Zagęszczarka elektryczna - jaka i jaką wybrać?

5 października 2022 przez
Zagęszczarka elektryczna - jaka i jaką wybrać?
Rafał Śliwa

Zagęszczarka elektryczna to niezwykle przydatne narzędzie w wielu sytuacjach. Każdy fachowiec wie, że podstawą dobrze wykonanej pracy budowlanej jest odpowiednie przygotowanie gruntu pod zabudowę. Od wielu lat stosuje się w tym celu różne narzędzia, wykorzystujące siłę mięśni użytkownika, jednak jedną z najwygodniejszych opcji do przygotowania podłoża jest wykorzystanie zagęszczarki do gruntu. To szeroka grupa urządzeń, pozwalająca w krótkim czasie odpowiednio zagęścić podłoże, aby stało się twarde i stabilne. Skutecznie przyspiesza prace przygotowawcze, odciążając jednocześnie użytkownika, którego rola ogranicza się wyłącznie do prowadzenia maszyny po właściwym terenie. 

Gdzie używa się zagęszczarki elektryczne do gruntu?

Zagęszczarki do gruntu wykorzystuje się niemal przy każdej pracy budowlanej, przede wszystkim przy budowie dróg, chodników, parkingów czy podjazdów, a także podczas wykładania kanalizacji czy przygotowywania fundamentów pod budynki. W tym artykule znajdziesz informacje o budowie i działaniu zagęszczarek elektrycznych, a także dowiesz się, jak wybrać dla siebie idealny model tej maszyny. 

Budowa i działanie zagęszczarki elektrycznej 

Zagęszczarka elektryczna to jeden z rodzajów tych urządzeń, zasilany dzięki podłączeniu do źródła prądu. Na rynku można spotkać wiele modeli tych maszyn, od wyjątkowo lekkich i kompaktowych, po solidne i ciężkie warianty do bardziej wymagających terenów. Zagęszczarka składa się z silnika elektrycznego o określonej mocy, zamontowanego w wytrzymałej obudowie. Posiada specjalny uchwyt do sterowania oraz płytę roboczą, która ma stały kontakt z podłożem. 

Wibracje wytwarzane przez silnik przenoszone są na powierzchnię płyty, gdzie oddziałują bezpośrednio na grunt pod nią. Dzięki wykorzystaniu wibracji, z terenu wytrącany jest nadmiar powietrza i wilgoci, co sprawia, że ziemia staje się odpowiednio zbita, stabilna i trwała. Tak przygotowany grunt można bez problemu poddać dalszym zabudowaniom. Zagęszczarki elektryczne posiadają wiele zalet, a najważniejszą z nich jest brak szkodliwego wpływu na środowisko naturalne dzięki pracy bez emisji spalin. To wygodne, lekkie i proste w obsłudze urządzenia, które możesz wykorzystać zarówno do zleceń budowlanych, jak i do prac około domowych.

Zagęszczarka elektryczna do gruntu — jak ją obsługiwać? 

Mimo, że zagęszczarki elektryczne należą do urządzeń stosunkowo prostych w eksploatacji, warto pamiętać, że do prawidłowego użytkowania tych maszyn niezbędna jest konkretna wiedza z tego zakresu. Zagęszczarki elektryczne to maszyny o sporym ciężarze oraz stosunkowo głośne, dlatego operowanie taką maszyną należy poprzedzić zapoznaniem się z instrukcją. Cały proces pracy z zagęszczarką zaczyna się od uruchomienia silnika, aby do płyty roboczej mogły dotrzeć wytworzone wibracje. Użytkownik prowadzi maszynę po wybranym terenie w odpowiednim tempie, aby siła wibracji oraz ciężar zagęszczarki mogły skutecznie Oddziaływać na wskazany grunt. W kierowanie zagęszczarką należy włożyć odpowiednio dużo siły. Na rynku dostępne są również modele z wbudowanym napędem, dzięki czemu operator zostanie odciążony przy manewrowaniu maszyną. Zwróć także uwagę na odpowiedni strój roboczy, a przede wszystkim na obecność solidnych nauszników, aby nie obciążać słuchu.

Zagęszczarka elektryczna do kostki brukowej — jak działa?

