Infolinia 7 dni / 07:00- 21:00
+48 573 580 731
Nagrzewnica z odprowadzeniem spalin - jak to działa?

Nagrzewnica z odprowadzeniem spalin - jak to działa? Poradnik

Wysokiej jakości sprzęt to podstawa pracy w wielu branżach, w tym budowlanej, rolniczej czy ogrodniczej. Fachowcy w poszczególnych dziedzinach mają swoją listę najbardziej potrzebnych narzędzi, których nie może zabraknąć w ich zawodzie. Od pewnego czasu ważną pozycję na tej liście zajmują również nagrzewnice z odprowadzeniem spalin. 

Nagrzewnice powietrza - gdzie się je wykorzystuje?

Nagrzewnice powietrza, w tym nagrzewnice olejowe, to bardzo specyficzne urządzenia, wykorzystywane na wiele sposobów, nie tylko podczas prac budowlanych, ale i w ogrzewaniu na co dzień. Można je spotkać w fabrykach, magazynach, zakładach przemysłowych, ale także w gospodarstwach hodowlanych, szklarniach czy na imprezach plenerowych. Dzięki swojej specyfice są doskonałym rozwiązaniem, gdy potrzebne jest dodatkowe źródło ciepła. Możemy spotkać wiele rodzajów tych maszyn, w tym między innymi nagrzewnice elektryczne, olejowe czy gazowe. W poniższym artykule znajdziesz informacje o tym, jak działają nagrzewnice powietrza, czym jest system odprowadzenia spalin oraz jakie akcesoria warto zakupić do swojego urządzenia. Miłej lektury!

Nagrzewnice powietrza - działanie i charakterystyka

Nagrzewnice to bardzo skuteczny sposób na podwyższenie temperatury powietrza w danym pomieszczeniu. Działają one na dedykowane paliwo lub energię elektryczną w zależności od danego modelu. Jak działa nagrzewnica powietrza? Nagrzewnica powietrza zasysa powietrze z otoczenia, po czym przepuszcza je przez swoje wnętrze, gdzie zostaje ono podgrzane do odpowiedniej temperatury, a następnie wypuszczone przednim wylotem. Nagrzewanie następuje za pomocą płomienia wytwarzanego przy spalaniu paliwa lub przy przepuszczaniu powietrza przez specjalne grzałki elektryczne. Kwestia wentylacji… Ciepłe powietrze szybko podnosi temperaturę w pomieszczeniu. Nagrzewnice wykorzystuje się zarówno w miejscach zamkniętych, o niewielkim stopniu wentylacji, jak i podczas imprez plenerowych. Doskonale sprawdzają się do ogrzania hal sklepowych, magazynowych, fabryk, placów budowy czy warsztatów samochodowych. Mogą być wykorzystywane do zapewnienia odpowiedniej temperatury w szklarniach i pomieszczeniach hodowlanych. Właściwie dobrany model nagrzewnicy powietrza zapewnia ciepło oraz nie generuje wysokich kosztów eksploatacji. Niektóre modele są przeznaczone tylko do miejsc, w których wentylacja jest dobra.

Odprowadzenie spalin z nagrzewnicy - jak to działa?

Nagrzewnice powietrza, działające na olej napędowy lub gaz, podczas swojego funkcjonowania emitują spaliny. Są one naturalnym produktem ubocznym, uzyskiwanym podczas spalania paliwa, które jest niezbędne do ogrzania pobieranego powietrza. Aby móc pracować w zamkniętych pomieszczeniach, jednocześnie nie powodując dyskomfortu u osób przebywających w pobliżu, niektóre modele nagrzewnic zostały wyposażone w specjalny system odprowadzenia spalin. Za jego pomocą niebezpieczne substancje lotne zostają odseparowane od powietrza, uwalnianego do otoczenia po ogrzaniu, a następnie wyprowadzane poza dany obszar lub budynek, dzięki czemu nie stanowią zagrożenia dla człowieka. System odprowadzenia spalin to bardzo przydatne wyposażenie nagrzewnic olejowych, pozwalające na skuteczną i komfortową pracę również w miejscach, w których przebywają osoby postronne. Odprowadzenie spalin z nagrzewnicy nie jest czynnością skomplikowaną. Sprawdźmy więc jak to działa?

Odprowadzenie spalin z nagrzewnicy - niezbędne wyposażenie

Jak już wiesz, w niektórych modelach nagrzewnic olejowych funkcjonuje system odprowadzenia spalin, który zapobiega ich mieszaniu się z ogrzewanym powietrzem. Aby mógł on działać skutecznie, niezbędne jest zamontowanie w nagrzewnicy specjalnego komina odprowadzającego. Okap kominowy oraz cała konstrukcja są wyjątkowo proste w zastosowaniu, a potrzebne elementy możesz zakupić jako akcesoria do wybranego modelu urządzenia. 

