Jaki wibrator do betonu wybrać? Ranking Norwit 2022

20 stycznia 2023 przez
Jaki wibrator do betonu wybrać? Ranking Norwit 2022
Magdalena Urban

Który wibrator do betonu wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Beton to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów w pracach budowlanych. Ceniony jest przez specjalistów szczególnie ze względu na swoją wytrzymałość, dzięki której betonowe konstrukcje mogą spokojnie przetrwać upływ czasu oraz niekorzystne warunki zewnętrzne. Nie straszne mu działanie wysokich wahań temperatur, nadmiernej wilgoci, a nawet ognia, dlatego bloki betonowe znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie. Za pomocą tego materiału powstają domy jednorodzinne oraz bloki mieszkalne, budynki użytku publicznego, mosty i wiadukty. Jednak kluczem do osiągnięcia wybranych celów przy wykorzystaniu tego tworzywa jest jego odpowiednie przygotowanie przed stwardnieniem. Procesem niezbędnym przy obróbce masy betonowej jest wibrowanie betonu, do którego wykorzystuje się specjalne urządzenia znane jako wibratory do betonu. Jak działa klasyczny wibrator do betonu i dlaczego warto go wykorzystać przy pracy z tym materiałem? Jaki wibrator do betonu wybrać? Poznaj najchętniej wybierane urządzenia, dostępne w sklepie internetowym Norwit.pl!

Wibrator do betonu - jak działa?

Wibratory do betonu to specjalistyczne urządzenia, które wykorzystuje się przy ostatecznym przygotowaniu masy betonowej do zastygnięcia. Silnik sprzętu generuje określony poziom wibracji, które są przenoszone na część wibracyjną, mającą bezpośredni kontakt z betonem. Wibracje oddziałują na płynny beton, wytrącając z niego nadmiar powietrza, dzięki czemu masa staje się bardziej jednolita i zagęszczona. W ten sposób może szczelnie wypełnić daną formę, a po zastygnięciu w strukturze nie pojawiają się niechciane purchle powietrza, tworzące dziury. Wibrowanie betonu jest etapem niezbędnym, ponieważ zapewnia właściwą strukturę materiału oraz jego wysoką wytrzymałość. W ten sposób beton nie przepuszcza wody ani nie kruszeje pod wpływem dużego obciążenia. Dobrze dobrany wibrator do betonu pozwala uzyskać najlepsze efekty, dając pewność solidnej konstrukcji.

Wibrator do betonu - rodzaje

Na rynku urządzeń dedykowanych do prac budowlanych spotkać można kilka rodzajów wibratorów do betonu. Jaki wibrator do betonu wybrać? Z całej gamy tych narzędzi rozróżniamy następujące typy:

  • wibratory do betonu wgłębne - to urządzenia składające się z napędu, elastycznego przewodu oraz końcówki zwanej buławą wibracyjną. Mogą być umieszczone wewnątrz trójwymiarowej formy wypełnionej masą betonową, dzięki czemu bez trudu docierają z wibracjami do każdego zakamarka;
  • wibratory do betonu doczepne - ten typ urządzenia może być zamocowany przy wybranym elemencie wibracyjnym, dzięki czemu można go wykorzystać na wiele sposobów wedle aktualnych potrzeb;
  • listwy wibracyjne do betonu - to rodzaj wibratorów wyposażony w płaską listwę, będącą elementem wibracyjnym. Listwy stosuje się na płaskich betonowych powierzchniach oraz przy wylewkach. Dzięki swojej budowie jednocześnie wibrują masę przed zastygnięciem oraz ostatecznie wyglądają materiał, nadając mu właściwy kształt.

Wśród wielu modeli wibratorów możesz spotkać zarówno urządzenia działające na silnik spalinowy, jak i elektryczny. Popularne są także wibratory pneumatyczne, funkcjonujące za pomocą sprężonego powietrza.


