Jak dobrać wagę zagęszczarki?

6 stycznia 2023 przez
Jak dobrać wagę zagęszczarki?
Magdalena Urban

Dziś odpowiemy na pytanie jak dobrać wagę zagęszczarki do danej pracy. Zagęszczarki do gruntu to urządzenia, bez których ciężko wyobrazić sobie wiele prac budowlanych. Dzięki swojej budowie i sposobie działania mogą skutecznie zagęszczać różnego rodzaju podłoża, przygotowując teren pod liczne zabudowy. Dlaczego waga urządzenia jest istotnym parametrem? Gdzie najlepiej sprawdzą się maszyny o konkretnym ciężarze? Tego wszystkiego dowiesz się w poniższym artykule!

Jak działa zagęszczarka gruntu?

Silnik zagęszczarki gruntu generuje wibracje, które zostają przeniesione na płytę roboczą, skąd skutecznie oddziałują na grunt, wytrącając z niego nadmiar wody i powietrza. W ten sposób materiał staje się jednolity i bardziej wytrzymały. Zagęszczarki wykorzystuje się do przygotowania fundamentów pod budynki mieszkalne i użytkowe, ale także przy budowie dróg, autostrad, układaniu kanalizacji, a także przy budowie chodników, parkingów czy podjazdów. Na rynku możesz znaleźć wiele rodzajów tych niezastąpionych urządzeń. Wybierając model zagęszczarki do gruntu dla siebie, poza mocą silnika czy ceną maszyny warto zwrócić również uwagę na ciężar zagęszczarki. Sprawdźmy więc jakie znaczenie ma waga i jak dobrać wagę zagęszczarki do własnych potrzeb!

Jakie znaczenie ma waga zagęszczarki? Wydajność a waga

Mogłoby się wydawać, że waga maszyny budowlanej nie gra większej roli w jej funkcjonowaniu. Jednak w przypadku zagęszczarek do gruntu to podejście jest błędne. Ciężar urządzenia jest jednym z najważniejszych parametrów, jakie należy sprawdzić podczas wyboru sprzętu do własnego użytku. Masa zagęszczarki gruntu pozwala maszynie skutecznie oddziaływać na podłoże, wywierając dodatkowy nacisk na grunt, dzięki czemu zagęszczanie staje się głębsze i mocniejsze. Wagę zagęszczarek warto dostosowywać pod konkretną pracę, jaką mają one wykonać, mając jednocześnie na uwadze, że cięższe urządzenia mogą być trudniejsze w manewrowaniu. Ciężkie zagęszczarki, mimo swojej wysokiej skuteczności, nie sprawdzą się dobrze przy każdym rodzaju prac, dlatego tak istotne jest określenie celu przed zakupem własnej maszyny. Warto pamiętać również, że waga zagęszczarki jest jednym z istotnych parametrów, składających się na końcową wydajność sprzętu.

Jak dobrać wagę zagęszczarki - przykłady zastosowań

Szukając idealnej zagęszczarki do każdego rodzaju terenu oraz wszystkich opcji wykorzystania możesz być pewien, że jej nie znajdziesz. Nie istnieje jeden uniwersalny model, który doskonale sprawdziłby się przy wszystkich opcjach zastosowania zagęszczarek do gruntu. Aby dobrać właściwe urządzeniem które umożliwi szybką oraz solidnie wykonaną pracę, warto określić cel, w jakim będzie ono służyło. Na rynku możesz spotkać wiele rodzajów zagęszczarek do gruntu, różniących się od siebie budową, masą oraz sposobem manewrowania. Poniżej znajdziesz propozycję zastosowania kilku wariantów zagęszczarek, dzięki którym łatwiej będzie Ci dopasować konkretny typ do własnych potrzeb. Poznaj wszystkie rodzaje zagęszczarek oraz ich cechy charakterystyczne, a wybór własnego modelu nie będzie stanowił dla Ciebie problemu!

Lekka zagęszczarka gruntu - gdzie się sprawdzi?

