Jak zmniejszyć wilgoć w pomieszczeniu? 5 konkretnych porad

3 lutego 2023 przez
Jak zmniejszyć wilgoć w pomieszczeniu? 5 konkretnych porad
Magdalena Urban

Nadmiar wilgoci w powietrzu to problem, z którym spotyka się na co dzień wiele osób. Pojawia się zarówno w mieszkaniach i domach jednorodzinnych, jak i w piwnicach, warsztatach czy miejscach użyteczności publicznej. W takiej sytuacji brak odpowiedniego postępowania oraz oczekiwanie, że problem sam się rozwiąże, mogą przyczynić się do potęgowania negatywnych skutków sytuacji. Jeżeli zauważysz problem z nadmiarem wilgoci w pomieszczeniu, pamiętaj, by reagować od razu, nim skala problemu niebezpiecznie wzrośnie. W poniższym artykule znajdziesz pięć skutecznych porad, jak zmniejszyć wilgoć w pomieszczeniu, minimalizując straty spowodowane jej działaniem. Przekonaj się, jak w prosty sposób pozbyć się zacieków na oknach oraz zapachu stęchlizny w Twoim domu!

Jakie są normy wilgotności powietrza?

Wilgoć w powietrzu to element, którego nie sposób całkowicie wykluczyć. Jej właściwa proporcja sprawia, że możemy dobrze funkcjonować. Dlatego warto zwrócić uwagę, by w domu zawsze panował odpowiedni poziom wilgotności powietrza. Według opinii specjalistów bezpieczny poziom wilgoci w powietrzu powinien wynosić około 50-60%. W przypadku, gdy wilgoć wynosi zaledwie 40% lub mniej, mamy do czynienia ze zbyt suchym powietrzem, które również ma negatywne działanie. Nie tylko wpływa niekorzystnie na kondycję skóry i paznokci, ale także powoduje podrażnienie oczu i błon śluzowych, co może prowadzić nawet do pogorszenia stanu zdrowia. Działanie zbyt suchego powietrza wpływa także niekorzystnie na większość roślin, powodując ich usychanie. Aby móc na bieżąco kontrolować sytuację w swoim mieszkaniu, warto zaopatrzyć się w dedykowane czujniki wilgotności.

Nadmiar wilgoci - negatywne skutki

Wilgoć w powietrzu, przekraczająca bezpieczne normy, niesie za sobą wiele problemów. Przede wszystkim powoduje pogorszenie samopoczucia u osób przebywających w pomieszczeniu, niekiedy przekładając się także na problemy z oddychaniem. Nadmiar wilgoci może osiadać na meblach, ścianach czy oknach, skraplając się i tworząc zacieki. Powoduje również nieprzyjemny zapach stęchlizny, odczuwalny zwłaszcza na ubraniach czy pościeli. Wilgoć w nadmiarze działa szkodliwie na wiele materiałów, między innymi na drewno, papier czy metal, przyczyniając się do ich niszczenia. Wpływa również na rozwój bakterii i grzybów, w tym niezwykle niebezpiecznej dla zdrowia pleśni. Aby zminimalizować ryzyko negatywnych działań wilgoci w powietrzu, warto na bieżąco kontrolować jej ilość oraz działać, gdy tylko jej obecność stanie się dokuczliwa.

Przyczyny powstawania nadmiaru wilgoci w powietrzu

Nie zawsze powodem dużej ilości wilgoci w powietrzu musi być zalanie lub powódź. Mogą się na to składać różne czynniki, między innymi klimat, ustawienie domu w pobliżu zbiorników wodnych czy pogoda na zewnątrz. Warto jednak wziąć pod uwagę, że człowiek wytwarza znaczne ilości pary wodnej podczas codziennego funkcjonowania. Szacuje się, że podczas snu ludzie wytwarzają 50 gram pary wodnej na godzinę, a podczas pracy lub wysiłku fizycznego nawet do 300 gram na godzinę. Zaś w przypadku korzystania z kuchni lub łazienki, ilość wilgoci w pomieszczeniach mieszkalnych wzrasta nawet do 12 litrów. Ciężko jednak wyobrazić sobie funkcjonowanie bez gotowania wody lub kąpieli. Zatem jak zmniejszyć wilgoć w pomieszczeniu mieszkalnym, aby przestała być problemem?

