Kiedy zacierać beton i z jakiej zacieraczki skorzystać?

12 maja 2022 przez
Kiedy zacierać beton i z jakiej zacieraczki skorzystać?
Rafał Śliwa

W dzisiejszym artykule odpowiemy sobie na kluczowe pytanie: kiedy zacierać beton, a także przedstawimy Ci odpowiedniej jakości urządzenia zapewniające niezawodną pracę na budowie! Gotowy do lektury? Zapraszamy!

Spis treści:

  1. Zacieranie betonu - wstęp

  2. Kiedy zacierać beton? 

  3. Zacieraczki do betonu - rozmiary

  4. Zacieranie betonu z gruszki

  5. Zacieranie betonu - wstęp

Zacieranie betonu to czynność, dzięki której zwiększamy odporność materiału na uszkodzenia mechaniczne i wydłużamy czas jego eksploatacji. Jeśli powierzchnia zostałaby nieodpowiednio zatarta, może w przyszłości pękać. Zacieranie betonu przebiega ręcznie lub mechanicznie. Oczywiście na placach budowy wykorzystuje się specjalistyczne urządzenia, które mają za zadanie maksymalnie ułatwić pracę całej ekipie, zaoszczędzić ich czas i pozwolić sprawnie przejść do kolejnych zadań związanych z daną inwestycją. Jakie są typy urządzeń i które z nich warto wybrać? Na to pytanie odpowiemy w dalszej części tego artykułu! 

Ze względu na ciężar objętościowy wyróżniamy beton ciężki, zwykły oraz lekki. Beton ciężki ma ciężar objętościowy większy niż 2600 kg/m3. Beton zwykły może mieć ciężar objętościowy od 2000 do 2200 kg/m3 i 2200 do 2600 kg/m3. Beton lekki, czyli taki o ciężarze objętościowym od 800 do 2000 kg/m3. Klasy ekspozycji betonu pokazują oddziaływanie czynników środowiskowych na konstrukcję betonu. Zastosowanie betonu daje nieograniczone możliwości projektowe, pomocny może być beton samoczyszczący, beton towarowy oraz beton b37.

Kiedy zacierać beton? 

Cała tajemnica tkwi w odpowiednim timingu. Jeśli zaczniemy zacierać beton za szybko, będzie on za bardzo płynny i nie da się przeprowadzić procesu w efektywny sposób. Jeśli natomiast prace zostaną rozpoczęte zbyt późno, okażą się równie nieskuteczne. Przyjmuje się, że proces zacierania betonu trzeba rozpocząć już po kilku godzinach wylania posadzki. Ponadto, co jakiś czas kontrolujemy stan wiązania. Po ok. 4-12 godzinach po betonowaniu wchodzimy na posadzkę. Czas ten jest oczywiście zależny od takich czynników jak panująca temperatura czy wilgotność powietrza. Wykonuje się test odcisku buta, który polega na tym, że po wejściu na twardniejącą powierzchnię głębokość śladu powinna wynieść od 2 do 4 mm. Jest to sygnał do wstępnego wygładzenia powierzchni. Najpierw pozbywamy się pyłu, który mógł osiąść na posadzce i uszczelniamy wylewkę. Jeśli występuje nadmiar wody także się go pozbywamy przy pomocy ściągaczek, zwracamy uwagę na stopień ciekłości mieszanki betonowej.

Zacieraczki do betonu - rozmiary

Ważnym parametrem zacieraczek do betonu jest średnica kosza - im większy, tym będzie obrabiany większy obszar. Na rynku są dostępne zacieraczki do betonu o różnych wymiarach kosza. Popularne wymiary to:

  • 600 mm - najmniejsze zacieraczki, które bywają nazywane krawędziarkami. Będą odpowiednie do pracy w małych pomieszczeniach i pomieszczeniach o nietypowych kształtach ścian, ponieważ łatwo nimi dotrzeć do zakamarków. Przykładem wydajnej, jakościowej zacieraczki o średnicy zacierania 600 mm jest zacieraczka do betonu Barikell 4-60 Honda GX 160. Jest to lekkie urządzenie o wadze 48 kilogramów. Charakteryzuje się zwartą, rurową konstrukcją, która zapewnia dużą wytrzymałość. Nie trzeba martwić się o bezpieczeństwo pracy ani o możliwości transportu takiego sprzętu! Chętnie wybierana przez fachowców, którzy muszą sobie radzić w nietypowych, wąskich pomieszczeniach z dużą liczbą zakamarków! Moc silnika wynosi 4,8 KM, a zbiornik mieści 2,8 litry paliwa. 

