Jaki olej do wibratora zagęszczarki?

12 maja 2022 przez
Jaki olej do wibratora zagęszczarki?
Rafał Śliwa

Każde urządzenie wymaga odpowiedniej eksploatacji. W tym również wymiany oleju. Zwracamy uwagę na to w jaki sposób zadbać o zagęszczarkę do kostki oraz, jaki olej z dostępnych wariantów na rynku wybrać. Zasady eksploatacji zagęszczarki do kostki. Każda praca z zagęszczarką do kostki wymaga rozpoczęcia od sprawdzenia poziomu oleju w silniku urządzenia. Zależnie od tego, w jakim stanie jest zagęszczarka, można olej uzupełnić lub nadmiar odlać do zaznaczonej wysokości. Często polecamy do wszelkiego rodzaju zagęszczarek jest olej 15W40 takich marek jak: Shell, Castrol, Aral czy Mobil. Co więcej wymiana oleju w maszynie wymagana jest przynajmniej raz na pół roku, a nawet najlepiej co 500 godzin roboczych. Trzeba pamiętać, że wymiany należy dokonać przy ciepłym silniku zagęszczarki. Jeśli oleju będzie zbyt mało, należy go oczywiście uzupełnić. Jednak nie wolno tego robić podczas użytkowania zagęszczarki. Najlepiej to zrobić w czasie dłuższych przerw, zabezpieczając zawór dopływu paliwa do maszyny.

Innymi formami eksploatacji zagęszczarki do kostki są: 

  • sprawdzenie silnika i wibratora pod kątem ewentualnych wycieków,

  • dokręcenia przewodów,

  • zacisków i śrub,

  • sprawdzenie stanu poduszek (wibroizolatorów),

  • sprawdzenie osiowości kół przekładni pasowej,

  • sprawdzenie napięcia paska klinowego (po 50 godzinach pracy),

  • sprawdzenie filtra powietrza, filtra oleju 

Taki przegląd należy robić najlepiej przed każdą pracą, to pozwoli sprawdzić stan maszyny. Po sprawdzeniu, urządzenie jest gotowe do pracy. W wypadku, kiedy zagęszczarka używana jest pierwszy raz najlepiej, aby silnik pracował na wolnych obrotach przez okres 10 godzin. Ma to na celu dotarcie. Po upływie następnych 10 godzin, warto wymienić olej. Pod żadnym pozorem nie wolno używać urządzenia niezgodnie ze wskazówkami zawartymi w instrukcji.

Pracując z zagęszczarką zabronione jest używanie sprzętu pół obrotach. Jeśli tego nie zrobimy, skutkować to będzie wprowadzeniem zbyt dużych drgań rezonansowych do tego zakazu skutkuje wprowadzeniem dużych drgań rezonansowych do elementów zagęszczarki. W efekcie doprowadzić to może do uszkodzeń maszyny. A nawet wywołać obrażenia u operatora urządzenia. To czego jeszcze nie wolno robić podczas użytkowania maszyny jest uruchamianie silnika w sytuacji, kiedy brakuje filtra powietrza. To może doprowadzić do przedwczesnego zużycia, a nawet uszkodzenia. Pamiętać trzeba, że podczas wykorzystania ubijarki do kostki brukowej lub innej nawierzchni trzeba przed uruchomieniem zamontować na płycie zagęszczarki elastomer. 

Czas również ma znaczenie. Szczególnie, że ze względu na mocno wibracyjny charakter, jaki ma zagęszczarka. Dlatego czas pracy zagęszczarki nie powinien przekraczać 4 godzin. Niezbędne do wykonywania tejże pracy są też rękawice ochronne oraz specjalne słuchawki, które skutecznie stłumią hałas. Szczególnie dźwięki powyżej 11 dBA. Dodatkowo nie powinno się dopuszczać do wykonywania tej pracy osób nieprzeszkolonych. W zakresie oleju, należy zależnie od modelu wlewać go od 100 do 350 ml.

Jaki olej do konkretnego wibratora zagęszczarki?

Na rynku jest wiele olejów wyspecjalizowanych pod kątem składu i konsystencji do eksploracji maszyn w typie zagęszczarek do kostek.

Jednymi z często wybieranych są: 

  • Motul Multi ATF do przekładni wibratora - zagęszczarki najlepiej wybierać do go do specjalistycznych maszyn budowlanych, ale też urządzeń ogrodowych i innych. 

  • TERESSTIC T32 - to olej wysokiej klasy, został opracowany na bazie olejów mineralnych. Najlepiej stosuje się go do smarowania zarówno centralnego, jak i punktowego, dostępny jest w dwóch wariantach: kanistrze 1 litrowym i 5 litrowym w  wygodnej oliwiarce do smarowania punktowego 

  • ORLEN TRANSOL 320 stosowany do maszyn robotniczych i przemysłowych, otrzymuje się go z selektywnie rafinowanych olejów mineralnych, które zawierają bezołowiowe dodatki poprawiające własności smarne, jak również pakiet dodatków o działaniu przeciw korozyjnym.

Dzięki czemu podwyższają odporność na utlenianie. są też przeciwpiennym czy demulgującym. To co charakteryzuje wiele olei dostępnych na rynku to przede wszystkim to, że • chronią poszczególne części maszyny przed nadmiernym zużyciem mechanicznym w trakcie ich użytkowania, nierzadko wielogodzinnego. Dodatkowo wspomagają maszyny przed korozją, szczególnie te elementy konstrukcyjne przekładni wykonane ze stali i metali. Co więcej oleje przeznaczone do maszyn w typie zagęszczarek, dzięki wysokiej stabilności termooksydacyjnej umożliwiają bardzo długotrwałą i intensywną pracę, szczególnie w podwyższonych temperaturach bez utraty swoich właściwości. Wspomagają też przed chemicznym oddziaływaniem i utlenianiu się składników. Właściwości przeciwpienne oraz demulgujące, które mają oleje przede wszystkim w swoim zastosowaniu przeciwdziałają obniżeniu własności smarnych zastosowanego oleju. W wskutek tego tworzy się trwała pian oraz emulsja olejowo-wodnej. Dzięki czemu urządzenia w typie zagęszczarek do kostek brukowych lub innych powierzchni są tak długotrwałe w eksploatacji.

Udostępnij ten wpis
Archiwizuj