Jak używać wibratora do betonu? Polecane modele!

23 grudnia 2022 przez
Jak używać wibratora do betonu? Polecane modele!
Magdalena Urban


Dziś omówimy szczegółowo, jak używać wibratora do betonu, na co uważać i jak osiągnąć dobre efekty pracy. Beton zyskał niezwykłą popularność, dzięki swojej wyjątkowej wytrzymałości na oddziaływanie ciężaru, odporności na wilgoć czy niekorzystne warunki zewnętrzne. Od lat stanowi on podstawę budowlaną budynków użytku publicznego, ale także domów jednorodzinnych czy bloków mieszkalnych. Jednak tylko profesjonaliści, którzy mieli do czynienia z betonowymi konstrukcjami najlepiej wiedzą, że masa betonowa wymaga odpowiedniego przygotowania, aby mogła spełniać swoją rolę. Obrabianie bonu jest jednym z podstawowych procesów, którego nie może zabraknąć na etapie przygotowywania materiału. Na czym polega? Jak używać urządzenia do betonu? Przeczytaj nasz praktyczny poradnik i przekonaj się, które modele wibratorów są najlepsze!

Wibrowanie betonu - co to takiego?

Wibrowanie betonu to niezbędny proces, bez którego masa betonowa nie byłaby w stanie wytrzymać tak wielu obciążeń. Dzięki właściwemu przeprowadzeniu tego działania, materiał staje się zbity, jednolity i zagęszczony. W ten sposób może dokładnie wypełnić formę, a po zastygnięciu nie powstają w nim wgłębienie czy wyszczerbienia. Tajemnicą tej czynności, wykonywanej przy każdym profesjonalnym użyciu masy betonowej, jest wytrącenie z materiału nadmiaru wody, powietrza oraz gazów, wpływających na jej strukturę. Przeprowadzenie wibrowania betonu pozwala nadać betonowi ostateczny kształt, odpowiednią solidność i trwałość, z której słynie. Dobrze zagęszczony beton staje się wodoszczelny, odporny na upływ czasu i korozję, co sprawia, że staje się budulcem idealnym.

Jaka jest budowa wibratora do betonu?

Aby móc skutecznie i precyzyjnie przygotować beton, profesjonaliści stworzyli specjalne urządzenie, przyspieszające cały proces obróbki tego materiału. Wibrator do betonu to narzędzie, wykorzystywane do zagęszczenwibrowanie betia i ujednolicenia masy betonowej przed jej zastygnięciem oraz ostatecznym stężeniem. Składa się on z kilku podstawowych części: 

 • wydajnego napędu,
 • elastycznego wałka
 • elementu wibracyjnego w formie listwy lub buławy. 

Budowa wibratora różni się nieco w zależności od jego rodzaju. Zamontowany silnik wytwarza wibracje o określonej częstotliwości, które za pośrednictwem części wibracyjnej oddziałują na masę betonową. Dzięki działaniu wibracji następuje wytrącenie z masy nadmiaru powietrza, wody i gazów, co sprawia, że beton zyskuje oczekiwaną jednolitość, dokładnie wypełniając formy. Warto wiedzieć, jak używać wibratora, aby skutecznie przeprowadzić cały proces. 

Jaki rodzaj wibratora do betonu wybrać?

Wibratory do betonu dzielą się na kilka rodzajów, różniących się poszczególnymi elementami budowy oraz zastosowaniem. Spośród nich można wyszczególnić:

 1. wibratory wgłębne - to urządzenia wyposażone w buławę wibracyjną, która skutecznie wibruje beton w trójwymiarowych formach. Bez trudu docierają tam, gdzie inne rodzaje urządzeń mogą nie dać sobie rady;
 2. wibratory doczepne - drugi typ urządzenia, który charakteryzuje się możliwością zamontowania na wybranym elemencie wibracyjnym oraz zdemontowania w razie potrzeby. Może być wykorzystany przy wielu różnych pracach budowlanych;
 3. listwy wibracyjne - ostatni rodzaj wibratorów charakteryzujący się zamontowaniem płaskiego profilu jako części wibracyjnej. Listwy są idealnym rozwiązaniem przy płaskich wylewkach i prostych formach betonowych o niedużej grubości. Jednocześnie wibrują masę betonową i wygładzają ją, aby nadać jej ostateczny wygląd.