LISTWY WIBRACYJNE

WIBRATORY do betonu

Wibrowanie betonu zasady i praktyczne porady

Zanim przystąpisz do procesu wibrowania betonu, warto zapoznać się ze sposobem, w jaki należy zagęścić mieszkankę oraz poznać praktyczne porady, dzięki którym cały zabieg będzie skuteczny. Wybór wibratora do betonu jest bardzo ważnym elementem, ponieważ urządzenie o niewłaściwych parametrach może doprowadzić do rozwarstwienia składników mieszanki betonowej. Częstotliwość oraz moc wibracji musi być dostosowana do składu masy betonowej, jej wielkości oraz formy. Jak wibrować beton?

  1. Proces wibrowania należy przeprowadzić zanim beton zacznie twardnieć. 
  2. Podczas pracy wibratora nie należy dotykać elementu wibracyjnego.
  3. Końcówkę wibratora należy szybko wprowadzić w gotową mieszankę, a następnie powoli wyciągać ku górze, aby wytrącić z kolejnych warstw powietrze.
  4. Warto pamiętać, by nie pozostawić wibratora wewnątrz betonu na zbyt długo.
  5. W przypadku wibrowania betonu, układanego warstwami, końcówkę buławy należy zagłębić w pierwszą warstwę, aby skutecznie połączyć ją z następną.
  6. Przed rozpoczęciem pracy należy zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia, aby uniknąć nieprawidłowego działania, które może doprowadzić do awarii wibratora.

Ręczne wibrowanie betonu

Istnieją również sposoby, aby cały proces wibrowania betonu przeprowadzić bez konieczności wykorzystania specjalnych narzędzi. W takim wypadku zagęszczenie masy betonowej odbywa się poprzez ubijanie płaskie lub wgłębne, w zależności od formy. Obecnie jednak jest to sposób rzadko wykorzystywany. Przede wszystkim ręczne wibrowanie betonu zajmuje wiele czasu i nie daje tak dokładnych efektów jak przy wykorzystaniu wibratorów do betonu. Może być skuteczne w przypadku, gdy masy betonowej jest mało. Podczas pracy z tym materiałem można natknąć się również na wibrowanie betonu wiertarką, wykorzystując w tym celu specjalne nakładki. Jednak przy bardziej zaawansowanych pracach, wymagających właściwej struktury masy betonowej wibrator do betonu z wiertarki może okazać się nieskuteczny. Warto zakupić sprawdzony sprzęt, który będzie w stanie precyzyjnie zagęścić masę, by cieszyć się najlepszym efektem końcowym.

Polecane modele wibratorów do betonu - RANKING Norwit

Zastanawiasz się, jaki wibrator do betonu wybrać? Aby ułatwić Ci decyzję, zebraliśmy kilka modeli wibratorów do masy betonowej, które cieszą się dużą popularnością oraz pozytywnymi opiniami klientów. Poniżej przedstawiamy ranking tych urządzeń, dostępnych do zakupu w sklepie internetowym Norwit.pl. Możesz porównać najlepsze modele, aby przekonać się, który z nich będzie idealnym wyborem dla Twojej firmy. Poznaj wszystkie polecane modele wibratorów do betonu!

Wibrator pogrążalny Wacker Neuson IRFU 58/230/10

Wibratory wgłębne, zwane również pogrążalnymi, cieszą się dużą popularnością wśród profesjonalistów. Można je skutecznie wykorzystać przy wszelkich trójwymiarowych formach betonowych, aby zagęścić masę i nadać jej właściwą strukturę. Wśród tego typu urządzeń niezwykle pozytywną opinią cieszy się Wibrator pogrążalny Wacker Neuson IRFU 58/230/10. To wydajne i niezawodne urządzenie należy do wibratorów elektrycznych. Częstotliwość wibracji w wybranym modelu wynosi aż 12 000/min, dzięki czemu skutecznie poradzi sobie z dużymi elementami betonowymi. Długość buławy wynosi 400 mm, a długość kabla to aż 15 metrów. Całe urządzenie waży około 25,3 kg, jest niezwykle proste oraz wygodne w obsłudze. Wibrator do betonu Wacker Neuson to wydajność i jakość na najwyższym poziomie.