W wielu sklepach jako osobną kategorię urządzeń można znaleźć specjalne zagęszczarki elektryczne przeznaczone do kostki brukowej. Zasadniczą różnicą między modelami jest opcja doczepienia specjalnej powłoki na płytę roboczą, czyli elastomeru. Dzięki obecności tego tworzywa płyta robocza jest chroniona przed uszkodzeniami w kontakcie z takim materiałem, jak żwir czy podłoże z większą ilością kruszywa. Dodatkowa warstwa ochronna działa również jak poduszka dla takich materiałów, jak kostka brukowa, która pod wpływem działania wibracji odsłoniętej płyty zagęszczarki mogłaby pękać. Dodając elastomer do płyty zagęszczarki, zyskujemy dodatkowe możliwości jej wykorzystania, dzięki czemu maszyna staje się bardziej wszechstronna. Działając na powierzchni kostki brukowej, zagęszczarka elektryczna skutecznie ją wyrównuje, pozbywając się nadmiaru powietrza spomiędzy poszczególnych elementów. W ten sposób niwelowane jest ryzyko wymywania gruntu spomiędzy kostki w czasie opadów, a co za tym idzie, zmniejsza się szansa na powstawanie nierówności.

Mała zagęszczarka elektryczna — zastosowanie i przykłady

Wśród wielu różnych modeli zagęszczarek do gruntu możesz spotkać również wyjątkowo małe wersje zagęszczarek elektrycznych. Ich ciężar zaczyna się zwykle od około 50 kg, a kompaktowa budowa ułatwia manewrowanie oraz przechowywanie urządzenia. Tego typu maszyny posiadają również mniejszą płytę roboczą, dzięki czemu doskonale nadają się do węższych przestrzeni. Można je z powodzeniem wykorzystywać przy wszelkich pracach około domowych, jak układanie kanalizacji, przejścia czy podjazdu w ogrodzie. Nie zajmują wiele miejsca, a mniejszy ciężar maszyn sprawia, że ich użytkowanie jest wyjątkowo komfortowe dla operatora. 

Mała zagęszczarka elektryczna od Wacker Neuson

Jednym z modeli małych zagęszczarek elektrycznych jest Zagęszczarka elektryczna jednokierunkowa Wacker Neuson APS 1030 e, dostępna w sklepie Norwit.pl. Jego wymiary to 930 x 300 x 663 mm, a ciężar nie przekracza 50 kg. Pomimo niedużej budowy, wariant ten został wyposażony w wiele przydatnych funkcji. Najważniejsze z nich to możliwość podłączenia zbiornika na wodę, montażu elastomeru, wbudowany napęd bezpośredni czy specjalne uchwyty do transportu. Małe modele zagęszczarek elektrycznych doskonale sprawdzą się podczas wielu wymagających zadań, a ich osiągi w porównaniu do ciężkich wariantów pozostają bardzo zadowalające. Przekonaj się, jak wiele możesz zyskać, decydując się na zakup niedużej zagęszczarki elektrycznej.

Jak wybrać właściwą zagęszczarkę do gruntu?

Wybór zagęszczarki do gruntu może sprawiać problemy, zwłaszcza gdy pierwszy raz decydujesz się na taki zakup. Na co warto zwrócić uwagę, szukając zagęszczarki elektrycznej do swoich potrzeb? Przede wszystkim należy się kierować takimi parametrami, jak:

  • masa — ciężar samej zagęszczarki wpływa na siłę, z jaką oddziałuje ona na grunt, jednak im większa masa, tym więcej energii należy włożyć w jej prowadzenie;
  • wymiary płyty roboczej;
  • siła odśrodkowa — im wyższy parametr, tym mocniejsze oddziaływanie maszyny na podłoże;
  • częstotliwość wibracji — parametr pozwala określić, jaka moc wibracji w danym modelu zagęszczarki oddziałuje na podłoże. Im większa, tym mocniej ubity będzie grunt;
  • głębokość zagęszczenia — dzięki temu parametrowi możesz sprawdzić, jak daleko w głąb podłoża widoczny będzie proces zagęszczenia;
  • dodatkowe opcje — do opcji dodatkowych zaliczyć można możliwość podłączenia zbiornika na wodę, zamontowania elastomeru czy obecność napędu maszyny.

