaniem kosztów. Dlatego agregaty prądotwórcze są bardzo przydatne na budowie. Mogą dać energię nawet dużym i profesjonalnym sprzętom budowlanym takim jak na przykład wiertnice, piły, frezarki, szlifierki, wiertarki, pompy. Co równie ważne i praktyczne to fakt, że agregat prądotwórczy może być także wykorzystany do zasilania oświetlenia na budowie. Tym samym ekipa może pracować wieczorami, a gdy zajdzie taka potrzeba to także w nocy. Na co więc zwracać uwagę podczas wyboru i zakupu agregatu prądotwórczego? O tym powiemy w dzisiejszym artykule! 


Jak działają agregaty prądotwórcze?

 Agregaty prądotwórcze to urządzenia elektromechaniczne, które przekształcają energię kinetyczną w elektryczną. Składają się ze stacjonarnego pola magnetycznego, w którym armatura wiruje wytwarzając tym samym prąd elektryczny. Główne elementy, z jakich składa się agregat to prądnica synchroniczna, silnik i rozdzielnica elektryczna. Niektóre agregaty posiadają także specjalną obudowę, dzięki którym są chronione nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Ponadto, obudowa wycisza pracę urządzenia. Wspomniana już prądnica (stojan) jest ważnym elementem agregatu, ponieważ nawinięte jest na nią tzw. uzwojenie. W zależności od ilości uzwojeń agregat prądotwórczy może być jednofazowy lub trójfazowy. Drugi omawiany element, czyli silnik spalinowy wewnętrznego spalania, zamienia energię powstałą w wyniku spalania paliwa w energię mechaniczną. Dzięki temu wirnik prądnicy zostaje wprowadzony w ruch i obracając się generuje siłę elektromotoryczną. Obracający się wirnik zmienia strumień magnetyczny, co powoduje wytworzenie się prądu elektrycznego.


Przejdźmy więc do 7 wątków związanych z agregatami, które będą pomocne podczas procesu podejmowania decyzji zakupowej! 

Rodzaje paliw stosowanych w agregatach - jakie wybrać?

Paliwa wykorzystywane do zasilania agregatów prądotwórczych to benzyna, olej napędowy, gaz ziemny i ropa naftowa. Najczęściej korzysta się z benzyny lub oleju napędowego. Wynika to z faktu, że są to paliwa dostępne na każdej stacji benzynowej. Wystarczy podjechać i wypełnić kanistry. Jeśli są one duże to paliwa wystarczy na wiele godzin pracy agregatu. Te rodzaje paliw emitują spaliny, które należy odprowadzić jeśli urządzenie jest stacjonarne i znajduje się w pomieszczeniu. W takim przypadku rurę spalinową można przeprowadzić przez ścianę na zewnątrz budynku. Jeśli korzystamy z urządzenia przenośnego to spaliny uwalniają się do atmosfery. 

Osoby korzystające z agregatu benzynowego powinny zrobić przegląd urządzenia po około stu godzinach jego pracy. Sprzęt może posiadać czujnik poziomu oleju, który ułatwi nam zadanie, ponieważ informuje o aktualnym stanie poziomu oleju oraz konieczności uzupełnienia paliwa. Benzyna nie powinna znajdować się w zbiorniku dłużej niż 30 dni. Jeśli więc nie zamierzamy korzystać z agregatora dłuższy czas, należy opróżnić zbiornik paliwa. Warto się także upewnić jaką benzynę zaleca producent. Te informacje znajdą się w instrukcji obsługi urządzenia.

Na budowie bardzo dobrze sprawdzi się agregat na olej napędowy. Świetnie zasili duże obiekty i przedsiębiorstwa. Dzięki takiemu agregatorowi możemy wygenerować odpowiednią moc przy niższych kosztach utrzymania w stosunku do agregatów na benzynę. 

Rzadziej wykorzystywanymi paliwami są gaz ziemny i ropa naftowa. Gaz jest w wielu firmach czy domach doprowadzany rurami, więc jego dostępność powoduje, że możemy chcieć skorzystać z tego typu paliwa. Nie ma wówczas konieczności przywożenia paliwa na przykład ze stacji benzynowej. Agregat na gaz ziemny sprawdzi się w przemyśle ze względu na niskie koszty obsługi. Zaletą może być także fakt, że jest to opcja bardziej ekologiczna, ponieważ w minimalnym stopniu wpływamy na środowisko.

Każdy agregat prądotwórczy ma swoją instrukcję obsługi, dlatego należy się z nią zapoznać i używać dokładnie takiego rodzaju paliwa jak to zostało w niej określone. W przypadku postępowania niezgodnie z instrukcją lub stosowania tanich zamienników istnieje ryzyko, że dojdzie do awarii pompy wtryskowej. Nie warto więc ryzykować i oszczędzać na jakości paliwa. 