Wibrator wgłębny do betonu WEBER IV 58 D

Do profesjonalnego zagęszczania betonu nasi klienci polecają także wysokiej klasy Wibrator wgłębny do betonu WEBER IV 58 D. To kompletne urządzenie z wbudowanym napędem, oferujące różne tryby pracy, dostosowane do standardowych i niecodziennych form betonowych. Moc wybranego modelu wynosi aż 1050 W, a jego ciężar to zaledwie 11 kg, dzięki czemu jest wyjątkowo wygodny w eksploatacji. Długość kabla w tym wariancie wynosi 15 metrów, zaś długość buławy to 420 mm. Średnica buławy mierzy 58 mm. Częstotliwość wibracji podczas pracy maszyny wynosi 200 Hz. Wygodna forma oraz prostota obsługi sprawiają, że wybrany model cieszy się uznaniem wśród specjalistów z branży budowlanej. Wibrator od znanej firmy Weber będzie doskonałą inwestycją na lata oraz pozwoli sprostać wielu zadaniom.

Listwa Wibracyjna Enar Qz 2M Honda

Listwy wibracyjne to doskonałe rozwiązanie do zagęszczania masy betonowej w prostych, płaskich formach. Jednym z chętnie wybieranych modeli jest Listwa wibracyjna Enar Qz 2M Honda od cenionej, hiszpańskiej marki Enar. To proste w obsłudze urządzenie zostało wyposażone w wydajny silnik spalinowy Honda GX25. Siła odśrodkowa wybranego modelu wynosi aż 1500 N, a dwumetrowy profil listwy pozwoli skutecznie wibrować i wygładzić duże powierzchnie masy betonowej. Ciężar całego urządzenia to jedynie 17 kg, a dzięki swojej budowie jest niezwykle wygodne w transporcie i przechowywaniu. Listwa wibracyjna jest od razu gotowa do pracy, bez konieczności zakupu dodatkowych elementów. Przekonaj się, jak w prosty sposób przygotować masę betonową pod wszelkie konstrukcje.

Wibrator przyczepny Wacker Neuson AR 26/6/042 CS

Wśród szerokiej oferty wibratorów doczepnych znaleźć możesz wiele ciekawych modeli. Nasi klienci chętnie wybierają wyjątkowy Wibrator przyczepny Wacker Neuson AR 26/6/042 CS, dający wiele możliwości wykorzystania. Moc silnika w wybranym wariancie wynosi 0,3 kW, a jego ciężar to około 7,34 kg. Częstotliwość wibracji podczas pracy urządzenia wynosi nawet 6000/min, a jego siła odśrodkowa to 3,47 kN. Wibrator przyczepny Wacker Neuson został wyposażony w wygodne mocowanie 90 x 125 mm, dzięki czemu może sprawdzić się przy wielu formach. Fachowcy cenią sobie jego wysoką wydajność oraz niezawodność, a dzięki solidnej konstrukcji może służyć skutecznie przez wiele lat. 

Wibrator przyczepny Wacker Neuson AR 75/3/400

Ostatnim, nie mniej cenionym przez klientów modelem wibratora do betonu jest wysokiej jakości Wibrator przyczepny Wacker Neuson AR 75/3/400. W tym modelu wykorzystano mocowanie 95 x 180 mm. Wibrator został wyposażony w wysokowydajny silnik o mocy 1,4 kW, generujący częstotliwość wibracji na poziomie 3000/min. Siła odśrodkowa w tym modelu wynosi aż 25,2 kN, a jego ciężar to 33 kg. Jest urządzeniem o dość kompaktowych wymiarach, które wynoszą 420 x 218 x 218 mm. Niemniej umożliwia skuteczne wibrowanie masy betonowej po podłączeniu do wybranych elementów wibracyjnych. Dzięki niemu praca z tym wyjątkowym materiałem staje się prosta i profesjonalna, a efekty zadowolą nawet najbardziej wymagających fachowców. Firma Wacker Neuson słynie z wibratorów do betonu najwyższej jakości, dzięki czemu produkty tej marki cieszą się bardzo dużym uznaniem i popularnością.

Jeżeli wciąż nie wiesz, jaki wibrator do betonu wybrać, zapraszamy do zapoznania się z szeroką ofertą profesjonalnych urządzeń w konkurencyjnych cenach, dostępnych w sklepie internetowym Norwit.pl! A jeśli masz pytania skontaktuj się z nami!

Udostępnij ten wpis
Archiwizuj