Możesz w również wybierać zagęszczarki do gruntu pod kątem prowadzenia urządzenia. Do wyboru masz modele jednokierunkowe, poruszające się wyłącznie do przodu, lub zagęszczarki rewersyjne działające w obu kierunkach — do przodu i do tyłu.

Zagęszczarka elektryczna jednokierunkowa Altrad Belle PCLX 16/45 E 

Wybierając model do zakupu na własny użytek lub do firmy, warto zwrócić uwagę na wysokiej jakości urządzenia od znanego producenta Altrad Belle. Model PCLX 16/45 E to jedna ze średnich zagęszczarek jednokierunkowych, wyposażona w niezawodny silnik elektryczny o mocy 2,2 kW. Ciężar maszyny wynosi około 97 kg, a szerokość płyty roboczej to aż 450 mm. Posiada cztery amortyzatory, możliwość podłączenia zbiornika na wodę oraz specjalne mocowanie elastomeru. Komfort w prowadzeniu zapewnia napęd mechaniczny oraz ergonomiczny, składany uchwyt, redukujący działanie wibracji na ręce operatora. Siła odśrodkowa w tym modelu wynosi aż 16 kN, a silnik chłodzony jest za pomocą powietrza. Maszyna osiąga prędkość roboczą na poziomie 27 metrów na minutę, dzięki czemu doskonale sprawdza się na większych terenach. To wariant, który zapewnia wysoki komfort w transportowaniu oraz przechowywaniu.

Zagęszczarka elektryczna jednokierunkowa
 Altrad Belle PCLX 16/45 E 


Zagęszczarka elektryczna jednokierunkowa Wacker Neuson AP 1840 e 

Równie popularną opcją na rynku jest zagęszczarka elektryczna od Wacker Neuson model AP 1840 e. To urządzenie chłodzone za pomocą powietrza posiada silnik elektryczny o mocy 1,2 kW. Dodatkowymi zaletami zagęszczarki są: rozruch elektryczny, zamontowany zbiornik na wodę oraz zraszanie powierzchni, a także bardzo wydajny akumulator. Zraszanie podłoża doskonale sprawdza się w kontakcie z asfaltem lub lepkim materiałem. Woda zapobiega przywieraniu masy do płyty roboczej, co sprawia, że zagęszczenie jest skuteczne. Płyta robocza osiąga w tym wariancie szerokość 400 mm, a prędkość robocza modelu to aż 27 metrów na minutę. Wśród zalet tego modelu warto wymienić również ergonomiczną, składaną rączkę, amortyzującą wpływ wibracji na ręce operatora, a także obecność specjalnych uchwytów do transportu. Zagęszczarki elektryczne od Wacker Neuson doskonale radzą sobie z wieloma zadaniami, działając skutecznie również na trudnych terenach takich, jak asfalt, żwir czy piasek.

Zagęszczarka elektryczna jednokierunkowa
Wacker Neuson AP 1840 e

 


Zagęszczarka elektryczna jednokierunkowa Wacker Neuson APS 2560 e

Innym urządzeniem od znanej marki Wacker Neuson jest również zagęszczarka elektryczna jednokierunkowa APS 2560 e. Elektryczny silnik dostarcza moc na poziomie 1,2 kW, a prędkość robocza w tym modelu wynosi aż 21 metrów na minutę. Zagęszczarka do gruntu odznacza się również większym ciężarem, ponieważ jej masa dochodzi do 147 kg. Szerokość robocza płyty to aż 600 mm, co sprawia, że jest niezwykle skuteczna na dużych metrażach. Posiada wbudowany napęd bezpośredni, cztery amortyzatory oraz możliwość podłączenia elastomeru. Dodatkową zaletą jest opcja chłodzenia maszyny za pomocą powietrza, a także składana rączka, amortyzująca działanie wibracji na ręce i ramiona użytkownika. To solidny model zagęszczarki elektrycznej jednokierunkowej, doskonale sprawdzającej się przy wielu pracach budowlanych, bardziej lub mniej zaawansowanych.

Zagęszczarka elektryczna jednokierunkowa
Wacker Neuson APS 2560 e
 


Porównaj urządzenia od znanych producentów zagęszczarek do gruntu  i zdecyduj się na model, który najlepiej spełni wszystkie Twoje oczekiwania!


Udostępnij ten wpis
Archiwizuj