  1. Wystarczy zamontować komin o odpowiedniej długości tak, aby jego wylot znalazł się za budynkiem. 

  2. Możesz ułożyć komin z rur wylotowych pionowo w górę lub w bok, w zależności, którędy prościej będzie odprowadzić spaliny poza budynek. 

  3. Pamiętaj, że komin powinien mieć przynajmniej około dwóch metrów pionowego odcinka, aby uniknąć cofania się spalin do maszyny. 

  4. Niezbędne akcesoria znajdziesz w naszym sklepie np. zestaw mocowania komina.

Nagrzewnica z odprowadzeniem spalin Master - lider na rynku

Pośród wielu modeli nagrzewnic, posiadających system odprowadzenia spalin, możesz spotkać się z modelami od znanej firmy Master. To lider w produkcji maszyn do kontrolowania mikroklimatu. W swojej ofercie poza nagrzewnicami oferuje także szeroki wybór osuszaczy powietrza, klimatyzatorów czy promienników podczerwieni. Firma Master odznacza się wysoką jakością swoich produktów, dlatego jest jedną z najczęściej wybieranych marek przez specjalistów. Urządzenia cechują się długoletnią żywotnością, solidną konstrukcją oraz wytrzymałą obudową. Producenci dbają również o najwyższe normy bezpieczeństwa swoich sprzętów, dzięki czemu użytkownicy mogą się czuć komfortowo przy ich eksploatacji. Master charakteryzuje się również wprowadzaniem innowacyjnych rozwiązań w wielu modelach swoich maszyn, dzięki czemu stają się one jeszcze bardziej skuteczne oraz proste w obsłudze. Przekonaj się, dlaczego tak wielu klientów stawia na rozwiązania od firmy Master kupując ich nagrzewnice z odprowadzeniem spalin.

Nagrzewnica z odprowadzeniem spalin Master - TOPOWE modele

Aby ułatwić Ci poszukiwania oraz wybór najlepszego modelu nagrzewnicy z systemem odprowadzenia spalin, prezentujemy trzy często wybierane modele od renomowanej firmy Master. Wybrane warianty nagrzewnic nie tylko cechują się wysoką jakością oraz wydajnością, ale także konkurencyjną ceną. Doskonale sprawdzą się w różnych warunkach, skutecznie radząc sobie z nowymi wyzwaniami. To urządzenia, które spełniają wysokie wymagania klientów na całym świecie. Sprawdź, jakie nagrzewnice polecają profesjonaliści!

Nagrzewnica olejowa Master BV 500 13CR

Jednym z często wybieranych modeli z serii nagrzewnic od Master jest Nagrzewnica olejowa Master BV 500 13CR. Dzięki wbudowanemu systemowi odprowadzenia spalin, gwarantuje czyste i ciepłe powietrze bez dymu w wybranym otoczeniu. Idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach z ograniczoną wentylacją, jak sklepy, hale magazynowe czy fabryki. Moc grzewcza nagrzewnicy z odprowadzeniem spalin to aż 150 kW, dzięki czemu skutecznie ogrzewa powietrze w przestrzeniach o powierzchni nawet do 1500 m2. Skuteczną pracę oraz szybko odczuwalne efekty zapewnia przepływ powietrza na poziomie 5400 m3 na godzinę. 

Długi czas pracy i bezpieczeństwo nagrzewnicy olejowej z odprowadzeniem spalin Master 

Urządzenie posiada wbudowany zbiornik paliwa o pojemności 150 litrów, a jego spalanie wynosi 14,3 litra na godzinę działania. Oznacza to, że na jednym pełnym zbiorniku nagrzewnica z odprowadzeniem spalin może pracować nawet ponad dziesięć godzin bez przerwy. Do dodatkowych zalet tego modelu warto zaliczyć możliwość podłączenia termostatu pomieszczeniowego oraz przewodów giętkich. Bezpieczeństwo zapewnia wbudowany termostat przegrzania, elektroniczna kontrolka płomienia z fotokomórką oraz komora spalania, wykonana ze stali nierdzewnej. Maszyna jest wyjątkowo prosta w transporcie dzięki wyposażeniu w dedykowane koła.

Nagrzewnica olejowa z odprowadzeniem spalin Master BV 290 E

Innym wariantem nagrzewnicy olejowej, na który warto zwrócić uwagę jest Nagrzewnica olejowa Master BV 290 E. To urządzenie zostało stworzone z myślą o pomieszczeniach, których metraż to maksymalnie 850 m2. Zbiornik paliwa w tym modelu ma pojemność 105 litrów, zaś poziom spalania to zaledwie 8,1 litra na godzinę. Moc grzewcza nagrzewnicy Master BV 290 E to aż 85 kW, a duży przepływ powietrza na poziomie 3300 m3 na godzinę pozwala na szybkie efekty jej pracy. 