Każdy rodzaj wibratorów do betonu może być zasilany na kilka różnych sposobów. Najczęściej wybieranymi wariantami są urządzenia z silnikami elektrycznymi lub podłączeniem do stałego źródła prądu. Dużą popularnością cieszą się również wibratory z silnikami spalinowymi, a także modele pneumatyczne, działające na sprężone powietrze. Różnorodność wśród tych urządzeń daje wiele możliwości dostosowania ich do własnych potrzeb. 

Zasady użytkowania urządzeń 

Mimo, że wibrator do betonu wydaje się być prostym urządzeniem, jego wykorzystanie wiąże się z fachową wiedzą, jaką należy wcześniej przyswoić. Dzięki temu łatwiej uniknąć błędów w użyciu wibratora, które mogą spowodować rozwarstwienie masy betonowej i jej niezdatność do dalszego wykorzystania. 

Jak używać wgłębny wibrator do betonu?

W przypadku wibratora wgłębnego urządzenie po uruchomieniu należy szybko umieścić w formie z betonem, a następnie stopniowo wyciągać ku górze. W ten sposób powietrze zostanie etapami wyciągnięte od dołu formy aż po samą górę. Zbyt wolne wkładanie buławy wibracyjnej do masy może spowodować, że górna warstwa betonu zagęści się w pierwszej kolejności. Wykorzystanie wibratora do betonu umożliwia także połączenie ze sobą kolejnych warstw materiału, układanych na sobie. Aby połączenie było płynne, należy wsunąć końcówkę wibratora w niższą warstwę na około 10 centymetrów.

O czym warto pamiętać przy wibrowaniu betonu?

Wibrowanie betonu warto zacząć od zapoznania się z instrukcją obsługi urządzenia, aby uniknąć błędów prowadzących do jego awarii. Poniżej kilka rzeczy, o których warto pamiętać podczas pracy.

 1. Zwróć uwagę, że wibrator do betonu, jego częstotliwość wibracji oraz wielkość buławy powinny być dobrane pod kątem składników masy betonowej oraz wielkości formy.
 2. Zbyt długie oraz intensywne wibrowanie może spowodować rozwarstwienie elementów masy.
 3. Po uruchomieniu urządzenia nie wolno dotykać buławy wibracyjnej.
 4. Należy pamiętać, że wibratory wgłębne mogą skutecznie zagęścić beton w obrębie dziesięciu razy wartości średnicy buławy wibracyjnej.
 5. Aby wibrowanie betonu przyniosło oczekiwane skutki, masę betonową należy rozłożyć w formie możliwie równomiernie i ściśle. Dzięki temu efekt końcowy dobrze przeprowadzonego procesu będzie doskonały.

Ręczne wibrowanie betonu - czy jest skuteczne?

Zanim powstały pierwsze urządzenia do wibrowania betonu, jego obróbka następowała przy pomocy ludzkich rąk. Ręczne wibrowanie betonu opiera się na ubijaniu lub wałowaniu masy betonowej za pomocą specjalnych prętów. Obecnie rzadko wykorzystuje się taką metodę ze względu na to, że użycie wibratora znacząco skraca czas zagęszczania materiału, dając jednocześnie lepsze efekty. W domowych pracach remontowych z wykorzystaniem masy betonowej często wybierane jest wibrowanie betonu wiertarką. To rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się w przypadku drobnych zabiegów z wykorzystaniem tego materiału. Wibrator do betonu z wiertarki nie będzie jednak dawał odpowiednich efektów przy zaawansowanych pracach budowlanych. Najlepszym rozwiązaniem dla każdego fachowca przy pracy z betonem będzie zakup odpowiedniego wariantu wibratora. 

