Ubijak do gruntu

12 maja 2022 przez
Ubijak do gruntu
Rafał Śliwa


 1.  Jak działa zagęszczarka gruntu?
 2.  Ubijak do gruntu — specyfika urządzenia
 3.  Zastosowanie ubijaka do gruntu
 4.  Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubijaka?
 5. Polecane produkty
 6. Jak działa zagęszczarka gruntu?

Każda konstrukcja, nawet najsolidniejsza w wykonaniu, nie będzie wykonana prawidłowo, jeżeli podłoże pod nią nie zostanie wcześniej dokładnie przygotowane. Aby je utwardzić oraz zapewnić jego trwałość, należy pozbyć się z gleby nadmiaru wody i powietrza. W tym celu używane są zagęszczarki gruntu jednokierunkowe lub rewersyjne, które już od lat z powodzeniem przyspieszają proces zagęszczania podłoża, działając znacznie skuteczniej, niż metody ręczne. Dzięki pracy silnika wytwarzane są wibracje, przenoszone na płytę roboczą, przylegającą do ziemi. Siła wibracji zagęszcza podłożę, wytrącając z niego nadmiar niechcianych substancji, dzięki czemu staje się ono twarde i wytrzymałe. Tak przygotowaną ziemię możemy wykorzystać do kolejnych etapów prac budowlanych. Zagęszczarki gruntu dzielimy ze względu na masę urządzenia, wielkość płyty roboczej oraz sposób działania. Warto wziąć to pod uwagę, wybierając urządzenie pod konkretną specyfikę pracy oraz ukształtowanie terenu, w którym będzie nam ono służyło.


Ubijak do gruntu — specyfika urządzenia

Jednym z najmniejszych rodzajów zagęszczarek jest ubijak do gruntu, zwany również ubijakiem stopowym lub zagęszczarką stopową. Tę specyficzną nazwę zawdzięcza niedużej płycie roboczej, nazywanej przez fachowców stopą. Pod osłoną maszyny znajduje się silnik spalinowy, połączony z wałem napędowym. Poprzez sprzęgło odśrodkowe, wibracje wytwarzane z silnika są przekazywane do stopy ubijaka, która zostaje wprawiona w ruch i uderza o ziemię według ustawionej częstotliwości. Przez ten specyficzny ruch, ubijak do gruntu często pieszczotliwie nazywany jest „skoczkiem”. Ubijaki to dość lekkie maszyny, ponieważ ich waga nie przekracza dziewięćdziesięciu kilogramów, a wiele modeli dostępnych na rynku zamyka się znacznie poniżej tej górnej granicy. Smukła budowa oraz stosunkowo niewielka masa sprawiają, że sprzęt zyskuje łatwość w transporcie i przechowywaniu, co jest dodatkowym plusem dla każdego fachowca. Ubijaki potrafią z dużą siłą uderzać w grunt, zmniejszając grubość podłoża o nawet 20 do 50 centymetrów, a nisko osadzony środek ciężkości zapewnia im stabilność, nawet gdy maszyna nie jest trzymana przez operatora. Dobrej jakości urządzenia odznaczają się wydajnością, pozwalającą zagęścić obszar od 400 do nawet 700 metrów kwadratowych w ciągu godziny, co znacząco przyspiesza cały proces przygotowywania podłoża. To maszyny, które są doceniane przez specjalistów za wygodę w użytkowaniu i wielozadaniowość, ale także za niedużą emisję spalin oraz hałasu.


 Zastosowanie ubijaka do gruntu

Ubijak do gruntu, dzięki swojej niedużej wadze i wymiarom, jest bardzo wygodny w prowadzeniu. Idealnie sprawdza się przy terenach z dużą ilością wąskich, trudno dostępnych miejsc, gdzie większy sprzęt nie dałby sobie rady. Mimo niepozornego wyglądu, ubijak do gruntu z powodzeniem stosuje się zarówno w pracy przy domach jednorodzinnych, jak i w większych, bardziej złożonych projektach budowy dróg. Możliwości jego zastosowania jest wiele. To zarówno przygotowanie podłoża pod podjazdy, chodniki, fundamenty domów i większych budynków, ale też praca w bardziej wymagającym terenie, jak wąskie wykopy, okolice filarów czy rur. Urządzenia dedykowane są do powierzchni takich, jak piach, glina czy żwir. Dzięki wysokiej sile ubicia oraz precyzji działania, bez trudu radzą sobie przy podłożach z dużą ilością kruszywa. Ubijak do gruntu to sprzęt wysoce uniwersalny, wydajny i wygodny, dzięki czemu na jego zakup decyduje się wiele firm budowlanych oraz pojedynczych fachowców.


Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubijaka?

Decydując się na zakup urządzenia, dobrze jest pamiętać, że ubijaki do gruntu mogą się różnić od siebie wieloma parametrami. Choć w kwestii wyglądu wiele modeli wydać się może bliźniaczo podobnych, zawsze warto porównać wszystkie istotne parametry, by mieć pewność, które z urządzeń będzie dla nas odpowiednie. Najważniejsze z nich to:

 • Silnik — serce i centrum dowodzenia całej maszyny. Jego moc jest bezpośrednio związana z wydajnością urządzenia. Im większa, tym dłużej, szybciej i sprawniej możemy pracować, nie martwiąc się nierównym terenem. Jednak duża moc wiąże się również z większym zużyciem paliwa oraz hałasem generowanym przez ubijak do gruntu, co może wpływać niekorzystnie na komfort pracy. Przy prostych, mniej wymagających projektach około domowych dobrze sprawdzi się model o mniejszej mocy.
 • Głębokość ubijania — mówi nam, ile centymetrów gruntu maszyna jest w stanie utwardzić przy jednym przesuwie maszyny, a co za tym idzie — jak głęboko nasza praca będzie widoczna. To jeden z najważniejszych parametrów, ponieważ głębokość zagęszczenia terenu ma duże znaczenie przy konkretnych pracach budowlanych. W przypadku budowy dróg i autostrad powinna być ona większa, czyli około 90 cm, zaś pod wylewkę betonu lub ułożenie chodnika wystarczy około 50 cm.
 • Prędkość robocza — parametr mówiący nam, ile metrów terenu jesteśmy w stanie ubić w czasie jednej minuty pracy urządzenia. Co za tym idzie, przekłada się on bezpośrednio na czas pracy na określonym terenie oraz na jej koszty.
 • Szerokość robocza — czyli szerokość płyty roboczej. Im większa, tym więcej terenu można z jej pomocą utwardzić przy jednym przesuwie maszyny. W przypadku skoczków najczęściej pojawiającą się szerokością płyty jest 280 mm.

Poza głównymi czynnikami dobrze jest mieć na uwadze również wagę urządzenia, która ma wpływ na jego moc oraz manewrowość. W kwestii komfortu pracy operatora warto przyjrzeć się natężeniu głośności urządzenia i możliwości regulacji częstotliwości ubijania, która pozwala nam dostosować natężenie wibracji do konkretnego terenu. Istotna może się okazać również dostępność na rynku części zamiennych i dodatkowych akcesoriów takich, jak ochronne okładziny na płytę lub filtr powietrza. Najtańsze modele ubijaków do gruntu zaczynają się od kilku tysięcy złotych, ale potrafią dochodzić do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlatego ważne jest, by przed zainwestowaniem dobrać odpowiednie urządzenie pod rodzaj pracy, specyfikę terenu oraz własne potrzeby.


Ubijak Wacker Neuson BS 60-4
 • Silnik: Honda GXR120
 • Prędkość robocza: 8,8 m/min
 • Szerokość robocza: 280 mm

To kolejne, popularne urządzenie od Wacker Neuson, które idealnie sprawdza się przy zagęszczaniu gruntów spoistych, mieszanych oraz gruboziarnistych. Jego dużą zaletą jest zastosowana pokrywa zmniejszająca poziom emitowanego hałasu. Wpływa to na komfort operatora, podobnie jak amortyzowany uchwyt tłumiący drgania. Ubijak do gruntu Wacker Neuson posiada jedną dźwignię, która służy zarówno do włączania i wyłączania silnika, jak i do regulacji jego obrotów. Zbiornik paliwa o sporej pojemności posiada filtr samooczyszczający się. Wybierając ubijaki do gruntu od Wacker otrzymujesz gwarancję niezawodności, łatwej konserwacji i długiej żywotności urządzenia. Urządzenia powstają z myślą o najwyższym komforcie i bezpieczeństwie operatora!