5 porad jak zmniejszyć wilgoć w pomieszczeniu

Poniżej przedstawiamy kilka pomocnych sposobów na ograniczenie wilgoci w powietrzu. Pamiętaj, że warto dostosować sposób działania w zależności od tego, jak duży jest nadmiar wilgoci w Twoim mieszkaniu. W większości przypadków najprostsze rozwiązania powinny od razu przynieść oczekiwany rezultat, jednak znajdzie się też sposób na bardziej zaawansowany problem z wilgocią. Sprawdź, jak sobie z nią poradzić we własnym domu!

Wprowadzenie istotnych nawyków

Nadmierna wilgoć w pomieszczeniu powstaje zwykle przy prostych, domowych czynnościach, z których nie sposób zrezygnować. Para wodna powstaje między innymi przy gotowaniu wody w garnku czy braniu długich kąpieli. Najprostszym sposobem na jej ograniczenie jest wprowadzenie łatwych do zapamiętania nawyków. Podczas gotowania staraj się przykrywać garnki pokrywką, aby zniwelować ilość pary wodnej, emitowanej do otoczenia. Pomocne będzie także korzystanie z okapu, wyposażonego w skuteczny wentylator. Włącz go podczas gotowania, aby para mogła zostać odprowadzona i nie zalegać w pomieszczeniu. Podczas codziennej higieny postaw na prysznic, zmniejszając także nieco temperaturę wody. W ten sposób skutecznie ograniczyć wytwarzanie pary wodnej, podnoszącej poziom wilgoci w powietrzu. Przydatny okaże się również wentylator, z pomocą którego bez trudu osuszysz łazienkę.

Zadbanie o prawidłowe suszenie prania

Czy wiesz, że nadmiar wilgoci w powietrzu może być spowodowany również niewłaściwym suszeniem prania? Jeżeli suszysz swoje ubrania w zamkniętym pomieszczeniu, wykorzystując w tym celu ogrzewanie, możesz mieć pewność, że podczas tej czynności powstanie znaczący nadmiar pary wodnej. Najlepszym rozwiązaniem jest wywieszanie ubrań na balkonie lub tarasie, aby wilgoć mogła odparować do otoczenia. Jeżeli nie masz takiej możliwości, możesz także wykorzystać szybsze wirowanie, aby dodatkowo osuszyć pranie przed rozwieszeniem. Wietrzenie pomieszczenia, w którym schną ubrania lub pościel pomoże Ci odprowadzić nadmiar wilgoci z powietrza oraz uniknąć nieprzyjemnego zapachu stęchlizny.

Zmniejszenie wilgoci w pomieszczeniu przez regularne wietrzenie pomieszczeń

Kolejnym podstawowym sposobem na walkę z nadmiarem wilgoci w powietrzu jest odpowiednie wietrzenie mieszkania. Jeżeli czujesz, że w pomieszczeniu nagromadziło się za dużo pary wodnej, otwórz okna, aby wpuścić do środka świeże powietrze i odprowadzić wilgoć na zewnątrz. Wietrzenie pomieszczeń mieszkalnych powinno być przeprowadzane regularnie, aby wilgoć nie miała możliwości osiąść na ścianach i powierzchniach. Pomocne będą również wentylatory w łazience i kuchni, uruchamiane regularnie.

Klimatyzacja w odpowiedzi na wilgoć

Jeżeli posiadasz w domu klimatyzator, możesz go wykorzystać do uporczywego problemu, jakim jest nadmiar wilgoci w powietrzu. Wystarczy ustawić urządządzenie na zimną lub ciepłą temperaturę i dać mu pracować. Klimatyzacja wprawia powietrze w pomieszczeniu w ruch, wysuszając je, dzięki czemu obniża poziom wilgoci w powietrzu. Należy jednak pamiętać, że wykorzystanie klimatyzacji może być nieskuteczne w przypadku bardzo wysokiego poziomu wilgotności powietrza.