Wibratory do betonu - polecane modele 

Decyzja o zakupie własnego wibratora do betonu powinna być dobrze przemyślana. To jedna z inwestycji na długie lata, do której warto się odpowiednio przygotować, porównując ciekawe oferty sprzętów od znanych i cenionych marek. Aby ułatwić Ci poszukiwania właściwego wariantu wibratora do betonu, zebraliśmy kilka najbardziej polecanych modeli, dostępnych do zakupu w sklepie internetowym Norwit.pl. Poznaj popularne wibratory do betonu, cieszące się pozytywnymi opiniami licznych klientów i wybierz model idealny dla Twojej firmy.

Wibrator pogrążalny Wacker Neuson IRFU 58/230/10

Wibrator pogrążalny, czyli inaczej wibrator wgłębny, to popularny wybór w branży budowlanej. Jego specyfika polega na możliwości dotarcia do każdej części masy betonowej w trójwymiarowych formach, dzięki czemu skutecznie umożliwia tworzenie całych bloków pod budowę. Na stronie norwit.pl wśród licznych modeli tych urządzeń dużą uwagę przykuwa niezawodny Wibrator pogrążalny Wacker Neuson IRFU 58/230/10, wyposażony w wydajny silnik elektryczny. Dużą skuteczność podczas pracy zapewnia częstotliwość wibracji, wynosząca aż 12 000/min. Długość buławy wynosi 400 mm, a długość kabla to aż 15 metrów. Wibrator do betonu Wacker Neuson to urządzenie, które charakteryzuje się prostotą obsługi, wysoką skutecznością oraz jakością, docenianą przez profesjonalistów.

Wibrator przyczepny Wacker Neuson AR 75/3/400

Urządzenia od renomowanej marki Wacker Neuson cieszą się licznymi pozytywnymi opiniami oraz dużym zaufaniem wśród klientów. Kolejnym modelem wartym uwagi jest Wibrator przyczepny Wacker Neuson AR 75/3/400, wyposażony w mocowanie 95 x 180 mm. Sercem wibratora jest wydajny silnik o mocy 1,4 kW. Częstotliwość wibracji w tym wariancie wynosi 3000/min, a siła odśrodkowa to aż 25,2 kN. Wibratory przyczepne charakteryzują się niedużymi wymiarami, a w przypadku tego modelu wynoszą one 420 x 218 x 218 mm. Mimo niewielkich gabarytów zapewnia dużą skuteczność podczas pracy oraz zadowalający efekt końcowy. Firma Wacker Neuson oferuje szeroki wybór solidnych wibratorów do betonu, odznaczających się najwyższą jakością.

Wibrator przyczepny Wacker Neuson AR 26/6/042 CS

Kolejny model to Wibrator przyczepny Wacker Neuson AR 26/6/042 CS, który zyskał dużą popularność wśród naszych klientów. Silnik w tym wariancie charakteryzuje się mocą na poziomie 0,3 kW. Masa wibratora przyczepnego wynosi zaledwie 7,34 kg. Częstotliwość wibracji podczas pracy wibratora odznacza się na poziomie 6000/min, a jego siła odśrodkowa wynosi 3,47 kN. Dodatkowym walorem wybranego modelu jest wygodne mocowanie 90 x 125 mm, umożliwiające łatwe zamontowanie i zdemontowanie urządzenia z elementu wibracyjnego. Mocna, niezawodna konstrukcja, w połączeniu z częściami najwyższej jakości sprawiają, że wibratory od Wacker Neuson mogą służyć skutecznie przez lata. Nic dziwnego, że firma cieszy się tak dużą popularnością oraz zaufaniem swoich klientów. 


Jak używać wibratora do betonu - podsumowanie 

Wiesz już, jak używać wibratora do betonu oraz czym różnią się poszczególne rodzaje tego urządzenia. Jeżeli planujesz pracę z masą betonową i potrzebujesz wydajnego urządzenia do jej obróbki, zachęcamy do zapoznania się z szeroką ofertą wibratorów do betonu w sklepie internetowym Norwit.pl. Fachowi doradcy pomogą Ci ustalić, jaki model będzie najlepszy do Twoich potrzeb, a przystępne ceny sprawią, że zakup stanie się czystą przyjemnością. Zainwestuj w rozwój swojej firmy już teraz i kup własny, niezawodny wibrator do betonu! 

Udostępnij ten wpis
Archiwizuj