Zagęszczarka stopowa (ubijak) Husqvarna LT6005
 • Silnik: GXR 120, moc 2,7 kW
 • Prędkość robocza: 18 m/min
 • Szerokość robocza: 280 mm

To urządzenie jest dedykowane do pracy na glinie i mule. W celu ich zagęszczenia niezbędne jest zastosowanie urządzeń charakteryzujących się dużą siłą oraz prędkością roboczą. Ubijak Husqvarna został wyposażony w silnik benzynowy marki Honda, który gwarantuje niski poziom hałasu oraz emisji zanieczyszczeń. Jest bardzo chętnie wybierany do pracy w terenach zielonych, podczas przygotowywanie fundamentów i napraw uszkodzonych nawierzchni. Ubijak do gruntu cechuje się także dużą głębokością zagęszczania przy jednoczesnym, niedużym ciężarze 70 kilogramów. Konstrukcja ubijaka sprawia, że może on pracować w wąskich przestrzeniach i blisko obiektów. Kolejne udogodnienie to ogranicznik, który zapobiega zbyt dużemu zużyciu amortyzatorów w trakcie transportowania urządzenia. Doskonała przyczepność, prostota manewrowania i doskonałe efekty prac - to wszystko zapewnia Husqvarna LT6005! 


Zagęszczarka stopowa Norton Clipper CR16
 • Silnik: GX120, moc 2,6 kW
 • Prędkość robocza: 15-18 m/min
 • Szerokość robocza: 280 mm

Ubijak do gruntu Norton Clipper to produkt, który sprawdza się podczas zagęszczania terenów zielonych zarówno w gruntach spoistych, jak i ziarnistych. Doskonały także do przeprowadzenia napraw powierzchni asfaltowych. Wyróżnia się wyjątkową konstrukcją stalową z ramą i czterema wibroizolatorami. Dzięki niej jest to urządzenie, które świetnie redukuje wibracje i poprawia jakość pracy operatora. Co jeszcze oferuje nam ten ubijak do gruntu? Z pewnością przenoszenie maszyny jest ułatwione, dzięki zastosowaniu wygodnego uchwytu umiejscowionego nad silnikiem. Obok uchwytu znajduje się dźwignia gazu, co daje pełną kontrolę nad urządzeniem. Produkt jest bardzo trwały zarówno za sprawą stalowego poszycia silnika, jak i hartowanej płyty stalowej. Płyta została tak zaprojektowana, aby nie pozostawiać śladów na powierzchni.


Ubijak do gruntu Weber SRV 300 MT
 • Silnik: GX120, moc 1,0 kW
 • Prędkość robocza: 790 uderzeń/min
 • Szerokość robocza: 140 mm

Ten ubijak do gruntu to jeden z chętniej wybieranych produktów do zagęszczania wokół przewodów, przy krawędziach chodników i do dna wykopów pod ułożenie rur. Stopa wibracyjna bywa stosowana także podczas budowy poboczy i w trakcie prac remontowych. Urządzenie charakteryzuje się wagą zaledwie 32 kg, dzięki czemu jest niezwykle łatwe w transporcie i wygodne podczas eksploatacji. Lekka stopa pozwala uzyskać świetne efekty pracy tam, gdzie zastosowanie większych i cięższych urządzeń byłoby niewygodne. Tak niewielki ciężar sprawia też, że operator może wygodnie pracować nawet w pochylonej pozycji. Ponadto, konstrukcja jest niezwykle stabilna i wytrzymała.


Przedstawiliśmy Ci tutaj zagęszczarki do gruntu typu ubijak. Polecane produkty pochodzą tylko od renomowanych producentów. Gwarantują one bezpieczeństwo, wygodę i dobre rezultaty przeprowadzanych prac. Zapraszamy do naszego sklepu i kategorii ubijaki. Znajdziesz tu wiele urządzeń, które sprawią, że prace budowlane będą wykonane zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. A jeśli nie wiesz na jaki produkt się zdecydować,

Udostępnij ten wpis
Archiwizuj