Zakup profesjonalnego urządzenia do osuszania wilgoci 

Na pomoc w przypadku powracającego problemu z wilgocią przychodzą również specjalne urządzenia w postaci pochłaniaczy wilgoci lub osuszaczy powietrza. Najprostsze modele pochłaniaczy możesz kupić już za kilkanaście złotych w sklepach wielobranżowych lub ze sprzętem domowym. Artykuł należy ustawić w wilgotnym pomieszczeniu zgodnie z instrukcją obsługi i zostawić, aby mógł działać. Dzięki swojej budowie pochłaniacze filtrują powietrze w danym otoczeniu, wytrącając z niego nadmiar wilgoci i skraplając ją w postaci solanki. Tego typu produkty po pewnym czasie należy wymienić, aby zachować ich wysoki poziom skuteczności. W przypadku osuszaczy powietrza trzeba się liczyć z nieco większą inwestycją, pamiętając jednak, że takie urządzenia pozostaną do dyspozycji na lata. Ich konstrukcja sprawia, że są w stanie przefiltrować powietrze w danym pomieszczeniu, skraplając nadmiar wilgoci za pomocą ochładzania powietrza lub działania materiału hydrofobowego. Ciecz jest skraplana w dedykowanym pojemniku, a osuszacz może funkcjonować bez przerwy przez wiele godzin. To wygodny i skuteczny sposób na każdy problem z nadmiarem wilgoci.

Jak wybrać odpowiedni osuszacz powietrza do pomieszczenia?

Wiesz już, jak zmniejszyć wilgoć w pomieszczeniu na kilka różnych sposobów. W przypadku powracającego problemu z nadmiarem wilgoci, przy którym proste metody nie przynoszą efektów, dobrze jest zainwestować w odpowiedni osuszacz powietrza do mieszkania. Decydując się na zakup profesjonalnego sprzętu, który pomoże Ci uporać się z kłopotem, zwróć uwagę na najważniejszy parametr urządzenia, czyli jego wydajność. Każdy model posiada w swojej charakterystyce określoną kubaturę, w której może skutecznie pracować. Możesz również obliczyć własne zapotrzebowanie na konkretną wydajność osuszacza z prostego, uniwersalnego wzoru. Wystarczy ustalić wielkość pomieszczenia, a następnie podzielić ją przez 15, jeżeli w wybranym miejscu mamy do czynienia ze standardowymi warunkami. W przypadku pomieszczeń zalanych przez powódź, wielkość pomieszczenia należy podzielić przez 6. Wydajność urządzenia powie Ci, ile litrów wilgoci może ono odprowadzić w ciągu 24 godzin eksploatacji. Warto także zwrócić uwagę na pobór mocy osuszacza, jego hałas podczas pracy oraz dodatkowe funkcje, ułatwiające codzienne użytkowanie.

Polecane modele osuszaczy powietrza do mieszkania

Szukając odpowiedniego osuszacza powietrza do domu lub mieszkania, możesz natknąć się na wiele ciekawych modeli. Wśród wszystkich popularnych wariantów tych urządzeń, szczególnym uznaniem cieszy się Osuszacz powietrza Master DH 720 od znanej i cenionej marki Master. To niezwykle skuteczne urządzenie, które swoim nowoczesnym, eleganckim wyglądem idealnie dopasuje się do każdego wnętrza. Jego wydajność wynosi 20 litrów na 24 godziny, dzięki czemu skutecznie poradzi sobie z nadmiarem wilgoci w każdym pomieszczeniu mieszkalnym. Dodatkową zaletą osuszacza jest wbudowany higrostat, czyli nowoczesny czujnik, umożliwiający monitorowanie poziomu wilgoci powietrza w otoczeniu. Innym cenionym modelem, który możesz wykorzystać w domu i nie tylko, jest Osuszacz powietrza Master DH 792. Został wyposażony w specjalną ramę i kółka transportowe, dzięki czemu bez trudu ustawisz go tam, gdzie jest potrzebny. Jego wydajność to aż 100 l/24h, dzięki czemu idealnie sprawdzi się również przy większych powierzchniach.

Chcesz skutecznie walczyć z wilgocią w mieszkaniu? Poznaj szeroką ofertę polecanych modeli osuszaczy powietrza do domu, dostępnych na stronie Norwit.pl!

Udostępnij ten wpis
Archiwizuj