Cięcie betonu i bruku

12 maja 2022 przez
Cięcie betonu i bruku
Rafał Śliwa

Podczas prac drogowych, brukarskich i betoniarskich, nie brakuje czynności wymagających cięcia. Przycinanie ciężkich krawężników na wymiar, wycinanie fragmentów asfaltu lub przecinanie betonowych, zbrojonych belek w budynkach. Dodać do tego należy również wiercenie w konstrukcjach i elementach betonowych. To wszystko wymaga nie lada sprzętu, który zniesie najtrudniejsze warunki użytkowania oraz zapewni bezpieczną i szybką pracę.


Cięcie betonu i bruku – czym i jak?

Do cięcia twardej, grubej i wytrzymałej kostki brukowej oraz galanterii betonowej, potrzebne są odpowiednie narzędzia. Takie jak np.  profesjonalna piła stołowa do przecinania bloczków betonowych SPN-700. Urządzenie marki SPN charakteryzuje się bardzo dużą mocą, która pozwala bez najmniejszych problemów przecinać największe i najgrubsze bloczki. Solidna, wzmacniana konstrukcja stalowa, kółka jezdne ułatwiające transportowanie oraz silnik elektryczny, zapewniający cichą i bezpieczną pracę.


Jak wybrać piłę do cięcia betonu?

Należy się kierować przede wszystkim jej zastosowaniem. Piła stołowa do betonu, która będzie używana stacjonarnie, np. w zakładzie produkcyjnym, może być zasilana elektrycznie i na stałe przytwierdzona do podłoża, w celu zapewnienia jej większej stabilności. Takim modelem jest piła stolikowa SPN700 do cięcia pustaków i cegieł. Jeśli piła ma być wykorzystywana podczas prac brukarskich, czyli w terenie, jej konstrukcja i wielkość muszą zapewniać jej mobilność. W tym przypadku najlepszym wyborem może być piła stolikowa SPN400 do cięcia krawężników i kostki brukowej – , dedykowana do mniejszych prac. Alternatywą pił stolikowych są przecinarki ręczne, takie jak ręczna przecinarka Husqvarna K770. Urządzenie ma bardzo dużą moc, jest wygodne w obsłudze i jest wykorzystywana przez służby mundurowe jako piła ratunkowa. Świetnie się również sprawdza w szeregu innych zastosowań. Duża moc oraz łatwość wymiany tarcz, czyni z niej wszechstronne narzędzie.


Wiercenie w betonie

Wykonanie otworu w betonie nie jest łatwym zadaniem. Szczególnie wtedy, kiedy jest to beton zbrojony o dużej grubości. Wówczas najskuteczniejszym narzędziem okazują się wiertnice do betonu Norton. Jednym z takich urządzeń jest kolumnowa wiertnica do betonu Norton CDR 165. Urządzenie o bardzo dużej mocy, pozwala na precyzyjne wiercenie pionowych i poziomych otworów w betonie. Aby uniknąć „schodzenia” wiertła pod kątem, wiertnica porusza się po aluminiowej kolumnie. Jest to swoista prowadnica, która nadaje i utrzymuje kierunek pracy głowicy.


Wiertła oraz tarcze do betonu

Nawet największa moc urządzenia nie pomoże w pracy, jeśli wiertło lub tarcza będzie zużyta. Kupując tarcze i wiertła do betonu, warto wybierać produkty sprawdzonych firm, takich jak TYROLIT, HUSQVARNA, DR. SHULZE, NOZAR. Gwarantują one dużą wytrzymałość, świetnie odprowadzają ciepło i występują w wielu rozmiarach i modelach.

Udostępnij ten wpis
Archiwizuj