Podsumowując, warto zastanowić się, która opcja będzie dla nas najkorzystniejsza. Zarówno z punktu widzenia dostępności danego paliwa, jak i jego ceny oraz naszych osobistych preferencji. Wówczas możemy mieć pewność, że decyzja była przemyślana. 

Jeśli masz wątpliwości który rodzaj agregatu będzie dla Ciebie najkorzystniejszy i potrzebujesz profesjonalnego doradztwa skontaktuj się z nami już dziś!


Czas pracy agregatu prądotwórczego na budowę 

W przypadku generatorów, które mają być wykorzystywane na budowach, czas pracy stanowi tutaj bardzo istotną kwestię. Wadą tanich agregatów jest właśnie fakt, że pracuję one stosunkowo krótko i uniemożliwiają sprawną, ciągłą pracę ekipy budowlanej. Czas pracy generatora prądotwórczego jest uzależniony od takich czynników jak: pojemność zbiornika, spalanie oraz obciążenie urządzenia. Świetnym przykładem może być tutaj agregat prądotwórczy trójfazowy FV15000 TRE FOGO. Agregat prądotwórczy trójfazowy FV15000 TRE FOGO. To urządzenie marki Fogo ma szerokie zastosowanie i potężną moc. Może być źródłem zasilania dla różnego typu sprzętu budowlanego, a także awaryjnym zasilaniem dla firmy. Ten agregat prądotwórczy trójfazowy został wyposażony w powiększony zbiornik paliwa, dzięki czemu jego czas pracy może wynieść nawet kilkanaście godzin na jednym zbiorniku!
Jest mowa o trójfazowości urządzenia, więc przejdźmy teraz do wyjaśnienia kolejnej istotnej z punktu widzenia kupującego kwestii, czyli do konstrukcji prądnicy.

Konstrukcja prądnicy w agregacie prądotwórczym

 Czy wybrać agregat jednofazowy czy trójfazowy i co to oznacza? Na prądnicę w agregacie nawinięte jest uzwojenie i w zależności od ilości uzwojeń generator może być jedno lub trójfazowy. Agregat jednofazowy wyposażony w AVR sprawdzi się do zasilenia sprzętu AGD, RTV, komputera czy też oświetlenia, ponieważ zazwyczaj są to urządzenia jednofazowe (230V). Agregatem prądotwórczym trójfazowym możemy zasilić z kolei odbiory zarówno jednofazowe jak i trójfazowe (np. pompę wody pieca grzewczego). Najlepszym wyborem na budowę będzie więc agregat trójfazowy(400V). 


Możliwość transportu agregatu 

 Plac budowy może zajmować bardzo duży obszar. W takich przypadkach konieczne może stać się więc transportowanie agregatu z jednego miejsca na drugie. Dozwolony jest transport tylko wyłączonego urządzenia. Małe i lekkie agregaty, które będą niewystarczające na budowę, można przenosić. Te większe z kolei można jedynie przewieźć z miejsca na miejsce. Na budowie sprawdzi się agregat prądotwórczy przewoźny. 


Wytrzymałość 

 Plac budowy to miejsce, gdzie bardzo łatwo uszkodzić różnego typu sprzęty. Dlatego na budowę wybierz solidny, odporny agregat prądotwórczy. Oczywiście wytrzymały agregat będzie kosztował znacznie więcej, ale inwestycja pozwoli zabezpieczyć się na każdą nieprzewidzianą sytuację związaną z zasilaniem.


Moc agregatu 

Moc powinna być większa od sumarycznej mocy wszystkich urządzeń, które będzie miał zasilać agregat. Przyjmuje się, że pobór mocy będzie dwukrotnie wyższy od wartości znamionowej wszystkich urządzeń. Jak dokładnie obliczyć jakiego agregatu prądotwórczego potrzebujesz? Najpierw należy sprawdzić jaka jest łączna moc maksymalna wszystkich urządzeń, które mają być zasilane przy pomocy agregatu. Takiej informacji szukamy na tabliczce znamionowej. W następnym kroku dzielimy urządzenia na jednofazowe i trójfazowe oraz sumujemy ich moc maksymalną. Agregat prądotwórczy, który wybierzesz powinien mieć większą moc niż wyliczona wartość. 


Doradztwo 

Agregaty prądotwórcze to urządzenia, o których można wiele napisać. Jednak najlepszą formą komunikacji jest indywidualne podejście do klienta oraz jego potrzeb. Warto decydować się na produkty renomowanych producentów. Dzięki temu możemy mieć pewność, że urządzenia są bezpieczne, solidne i posłużą bardzo długi czas. Jeśli zależy Ci na rzetelnym doradztwie, skontaktuj się z nami!


Udostępnij ten wpis
Archiwizuj