Mimo, że większa masa zagęszczarek zapewnia lepszy efekt utwardzenia podłoża, również lekkie modele cieszą się dużą popularnością. Wśród mniejszych, bardziej poręcznych wariantów warto postawić przede wszystkim na zagęszczarki stopowe, znane również jako ubijaki do gruntu. To specyficzny rodzaj zagęszczarek, charakteryzujący się smukłą, pionową budową oraz niedużą powierzchnią płyty roboczej. Wśród ubijaków znaleźć można wiele modeli o różnej wadze, w tym również sprzęt, którego masa nie przekracza 70 kilogramów. Tego typu urządzenia doskonale sprawdzają się w wąskich, trudno dostępnych przestrzeniach. Wykorzystuje się je do zagęszczania gruntu przy układaniu kanalizacji czy instalacji podziemnych, do utwardzania rowów lub w przestrzeniach, gdzie klasyczna, duża zagęszczarka nie ma możliwości podejścia. Ich struktura pozwala na wygodne manewrowanie w wąskich korytarzach i ciasnych miejscach. Ubijaki są niezwykle łatwe w transporcie oraz przechowywaniu, ponieważ nie zajmują wiele przestrzeni. Jednym z polecanych modeli lekkich zagęszczarek stopowych, dostępnych w sklepie Norwit.pl, jest niezawodny Ubijak Wacker Neuson BS 60-2 11" b/l

Jaka zagęszczarka do 100 kg będzie najlepsza?

Wśród mniejszych zagęszczarek do gruntu, których waga nie przekracza 100 kilogramów, poza ubijakami stopowymi znaleźć można też wiele niedużych, kompaktowych zagęszczarek jednokierunkowych. To wariant urządzenia, który oferuje większą powierzchnię płyty roboczej, dzięki czemu może bez trudu utwardzić więcej powierzchni za jednym przesuwem. Zagęszczarki jednokierunkowe, jak sama nazwa wskazuje, mają możliwość poruszania się wyłącznie w jednym kierunku - do przodu. Dzięki temu idealnie sprawdzają się przy prostych pracach na łatwiejszych terenach, gdzie nie jest wymagane trudne manewrowanie maszyną. Lekkie zagęszczarki do gruntu to sprzęt niezwykle przydatny przede wszystkim przy pracach około domowych, na przykład przy układaniu podjazdu z kostki, chodnika czy tarasu. 

Jaki model zagęszczarki 100 kg wybrać?

Choć większość zagęszczarek do gruntu została wyposażona w silniki spalinowe, na rynku znajdziesz również modele zagęszczarek jednokierunkowych zasilanych elektrycznie. Wśród lekkich zagęszczarek jednokierunkowych polecamy model >Zagęszczarka jednokierunkowa 100kg Altrad Belle PCX 20/50 Honda GX160, dostępny w sklepie Norwit.pl

Zagęszczarka 200kg - charakterystyka i zastosowanie 

W kategorii zagęszczarka 200 kilogramów znajdziesz nie tylko solidniejsze zagęszczarki jednokierunkowe, ale też mniejsze modele zagęszczarek rewersyjnych. Ten typ zagęszczarek do gruntu odznacza się większą możliwością manewrowania, ponieważ posiada opcję pracy w dwóch kierunkach - do przodu i do tyłu. Zagęszczarki rewersyjne mają również silniki o większej mocy, dzięki czemu doskonale sprawdzają się przy bardziej wymagających pracach. 

Zagęszczarka 200 kg - wybierz odpowiedni model! 

Wśród zagęszczarek jednokierunkowych i rewersyjnych, których waga nie przekracza 200 kilogramów, możesz znaleźć modele idealne do przygotowywania podłoża pod różnego rodzaju zabudowę. Większy ciężar oraz rozmiary płyty roboczej przekładają się również na większą wydajność urządzeń, dzięki czemu mogą one zagęścić duże powierzchnie w krótszym czasie. Warianty te można wykorzystać zarówno do użytku prywatnego przy niedużych projektach, jak i przy profesjonalnych, bardziej zaawansowanych budowach. Z tej kategorii polecamy Zagęszczarkę rewersyjną Bomag BPR 25/50, dostępną do zakupu w sklepie internetowym Norwit.pl!