Łatwe odprowadzenie spalin z nagrzewnicy i inne funkcje maszyny

W wybranym modelu możliwe jest zamontowanie systemu odprowadzenia spalin, aby zapewnić czyste, ogrzane powietrze w zamkniętym pomieszczeniu bez możliwości intensywnej wentylacji. Nagrzewnica z odprowadzeniem spalin posiada wbudowany termostat przegrzania oraz termostat wychłodzenia, który sprawia, że maszyna ostyga w kilkanaście sekund po jej wyłączeniu. Urządzenie posiada również zamontowane dwa filtry oleju - filtr pompy oraz filtr ssania, a także zewnętrzny filtr paliwa. Dodatkowym walorem tej nagrzewnicy jest specjalnie zaprojektowana komora spalania ze stali nierdzewnej oraz zamontowany czujnik poziomu oleju. Dzięki wbudowanym kołom oraz ramie, maszyna jest także bardzo prosta w transporcie i przechowywaniu. Klienci cenią w niej niezwykłą prostotę obsługi oraz liczne możliwości modyfikacji za pomocą dodatkowych akcesoriów.

Nagrzewnica z odprowadzeniem spalin Master BV 400

Ostatnią z naszych propozycji jest wyjątkowy model Nagrzewnicy olejowej Master BV 400. Wysokowydajna maszyna została wyposażona w system odprowadzenia spalin oraz wiele nowoczesnych rozwiązań, pozwalających na skuteczną i komfortową pracę. Jej moc grzewcza wynosi 110 kW, a przepływ powietrza wynosi aż 6200 m3 na godzinę pracy. Nagrzewnica z odprowadzeniem spalin została zaprojektowana z myślą o ogrzewaniu powierzchni nawet do 1100 m2. Posiada wyjątkowo duży zbiornik paliwa o pojemności 150 litrów, a spalanie wynosi jedynie 10,2 litry na godzinę. Oznacza to, że maszyna może pracować bez przerwy przez wiele godzin, przez co jest także wyjątkowo ekonomiczna. Posiada dwustopniowy palnik oraz wbudowany wentylator z technologią plug fan. Nagrzewnica z odprowadzeniem spalin daje możliwość podłączenia dodatkowego termostatu pomieszczeniowego oraz uchwytów do transportu wózkiem widłowym. 


Bezpieczna komora spalania w nagrzewnicy powietrza 

Nagrzewnica z odprowadzeniem spalin została wyposażona w bezpieczną komorę spalania ze stali nierdzewnej, wydajny wymiennik ciepła oraz odpowietrznik zbiornika paliwa. Dzięki dołączonym kółkom transportowym przemieszczanie urządzenia staje się jeszcze prostsze, zaś łatwość obsługi skłania do zakupu wielu fachowców.

Akcesoria do nagrzewnic - przewody giętkie

Nagrzewnice olejowe to urządzenia, które można dowolnie modyfikować za pomocą dodatkowych, dedykowanych akcesoriów. Dzięki temu możesz z łatwością dostosować maszynę do swoich potrzeb, dzięki czemu jej eksploatacja będzie jeszcze wygodniejsza i skuteczna. Popularnym dodatkiem do tego rodzaju nagrzewnic są specjalne przewody giętkie o różnych długościach. Co takiego dają?

  1. Za ich pomocą możesz dowolnie kierować przepływem ogrzanego powietrza w taki sposób, by lepiej ocieplić konkretne pomieszczenie. 

  2. Możesz również użyć ich jako podłączenia do poboru powietrza z zewnątrz budynku, które następnie zostanie ogrzane i wypuszczone do otoczenia. 

  3. Przewody giętkie są skonstruowane tak, aby były w pełni odporne na wpływ ciepłego powietrza. 

  4. Odznaczają się także wytrzymałością na niekorzystne czynniki zewnętrzne, a ich elastyczność pozwala na wygodne złożenie i rozłożenie ich w danym miejscu.

  5. Aby podłączyć przewód giętki do nagrzewnicy, warto zainwestować również w adapter o odpowiedniej średnicy.

Akcesoria do nagrzewnic - termostaty

Równie popularnym dodatkiem do nagrzewnic różnego rodzaju jest zewnętrzny termostat pomieszczeniowy. Możesz go podłączyć do urządzenia, aby jeszcze łatwiej i wygodniej móc sterować nagrzewnicą. Termostaty dostępne są w wersjach analogowych oraz elektronicznych w zależności od preferencji użytkownika. Posiadają również różne długości przewodów łączących je z nagrzewnicą. Za pomocą termostatu szybko i precyzyjnie ustawisz temperaturę oraz tryb działania maszyny, aby zapewnić jeszcze lepszy efekt jej pracy. Przekonaj się, jak wiele możesz zyskać, kupując dodatkowe akcesoria do swojej nagrzewnicy!


Czy nagrzewnica olejowa jest bezpieczna?
Konkretny poradnik