  • 900 mm - średniej wielkości zacieraczki, które świetnie się sprawdzają w pracy na powierzchniach domów jednorodzinnych i w budynkach przemysłowych z wieloma pomieszczeniami. Popularny typ zacieraczki do betonu, która radzi sobie nawet w trudnych warunkach! Wśród dostępnych produktów o średnicy zacierania 900 mm możemy wyróżnić sobie produkt od niezawodnej marki Husqvarna - zacieraczkę ręczna Husqvarna CT36-8A Honda 8 KM. Jest to doskonały sprzęt do prac na obszarach o średniej wielkości i w miejscach ograniczonych krawędziami. W przypadku sytuacji awaryjnych urządzenie wyłącza się automatycznie, a jego uchwyt zatrzymuje się po ¾ obrotu. Producent zapewnia duże bezpieczeństwo podczas wykonywanych prac oraz wysoką wydajność przy wszystkich prędkościach. Warto wspomnieć, że niskie prędkości umożliwiają solidne wygładzenie, wysokie natomiast jakościowe polerowanie powierzchni! 

  • 1200 mm - to średnica, która jest dedykowana do pracy na dużych obiektach. Modelem, na który chcemy zwrócić Twoją uwagę jest bardzo często kupowane urządzenie - zacieraczka ręczna Husqvarna CT48 13A-V Honda 13 KM. Nie wymaga ona użycia dużej siły niezależnie od zakresu obrotów! Pracując nawet na dużych powierzchniach, zapewnisz sobie pełną wygodę użytkowania! Urządzenie daje możliwość regulacji nachylenia łopatki do 30 stopni, co pozwala na uzyskanie optymalnych efektów polerowania betonu! zacieraczki dwutalerzowe - charakteryzują się największą możliwą powierzchnią roboczą, dzięki wyposażeniu w dwa talerze/łopatki. Stosowane przy pracy w dużych magazynach, zakładach przemysłowych i magazynach. Jednym z takich urządzeń o klasie światowej jest zacieraczka Barikell MK8-120 HCS TCB&S 35 PLUS, która jest zacieraczką niezachodzącą. Dzięki temu nadaje się do pracy na talerzach oraz do wykańczania posadzek za pomocą łopatek. Firma Barikell specjalizuje się w produkowaniu najwyższej jakości maszyn. Dodatkowo zacieraczka do betonu jest w dużej mierze pokryta dobrej jakości chromem, dzięki czemu jej czyszczenie staje się jeszcze łatwiejsze! Wyposażona w najlepsze sprzęgła, które pozwalają na płynny start pracy, co z kolei wpływa na wolniejsze zużywanie się silnika oraz przekładni. Wygodne siedzisko operatora i inne atuty tej zacieraczki sprawiają, że praca jeszcze nigdy nie była tak prosta i wygodna!

Zacieranie betonu z gruszki

Jak wygładzić beton? W przypadku zacierania betonu z gruszki proces odbywa się następująco: po dotarciu betonowozu na plac budowy rozpoczyna się wylewanie betonu. Jak wyrównać posadzkę betonową? Na bieżąco niwelujemy posadzkę w celu jej wyrównywania. W kolejnym kroku wibrujemy posadzkę listwą wibracyjną, aby osiągnąć efekt zagęszczenia i wyrównania betonu - ręczne zacieranie betonu cementem.

Podsumowując, powiedzieliśmy sobie o tym kiedy zacierać beton, tak by nasza praca przebiegała optymalnie, a także przedstawiliśmy popularne typy zacieraczek ze względu na średnicę kosza. Jeśli potrzebujesz więcej informacji, żeby dokonać prawidłowego zakupu sprzętu do swojej firmy, nie wahaj się i skontaktuj się z naszymi specjalistami przez www.norwit.pl 


Udostępnij ten wpis
Archiwizuj