Zagęszczarka 300kg - charakterystyka i zastosowanie

Wśród różnych rodzajów zagęszczarek do gruntu dużą popularnością cieszą się modele, których waga dochodzi nawet do 300 kg. W tym przedziale wagowym znaleźć można zarówno zagęszczarki jednokierunkowe, jak i rewersyjne, ale warto zwrócić uwagę na ograniczone możliwości manewrowania sprzętem przy tak dużym ciężarze. Dlatego najlepszym rozwiązaniem w przypadku masywnych urządzeń jest wybór zagęszczarki rewersyjnej, dającej możliwość wygodnej zmiany kierunku pracy maszyny. Zagęszczarki  300 kg doskonale sprawdzą się przy zaawansowanych projektach budowlanych, w tym przy budowie parkingów, ścieżek rowerowych czy chodników. Dają możliwość skutecznego przygotowania terenu pod fundamenty budynków, przygotowania większych podjazdów czy terenów pod boiska. Wiele z nich posiada także możliwość zamocowania elastomeru, dzięki czemu może być użyta na powierzchni kostki brukowej. Polecamy solidną oraz niezawodną Zagęszczarkę rewersyjną Husqvarna LG 204, którą możesz kupić w sklepie Norwit.pl!

Najcięższe zagęszczarki w sklepie Norwit 

W przypadku prac budowlanych na dużą skalę klasyczne zagęszczarki do gruntu mogą okazać się niezbyt skuteczne. Przy budowie dróg, autostrad czy lotnisk warto uzbroić się w wyjątkowo ciężki sprzęt, który zapewni odpowiedni poziom zagęszczenia powierzchni na wymaganą głębokość. Doskonałym rozwiązaniem będą tu solidne, masywne zagęszczarki rewersyjne, których waga sięga nawet 500 kg oraz specjalne walce do zagęszczania gruntu. Duży ciężar w połączeniu z siłą odśrodkową oraz częstotliwością wibracji wpływa na solidne utwardzenie materiału na dużej głębokości. Daje to najlepszą podstawę do budowy mocno obciążonych obiektów, niwelując obawę o zapadanie się czy osuwanie gruntu przy zmiennych warunkach atmosferycznych.

Jak dobrać wagę zagęszczarki do kostki brukowej?

Zagęszczarka gruntu to urządzenie, które można wykorzystać nie tylko przy utwardzaniu podłoża, ale również podczas układania nawierzchni z kostki brukowej. Stosowanie zagęszczarek na kostce brukowej wpływa na jej odpowiednie ułożenie i wygładzenie, niwelując możliwość podmywania materiału podczas obfitych opadów deszczu. W ten sposób chodnik czy podjazd z kostki brukowej zyskują niezwykłą trwałość oraz piękny wygląd na długie lata. Aby móc wykorzystać zagęszczarkę na powierzchni kostki bez obaw o materiał czy urządzenie, warto zwrócić uwagę, czy dany wariant posiada opcję podłączenia elastomeru. To specjalny materiał, który należy założyć na płytę roboczą zagęszczarki w celu jej zabezpieczenia przed uszkodzeniem. Chroni również kostkę brukową przed pękaniem i kruszeniem pod wpływem nacisku maszyny. Do pracy przy kostce brukowej warto wybierać zagęszczarki, których waga zamyka się między 100 a 300 kg. Pamiętaj, że kostka brukowa jest materiałem, który należy traktować z odpowiednim, naciskiem, aby nie doprowadzić do jej zniszczenia.

Jak dobrać wagę zagęszczarki? Podsumowanie

Podczas analizyjak dobrać wagę zagęszczarki gruntu do własnego użytku, zacznij od wyznaczenia celu, w jakim ma Ci ona posłużyć. Wiesz już, że waga urządzenia ma bardzo istotny wpływ na jego działanie oraz efekty zagęszczenia podłoża. Dobieraj modele o konkretnej masie do właściwych celów, aby zapewnić sobie największą satysfakcję oraz dużą efektywność pracy w terenie. Wybierz zagęszczarki o właściwej masie pod konkretny teren oraz jego powierzchnię, aby podnieść efektywność oraz skrócić czas pracy przy zachowaniu najlepszych efektów końcowych. Zapoznaj się z szeroką ofertą zagęszczarek do gruntu, dostępną na rynku, aby móc wybrać najlepsze rozwiązania dla swojej firmy. Wszystkie modele zagęszczarek do gruntu znajdziesz w ofercie sklepu Norwit.pl!

Udostępnij ten wpis
Archiwizuj